Smart Games - które?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Smart Games - które?

Post autor: Veridiana »

Nabrałam niebywałej chęci na łamigłówkę dla mnie samej, gdyż ostatnio trochę posiedziałam sobie w różnyhc kolejkach (jak za starych dobrych) i nie miałam czym rąk zająć. a jak rozłożę takie cudo na kolanach to i może kto się zainteresuje i w sieć growego szaleństwa wpadnie ;)

Tak więc, pytanie: którą łamigłowkę wybrać? Priorytety:
- elementy PRZEŹROCZYSTE
- zadania dot. układu końcowego, a nie procesu (czyli rzeczy pokroju Titanic odpadają)
- trudne (przynajmniej, żeby wyższe poziomy naprawdę były wyzwaniem)

Moi faworyci: Kamuflaż, Port Lotniczy. Comments?

Będę dźwięczna... :))
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Smart Games - które?

Post autor: melee »

przezroczystych chyba nie ma za wiele
kamuflaż jest bardzo prosty, więc odpada
w port lotniczy nie grałem
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Smart Games - które?

Post autor: kwiatosz »

Port Lotniczy ma faktycznie mocno różniące się poziomy trudności i na ostatnim bywa ciężkawy, ale wcześniejsze są dość proste.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 323
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Smart Games - które?

Post autor: cboot »

Jeśli mają być przeźroczyste elementy, to spośród dostępnych powszechnie łamigłówek tylko te dwie, które wymieniłaś wchodzą w grę.

Kamuflaż rzeczywiście jest bardzo prosty.

Port lotniczy jest jedną z moich ulubionych łamigłówek po części dlatego, że każdy poziom trudności to inny rodzaj łamigłówek, do których trzeba trochę inaczej podejść (podczas gdy chyba we wszelkich innych łamigłówkach, które znam - kolejne poziomy trudności to po prostu trudniejsze zagadki tego samego rodzaju); po części za świetny, klimatyczny wygląd; a po części dlatego, że jest to łamigłówka, którą bardzo dogłębnie udało mi się zanalizować, tzn. poznajdywać całkiem sporo zasad, jak należy ją rozwiązywać - mógłbym wręcz napisać cały artykuł na temat taktyki rozwiązywania zagadek z Portu Lotniczego. Miałem z tej łamigłówki sporo frajdy.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Smart Games - które?

Post autor: MichalStajszczak »

Veridiana pisze:Nabrałam niebywałej chęci na łamigłówkę dla mnie samej, gdyż ostatnio trochę posiedziałam sobie w różnyhc kolejkach (jak za starych dobrych) i nie miałam czym rąk zająć.
Do użycia w takich okolicznościach najlepszy jest moim zdaniem IQ Twist:
- zajmuje mało miejsca w transporcie i układaniu
- nie wymaga powierzchni do rozłożenia
- ma aż 100 zadań
- zadania z wyższych poziomów moga stanowić wyzwanie
Wady to:
- nie ma przeźroczystych elementów (co najwyzej ażurowe :D )
- może być zbyt mały, by zwrócić uwagę współkolejkowiczów
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 323
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Smart Games - które?

Post autor: cboot »

Jeśli chodzi o zwracanie uwagi obserwatorów, to miałem ostatnio takie przeżycie z Rush Hour w pociągu.

Rozwiązywałem sobie zadania z 3. dodatku i praktycznie wszystkie osoby z przedziału zerkały stale, co robię. A finał był taki, że jeden chłopak, który stał sobie na korytarzu, otworzył w pewnym momencie drzwi do przedziału i zapytał: "To chodzi o to, żeby tym czerwonym wyjechać, tak?... Jak się to nazywa?" - tu zapisał sobie - "Gdzie mogę to dostać?" - tu zapisał sobie adres sklepu internetowego.

Pomyślałem sobie wtedy, że nie każda łamigłówka robi takie wrażenie, ale takie, w których łatwo można załapać zasady z samej obserwacji - wtedy obserwatora zaczyna korcić i samemu szuka rozwiązań, przez co się wciąga.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Smart Games - które?

Post autor: adikom5777 »

Mam wszystkie łamigłówki Smart Games i Port Lotniczy jest dla mnie najlepszy :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Smart Games - które?

Post autor: Veridiana »

IQ Twist mi się wizualnie nie podoba :(
Na razie wygląda na to, że Port Lotniczy będzie w sam raz.
Dziękuję za wszelkie komentarze :D
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Smart Games - które?

