Gra strategiczna 2,3,4 osoby

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
incognito
Posty: 13
Rejestracja: 19 gru 2008, 13:31

Gra strategiczna 2,3,4 osoby

Post autor: incognito »

Szukam gry strategicznej dla 2-4 osob ktora sprawdza sie dobrze na 3 osoby gdyz w tym skladzie najpewniej bedziemy grac. Poszukiwalbym czegos w stylu Hannibala, war of the ring gdzie jest mapa podzielona na krainy, kraje. Wszystkie gry ktore znalazlem sa praktycznie na 2 osoby. Gra nie powinna byc zbytnio skomplikowana gdyz zamierzamy z kumplami grac weekendami przy piwku. Losowosc nie gra zbytniej roli mile widziane figurki byle nie zetony :P.
Jestesmy raczej malo doswiadczonymi graczami glownie w co gralismy to Ryzyko :)

W przypadku jakis propozycji prosilbym o jakis krotki opis.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4472
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1424 times
Been thanked: 1100 times

Re: Gra strategiczna 2,3,4 osoby

Post autor: garg »

Jedyne, co przyszło mi w tej chwili do głowy, to Alexander The Great. Jest raczej nieskomplikowana, gra się szybko, im więcej osób, tym lepiej, plansza to mapa kawałka Europy i całej Azji.

A z mnie wojennych to zdecydowanie Age of Empires 3. Piękne figurki i fajna gra, raczej ekonomiczna, niż wojenna, chociaż walka też jest.

Ale obydwa typy to raczej strzelanie w ciemno, bo Twoje oczekiwania są niezwykle mało konkretne :)
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Gra strategiczna 2,3,4 osoby

Post autor: SeeM »

Age of Conan można potraktować jako takie przekombinowane Ryzyko. Oczywiście to dużo bardziej skomplikowana gra, ale idea jest podobna, więc łatwo będzie się przestawić. Poszukaj oczywiście używanej, bo nowa to trochę dużo pieniędzy.

Są figurki i duża "bezheksowa" mapa świata, polska instrukcja i tłumaczenie kart do ściągnięcia.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra strategiczna 2,3,4 osoby

Post autor: Andy »

Gdyby nie wymóg nieszczęsnych figurek zamiast żetonów (dlaczego?) idealnie pasowałaby The First World War Phalanxa.

Szczegóły znajdziesz w wątku gry.
Ostatnio zmieniony 14 lip 2010, 08:13 przez Andy, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6453
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 584 times
Been thanked: 939 times

Re: Gra strategiczna 2,3,4 osoby

Post autor: Odi »

W grach tego typu dość trudno o dobre, zbalansowane tytuły dla trzech graczy. Wynika to z prostego powodu: naturalną rzeczą jest powstanie koalicji 2 na 1, przy czym samotny gracz nie ma szans. Wymaga od graczy dużej dyscypliny utrzymanie równowagi w takim zestawieniu...

Z tego typu gier warto żebyś poszukał informacji o Szogunie, Antike, może o Imperialu...

Dlatego polecałbym raczej gry wojenne, w których ten problem nierównych szans rozwiązano za pomocą pewnych ogólnych założeń (np od początku dwóch jest przeciwko jednemu, ale z tych dwóch tylko jeden może wygrać, a więc koalicjanci rywalizują ze sobą, przez co samotny gracz też ma szanse na zwycięstwo)

Jeśli chodzi o gry stricte wojenne:
- Orzeł i Gwiazda - bardzo emocjonująca polska gra o wojnie polsko-sowieckiej 1920 roku, która niedawno zdobyła nagrodę dla Planszowej Gry Wojennej Roku 2009. Niedługo recenzja na GamesFanatic. Bardzo dobrze się gra w 2-3 osoby, na 4 też daje radę, proste zasady (relatywnie do innych gier wojennych), emocjonująca. Wada - zabiera dość sporo czasu

- Friedrich lub Maria - proste gry wojenne, w których koalicja graczy walczy odpowiednio przeciwko Prusom i Austrii.

edit

Ło Jezu, teraz dopiero doczytałem - a po co Wam te figurki....????
Gra z figurkami wcale nie musi być lepsza od tej z żetonami czy drewnianymi bloczkami :/

W takim razie... Może Chaos in the Old World? Osadzona w realiach świata Warhammera gra, w której bogowie Chaosu walczą o dominację nad Starym Światem. Wada - tylko w 3-4 osoby

edit 2:

no tak, byłbym zapomniał - Wasze warunki bardzo dobrze spełnia gra Cyclades. Są figurki, wszystkie elementy wykonane są znakomicie. Gracze wcielają się w zarządców greckich miast, które walczą ze sobą o przychylność bogów i dominację. Podobno jest niezły wygrzew :)
Staś
Posty: 16
Rejestracja: 28 lip 2009, 00:35

Re: Gra strategiczna 2,3,4 osoby

Post autor: Staś »

Panowie, pomóżcie - straszny mam zgryz ;/ Już od dłuższego czasu próbuję znaleźć jakąś nową planszówkę i jakoś mi to nie wychodzi ;/ Szukam gry strategicznej dla 2-4 osób z możliwie dużą konfrontacją między graczami (mile widziany też jakiś wątek ekonomiczny - np. coś jak w Hannibal Barkas).

Wstępnie znalazłem takie tytuły :

-Age of Empires III
-Stronghold
-Command & Colors Ancients
-Dominion
-Warcraft
-Shogun

Który z nich polecacie szczególnie? Może jakieś inne tytuły?

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6453
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 584 times
Been thanked: 939 times

Re: Gra strategiczna 2,3,4 osoby

Post autor: Odi »

Nie wiem jak szukałeś, ale znalazłeś gry kompeletnie niepasujące do twoich kryteriów.

Sprawdź:
- Szogun
- Antike
- Cyclades
- Neuroshima Hex
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Gra strategiczna 2,3,4 osoby

Post autor: FormatC »

a pani moze pomoc?? ;)

Sugerowalabym przyjrzec sie Through the Ages (Cywilizacja: Poprzez wieki) - w kazdej z tych konfiguracji sprawdzi sie znakomicie. :)
Awatar użytkownika
Targowo.Istore
Posty: 176
Rejestracja: 19 mar 2010, 08:43

Re: Gra strategiczna 2,3,4 osoby

Post autor: Targowo.Istore »

A ja polecałbym Age of Empires III-jak dla mnie jedna z lepszych gier w swoim gatunku. Można zagrać w większą liczbę osób,a sam czas rozgrywki może być naprawde długi (zależy od graczy).
ODPOWIEDZ