Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
sebur
Posty: 23
Rejestracja: 31 mar 2011, 13:47
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 1 time

Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę

Post autor: sebur »

Witam
Razem z żoną grywamy w różne tytuły, jednakże brakuje nam cięższej lub bardzo ciężkiej gry (najlepiej strategia, ekonomia lub jakaś karcianka), w którą można rozegrać w czasie 1 godziny np wieczorem po pracy.
Jeżeli mamy czas to gramy w Caylusa (ok 2h) lub TtA (3-3,5h). W szerszym gronie mamy Rise of Empires, WN, Puerto Rico, Dracule, Trybuna. Do tego inne lżejsze tytuły: Carcassone, TuT, TtR, Fasolki
Obecnie szukam gry:
-czas gry ok 1h, max 1,5h
-dwu osobowa lub z dobrym wariantem dwuosobowym
-polska wersja językowa lub niezależna lub z absolutnie minimalną ilością tekstu angielskiego np. tytuły kart
-tematyka: strategia, ekonomia, może być karcianka
-gra w kategorii mózgożer
-cena nie gra roli

Czy macie jakieś sugestie/propozycje?
Z góry dzięki z odpowiedź
Pozdrawiam
sebur
Pozdrawiam
sebur
____________
moja kolekcja
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę

Post autor: donmakaron »

Może nie jakiś straszny mózgożer, ale Pandemic potrafi być bardzo trudny i trzeba się nagłowić żeby wygrać. Kooperacja od 2 do 4 osób, rozgrywki gdzieś do godziny. Trzy stopnie trudności, wymaga współpracy graczy. No i jest świetną grą ;)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6441
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 568 times
Been thanked: 929 times

Re: Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę

Post autor: Odi »

Troyes mam u siebie na półce (jeszcze nie zagrałem niestety :D) ale gra jest jak najbardziej z tych mózgożernych, językowo niezależna (instrukcja PL), wariant 2os podobno dobry, no i czas rozgrywki w tym składzie raczej nie powinien przekroczyć 1,5 h.
sebur
Posty: 23
Rejestracja: 31 mar 2011, 13:47
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 1 time

Re: Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę

Post autor: sebur »

Odi pisze:Troyes mam u siebie na półce (jeszcze nie zagrałem niestety :D) ale gra jest jak najbardziej z tych mózgożernych, językowo niezależna (instrukcja PL), wariant 2os podobno dobry, no i czas rozgrywki w tym składzie raczej nie powinien przekroczyć 1,5 h.
Dzięki za odpowiedź. Moje obawy co do tego tytułu budzą dwie rzeczy: po pierwsze na obrazkach widzę kostki....nie wiem na ile znacząca jest ich rola, ale losowości raczej nie lubimy...
Druga kwestia to czas gry: myślałem tutaj raczej o 1h gry. 1,5h to raczej z przygotowaniem i spakowaniem wszystkiego. Dodatkowo czas gry opisany jest jako 90 minut-podobnie jak w Caylusie, a Caylus zajmuje nam 2h...

Pozdrawiam
sebur
Pozdrawiam
sebur
____________
moja kolekcja
sebur
Posty: 23
Rejestracja: 31 mar 2011, 13:47
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 1 time

Re: Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę

Post autor: sebur »

donmakaron pisze:Może nie jakiś straszny mózgożer, ale Pandemic potrafi być bardzo trudny i trzeba się nagłowić żeby wygrać. Kooperacja od 2 do 4 osób, rozgrywki gdzieś do godziny. Trzy stopnie trudności, wymaga współpracy graczy. No i jest świetną grą ;)
A czy ta gra jest osiągalna w sklepach? w popularnych sklepach status widnieje, jako niedostępny...
Pozdrawiam
sebur
Pozdrawiam
sebur
____________
moja kolekcja
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę

