Pierwsza gra taktyczna - II WS

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Beti
Posty: 238
Rejestracja: 14 cze 2010, 09:48
Lokalizacja: Chorzów miasto jedno na sto

Pierwsza gra taktyczna - II WS

Post autor: Beti »

Witam,
poki co mam w swojej kolekcji gry zupelnie nie zwiazane z tematyka gier wojennych (m.in. Brass, Świat bez końca, Puerto, Agricola, BSG, AH).

Szukam gry, w którą mógłbym wkręcić maniaka Sudden Strike (strategia PC).

Podstawowe wymagania - możliwośc rozegrania wielkiej bitwy pancernej i wspierania pola walki ogniem z artylerii;)

Na pierwszy ogień poszedł Memoir'44 - przystępna cena i ładne figurki, jednakpo głebszych analizach i opini kolegi postanowiłem go skreślić.

kolejny tytuł to Tide of Iron - świetne wykonanie, jednak wyczytałem na forum, że brakuje mu tego czegoś, jednak nikt nie okreśił bliżej czym jest to "coś"(mam nadzieje, że nie chodzi ogólnie o grywalność). Nieco przerażający jest czas, zarówno setupu jak i samej gry.

Conflict of Heroes - o tej grze nie wiem za wiele, miałem jedynie okazję zobaczyć kilka zdjęć i tu drobny mankament - nie ma figurek, ale żetony wyglądały zacnie, więc nie będzie to raczej problem.

Podsumowując:
1. Realia II WS.
2. Czas gry - 2-3h.
3. Preferowane figurki, ale mogą być ładne żetony (lepszy dobry żeton niż badziewna figurka).
4. Możliwie pełna dowolność ruchu jednostek (w celu uniknięcia sytuacji, że nie rzuce przez 10 tur granatu do budynku, bo nie dociągnąłem karty "rzuć granat".

Prosiłbym znawce tematu o małe porównanie Conflict of Heroes i Tide of Iron, póki co wybieram między tymi dwoma, jestem jednak otwarty na wszelkie inne propozycje, najlepiej z krótkim opisem;)

Z góry dzieki.
Beti
Nie chodzi o to, żeby zmieniać świnie przy korycie.
Trzeba zabrać świniom koryto.
Awatar użytkownika
Sandking
Posty: 265
Rejestracja: 12 maja 2010, 11:14
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Pierwsza gra taktyczna - II WS

Post autor: Sandking »

Najlepszym wyborem byłby Victory&Valour - za darmo :] Ostatnio się w tą grę wkręciłem i pomimo braku doświadczenia w wargamingu (tylko Memoir z takich klimatów), to jestem bardzo zadowolony.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Pierwsza gra taktyczna - II WS

Post autor: janekbossko »

moze cos wiecej o V&V? sam sie kiedys zastanawialem na drukowaniem tego szczegolnie ze kika dni temu autor sie odezwal ze po przerwie wraca do pisania nowych scenariuszy dodawania wojsk itd :)
Awatar użytkownika
Sandking
Posty: 265
Rejestracja: 12 maja 2010, 11:14
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Pierwsza gra taktyczna - II WS

Post autor: Sandking »

Oj, scenariuszy fanowskich jest cała masa. Ja rozegrałem pierwszą grę w piątek - S1 x 10 :D Powiem tak - warte zachodu, a roboty nie jest naprawdę tak dużo (2xa4 do pocięcia plus mapa na początek).

Zasady nie są jakieś specjalnie trudne, ale obie strony muszą je znać, bo pierwsze 4 partie to było co rusz upewnianie się, że wszystko jest ok.

Fajne gra taktyczna na poziomie oddziałów. Narazie rozegrałem ten jeden scenariusz, który jest świetnym wprowadzeniem (tylko piechota) i jak dla mnie gra trzyma klimat. Teraz Memoir wygląda jak gra dla dzieci :D (choć na pewno jeszcze będę grać).

Ciekawe jest to, że w tej chwili dopiero pojawił się drugi "oficjalny" scenariusz (bo jak pisałem jest kilkanaście fanowskich na BGG), ale mamy do dyspozycji aż 12 geomorficznych map (tak z angielskiego - chodzi o to, że każda prawie z każdą łączą się bez problemu) i tylko 3 z nich są wykorzystywane w scenariuszach. Czyli nie ma problemu, by tworzyć własne scenariusze (co jak dla mnie wygląda dość prosto i sam mam zamiar coś skleić za czas jakiś). Do tego mamy jednostki Niemców, Amerykanów, Rosjan oraz Japończyków, pojazdy i inne duperelki. Sam już zaczynam myśleć nad swoim dodatkiem do gry :]
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Pierwsza gra taktyczna - II WS

Post autor: SeeM »

Nigdy nie grałem w Sudden Strike, ale oglądając filmiki widać, że takiej skali konfliktu nie da ci gra z figurkami. Chyba, że kupisz dwa zestawy Tide of Iron plus dodatki, to trochę tych figurek się uzbiera i mapę też zrobisz dużą. Ale zagranie na podwójnie dużej mapie plus kilogram figurek to byłaby całodniowa partia godna dużych bitew Warhammera.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Pierwsza gra taktyczna - II WS

Post autor: Andy »

