Gra na wyjazd w 6 osób?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
michaelius
Posty: 95
Rejestracja: 19 lip 2010, 17:00
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Gra na wyjazd w 6 osób?

Post autor: michaelius »

Witam

Czy moglibyście doradzić mi coś co nadałoby się na granie wyjazdowe w mieszanym gronie w 5-6 osób ?

Cos na srednim poziemie zaawansowania bo to beda albo osoby z pewnym ograniem z planszowkami badz osobnicy z wieloletnim doswiadczeniem w MTG, bitewniaki czy gry komputerowe.

Mam teraz w kolekcji Touch of Evil ale jestem z niego tak srednio zadowolony (troche za prosty)


Niestety Arkham odpada bo ma go kolega z ktorym czasem grywam i szkoda dublowac pozycje.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Gra na wyjazd w 6 osób?

Post autor: Odi »

Hm

AToE za proste?

Trudno o ciężką grę, która w miarę dobrze chodzi w 6 osób. Na mysl przychodzi mi jedynie Imperial, no chyba że chciałbys na wyjazd zabrać jakąś kobyłę w stylu Twilight Imperium...

W tej ilości osób fajnie może sprawdzić się też Wysokie Napięcie, Formula D.
Albo np Dominion + Dominion:Intryga i wtedy byście mogli sobie organizować mistrzostwa, tocząć równolegle dwie 2-3 osobowe rozgrywki :)

edit: olsniło mnie - Battlestar Galactica :)))
michaelius
Posty: 95
Rejestracja: 19 lip 2010, 17:00
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra na wyjazd w 6 osób?

Post autor: michaelius »

No może nie tyle prosty co w porównaniu z Arkham Horrorem to troche biedny jest. Mało lokacji, mało itemów, główny zły mięciutki jak kaczuszka.

Z tego co patrzyłem samemu - co sadzicie o Shadows over Camelot, Cytadeli, bang! ?

Hmm Dominiona bardzo chcialbym miec , ale to granie na 2x3 osoby jest troche slabe.
Awatar użytkownika
Beti
Posty: 238
Rejestracja: 14 cze 2010, 09:48
Lokalizacja: Chorzów miasto jedno na sto

Re: Gra na wyjazd w 6 osób?

Post autor: Beti »

Bang - u mnie sie sprawdza rewelacyjnie, zwlaszcza jak wszyscy walą do wszystkich i nikt nie wie kto jest kto;)

Battlestar Galactica - grałem w 4 osoby - Genialne, w 5 też całkiem dobrze się grało.
Przy 6 osobach może się troche przymulić, ale jeśli nie odstrasza Was AH na 6 osób, to w BSG przestojów nawet nie zauważycie.

Jak będziesz sie chciał pozbyć ATOE to daj znać;)
Nie chodzi o to, żeby zmieniać świnie przy korycie.
Trzeba zabrać świniom koryto.
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: Gra na wyjazd w 6 osób?

Post autor: magole »

Ja bym sugerował Wysokie Napięcie, można trochę po kombinować i poprzeszkadzać innym graczom, no i bardzo mało losowości. Aby nie wynudzić towarzystwa proponowałbym od razu zakup dodatkowej mapy Europa Środkowa/Benelux. Swojskie klimaty i możliwość zajęcia Częstochowy bądź Warszawy na pewno będą mile widziane :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Gra na wyjazd w 6 osób?

Post autor: Odi »

Bang jest ok, ale to nie jest gra na 'danie główne'.

Poza tym, jeśli celujesz w takie małe gierki, to juz bardziej polecałbym For sale albo Sabotażyste. Zrozumiałem jednak, że szukacie cięższej pozycji.

Battlestar Galactica jest twórczym rozwinięciem koncepcji zdrajcy, zawartej w Shadow over Camelot. Nie ma sensu brać SoC, skoro możecie mieć lepszą grę z tym samym systemem (czyli BSG).

W Dominiona można grać w 5-6 osób naraz, ale sprawniej będzie zrobić małą ligę i rozgrywać równoległe mecze. Czy to takie słabe? Ja wiem... całkiem oryginalne myslę i może chwycić :)

Pomyslałbym jeszcze na Waszym miejscu nad Imperialem (albo Imperialem 2030). Troche inny typ gry niż BSG czy AH, ale też emocjonujący
michaelius
Posty: 95
Rejestracja: 19 lip 2010, 17:00
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra na wyjazd w 6 osób?

