Gra rodzinna dla najżońszej

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1767
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 372 times
Been thanked: 94 times

Gra rodzinna dla najżońszej

Post autor: farmer »

Poszukuję jakiejś przyjmenej i ładnej gry, która dobrze sprawuje się na 2 osoby (aczkolwiek nie musi być typową dwuosobówką) - zgodnie z tytułem wątku, gra byłaby głównie do zabawy we dwoje z moją małżonką.

Miałoby to być coś :
- na około godzinę +/- kwadrans
- bez podrzynania sobie wzajem gardeł - mało konfrontacyjna,
- ma być ładna!!!,
- nie powinna być za prosta (odpadają Osadnicy, czy inne Carcassone)

To, co małżonka już zna i lubi (jako wytyczna):
- Stone Age
- Filary Ziemi
- El Grande
- Świat bez Końca
- Tikal
- Egizia
- Na Chwałę Rzymu
- Wsiąść do Pociągu
- Small World
- Rattus
- Pandemia
- Ora et Labora (lubi, ale to za ciężka gra na kategorię, jakiej teraz szukamy)

Czego nie lubi, a (mniej więcej) pasuje do kategorii:
- Agricola
- Le Havre (tu cytat: "nie ogarniam tej kuwety")
- Caylus (tu cytat: "nie ogarniam tej kuwety")
- Steam (tu cytat: "nie ogarniam tej kuwety")
- Diamonds Club (brzydka!)
- Na Grunwald
- K2
- Magnum Sal (hmm, jak widzę, małżonka jest jakaś antypolska... nawet Robinsona nie lubiła, jedynie pret-a-porte jej wchodziło :P).

No...
będę wdzięczny za jakieś sugestie - najlepiej chyba z gier wydanych w 2012 - 2013, gdyż strasze z kategorii w dużym stopniu mamy poznane.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra rodzinna dla najżońszej

Post autor: Pixa »

Skoro mocno ekonomiczne gry byly za trudne, to moze Suburbia? Budujemy swoje miasta - mojej dziewczynie bardzo sie podobala. Tak, ze kupilsmy dodatek :D Przyjemna, nie za trudna, ale jednak poziom wyzej niz "Osadnicy".

Chodzi dobrze od 2-4 osob.
Ostatnio zmieniony 06 lis 2013, 20:14 przez Pixa, łącznie zmieniany 2 razy.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
windziarz44
Posty: 827
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 60 times

Re: Gra rodzinna dla najżońszej

Post autor: windziarz44 »

Ja polecę Urbania - taki zmodyfikowany ticket.
Drugie polecenie CV - tylko nie mów że polskie :)
Suburbia te fajna - ale być może zbyt kafelkowe
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Gra rodzinna dla najżońszej

Post autor: Palmer »

farmer pisze:[...] hmm, jak widzę, małżonka jest jakaś antypolska... nawet Robinsona nie lubiła, jedynie pret-a-porte jej wchodziło :P
Pixa pisze: Skoro przypasowala Pandemia, to moze Robinson? Wbrew pozorom nie taki znowu trudny - w II edycji instrukcja jest napisana bardzo dobrze.
Wytyczne nie są potrzebne i tak każdy poleci co lubi...
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Gra rodzinna dla najżońszej

Post autor: rastula »

Tzolkin

Seasons

Taluva

Wikingowie ( ale ci "starzy" - tylko w drugim obiegu)

Samuraj

Dominion ...niech będzie, kobitki lubią ;)


i tak gratuluję małżonki co chce grac w takie gry :)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Gra rodzinna dla najżońszej

Post autor: Lothrain »

Jako że moja małżonka ma w części zbieżne wytyczne (może poza faktem, że lubi też "brzydkiego Felda" w niektórych odsłonach) to polecam spróbować jej ostatnią "miłość", czyli Dziedzictwo. Namawiać nie muszę, a się podoba i klimatycznie i wizualnie i czasowo. Solidny tytuł.
Awatar użytkownika
idha
Posty: 402
Rejestracja: 04 sty 2009, 00:17
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 31 times

