Poszukuję gier typu jeden przeciwko reszcie (najlepiej 4os.)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Blichew
Posty: 59
Rejestracja: 08 sty 2013, 15:50

Poszukuję gier typu jeden przeciwko reszcie (najlepiej 4os.)

Post autor: Blichew »

Witam wszystkich,

wciągnąłem się ostatnio znowu w planszówki, przypomniały mi się dawne czasy.... :)
Tym razem udało się za to wciągnąć w to żonę.

Wczoraj rozegraliśmy partyjkę w Elder Sign i udało nam się powstrzymać Cthulhu przed wypełznięciem na świat - a więc początek nienajgorszy. W kolejce czeka Dracula - ale z tym spokojnie zmierzymy się w weekend, kiedy będzie więcej osób.

No i właśnie w kontekście Draculi moje pytanie: jakie znacie jeszcze gry planszowe, w których gramy na zasadach jeden na wszystkich ?
Gatunek (tematyka) w sumie bez znaczenia, ważne jest za to wykonanie (w sensie jakości), np. kart, pionków/znaczników (fajnie, jeśli są jakieś drewniane).

Myślałem o Posiadłości Szaleństwa, ale może jest coś oprócz tego ? Fajnie zapowiada się też Ankh Morpork (wybaczcie, jeśli wkradła się literówka), choć jest trochę inne - "tajne" cele, każdy na każdego, etc.


Pozdrawiam,
Blichew
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Poszukuję gier typu jeden przeciwko reszcie (najlepiej 4

Post autor: Pierzasty »

Posiadłość Szaleństwa jest niezbalansowana do tego stopnia, że nadaje się tylko jako pomoc do RPG albo komponenty do Arkham Horror. Descent dużo lepszy. Uwaga, bo są 2 edycje wzajemnie niekompatybilne i bardzo różne. Osobiście wolę pierwszą, ale zdania są podzielone.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Poszukuję gier typu jeden przeciwko reszcie (najlepiej 4

Post autor: donmakaron »

Last Night on Earth - jeden gra chmarą zombie, reszta próbuje przeżyć. Bardzo przyjemna gra :)
Trochę inaczej bo ze zdrajcą/zdrajcami - Battlestar Galactica.
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Poszukuję gier typu jeden przeciwko reszcie (najlepiej 4

Post autor: Jan Madejski »

Letters from Whitechapel jest wart polecenia. No i staruszek, ale nadal całkiem grywalny: Scotland Yard. W obu jeden gracz niejawnie porusza się po planszy, a pozostali gracze starają się go złapać (czyli to, co w Draculi, ale bez setek żetonów i dodatkowych zasad).
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Poszukuję gier typu jeden przeciwko reszcie (najlepiej 4

Post autor: Bea »

Hobbit- gra karciana w trybie 4 osobowym działa właśnie tak (jeden przeciwko wszystkim). Gra nie powala swoim wykonaniem, to znaczy karty są bardzo solidne, ale nie wszystkim się podobają grafiki. Gra się dość fajnie, jest to bardzo prosta gierka w którą gra się krótko, taki fillerek. Dużą zaletą jest cena. Można ją kupić już za dwadzieścia kilka złotych.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Poszukuję gier typu jeden przeciwko reszcie (najlepiej 4

Post autor: MichalStajszczak »

Jest jeszcze Klątwa Mumii (Flucht der Mumie). Wprawdzie to gra raczej adresowana do dzieci, ale z recenzji na Games Fanatic wynika, że "jest doskonałym przerywnikiem między poważnymi rozgrywkami w gronie dorosłych"
Awatar użytkownika
Blichew
Posty: 59
Rejestracja: 08 sty 2013, 15:50

Re: Poszukuję gier typu jeden przeciwko reszcie (najlepiej 4

Post autor: Blichew »

Dzięki wszystkim za szybkie odpowiedzi :)
Pierzasty pisze:Descent dużo lepszy.
A czy Descent nadaje się dla średnio-zaawansowanych graczy ? Tzn sprawa wygląda tak:

1. Cała nasza czwórka grała kiedyś w gry fabularne, szczególnie Warhammer'a
2. Wczoraj po raz pierwszy od kilkunastu lat zagrałem w "poważniejszą" planszówkę - nie liczę gier typu Monopol i Eurobusiness (który moim zdaniem bije oryginalny monopol na głowę) - podobnie żona.

