Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4060
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: lacki2000 »

Pixa pisze:Wbrew pozorom w Cytedele na 2 osoby zwykle wygrywam wiec moja strategia nie jest chyba taka zla. Natomiast w grze 4 osobowej najczesciej dostaje baty, co nie zmienia faktu, ze na 2 osoby gra chodzi moim zdaniem kiepsko.
To może zależy z kim grasz? W tej grze jak się człek trzyma jednej strategii to jest łatwy do ogrania.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
aplegat
Posty: 131
Rejestracja: 26 lis 2010, 01:25
Lokalizacja: Warszawa, obecnie

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: aplegat »

Perpetka pisze:
aplegat pisze:Czy można zgłaszać sprzeciw wobec dotychczasowych propozycji ;)? Moim zdaniem Cywilizacja: Poprzez Wieki na dwie osoby chodzi gorzej, niż na trzy lub cztery, aspekt militarny w grze dwuosobowej zbyt mocno dominuje nad innymi drogami rozwoju.
Bluźnisz ;)
W 3 osoby jest "gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta".
W 4 osoby downtime zabija.
Oj nie, w 3 lub 4 osoby ta gra pokazuje cały potencjał, a downtime jest do zniesienia; rozwój militarny daje korzyści, ale nie przesądza o wygranej.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4039
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: AkitaInu »

Gry które chodzą bardzo dobrze na dwie osoby:

- Suburbia
- Ticket to Ride: Europa
- Thunderstone
- Relic
- Pandemic
- Galaxy Trucker
- Carcassonne

We wszystkie gramy z Dziewczyną i gra się bardzo dobrze :) (mam nadzieje, że nic nie zduplikowałem)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Pixa »

ticket to ride europa chodzi bardzo źle na dwie osoby - czesto każdy buduje sobie w dwóch różnych częściach planszy. jak dla mnie ticket europa jest najlepszy na 4-5 osób a nawet 6 jak ma się dodatkowe wagony. wtedy jest interakcja, emocje i gra pokazuje swoje najlepsze oblicze. na 2-3 osoby był chyba zaprojektowany ticket nordic countries
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4039
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: AkitaInu »

to fakt, na więcej osób gra się lepiej.

Ale to wszystko zależy kto czego oczekuje od tej gry, jeżeli ktoś chce fajną, lekką rozgrywkę to na dwie osoby jest jak najbardziej ok.

Jeżeli ktoś chce się śpieszyć żeby pozajmować najlepsze tory, wprowadzić troche negatywnej interakcji (poprzez zabieranie torów czy wręcz przeszkadzanie w budowaniu długich tras, co jest możliwe jeżeli znamy je na pamięć) to na więcej osób rzeczywiście ta gra chodzi lepiej.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Bea »

Dodałam Cavernę do drugiej podgrupy i Tokaido do pierwszej.
Bardzo proszę o dalsze uwagi co do tworzonej listy. Coś może jeszcze do niej dodać, coś usunąć? Zachęcam do dyskusji :)
Awatar użytkownika
polaquinha
Posty: 251
Rejestracja: 29 gru 2012, 11:49
Lokalizacja: Łódź

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: polaquinha »

Bea, dzięki serdeczne za konsekwentne "dopieszczanie" tego cennego zestawienia - jak dla mnie - bomba! :)

Zastanawiam się, czy dołączenie kolejnej kategorii - czysto informacyjnej w której mieściłyby się gry tylko i wyłącznie 2 osobowe nie sprawiłoby, ze Twoje zestawienie byłoby absolutnie kompletne? :D
Jakoś tak umykają w ten sposób oczywiste oczywistwości jak mała Agricola, Aton, Roma, WP:Konfrontacja i wiele innych. A szkoda chyba bo z tego zestawienia będą korzystać również początkowicze planszówkowi.