Re: Gra rodzinna dla najżońszej

Post autor: idha »

Na dwie osoby bardzo dobrze chodzi At the gates of Loyang. Gra jest ciut trudniejsza, ale to chyba najłatwiejsza "duża" gra Rosenberga jaką znam (na pewno łatwiejsza od Ora et Labora). Poza tym ma śliczne znaczniki warzyw, choć z kolei grafiki na kartach do pięknych nie należą (ale za to karty są czytelne). Nie jest też kofrontacyjna - można wprawdzie czasem podebrać współgraczowi warzywo ze straganu czy też z pola, ale zwykle nie rujnuje to całego planu na daną rundę. Niestety wydana została w 2009, ale może jej jeszcze nie znacie :) Poza tym nie ma polskiej wersji językowej.

Pomyślałam o tej grze, bo - jakby na to nie patrzeć - jestem kobietą ;) i lubię grać na dwie osoby w Stone Age, Filary Ziemi, El Grande i Egizię (szczególnie w Egizię), więc może to też być dla Ciebie jakaś podpowiedź. W każdym razie At the gates of Loyang można wypróbować na yucata.de, więc możecie spokojnie rozegrać partię próbną.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra rodzinna dla najżońszej

Post autor: Pixa »

Palmer pisze:
Pixa pisze: Skoro przypasowala Pandemia, to moze Robinson? Wbrew pozorom nie taki znowu trudny - w II edycji instrukcja jest napisana bardzo dobrze.
Wytyczne nie są potrzebne i tak każdy poleci co lubi...
Edytowalem posta minute po tym jak go napisalem (po doczytaniu zapytania). Miales to (nie)szczescie, ze widziales wersje przed edycja.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra rodzinna dla najżońszej

Post autor: adam_k27 »

Polecam CV.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Gra rodzinna dla najżońszej

Post autor: Yavi »

Seasons lub Świat Dysku: Ankh-Morpork?
Obie ładne i obie podobają się mojej narzeczonej, jednak druga jest bardziej konfrontacyjna, występuje więcej negatywnej interakcji.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Gra rodzinna dla najżońszej

Post autor: Rocy7 »

- bez podrzynania sobie wzajem gardeł - mało konfrontacyjna,
- ma być ładna!!!,
Lords of Waterdeep choć nie ręczę za to że chodzi dobrze na 2 osoby na 2 osoby za mało razy grałem na 3, 4 dobrze działa.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Gra rodzinna dla najżońszej

Post autor: rastula »

Yavi pisze:Seasons lub Świat Dysku: Ankh-Morpork?
Obie ładne i obie podobają się mojej narzeczonej, jednak druga jest bardziej konfrontacyjna, występuje więcej negatywnej interakcji.

Świat Dysku na 2 osoby raczej nuda...imho
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Gra rodzinna dla najżońszej

Post autor: Yavi »

rastula pisze: Świat Dysku na 2 osoby raczej nuda...imho
Nie zgodzę się, często gramy tylko we dwójkę i dużo bardziej podoba mi się taka gra niż we 3 czy 4 osoby. Więcej planowania, mniej chaosu. Poza tym autor tematu wymienił wśród lubianych gier Small World, który dla nas był akurat strasznie nudny na dwie osoby, więc ŚD:A-M może przypasować :)
sliw2
Posty: 35
Rejestracja: 14 mar 2012, 11:56
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra rodzinna dla najżońszej

Post autor: sliw2 »

Przepraszam, że wcinam się w temat, ale temat podobny więc
co byście polecili z tych gier:
- takenoko,
- śd: ankh-morpork,
- suburbia,
- śd: wiedźmy,

Gra ma być raczej luźna ze zniwelowaną negatywną interakcją.
Podoba się: ttr:e (ponad wszystko), mała agricola. Średnio podeszło: k2, osadnicy.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Gra rodzinna dla najżońszej

Post autor: Hiu »

Potwierdzam Taluve. Piekna i swietnie chodzi ... ze tak powiem, z kobietami :)
Swiat dysku na 2 osoby ... nie porwie. Da sie, ale szalu nie ma.
Co moge polecic to Bioshock. 2-osobowa, piekna, idzie w godzine z groszem pozamiatac temat. Nie wiem na ile lubicie kostki (zamiast kostek w euro) - ale tutaj tego nie unikniecie.
Karcianka Boss monster. Ladna, na pewno ponizej 30 min na 2 osoby.
Letnisko - na 2 osoby calkiem fajnie chodzi. Czy ladna - kwestia gustu - ale za cene ponizej 40 PLN warto sie poczestowac.