Post autor: MichalStajszczak »

Veridiana pisze:Tak więc, pytanie: którą łamigłowkę wybrać? Priorytety:- elementy PRZEŹROCZYSTE- zadania dot. układu końcowego, a nie procesu (czyli rzeczy pokroju Titanic odpadają)
Od wczoraj w sprzedaży jest nowa łamigłówka z serii Smart z PRZEŹROCZYSTYMI elementami "Kolorowy kod".
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Smart Games - które?

Post autor: FortArt »

MichalStajszczak pisze: Od wczoraj w sprzedaży jest nowa łamigłówka z serii Smart z PRZEŹROCZYSTYMI elementami "Kolorowy kod".
Widzę, że jest też Troja, Pingwiny i 3 Traki.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Smart Games - które?

Post autor: MichalStajszczak »

FortArt pisze:Widzę, że jest też Troja, Pingwiny i 3 Traki.
Tak, ale dla Veridiany priorytetem było to, żeby elementy były PRZEROCZYSTE, więc dlatego o innych nowych Smartach nie pisałem. Gdyby priorytetem była trudność łamigłówki, to polecałbym Troję.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Smart Games - które?

Post autor: folko »

Tak, Troja jest trudna, Pingwiny również do łatwych nie należą. Za to Kolorowy kod jest dość prosty. Wczoraj wieczorem przeszedłem z rzędu 75 pierwszych zadań (tych najprostszych ;-) ). Zostały mi te najtrudniejsze, pewnie się na nich zatrzymam dłużej... Ale muszę przyznać że Kolorowy kod jest niesamowicie grywalny, bardzo wciąga i nie czuć znużenia jak przy innych łamigłówkach (przeważnie po 10 muszę zrobić sobie przerwę).
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Smart Games - które?

Post autor: FortArt »

MichalStajszczak pisze: Tak, ale dla Veridiany priorytetem było to, żeby elementy były PRZEROCZYSTE, więc dlatego o innych nowych Smartach nie pisałem.
Racja. Ale Pingwiny pod przeźroczystość się chyba kwalifikują.
MichalStajszczak pisze:Gdyby priorytetem była trudność łamigłówki, to polecałbym Troję.
folko pisze:Tak, Troja jest trudna, (...)
Czy takie wysokie figurki rycerzy nie przeszkadzają w układaniu murów?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Smart Games - które?

Post autor: folko »

Nie zauważyłem... bawiłem się na targach w Norymberdze, wczoraj paczka doszła, ale nie zdążyłem rozpakować. Bawiłem się kolorami ;-)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Smart Games - które?

Post autor: MichalStajszczak »

FortArt pisze:Ale Pingwiny pod przeźroczystość się chyba kwalifikują.
Moim zdaniem nie. Oczywiście elementy można uznać za przezroczyste, ale nie ma to związku z rozwiązywaniem łamigłówki, w tym sensie, jak to jest przy rozwiązywaniu zadań w Kamuflażu czy Porcie Lotniczym, gdzie trzeba przez elementy patrzeć na założenia zadania albo jak w Kolorowym Kodzie, gdzie właśnie na przezroczystości elementów opiera się idea.
folko pisze:Pingwiny również do łatwych nie należą.
Dla mnie Pingwiny są chyba najłatwiejszą łamigłówką z serii Smart. Wszystkie zadania z najtrudniejszego poziomu zrobiłem w sumie w kilkanaście minut czyli mniej wiecej tyle, ile zajmowało mi średnio jedno zadanie z najtrudniejszego poziomu Troi. Ale może ja nie jestem właściwą osobą do oceny trudności Pingwinów, bo za dużo bawiłem się Pentominem. :D
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Smart Games - które?

Post autor: folko »

Hmm, muszę spróbować. Pingwinami również bawiłem się na targach (jakkolwiek to brzmi ;) ) i może mi się coś pomieszało. Wiem że jedna łamigłówka była trudna... być może była to Troja, teraz już sam nie wiem :D
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Smart Games - które?

Post autor: Andy »

Czy Port Lotniczy nie jest jakoś wyraźnie łatwiejszy od Antywirusa? Kupiłem komuś Antywirusa i bardzo się spodobał, a w każdym razie wszystkie zadania nie zostały rozwiązane w kilka godzin. :) Teraz zastanawiam się nad kolejnym prezentem dla tej samej osoby w postaci Portu Lotniczego - czy on też ma szansę spodobać się i pozwolić na nie za krótką zabawę?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Smart Games - które?