Post autor: donmakaron »

sebur pisze: A czy ta gra jest osiągalna w sklepach? w popularnych sklepach status widnieje, jako niedostępny...
Pozdrawiam
sebur
Jest na allegro (żeby nie było - to nie moja aukcja):
http://allegro.pl/pandemic-edycja-polsk ... 47707.html
Można też ją dostać w niektórych Empikach z tego co się orientuję. Niedawno była na Rebel.pl, może niedługo się pojawi.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę

Post autor: Andy »

Minęła godzina i nikt nie doradził Race for the Galaxy? :wink:

No to doradzam. I Mr. Jacka, rzecz jasna.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6441
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 568 times
Been thanked: 929 times

Re: Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę

Post autor: Odi »

Troyes to mózgożer z kostkami, w którym losowość wydaje sie mieć znaczenie marginalne. Tak jest ta gra wszędzie przedstawiana, i z tego właśnie powodu ją zakupiłem :)
Więcej nie potrafię powiedzieć, bo jeszcze nie udało się zagrać :?

Race for the galaxy - zdecydowanie popieram Andy'ego. Znakomita gra, językowo niezależna, i nadzwyczaj szybka.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę

Post autor: folko »

Obecność kostek niczego nie determinuje. Czasami większą losowość potrafią wnieść "dobrzy" współgracze ;-)
W Troyes grałem raz, to bardzo dobra gra, ale czy mózgożerna... w sumie dla mnie mózgożerne są gry logiczne, pozostałe to cięższe lub lżejsze :) Do cięższych zaliczyłbym Le Havre, Caylus (który słabo mi podszedł), Wysokie Napięcie (które ma proste zasady, ale przy którym trzeba trochę policzyć), może Steam, Brass... chociaż tu już aż takiego ciężaru nie czułem... podobne do Brassa jest Troyes. Wspomniany Pandemic to dla mnie lekka rodzinna gierka :)
Awatar użytkownika
piotrek.t
Posty: 115
Rejestracja: 03 lut 2009, 12:08
Lokalizacja: Kopenhaga
Kontakt:

Re: Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę

Post autor: piotrek.t »

-czas gry ok 1h, max 1,5h
-dwu osobowa lub z dobrym wariantem dwuosobowym
-polska wersja językowa lub niezależna lub z absolutnie minimalną ilością tekstu angielskiego np. tytuły kart
-tematyka: strategia, ekonomia, może być karcianka
-gra w kategorii mózgożer
-cena nie gra roli
Polecam Ci, ustawione w kolejności od najbardziej do najmniej mózgożernej (wg mnie):
- Go - abstrakcyjna strategia, bardzo ciężka rozgrywka z banalnymi zasadami, wręcz wymaga studiowania - bardzo uzależnia B)
- Eufrat i Tygrys - strategia - budowanie państwa i podbój
- Agricola - ekonomiczna
- Samuraj - strategia - lżejsza, od powyższych ale na pewno wymaga większego wysiłku umysłowego niż jakieś Dominiony B)

RFTG nie polecam, bo jest jednak sporo tekstów angielskich na kartach.
Jeżeli nic nie macie do negatywnej interakcji to mogę polecić Caylusa.

P.
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę

Post autor: cezaras »

dla Waszych założeń przede wszystkim Agricola
ewentualnie popatrzyłbym na Zostań Menadżerem :)
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę

Post autor: skoti »

dobrze pasuje Twilight Struggle, tylko niestety nie pod względem czasu rozgrywki - w 1,5 godz. na pewno się nie zmieścicie. Ale gra dwu osobowa, ciężka i wymagająca, naprawdę skłaniająca Ciebie i Twojego przeciwnika do wytężenia umysłu. watro się nad nią zastanowić, bo to dobra gra. Tylko masa kart po angielsku, ale w sieci łatwo znajdziesz ich spolszczenie – wystarczy wydrukować i włożyć do koszulek wraz z kartą.

poczytaj też o LE Havre - potrafi być bardzo wymagająca, jak gracze ją dobrze poznają. a mi się w nią dobrze gra na 2 osoby. Zależność językowa jest mała. Niewiele kart ma tekst po angielsku, a te są objaśnione w instrukcji, większość ma dość intuicyjne ikonki.

no i oczywiście wyżej wspomniany Race for the Galaxy. po pierwszych rozgrywkach wszystkie ikonki przestają być niezrozumiałe, a bariera językowa nie sprawia problemu - karty są opisane w instrukcji.
Gra jak najbardziej wymagająca, zwłaszcza gdy wszyscy gracze znają ją dobrze - jest nad czym kombinować.