Do tego ameritrashe - tu nie ma co dyskutowac - beda piekne - ale z przyklaowych tytulow - to nie dla was.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Gra rodzinna dla najżońszej

Post autor: rastula »

Hiu pisze: Swiat dysku na 2 osoby ... nie porwie. Da sie, ale szalu nie ma.

dokładnie takie mam zdanie - "da się" - dla mnie trochę mało ( bardzo lubię tą grę zresztą, ale w większym gronie)...
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Gra rodzinna dla najżońszej

Post autor: rastula »

Rocy7 pisze:
- bez podrzynania sobie wzajem gardeł - mało konfrontacyjna,
- ma być ładna!!!,
Lords of Waterdeep choć nie ręczę za to że chodzi dobrze na 2 osoby na 2 osoby za mało razy grałem na 3, 4 dobrze działa.

ponoć b. dobrze na 2 - muszę kiedyś wreszcie rozpakować i zagrać....:-/
windziarz44
Posty: 827
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 60 times

Re: Gra rodzinna dla najżońszej

Post autor: windziarz44 »

Lords of Waterdeep - chodzi bardzo fajnie na dwie osoby. Z resztą ona chodzi w każdym składzie. Jednak negatywna interakcja jest, szczególnie w dodatku. A faktycznie jest ładna i dwóm żonom podeszła :)


Co do pytania sliw2 - suburbia albo wiedźmy. Rastula dobrze prawi, że Ankh kiepawo chodzi na dwie osoby. A Takenoko hmmm szału nie ma, aczkolwiek ładna.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1767
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 372 times
Been thanked: 94 times

Re: Gra rodzinna dla najżońszej

Post autor: farmer »

Na wstępnie, bardzo dziękuję wszystkim za propozycje :). Będziemy się im przez łikend przyglądać.
Hiu pisze: Co moge polecic to Bioshock. 2-osobowa, piekna, idzie w godzine z groszem pozamiatac temat. Nie wiem na ile lubicie kostki (zamiast kostek w euro) - ale tutaj tego nie unikniecie.
Czy mogę prosić coś więcej o tej grze? Czy przez kostki rozumiemy kości (K6), czy sześcianiki?
Nie pisałem tego w poście startowym, gdyż poszukujemy teraz luźnego, rodzinnego EURO, ale moja małżonka bardzo lubi kostki :).
Jeśli miałbym zaryzykować spreparowanie Jej TOP 3 to zapewne byłoby to:
- RA: Gra kościana
- World of Warcraft: Gra Planszowa (dużo kostek)
- Descent ed. 1, głównie Droga do Legendy (również dużo kostek)

Cywilizację kościaną, jakby co, już Jej sprawiłem i również ją lubi, ale nie tak bardzo jak Ra :).

Jak widać, ameritrasze, kości, konfrontacja, a nawet prostsze gry (pseudo)wojenne nie są Jej obce, jednak w tej chwili poszukujemy jakieś lekkiegoś miłego euro do pogrania zimowym wieczorem - gdyż w toku zmian w mojej kolekcji, okazało się, że nic z tej kategorii się nie ostało...

