osadnicy z catanu - gra karciana

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
MójMistrzu
Posty: 114
Rejestracja: 05 kwie 2010, 15:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 21 times

osadnicy z catanu - gra karciana

Post autor: MójMistrzu »

zastanawiam się nad kupnem tej dwuosobówki, mechanika wydaje się bardzo ciekawa, cena też zachęca

spotkałem się z zarzutami, że trwa trochę za długo, zajmuje dużo miejsca na stole (z tym sobie jakość poradzę) i jest losowa. czy rzucanie kostką nie jest tu nużące? czy losowość rekompensuje możliwość wymiany surowców? zależy mi na grze, po której będę miał poczucie, że przegrałem/wygrałem zasłużenie

Wasze opinie?
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: osadnicy z catanu - gra karciana

Post autor: B »

Za długa - nie wiem, dla mnie jest 'długa'. Wyciągasz niepozorną grę w małym pudełeczku i niespodziewanie schodzi wam 2 godziny na ukończenie partii - psychologia ludzka automatycznie formułuje zarzut 'długa'. Ale nie dłuży się imho wcale.

Zajmuje dużo miejsca na stole - oj tak, zajmuje. Znowu - mała niepozorna gra, na którą niejeden stół się okazał za mały. Zapomnij o graniu na kwadraciakach, okrąglakach i innych stoliczkach - twoja posiadłość będzie rozciągać się ostro na boki.

Losowa - a to akurat jakaś głupota, jeśli wysilisz pamięć i uwagę, zapamiętasz co leży w którym stosie, zawsze możesz wybulić surowce i wziąć to bez losowania. Przy dobrze rozplanowanej posiadłości nie ma złych rzutów, zawsze zbierasz wartościowe surowce a na losowe wydarzenia można się przygotować.

Gra ma mały replay w wersji podstawowej, jeśli nie dasz rady dorwać jej z dodatkami (było takie zbiorcze wydanie 6 dodatków w jednym pudełku), to szybko ci się może znudzić. Dodatki bardzo mocno ciągną grę w górę.
MójMistrzu
Posty: 114
Rejestracja: 05 kwie 2010, 15:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 21 times

Re: osadnicy z catanu - gra karciana

Post autor: MójMistrzu »

dzięki za odpowiedź

nie planuje raczej dokupowywania dodatków, tym bardziej że o ile wiem nie wydano ich jeszcze po polsku, a to dla mnie wymóg, mam nadzieje że podstawka nie znudzi się jednak tak szybko, pzdr
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: osadnicy z catanu - gra karciana

Post autor: B »

Nam się znudziła dość szybko ponieważ mało jest różnych kart po prostu i rozgrywki wyglądają bardzo podobnie - ciągle gra się te same akcje i buduje te same budynki.
Awatar użytkownika
Sandking
Posty: 265
Rejestracja: 12 maja 2010, 11:14
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: osadnicy z catanu - gra karciana

Post autor: Sandking »

Nam też się znudziła już po trzeciej albo czwartej grze. Emocjonująca dla nas raczej nie była. No i losowa jednak jest - ciągle się rzuca kośćmi.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: osadnicy z catanu - gra karciana

Post autor: vaski »

Mam tą grę od ponad miesiąca i ciągle do niej wracamy (z żoną gram najczęściej i zajęła miejsce Dominiona na rodzinnym stole, a to już coś).
Nie posiadam dodatków gdyż po pierwsze nie ma ich w polskiej wersji językowej, a po drugie nie ma ich w polskiej wersji językowej :)
Jeśli tylko Galakta wyda jakiś dodatek od razu kupię (zresztą chyba nie tylko ja).
Według mnie WARTO, za tą cenę ciężko znaleźć inną równie dobrą grę.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: osadnicy z catanu - gra karciana

Post autor: BloodyBaron »

Ja się wypowiem z pozycji posiadacza podstawki i dodatków. Po kilku grach w samą podstawkę można złapać schematy: najpierw buduję to, potem tamto, potem tamto i nauczyć się zarządzania losowością tak, że gra zaczyna wyglądać podobnie. Dodatki drastycznie wpływają na zmianę tego stanu rzeczy bardzo podnosząc regrywalność. Wydanie ich przez Galaktę powinno być kwestią czasu. Według mnie ta gra powinna być od razu sprzedawana z nimi, jako rozszerzeniami gry podstawowej :)

a tak krótko:
- tak, zwykle trwa ok. 2 godz.
- tak zajmuje sporo miejsca na stole
- tak, rzuca się kostkami, ale to ważne urozmaicenie gry i generator różnorodności, a nie zabójca radochy z planowania.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: osadnicy z catanu - gra karciana

Post autor: srokaplotkara »

BloodyBaron pisze: (...)Wydanie ich przez Galaktę powinno być kwestią czasu. Według mnie ta gra powinna być od razu sprzedawana z nimi, jako rozszerzeniami gry podstawowej :)
I tu się w 100% zgadzam!

No i potwierdzam, w nawiązaniu do wcześniejszych wypowiedzi, że długo się w tą grę gra i że zajmuje sporo miejsca na stole... ooj tak :)
Awatar użytkownika
Targowo.Istore
Posty: 176
Rejestracja: 19 mar 2010, 08:43

Re: osadnicy z catanu - gra karciana

Post autor: Targowo.Istore »

Co do osadników to mam mieszane uczucia,ponieważ sama rozgrywka jest pasjonująca,sporo możliwości ruchu,ale z drugiej strony jest długa i po jakimś czasie w ogóle nie wiesz o co chodzi,zaczynasz się nudzić. To moja prywatna opinia na je temat.
MójMistrzu
Posty: 114
Rejestracja: 05 kwie 2010, 15:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 21 times

Re: osadnicy z catanu - gra karciana

Post autor: MójMistrzu »

kupiłem w końcu tą gierkę, jestem po 3 partiach, gra bardzo się podoba, choć faktycznie dodatki by się przydały. zastanawiam się co najczęściej wyszukujecie ze stosów? bo na początku braliśmy karty poprostu w ciemno, ale zdaje sobie sprawę że warto używać wyszukiwania. u mnie narazie był to zwiadowca, klasztor, akwedukt, a Wy jakie macie taktyki?
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: osadnicy z catanu - gra karciana

Post autor: jingowawa »

BloodyBaron pisze:Dodatki drastycznie wpływają na zmianę tego stanu rzeczy bardzo podnosząc regrywalność. Wydanie ich przez Galaktę powinno być kwestią czasu
A wiadomo coś więcej na ten temat? Galakta wyraziła takie zamiary czy to tylko takie nadzieje?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: osadnicy z catanu - gra karciana

Post autor: janekbossko »

galakta nic nie mowila szczegolnie ze po wydaniu w PL Teuber wydal nowa edycje tej karcianki i nie iwem czy dodatki ze starszej edycji sa kompatybilne
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: osadnicy z catanu - gra karciana

Post autor: srokaplotkara »

MójMistrzu pisze:kupiłem w końcu tą gierkę, jestem po 3 partiach, gra bardzo się podoba, choć faktycznie dodatki by się przydały. zastanawiam się co najczęściej wyszukujecie ze stosów? bo na początku braliśmy karty poprostu w ciemno, ale zdaje sobie sprawę że warto używać wyszukiwania. u mnie narazie był to zwiadowca, klasztor, akwedukt, a Wy jakie macie taktyki?
Ja osobiście najbardziej lubię Mennicę, floty handlowe i te zielone budynki, które podwajają surowce (młyn, odlewnia, tartak, itd.), często wybieram również Umocniony Magazyn. Nastawiam się na gromadzenie surowców.
ODPOWIEDZ