Doradzę jeszcze jeden, nie wspomniany tytuł. Prêt-à-Porter.
Polska gra o prowadzeniu domu mody. Dobrze się skaluje – świetnie gra się na 4 osoby, ale równie dobrze na 3 czy 2. typowa gra ekonomiczna, gdzie każdy musi zmaksymalizować swoje zyski. Rozwój przedsiębiorstwa i pęd za kasą, są w niej dobrze odwzorowane, a proste błędy i nie kontrolowanie poczynań innych, mogą nam zniweczyć plany i z pokazu wyjdziemy bez pieniędzy – PZ. Jest naprawdę wymagająca.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Krushvarrok
Posty: 29
Rejestracja: 10 lis 2010, 10:47
Lokalizacja: Słupsk/Gdańsk

Re: Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę

Post autor: Krushvarrok »

A może po prostu Neuroshima Hex? Nie jest to szczyt mózgożerności,ale główkowania to tam trochę jest. No i czasowo się mieści w godzinkę lub nieco dłużej. :)
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę

Post autor: Lucf »

Zdecydowanie Agricola. Chodzi od 2 do 5 osób
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę

Post autor: zephyr »

RftG jest fajny ale do mózgożera to mu daleko, mocno losowe, sporo angielskiego

Ale sam nie bardzo kojarzę grę <1h która byłaby szczególnie mózgożerna i nie była grą logiczną...

może fabrikmanager (Wysokie Napięcie: Zostań Menadżerem), ale jakoś się zniechęciłem - za dużo liczenia za mało kombinowania
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
wuszu
Posty: 122
Rejestracja: 20 gru 2008, 01:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę

Post autor: wuszu »

Jednak namawiałbym do Fabrikmangera - dość móżgożerana i ciekawa. Plusem są szybkie partie w dwie osoby - zazwyczaj <1h.

Druga propozycja to 1960 making of the president. Jeśli tylko wciągnie Cię tematyka kampanii prezydenckiej Kennedy vs Nixon to napięcie gwarantowane do ostatniej chwili.
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę

Post autor: SeeM »

Na twoim miejscu spróbowałbym Warhammer Inwazji. Z turnieju wychodzi się z bolącą głową. Na partię do dwóch zwycięstw przeznacza się 50 minut, ale równorzędni przeciwnicy rzadko kiedy zdążają dokończyć druga partię i zostaje na 1:0. Partie finałowe potrafią trwać ponad godzinę.

Z karcianek niekolekcjonerskich tylko Race for the Galaxy na dwie osoby czasami potrafi wypalić mózg w podobny sposób, ale tylko pod warunkiem, że podejdą dobre i trochę wykluczające się karty.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę

Post autor: srokaplotkara »

Jak najbardziej poleciłabym Le Havre, porządny mózgożer ale i... czasożer :) Raczej w 1,5 h trudno jest się zmieścić, no chyba że weźmie się wariant krótszy gry, ale ja osobiście nie przepadam za okrojonymi wersjami.
Tak więc bardziej polecam Agricolę, jest również mózgożerna, ale na rozgrywkę potrzeba mniej czasu niż przy Le Havre. Tak więc w 1-1,5 h można spokojnie się zmieścić.
Awatar użytkownika
Ntom
Posty: 63
Rejestracja: 01 maja 2010, 10:45
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę

Post autor: Ntom »

Niezbyt mózgożerna ale może Hawana? Coś jak na moje podobne to Puerto Rico, tylko że miłe i przyjemne ;]
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę

Post autor: vaski »