Damy radę :) ?
Bea pisze:Hobbit (...) Gra nie powala swoim wykonaniem, to znaczy karty są bardzo solidne, ale nie wszystkim się podobają grafiki.
No właśnie, grafiki do mnie nie przemawiają jakoś...
Jan Madejski pisze:Letters from Whitechapel jest wart polecenia
Ta chyba najbardziej mi się podoba ze wszystkich Waszych odpowiedzi - szkoda, że nigdzie jej nie ma (poza allegro, jedna sztuka, licytacja, ze śladami użytkowania)
Michał Stajszczak pisze:Jest jeszcze Klątwa Mumii (Flucht der Mumie)
Faktycznie, całkiem fajne, jako przerywnik.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 994
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 56 times
Been thanked: 46 times

Re: Poszukuję gier typu jeden przeciwko reszcie (najlepiej 4

Post autor: charlie »

Wszystko, co mi przychodzi do głowy już padło, więc +1 na Letters from Whitechapel. Jeszcze zobacz tu, jeszcze kilka innych nazw padło: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... en#p323435
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Poszukuję gier typu jeden przeciwko reszcie (najlepiej 4

Post autor: Aduanath »

Jest jeszcze Innsmouth Escape. Nie grałam, więc nie wiem, jak chodzi, ale zachowana zasada jeden kontra reszta ;)
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Egan Wolf
Posty: 3
Rejestracja: 12 gru 2012, 19:29

Re: Poszukuję gier typu jeden przeciwko reszcie (najlepiej 4

Post autor: Egan Wolf »

Polecam Sabotażystę. W wersji podstawowej jest to gra typu "wszyscy razem" lub "jeden/dwóch przeciw wszystkim", zależnie od ilości graczy i tego, jakie karty wylosują, przy czym gracze nie wiedzą, kto jest sabotażystą. Z dodatkiem jest jeszcze więcej opcji, dochodzą nowe profesje, w które wcielają się gracze. Nie za długa, przyjemna gra.
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Poszukuję gier typu jeden przeciwko reszcie (najlepiej 4

Post autor: zbajszek »

Ja o Posiadłości Szaleństwa mam bardzo dobre zdanie. Jedna z najlepszych gier w jakie grałem i jestem zadowolony z zakupu. Zupełnie nie rozumiem oskarżeń o brak balansu :|. Z innych gier mogę polecić Fury of Dracula w którą gra się bardzo sympatycznie w gronie osób, szczególnie Draculą który ma niezły fun na początku gry gdzie nikt nie wie gdzie wampir się znajduje i niezłego stresa pod koniec gry :P.
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
Awatar użytkownika
Blichew
Posty: 59
Rejestracja: 08 sty 2013, 15:50

Re: Poszukuję gier typu jeden przeciwko reszcie (najlepiej 4

Post autor: Blichew »

Aduanath pisze:Jest jeszcze Innsmouth Escape. Nie grałam, więc nie wiem, jak chodzi, ale zachowana zasada jeden kontra reszta ;)
Obejrzałem dwie wideorecencje - werdykt był podobny - to wygląda jak wersja "beta" gry planszowej, że raczej niedopracowana, itp.
Egan Wolf pisze:Polecam Sabotażystę
Tu już niestety odchodzimy od klasycznego modelu planszówki w kierunku układania kostek - a to już nie to samo...

No nic - pozostaje Whitechapel, którego nigdzie nie ma :( . Podobno ma być reprint w tym roku, wiadomo coś bliżej kiedy ?
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 994
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 56 times
Been thanked: 46 times

Re: Poszukuję gier typu jeden przeciwko reszcie (najlepiej 4

Post autor: charlie »

Blichew pisze:Podobno ma być reprint w tym roku, wiadomo coś bliżej kiedy ?
Reprint miał być już w zeszłym roku.
Awatar użytkownika
Blichew
Posty: 59
Rejestracja: 08 sty 2013, 15:50

Re: Poszukuję gier typu jeden przeciwko reszcie (najlepiej 4

Post autor: Blichew »

Byle by tylko nie zmienili mapki/pionków itp... :)

http://www.sirchestercobblepot.com/2012 ... l/?lang=en
Tyrogus
Posty: 54
Rejestracja: 03 lut 2012, 21:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Poszukuję gier typu jeden przeciwko reszcie (najlepiej 4

Post autor: Tyrogus »

Reprint ma się pojawić w ciągu 4 miesięcy. Ja pamiętam, jak obiecywano go na jesień 2012. ;)
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Re: Odp: Poszukuję gier typu jeden przeciwko reszcie (najlep

Post autor: przemoo99 »

Podobno do dostania na niemieckim amazonie. A instrukcję można wydrukować... ;-)
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
Blichew
Posty: 59
Rejestracja: 08 sty 2013, 15:50

