Gra ekonomiczna - Brass czy Le Havre?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
domel
Posty: 32
Rejestracja: 22 lut 2009, 08:53
Lokalizacja: Polanka Wielka/Oświęcim
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Gra ekonomiczna - Brass czy Le Havre?

Post autor: domel »

cześć
Mam Brass'a[s/] Brassa, ale na łatwe lekkie i przyjemne rozgrywki w zaciszu domowego ogniska jest zbyt mózgożerny. Czy Le Havre nie byłoby lepsze, tzn. mniej wymagające? Brass, owszem podoba mi się, ale to gra dla prawdziwych graczy, gdzie samo myslenie i kombinacje sprawiają przyjemność. Ale nie za bardzo chcą w to ze mną grać. Może lepiej wymienić to za wspomniana Le Havre?
pzdr
tomek
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: Gra ekonomiczna - Brass czy Le Havre?

Post autor: artch »

Nie ma szans, obie to ścisła ekstraklasa.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Gra ekonomiczna - Brass czy Le Havre?

Post autor: asiok »

Nie - to porównywalny poziom móżdżenia.
Jeśli chodzi o coś lżejszego może spróbuj Ora et Labora czy Puerto Rico?
Obie są świetne a nie aż tak "obciążające" podczas partii.
domel
Posty: 32
Rejestracja: 22 lut 2009, 08:53
Lokalizacja: Polanka Wielka/Oświęcim
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gra ekonomiczna - Brass czy Le Havre?

Post autor: domel »

asiok pisze: Puerto Rico?
To mam :-)
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Gra ekonomiczna - Brass czy Le Havre?

Post autor: skoti »

Nie ten dzieł :twisted: :P

Le Havre jest świetną grą. I wydaje mi się, że skoro Brass tak bardzo przypadł Ci do gustu to LH też się spodoba
Ale dla niedzielnych graczy także może być ciężkawe. To jest MÓZGOŻER :!: Ludzie którzy mało grają, potrafią się irytować w sytuacjach gdy ciągle brakuje im żywności i przez to nic konkretnego zrobić nie mogą. Po za tym Le Havre wcale nie jest krótką grą, na 3-4 graczy ok. 2+ godzin trzeba liczyć.

A osobiście to bym Ci poradził Ora et Labora – nora gra twórcy LH. Wydaje się ciut przystępniejsza, pod względem samej rozgrywki (brak danego surowca wcale tak nie denerwuje). Ta gra fajnie łączy prostotę która podoba się eurograczom – nie ma w niej wyżywienia które potrafi przystopować nasz rozwój w LH - z grą wymagającą. Do niej częściej zasiadamy z dziewczynami niż do LH.

Możesz też popatrzeć na mniej mózgożerne tytuły ekonomiczne – nr wysokie napięcie może być dla was dobrym wyborem.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
domel
Posty: 32
Rejestracja: 22 lut 2009, 08:53
Lokalizacja: Polanka Wielka/Oświęcim
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gra ekonomiczna - Brass czy Le Havre?

Post autor: domel »

skoti pisze:Nie ten dzieł :twisted: :P
A czemu? Nie pytam co kupić tylko proszę o porównanie - to chyba temat ogólny :-)
skoti pisze: A osobiście to bym Ci poradził Ora et Labora – nora gra twórcy LH.
Tez o tym myślałem, ale bardzo kojarzy mi sięz Agricolą, która posiadam. Może się mylę.

Ogólnie dzięki za porady :-)
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Gra ekonomiczna - Brass czy Le Havre?

Post autor: surmik »

Le Havre to zdecydowanie ten sam poziom móżdżenia co Brass.
OeL bardziej przypomina mechanicznie Le Havre niż Agricole dodatkowo nie ma w nim mechanizmu żywienia, który w LH i Agri bardzo zwiększa presję. A może coś prostszego jak Stone Age?
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1785
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 157 times

Re: Gra ekonomiczna - Brass czy Le Havre?

Post autor: Legun »

Średnio mózgożerny jest Navegador - pieniądze, rozkręcanie interesu a do tego egzotyczne podróże. Przepięknie wydany.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Gra ekonomiczna - Brass czy Le Havre?

Post autor: skoti »

domel pisze:
skoti pisze:A osobiście to bym Ci poradził Ora et Labora – nora gra twórcy LH.
Tez o tym myślałem, ale bardzo kojarzy mi sięz Agricolą, która posiadam. Może się mylę.
Tak, mylisz się :mrgreen:
Ora et Labora mechanicznie ma dużo więcej wspólnego z Le Havre.
Generalnie opinie są takie, że jak ktoś lubi LH to Ora też mu raczej podejdzie.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Gra ekonomiczna - Brass czy Le Havre?