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Gra rodzinna dla najżońszej

Post autor: Jelithe »

Patrząc na Twój opis w pierwszym poście, mój typ to zdecydowanie "Dziedzictwo: Testament diuka de Crecy", czyli gra o budowaniu rodziny (bardzo chwytliwy temat dla kobiety - zarówno ja, jak i moja rodzicielka jesteśmy grą zachwycone :D). Po pierwsze gra zdecydowanie nie jest długa, choć rozłożenie wszystkich kart zajmuje kilka minut, ale nawet z setupem spokojnie zmieścicie się w godzince. Po drugie mało w niej konfrontacji. O ile dobrze pamiętam w całej talii znajomych są chyba tylko 2 karty, które w jakikolwiek sposób mogą wpłynąć na drugiego gracza. Przede wszystkim polega na układaniu sobie kombosów, czyli intratnym hajtaniu dzieci ze znajomymi (karty na ręce). Jako, że gra ma też element work-placement to oczywiście można zablokować akcję drugiemu graczowi, ale mimo wszystko konfrontacją tego nazwać nie mogę ;-) Po trzecie gra jest śliczna!! :) Ma masę uroczych kart z obrazkami przedstawiającymi portrety ludzi, ale namalowane w karykaturze. Grafika bardzo mi się podoba. Świetnie pasuje do klimatu gry. Zawsze z bólem serca wydaję moje córki za jakiś paskudnych, zgrzybiałych starców, ale za to z niezłym mająteczkiem bądź odpowiednią dawką prestiżu ;) Oczywiście dla synów też czasami trafia się jakaś wybitna "piękność" ;) Do tego w pudełku znajdziesz trochę drewna i ładnie wydane plansze graczy. Po czwarte gra wymaga kombinowania, by wygrać, ponieważ ma dużo różnych opcji zdobywania punktów, a więc kilka dróg wiedzie do zwycięstwa. Do tego są ukryte cele, więc nie do końca wiemy, czym zapunktuje nasz przeciwnik. Zdecydowanie to wyższy poziom niż Carcasonne. Ostatnie Twoje kryterium również spełnia - wydana we wrześniu (?) 2013 :-)
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Gra rodzinna dla najżońszej

Post autor: cezaras »

z wymagań pasuje:
1. Pokolenia (Village) - worker placement
2. Zamki Burgundii - 100% Euro, ale z kostkami. Moja żona uwielbia (ba - nawet w lidze zaczęła grać :)).
Myślę, że pokazałem tę grę kilkunastu osobom/rodzinom i co najmniej połowa z nich od razu zamówiła. I to nie są jacyś zapaleni planszówkowicze. Ta gra naprawdę nie jest trudna....
Jak padło w którymś z innych wątków - to pewno nie jest najlepsza gra Felda, ale na pewno najfajniejsza ;)


3. z nowości popatrz na Concordię. - nie grałem (ale już do mnie jedzie) i nie wiem nic jak się sprawuje na dwie osoby. Ale wydaje się, że powinno się spodobać, ze względu na jasność reguł, 100% euro i chyba za brzydka też nie jest - ale tu to gustibus not disputandum
sliw2
Posty: 35
Rejestracja: 14 mar 2012, 11:56
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra rodzinna dla najżońszej

Post autor: sliw2 »

windziarz44 pisze: Co do pytania sliw2 - suburbia albo wiedźmy. Rastula dobrze prawi, że Ankh kiepawo chodzi na dwie osoby. A Takenoko hmmm szału nie ma, aczkolwiek ładna.
A możesz powiedzieć coś więcej na temat Takenoko. Ciężko znaleźć szersze informacje. Gra zajmuje moim zdaniem dość wysokie miejsce w bgg - 268 (średnia 7,25 przy ponad 3k głosów, wyżej niż polecane tutaj np. śd:am). Na Rebel.pl gra ma średnią 4,8 także też dość wysoko.

Szukam dalej, ale może nie typowego euro. Mam: Agricola duża i mała, magnum sal, egizia.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 994
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 56 times
Been thanked: 46 times

Re: Gra rodzinna dla najżońszej

Post autor: charlie »

Idealnie wprost do wymagań pasuje Ostatnia Wola (Last Will) i dla kobiety jak znalazł (temat trwonienia majątku).
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Gra rodzinna dla najżońszej

Post autor: Brylantino »

Dziedzictwo! Kobiety strasznie emocjonalnie podchodzą do tej gry :P
ODPOWIEDZ