Post autor: michaelius »

Hmm to może zdefiniujmy co rozumiem przez pojęcie gry na wyjazd:

- zasady proste do wytłumaczenia, nie wymagające przejrzenia encyklopedii (grałem kiedyś w różne waterloo czy tannenhausy :D )
- czas rozgrywki 1-2h (no maks 3)
- niski czas oczekiwania na kolejna ture (bo jak trwa za dlugo to ktos idzie po piwo, potem inni czekaja na niego bo jeszcze grzebie w lodowce, potem ktos inny wychodzi bo tez mu sie zachcialo itd....)
- spore możliwości kombinacji mimo prostych zasad tak by nie nudziło się po 1-2 partiach (żeby to nie było jak w Modern Arts gdzie rozkminienie systemu zajmuje 10-15 minut i potem nikt już nie chce grać drugiej partii)

no i tak pobocznie fajnie jakby sie dobrze skalowalo do 3-4 osob bo jednak kosztuje to swoje i zal by sie kurzylo na polce przez caly rok.

Hmm czytając inne watki moze Cytadela by sie nadala ?

PS. No i jednak moja znajomosc aktualnych nowoczesnych tytulow jest ograniczona (Arkhan, gra o tron planszowa, warhammer inwazja, kilka partyjek pokazowych w dominiona, modern artsy, costam z budowaniem linii kolejowych, las sherwood), wiec pytam sie o opinie bardziej na podstawie boxow ktore widzialem w wargamerze, czy o ktorych czytalem na forum.

PS2. AToE pewnie bedzie do opchniecia po powrocie z wyjazdu w polowie sierpnia.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Gra na wyjazd w 6 osób?

Post autor: Odi »

Cytadela się nada, choć jak czytam, że u Was Modern Art nie chwyciło, bo żeście go 'rozkminili' w pierwszej partii, to boję się cokolwiek polecić :)

Ale jeśli już, to bym wybrał Wysokie Napięcie albo Battlestara. Cytadela też może być, choć to prosta gierka jest.
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Gra na wyjazd w 6 osób?

Post autor: piechotak »

A na dobicie po Wysokim Napięciu polecam 6 bierze! :)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Gra na wyjazd w 6 osób?

Post autor: janekbossko »

a pozniej jeszcze moze jakis zbior zadan z matmy na rozluznienie ;)
michaelius
Posty: 95
Rejestracja: 19 lip 2010, 17:00
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra na wyjazd w 6 osób?

Post autor: michaelius »

Mmm matematyka w wakacje ach przypominaja sie "piekne" lata rozwalania calek i odwracania macierzy przed kampania wrzesniowa :mrgreen:

Ale chyba jednak stanie na dominionie.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Gra na wyjazd w 6 osób?

Post autor: Odi »

Tylko pamiętaj, że jeśli dla 5-6 osób, to musisz kupić podstawkę Dominiona i do tego Dominiona:Intrygę. W niektórych sklepach znajdziesz gotowe zestawy tych gier, nieco tańsze niż gdybyś kupował osobno.
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Gra na wyjazd w 6 osób?

Post autor: watman »

michaelius pisze:Hmm to może zdefiniujmy co rozumiem przez pojęcie gry na wyjazd:
- zasady proste do wytłumaczenia, nie wymagające przejrzenia encyklopedii (grałem kiedyś w różne waterloo czy tannenhausy :D )
- czas rozgrywki 1-2h (no maks 3)
- niski czas oczekiwania na kolejna ture (bo jak trwa za dlugo to ktos idzie po piwo, potem inni czekaja na niego bo jeszcze grzebie w lodowce, potem ktos inny wychodzi bo tez mu sie zachcialo itd....)
- spore możliwości kombinacji mimo prostych zasad tak by nie nudziło się po 1-2 partiach (żeby to nie było jak w Modern Arts gdzie rozkminienie systemu zajmuje 10-15 minut i potem nikt już nie chce grać drugiej partii)
no i tak pobocznie fajnie jakby sie dobrze skalowalo do 3-4 osob bo jednak kosztuje to swoje i zal by sie kurzylo na polce przez caly rok.
carcassone z dodatkiem :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
michaelius
Posty: 95
Rejestracja: 19 lip 2010, 17:00
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra na wyjazd w 6 osób?

Post autor: michaelius »

Dominiony zamówione problem na razie rozwiązany ;)
Mongea
Posty: 361
Rejestracja: 14 kwie 2010, 15:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra na wyjazd w 6 osób?

Post autor: Mongea »

z Cytadeli nie rezygnuj, bo ta na 6 osob chodzi bardzo dobrze, zasady sa proste i do wytlumaczenia w chwile, interakcji sporo, jest fun, mozesz wyjac karty i monety z pudelka - wowczas niewiele zajmuja - a na wyjezdzie to wazne...
ODPOWIEDZ