Post autor: maciejo »

domel pisze:cześć
Mam Brass'a, ale na łatwe lekkie i przyjemne rozgrywki w zaciszu domowego ogniska jest zbyt mózgożerny. Czy Le Havre nie byłoby lepsze, tzn. mniej wymagające? Brass, owszem podoba mi się, ale to gra dla prawdziwych graczy, gdzie samo myslenie i kombinacje sprawiają przyjemność. Ale nie za bardzo chcą w to ze mną grać. Może lepiej wymienić to za wspomniana Le Havre?
pzdr
tomek
Wymiana nic tu nie pomoże.Obie gry to mózgotrzepy :D .Ale może Szogun będzie dobrą alternatywą :idea:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
wilku5
Posty: 161
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:35
Lokalizacja: juz Wrocław / czasem okolice Poznania

Re: Gra ekonomiczna - Brass czy Le Havre?

Post autor: wilku5 »

maciejo pisze:
domel pisze:cześć
Mam Brass'a, ale na łatwe lekkie i przyjemne rozgrywki w zaciszu domowego ogniska jest zbyt mózgożerny. Czy Le Havre nie byłoby lepsze, tzn. mniej wymagające? Brass, owszem podoba mi się, ale to gra dla prawdziwych graczy, gdzie samo myslenie i kombinacje sprawiają przyjemność. Ale nie za bardzo chcą w to ze mną grać. Może lepiej wymienić to za wspomniana Le Havre?
pzdr
tomek
Ale może Szogun będzie dobrą alternatywą :idea:
Wiedziałam :lol:
Jestem kobietą!
----------------------------------------------------
mail: wilkruk5@gmail.com
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1095
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 645 times
Been thanked: 521 times

Re: Gra ekonomiczna - Brass czy Le Havre?

Post autor: Harun »

Legun pisze:Średnio mózgożerny jest Navegador - pieniądze, rozkręcanie interesu a do tego egzotyczne podróże. Przepięknie wydany.
Może się mylę, ale chyba czytam już któryś Twój post, po którym mam wrażenie, że mamy podobne gusta.


A co do tematu - jak dla mnie Brass dużo lepszy niż LeHavre
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1785
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 157 times

Re: Gra ekonomiczna - Brass czy Le Havre?

Post autor: Legun »

Harun pisze:
Legun pisze:Średnio mózgożerny jest Navegador - pieniądze, rozkręcanie interesu a do tego egzotyczne podróże. Przepięknie wydany.
Może się mylę, ale chyba czytam już któryś Twój post, po którym mam wrażenie, że mamy podobne gusta.
Na pewno się nie mylisz - ja mam takie wrażenie już od kilku lat ;).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
domel
Posty: 32
Rejestracja: 22 lut 2009, 08:53
Lokalizacja: Polanka Wielka/Oświęcim
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gra ekonomiczna - Brass czy Le Havre?

Post autor: domel »

Legun pisze:Navegador
Sprawdzam
w sumie... nie da się mieć za dużo gier :-)
Awatar użytkownika
clearview
Posty: 148
Rejestracja: 01 wrz 2009, 15:16
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Re: Gra ekonomiczna - Brass czy Le Havre?

Post autor: clearview »

Potwierdzam to co napisali poprzednicy. Le Havre i Brass to ten sam poziom cięzkości.
Ze swojej strony polecam Hansa Teutnica. Swietna gra zarówno dla doświadczonych graczy jak i tych niedzielnych. Wszystkim, którym ją prezentowałam, bardzo się spodobała i byli chętni na kolejną rozgrywkę.
Ciężkość średnia, zasady dość proste, dł rozgrywki 1-1,5 godz.
Moje podium: TtA, Le Havre, Brass
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Gra ekonomiczna - Brass czy Le Havre?

Post autor: Ryu »

clearview pisze:(...)Ze swojej strony polecam Hansa Teutnica...
Tak i nie :)
HT ma dziwne zasady na 2 graczy. W 3, 4, 5 gra się OK, choć im nas więcej tym ciekawiej.
Brass, LH - świetne zarówno w 2, 3, 4 i 5 (tylko dla LH) graczy. Osobiście wolę Brass'a ale LH też ma u mnie dyszkę na BGG więc nic do zarzucenia nie mam :)
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra ekonomiczna - Brass czy Le Havre?

Post autor: skanna »

Harun pisze: A co do tematu - jak dla mnie Brass dużo lepszy niż LeHavre

Dla mnie też.

A w temacie - jak coś dość zaawansowanego typu "kupić, sprzedać, wymienić, zbudować", ale nie kobyła - to proponuję Hamburgum (lepsze od Navegadora).
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Gra ekonomiczna - Brass czy Le Havre?

Post autor: asiok »

Ryu pisze:
clearview pisze:(...)Ze swojej strony polecam Hansa Teutnica...
Tak i nie :)
HT ma dziwne zasady na 2 graczy. W 3, 4, 5 gra się OK, choć im nas więcej tym ciekawiej.
Brass, LH - świetne zarówno w 2, 3, 4 i 5 (tylko dla LH) graczy. Osobiście wolę Brass'a ale LH też ma u mnie dyszkę na BGG więc nic do zarzucenia nie mam :)


Ja napisałbym inaczej - HT w 2 osoby kompletnie nie działa - jest to zrobiona na szybko proteza "normalnej" wersji po to tylko, żeby na pudełku można napisać "od dwóch graczy". Na więcej graczy działa fajnie - faktycznie najlepiej w 5 graczy.