Re: Poszukuję gier typu jeden przeciwko reszcie (najlepiej 4

Post autor: Blichew »

Owszem, widziałem pojedyncze sztuki, ale wolałbym wersję ang., więc najpierw spróbuję szczęścia tutaj na forum :)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Poszukuję gier typu jeden przeciwko reszcie (najlepiej 4

Post autor: schizofretka »

Angielska jest nie do dostania. Obserwuję forum od dłuższego czasu i nie widziałem. Nowa edycja będzie miała zmienione trochę reguły - pierwsza przez bardzo wielu graczy jest uważana za zepsutą i wymaga home rulesów.

Co do descenta, to przeczytaj reguły w necie (FFG ma je zawsze długaśne, ale dość łopatologiczne) i sam zdecyduj. Moim zdaniem, jeśli gracze będą chcieli się wkręcić (na co jest duża szansa, jeśli graliście w RPGi), to nie powinno być problemu.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
berem
Posty: 1217
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Poszukuję gier typu jeden przeciwko reszcie (najlepiej 4

Post autor: berem »

Wspaniałe Napoleonic Wars, gdzie Francja musi dać sobie radę z koalicją wrogich państw.
Grałem już na pewno powyżej 50 razy i nigdy mi dość i zawsze mnóstwo emocji. Do tego kolejne gry z tego systemu.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Poszukuję gier typu jeden przeciwko reszcie (najlepiej 4

Post autor: Lubel »

Ja ostatnio odkurzyłem Scotland Yard, jeden ucieka reszta go ściga. Po kilu latach przerwy fajnie się wróciło do tej gry, tą samą paczką znajomych :)
Awatar użytkownika
romeau
Posty: 14
Rejestracja: 04 gru 2012, 10:41

Re: Poszukuję gier typu jeden przeciwko reszcie (najlepiej 4

Post autor: romeau »

W Scotland Yard grałem dosyć dawno, ale bardzo dobrze wspominam. Z tym, że najlepiej grać w gronie znajomych bo Pan X ma cąłkiem spore pole do oszustw, a ja osobiście staram się nie przepuszczać takich okazji:P
Awatar użytkownika
SebasTTan
Posty: 151
Rejestracja: 17 paź 2009, 10:19
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 2 times

Re: Poszukuję gier typu jeden przeciwko reszcie (najlepiej 4

Post autor: SebasTTan »

Jeśli masz możliwość zagrać gdzieś w Battlestar Galactica to zrób to.
Gra wydaje się bardzooooooo skomplikowana ale na BGG są bardzo dobre opisy.
Moje kolekcjonerskie imperium.
---
Pozdrawiam
SebasTTan
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Poszukuję gier typu jeden przeciwko reszcie (najlepiej 4

Post autor: kwiatosz »

romeau pisze:Pan X ma cąłkiem spore pole do oszustw, a ja osobiście staram się nie przepuszczać takich okazji:P
Eee, to po co w ogóle grać z takim nastawieniem? Powiedz współgraczom, że wygrywasz jak dojdziesz do miejsca, do którego można dotrzeć w pierwszym ruchu - szkoda Twojego i ich czasu na dłuższą rozgrywkę skoro i tak do tego się to sprowadza...
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2266
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 392 times
Been thanked: 1043 times
Kontakt:

Re: Poszukuję gier typu jeden przeciwko reszcie (najlepiej 4

Post autor: Leviathan »

Każda gra (nawet solówka, ale to już wymaga bardzo schizofrenicznego podejścia do siedzenia nad planszą) w przypadku zaistnienia pewnych okoliczności może doprowadzić do sytuacji: "jeden przeciwko reszcie".

Przykład: siedzisz nad partią Eclipse'a z trzema znajomymi. Nagle podnosisz głowę i mówisz im wszystkim na głos: "Jesteście bandą %$^$@ i łysych %&&%%".
Nagonka gwarantowana.

:mrgreen:
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Poszukuję gier typu jeden przeciwko reszcie (najlepiej 4

Post autor: MichalStajszczak »

Leviathan pisze:Każda gra w przypadku zaistnienia pewnych okoliczności może doprowadzić do sytuacji: "jeden przeciwko reszcie".
Blichew miał chyba na myśli sytuację, gdy "jeden przeciw reszcie" wynika z mechaniki gry. Bo w przeciwnym wypadku można by do tej kategorii zaliczyć wszystkie gry na pieniądze z tzw. jeleniem.
ODPOWIEDZ