Acha - Mage Knight znalazło się zarówno w pierwszej jak i w drugiej grupie - taki jest zamysł?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: rastula »

zgłaszam głos odrębny w sprawie - Biblios - gra oparta w dużej mierze na licytacji jest bez szans w wersji 2 osobowej - można uznać że znajdą się osoby które bardzo taktycznie rozgrywają ten element , ale ogólnie w licytacji więcej uczestników to ciekawsza rozgrywka (może to już było dyskutowane, ale nie czytałem całego wątku) . Moim zdaniem Biblios grywalny na 2 graczy - lepiej wypada w większym gronie...


do tej grupy ( lepiej na 2 osoby) spokojnie zaliczyłbym natomiast Taluva, Quarantine


do grupy gier, które dobrze chodzą na 2 osoby ( ale więcej im nie szkodzi ew. pomaga) natomiast mogę dodać kilka gier kostkowych tj.

Alea Iacta Est
Roll through the ages
czy
Alhambra Dice
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: rastula »

DarkSide pisze:
lacki2000 pisze:Ja proponuję by jednak dodać kategorię trzecią "Gry, które słabo chodzą na 2 osoby choć mają taką liczbę na pudełku" - i tu bym wrzucił m.in.
"Wysokie Napięcie"


Terra Mistica - świetna gra która w dwójkę może co najwyżej posłużyć jako trening bądź dwuosobowy pasjans...

Belfort - może nie powinienem się wypowiadac bo wymiękłem już na setupie dla 2 graczy ...:)


co do Świata Dysku AM - jestem zdecydowanie w grupie trybu więcej niż 2-osobowego , IMHO - we dwóch nuda...
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: xelos80 »

polaquinha pisze: Zastanawiam się, czy dołączenie kolejnej kategorii - czysto informacyjnej w której mieściłyby się gry tylko i wyłącznie 2 osobowe nie sprawiłoby, ze Twoje zestawienie byłoby absolutnie kompletne? :D
Jakoś tak umykają w ten sposób oczywiste oczywistwości jak mała Agricola, Aton, Roma, WP:Konfrontacja i wiele innych. A szkoda chyba bo z tego zestawienia będą korzystać również początkowicze planszówkowi.
Też dodałbym tą kategorię. Ewentualnie wszystkie te gry dać do 1.
Dodałbym też kategorię "nie nadają się do gry we 2" Głównie po to żeby ostrzec osoby przed kupnem takiej gry gdy planują grać tylko we 2 osoby.
Amiata
Posty: 31
Rejestracja: 30 kwie 2013, 11:48

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Amiata »

xelos80 pisze: Dodałbym też kategorię "nie nadają się do gry we 2" Głównie po to żeby ostrzec osoby przed kupnem takiej gry gdy planują grać tylko we 2 osoby.
Przecież jest:
Gry które źle chodzą na 2 osoby:

- The Boss
- Wysokie Napięcie
- Deadfellas
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Bea »

polaquinha pisze:Bea, dzięki serdeczne za konsekwentne "dopieszczanie" tego cennego zestawienia - jak dla mnie - bomba! :)

Zastanawiam się, czy dołączenie kolejnej kategorii - czysto informacyjnej w której mieściłyby się gry tylko i wyłącznie 2 osobowe nie sprawiłoby, ze Twoje zestawienie byłoby absolutnie kompletne? :D
Jakoś tak umykają w ten sposób oczywiste oczywistwości jak mała Agricola, Aton, Roma, WP:Konfrontacja i wiele innych. A szkoda chyba bo z tego zestawienia będą korzystać również początkowicze planszówkowi.


Acha - Mage Knight znalazło się zarówno w pierwszej jak i w drugiej grupie - taki jest zamysł?

Mam nadzieję, że ten wątek przyda się wielu osobom. Sama bardzo zwracam uwagę, na to czy fajnie gra się we dwójkę, bo często grywam tylko z mężem. Staram się nie kupować gier, które nie spełniają tego warunku. :D
Nie wiem czy jest sens wypisywać gry, które chodzą TYLKO na dwie osoby. Dużo z tym będzie roboty, a przecież nawet początkujący gracz łatwo je znajdzie przez sklepową wyszukiwarkę


Jeśli chodzi o Mage Knight to jest to oczywiście niedopatrzenie, prawdopodobnie zgłoszono tę grę do obu kategorii i ja przez pomyłkę dopisałam do obu. W której kategorii ją w końcu zostawić? (ja tej gry nie znam)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Pixa »

Moze daloby sie przypiac ten watek na gorze?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: adam_k27 »

Z gier dobrze działających na dwóch graczy brakuje CV i Letniska.