Co do wyższości Brassa nad Le Havre... Jeżeli ktoś twierdzi, iż Brass nie jest najlepszy na świecie, tedy wyzywam go na udeptanej ziemi, konno alibo pieszo, ale jeno na śmierć, nie na niewolę - niegodzien on bowiem kalać ziemi swym istnieniem!
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Gra ekonomiczna - Brass czy Le Havre?

Post autor: mistrz_yon »

Tinners' Trail
Loyang
Merkator
Hab & Gut

Dwie ostatnie są naprawdę szybkie, poniżej jednej godziny.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra ekonomiczna - Brass czy Le Havre?

Post autor: macike »

Dla mnie LH jest cięższy od Brassa.

Tinner's Trail jest w miarę lekki. Hab & Gut takoż.

Ewentualnie Vinhos - co prawda masa reguł i w pierwszych partiach wydaje się skomplikowany, ale wcale tak nie jest. Do TT czy H&G trudno mnie zaciągnąć, a Vinhosa od czasu do czasu mogę pyknąć.

PS
Osobiście wolę LH, czy Brassa, ale interesowały Cię lżejsze tytuły.
Dla porządku - z cięższych - Pret a Porter, Steam, Steam Barons, Indonesia.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
zlodziej_czasu
Posty: 84
Rejestracja: 28 lis 2011, 13:22
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Gra ekonomiczna - Brass czy Le Havre?

Post autor: zlodziej_czasu »

Pozwolę sobie na małe OT, bo mam podobny dylemat a widzę, że gry które go dotyczą występują w tym temacie więc nie widzę sensu tworzenia nowego.

Mocno zastanawiam się nad zakupem Brassa gdyż z mojego krótkiego doświadczenia wynika, że cięższe gry sprawiają mi więcej frajdy. Obawiam się jedynie moich niektórych znajomych dla których Ora et Labora jest już ciężkawe. Czy Brass jest dużo cięższy od Ory pod względem złożoności oraz ilości i trudności podejmowanych decyzji? Pytanie może wyda się zbyt laickie ale dopiero zaczynamy poznawać gry planszowe i nie mamy porównania więc będę wdzięczny za sugestie.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra ekonomiczna - Brass czy Le Havre?

Post autor: Edwardo »

Brass jest cięższy od Ora et Labora- ma bardziej skomplikowane zasady, często nieintuicyjne, sporo tych zasad (w OeL tak naprawdę zasady są banalne- zbuduj budynek, albo wejdź mnichem na budynek i skorzystaj z jego funkcji, albo wykarczuj las/wykop torf). W Brassie jest kilka typów przedsiębiorstw, każde rządzi się swoimi odrębnymi prawami i inaczej się je "odpala". Dodatkowo co do ilości podejmowania decyzji. Wysnułbym taką tezę, że w OeL gra prowadzi Cię sama- mam takie surowco, to mogę kupić ten budynek, brakuje mi tego to mogę to zdobyć tam itd. W Brassie jednak zdecydowanie bardziej trzeba samemu kombinować i mieć plan na swoje działania. Ogarnięcie tego przez graczy dla których OeL jest ciężkawe może być trudne a co gorsza może nie przynosić frajdy. A w końcu o frajdę raczej chodzi :)
Ostatnio zmieniony 17 sty 2012, 18:06 przez Edwardo, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Gra ekonomiczna - Brass czy Le Havre?

Post autor: Ryu »

Jako, że kilka razy grałem już w Brass'a i Orę powiem Ci tak - tak, Brass jest cięższy od OeL choć ciężko mi ocenić jak bardzo. Wg mnie jest. W Orę gram sobie spokojnie. Zbieram surowce, buduję budynki - w zasadzie nie odczuwam takiej presji jak przy Brass'ie. Tu zaciśnięte wargi, skupienie i modlenie żeby zabudować innych...
A jeśli Twoja ekipa uważa Orę za przyciężkawą to Brass'a raczej odradzam (choć to najlepsza gra jest :P ). Może Puerto? Zamki Burgundii?
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra ekonomiczna - Brass czy Le Havre?

Post autor: skanna »

zlodziej_czasu pisze: Czy Brass jest dużo cięższy od Ory pod względem złożoności oraz ilości i trudności podejmowanych decyzji? Pytanie może wyda się zbyt laickie ale dopiero zaczynamy poznawać gry planszowe i nie mamy porównania więc będę wdzięczny za sugestie.

Nie mam co prawda porównania z OeL, ale jak mój szanowny małżonek próbował mnie nauczyć grać w Brassa na początku naszego planszówkowania, zaraz po Osadnikach i TtR to mało się to rozwodem nie skończyło :) To był chyba jedyny raz, kiedy po prostu wstałam od stołu.

Teraz Brassa uwielbiam :)
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
zlodziej_czasu
Posty: 84
Rejestracja: 28 lis 2011, 13:22
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Gra ekonomiczna - Brass czy Le Havre?

Post autor: zlodziej_czasu »

dzięki wielkie za informacje, opisy pierwszych styczności z Brassem dają jakiekolwiek rozeznanie :) W takim razie, aktualnie Brass nie będzie moim priorytetem.
ODPOWIEDZ