Ntom pisze:Niezbyt mózgożerna ale może Hawana? Coś jak na moje podobne to Puerto Rico, tylko że miłe i przyjemne ;]
Widziałeś tytuł tematu? Jeśli nie to przypomnę go Tobie:
Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę.
Ostatnio wszystkim polecam Pret a Porter wiec i tutaj o nim coś skrobnę: gra średnio-ciężka; sporo myślenia; w dwie osoby spokojnie można się zmieścić w 1 godz.; świetnie działa na dwie osoby; temat gry podoba się kobietą (szycie kiecek, wystawy, świat mody...).Naprawdę warto!
Ludzie narzekają na odwrotnie namalowane kolory na planszy, czy małą czcionkę na kartach, może jest to jakiś tam minus, ale to nie zmienia faktu że gra jest świetna. Po przegranej partii człowiek zastanawia się, co zrobił źle, jaką strategię obrać, czy warto brać kredyty z banku na szycie większej kolekcji, czy może raczej skupić się na jakości, PR, trendnach, w jakie budynki inwestować itd...
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę

Post autor: wis »

Większość wyżej wymienionych gier (LH, Agricola, PaP itp) jest ciężka do zagrania w tak krótkim czasie (wliczając rozłożenie/złożenie) - no ale ja wolno myślę, więc może Wam pójdzie lepiej :). U mnie w domu dobrze sprawdza się Small World. Czasowo pasuje, a bez kostki i z licytacją o pierwsze miejsce jest wg mnie bardzo dobrym tytułem.

Tytuły lżejsze, także spełniające wymóg czasowy - Neuroshima Hex, Dominion.

RftG - czasowo ok, ale sprawdźcie wersję sieciową - może podejdzie, a może nie. Niby główkowanie, ale jak w kartach zima, to grę wygrywa przeciwnik...
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Awatar użytkownika
Sandking
Posty: 265
Rejestracja: 12 maja 2010, 11:14
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę

Post autor: Sandking »

Wiem, że zupełnie abstrakcyjne, ale zupełnie zżera mózg z dobrym przeciwnikiem - Abalone.
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę

Post autor: bartek_mi »

Rftg choc bardzo lubie mozgozerem bym nie nazwal :)

Ostatnio moj ulubiony tytul to WN: zostan menadzerem.
Szybka i intensywna rozgrywka. Polecam.
Dice Hate Me :(
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę

Post autor: schizofretka »

LOTR: Konfrontacja,
przy sprawnym graniu Dungeon Twister,
ostatnio lubię Sator Arepo Tenet Opera Rotas - koniecznie przy ograniczeniu czasu na turę. Nie jest to może klasyczny mózgożer w tym sensie, że pozwala na pieczołowite opracowywanie strategii, ale kombinowanie jest non-stop. Najbardziej przypomina mi tetrisa na sterydach :)
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1095
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 522 times

Re: Mózgożer dla 2 osób na ok. 1 godzinę

Post autor: Harun »

Nie wiem czy pytanie jeszcze aktualne, ale :

1. z gier logicznych, których jeżeli nie udają jakiegoś tematu osobiście raczej nie lubię, jako rodzynek zachwyca mnie ponte del diavolo. Spełnia kryteria co do czasu i ciężkości, zero losowości a do tego proste zasady i możecie wypróbować na yucata.de

2. Moim zdaniem, choć są różne - jak ze wszystkim, mózgożerną grą na 2 osoby jest Mykerinos - bardzo dobrze spisuje się w moim małżeństwie. Losowość minimalna i w żadnym stopniu nie wpływająca na wynik - a jedynie na ułożenie płytek, o które walczą gracze, w danej partii, spokojnie do zagrania w godzinę, ładnie wydana, gra logiczna udająca jakiś temat. Czym więcej osób w grze - wzrasta nieprzewidywalność, maleje choć nie tak bardzo mózgożerność.

3. Podobne uwagi jak punkt 2 Przez pustynię, choć tę grę mniej lubię.

Natomiast ciężko znaleźć dla założonego czasu gry, jakąś grę z kategorii super mózgożernych
ODPOWIEDZ