Post autor: MichalStajszczak »

Andy pisze:Teraz zastanawiam się nad kolejnym prezentem dla tej samej osoby w postaci Portu Lotniczego - czy on też ma szansę spodobać się i pozwolić na nie za krótką zabawę?
Port Lotniczy łatwy nie jest, ale chyba jednak łatwiejszy od Antywirusa. Ale są to łamigłówki całkiem różne. Port Lotniczy można zaliczyć do łamigłówek "statycznych" - celem jest ułożenie elementów, spełniając przy tym pewne warunki. Natomiast Antywirus (i np. Titanic czy Rush Hour) to łamigłówki "dynamiczne", w których należy obmysleć sekwencję ruchów, prowadzących do rozwiązania.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Smart Games - które?

Post autor: Andy »

MichalStajszczak pisze:Port Lotniczy łatwy nie jest, ale chyba jednak łatwiejszy od Antywirusa.
Jasne, dzięki.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Smart Games - które?

Post autor: skanna »

cboot pisze: Rozwiązywałem sobie zadania z 3. dodatku i praktycznie wszystkie osoby z przedziału zerkały stale, co robię. A finał był taki, że jeden chłopak, który stał sobie na korytarzu, otworzył w pewnym momencie drzwi do przedziału i zapytał: "To chodzi o to, żeby tym czerwonym wyjechać, tak?... Jak się to nazywa?" - tu zapisał sobie - "Gdzie mogę to dostać?" - tu zapisał sobie adres sklepu internetowego.

Pomyślałem sobie wtedy, że nie każda łamigłówka robi takie wrażenie, ale takie, w których łatwo można załapać zasady z samej obserwacji - wtedy obserwatora zaczyna korcić i samemu szuka rozwiązań, przez co się wciąga.
Nie byłabym sobą, gdybym OTa nie dodała :)
Zabrałam kiedyś ze sobą na wyjazdowy koncert Hot Spota (Think Fun), usiadłam w korytarzu koło garderoby i rozwiązywałam spokojnie, po chwili stanęła jedna, druga, trzecia, piąta osoba, niebawem miałam na głowie pół orkiestry, po jakimś czasie (wszyscy oczywiście czynnie i głośno brali udział w rozwiązywaniu) wyszedł ze swojej garderoby nasz dyrygent. Popatrzył na tłumek, na kolorowy plastik na moich kolanach i pyta "Co tam pani ma, pani Sylwio?" - "Jednoosobową łamigłówkę, panie dyrektorze" - odpowiedziałam. Mina dyrygenta - bezcenna :)
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Smart Games - które?

Post autor: adikom5777 »

Kupiłem wczoraj Troję, Pingwiny oraz Metro. Dzisiaj się pobawię :) Niestety Pingwiny zarekwirował mi na wejściu mój siedmioletni syn
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Smart Games - które?

Post autor: jingowawa »

MichalStajszczak pisze:
Andy pisze:Teraz zastanawiam się nad kolejnym prezentem dla tej samej osoby w postaci Portu Lotniczego - czy on też ma szansę spodobać się i pozwolić na nie za krótką zabawę?
Port Lotniczy łatwy nie jest, ale chyba jednak łatwiejszy od Antywirusa. Ale są to łamigłówki całkiem różne. Port Lotniczy można zaliczyć do łamigłówek "statycznych" - celem jest ułożenie elementów, spełniając przy tym pewne warunki. Natomiast Antywirus (i np. Titanic czy Rush Hour) to łamigłówki "dynamiczne", w których należy obmysleć sekwencję ruchów, prowadzących do rozwiązania.
Ja jestem po Titanicu i Blokadzie i chyba statyczne bardziej mi podejdą z tego co czuję. Jak ma sie Michale poziom trudności Blokady do Portu lotniczego?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Smart Games - które?

Post autor: MichalStajszczak »

jingowawa pisze:Jak ma sie Michale poziom trudności Blokady do Portu lotniczego?
Nie wiem. Jedną i drugą łamigłówką bawiłem się na tyle dawno, że nie pamiętam, ile czasu zajmowało mi rozwiązanie jednego zadania z każdej z nich.
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Smart Games - które?

Post autor: jingowawa »

MichalStajszczak pisze:
jingowawa pisze:Jak ma sie Michale poziom trudności Blokady do Portu lotniczego?
Nie wiem. Jedną i drugą łamigłówką bawiłem się na tyle dawno, że nie pamiętam, ile czasu zajmowało mi rozwiązanie jednego zadania z każdej z nich.
Ok, rozumiem, to może inaczej. Jaką statyczną układankę SG byś mógł polecić jako szczególnie fajną i wartą spróbowania?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Smart Games - które?

Post autor: adikom5777 »

Port lotniczy jest zajefajny, baardzo polecam
ODPOWIEDZ