Gdyby ta "wielka bitwa pancerna" nie musiała być aż tak wielka ;) i zamiast wsparcia ogniem artylerii wystarczyło wsparcie lotnicze, to może nadałby się Duel of the Giants, który ukaże się niebawem:
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... the-giants
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... the+giants
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Sandking
Posty: 265
Rejestracja: 12 maja 2010, 11:14
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Pierwsza gra taktyczna - II WS

Post autor: Sandking »

SeeM pisze:Nigdy nie grałem w Sudden Strike, ale oglądając filmiki widać, że takiej skali konfliktu nie da ci gra z figurkami. Chyba, że kupisz dwa zestawy Tide of Iron plus dodatki, to trochę tych figurek się uzbiera i mapę też zrobisz dużą. Ale zagranie na podwójnie dużej mapie plus kilogram figurek to byłaby całodniowa partia godna dużych bitew Warhammera.
A co to ten Sudden strike?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Pierwsza gra taktyczna - II WS

Post autor: janekbossko »

A co to ten Sudden strike?

http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=256
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Pierwsza gra taktyczna - II WS

Post autor: SeeM »

janekbossko pisze:
A co to ten Sudden strike?
http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=256
Pisząc o skali rozgrywki miałem raczej na myśli Sudden Strike 3. Pierwszy SS to raczej byłby akurat do zrobienia na planszy.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
Beti
Posty: 238
Rejestracja: 14 cze 2010, 09:48
Lokalizacja: Chorzów miasto jedno na sto

Re: Pierwsza gra taktyczna - II WS

Post autor: Beti »

1. Pisząc, że ma być podobne do Sudden Strike, chodziło mi raczej o samą idee - gra oparta na ciekawych scenariuszach, w ktorej dowodzi sie konkretnymi wojskami (1 zeton = 1 czołg a nie 100 czołgów).

2. Wielka bitwa - to, oczywiście, pojęcie względne:)

3. DotG - znalazlem tylko niemiecka instrukcje;/
Ostatnio zmieniony 02 sie 2010, 13:01 przez Beti, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie chodzi o to, żeby zmieniać świnie przy korycie.
Trzeba zabrać świniom koryto.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Pierwsza gra taktyczna - II WS

Post autor: janekbossko »

V&V - jesli przetlumczysz to bedzie polska instrukcja :)
Awatar użytkownika
Sandking
Posty: 265
Rejestracja: 12 maja 2010, 11:14
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Pierwsza gra taktyczna - II WS

Post autor: Sandking »

Ja mam zamiar zacząć tłumaczenie niebawem.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Pierwsza gra taktyczna - II WS

Post autor: Andy »

Beti pisze:3. DotG - znalazlem tylko niemiecka instrukcje;/
Ciekawe, ja takiej nie widziałem.

Ta jest po niemiecku i po angielsku: http://files.boardgamegeek.com/file/dow ... okDotG.pdf?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Pierwsza gra taktyczna - II WS

Post autor: Muttah »

Przy limicie czasu 2-3 godziny możesz od razu zapomnieć o dużych scenariuszach z tide'a. Sam setup pochłania z godzinkę, natomiast później gra już różnie. Chociaż prawdę mówiąc często bywa, że np. scenariusz na 8 rund jest już praktycznie rozstrzygnięty przy rundzie 3-4. Dużo zależy od tego jak szybko kto gra i jak poważne błędy robi :mrgreen: Ale ogólnie rzecz biorąc trzeba się nastawiać na jakieś 4-5 godzin (przy czymkolwiek większym niż podstawowe, miniaturowe potyczki).
Awatar użytkownika
Beti
Posty: 238
Rejestracja: 14 cze 2010, 09:48
Lokalizacja: Chorzów miasto jedno na sto

Re: Pierwsza gra taktyczna - II WS

Post autor: Beti »

@ Andy
jasny gwint nie zwróciłem uwagi, że jest "dwustronna" :? :lol:

@Muttah
Czyli jednym słowem, póki co, ToI odpada:/


Wydrukowałem sobie instrukcje do V&V, Conflict of Heroes i Combat Commander.
Poczytam i obadam.

V&V, jako jest print and play, pewnie pójdzie na pierwszy ogień.
Nie chodzi o to, żeby zmieniać świnie przy korycie.
Trzeba zabrać świniom koryto.
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Pierwsza gra taktyczna - II WS

Post autor: Muttah »

Hmm, z tego co piszesz to chyba Combat Commander też Ci nie podejdzie, bo "jak nie masz karty atak to nie zaatakujesz" (tak przynajmniej wynika z rozmaitych recenzji - sam nie grałem).
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Pierwsza gra taktyczna - II WS

Post autor: clown »

A może coś z serii Axis & Allies? Ardeny na początek mogą być całkiem, całkiem - są figurki, są bitwy pancerne, proste przepisy i raczej dość szybka rozgrywka.
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... -the-bulge
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Pierwsza gra taktyczna - II WS

Post autor: SeeM »

Muttah pisze:Przy limicie czasu 2-3 godziny możesz od razu zapomnieć o dużych scenariuszach z tide'a. Sam setup pochłania z godzinkę, natomiast później gra już różnie.
W zasadzie "setup" to już właściwa rozgrywka, bo w niektórych scenariuszach można rozstawiać się prawie po całej mapie (np. wszędzie, byle nie na wzgórzach). Do tego dochodzi dowolność kombinacji układania figurek w na podstawkach.
+ (BGG)
ODPOWIEDZ