Natomiast 7 Cudów Świata źle działa na 2 graczy. Wariant na 2 graczy został doczepiony na siłę i jest tak naprawdę wariantem 3 osobowym z trzecim wirtualnym graczem kontrolowanym na zmianę raz przez jednego gracza raz przez drugiego.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: charlie »

Najlepiej na 2 graczy:

- Hansa
- Sonne und Mond

Bardzo dobrze działają na 2 graczy (kto wie czy nie najlepiej):

- Archaeology: The Card Game
- Love Letter
- Marrakech
- Metro
- Tuareg
- Władca Pierścieni: Gra Karciana (LCG)


Gry, które źle chodzą na 2 graczy:

- El Grande
- Let's Take a Hike
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Bea »

adam_k27 pisze:Z gier dobrze działających na dwóch graczy brakuje CV i Letniska.

Natomiast 7 Cudów Świata źle działa na 2 graczy. Wariant na 2 graczy został doczepiony na siłę i jest tak naprawdę wariantem 3 osobowym z trzecim wirtualnym graczem kontrolowanym na zmianę raz przez jednego gracza raz przez drugiego.
Dopisałam dwa pierwsze tytuły, natomiast zastanawiam się nad 7 Cudami, na pewno nie nadaje się ta gra do grupy drugiej, ale nie jestem pewna czy aż tak źle się gra żeby od razu dać ją do grupy trzeciej. Ktoś jeszcze na ten temat się wypowie?
Awatar użytkownika
meshuggah717
Posty: 102
Rejestracja: 25 gru 2012, 23:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: meshuggah717 »

Czy jesteście w stanie polecić mi jakąś "dużą grę" (mam tu na myśli rozmach), która będzie bardzo fajnie chodzić na dwie osoby? Proszę wyłącznie o to, aby nie był to mage knight, runewars, claustrophobia i cywilizacja :)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4039
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: AkitaInu »

Brass, pupile podziemi z dodatkiem, zimna wojna, galaxy trucker.z.dodatkami :)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Yavi »

Wojna o pierscien, typowo dla dwoch osob. Klimat, rozmach i rozmiar.

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: gaseki »

Z rozmachem i fajnie na 2 osoby to np Middle Earth Quest
Sytro
Posty: 24
Rejestracja: 02 mar 2008, 08:39
Lokalizacja: Siedlce/Warszawa

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Sytro »

rastula pisze: co do Świata Dysku AM - jestem zdecydowanie w grupie trybu więcej niż 2-osobowego , IMHO - we dwóch nuda...
popieram

a od siebie dodam do grupy "dobrze działa na 2, ale lepiej w większym składzie":
Small World
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Yavi »

a od siebie dodam do grupy "dobrze działa na 2, ale lepiej w większym składzie":
Small World
Tutaj to ja się nie zgodzę, bo ta gra na dwie osoby praktycznie nie działa.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4060
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: lacki2000 »

Yavi pisze:
a od siebie dodam do grupy "dobrze działa na 2, ale lepiej w większym składzie":
Small World
Tutaj to ja się nie zgodzę, bo ta gra na dwie osoby praktycznie nie działa.
Dlaczegóż?
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Pixa »

Wyrzucilbym TTR: USA, a Nordic Countries przesunal wlasnie do kategorii zajmowanej przez USA.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Gry z dobrą opcją dla dwóch graczy

Post autor: Yavi »

lacki2000 pisze:
Yavi pisze:
a od siebie dodam do grupy "dobrze działa na 2, ale lepiej w większym składzie":
Small World
Tutaj to ja się nie zgodzę, bo ta gra na dwie osoby praktycznie nie działa.
Dlaczegóż?
Nie wiem dlaczego nie działa.
Lubimy gry dynamiczne, z negatywną interakcją, a Small World we dwójkę był po prostu nudnym układaniem klocków na planszy. Praktycznie brak planowania, bo nie było potrzebne, interakcja całkowicie pozbawiona emocji. Kupiliśmy tę grę razem z Ankh-Morporkiem, w Świat Dysku gramy do dzisiaj, SW sprzedaliśmy.
ODPOWIEDZ