RPG dla dziecka

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

RPG dla dziecka

Post autor: Banan2 »

Witam !
Mam pytanie dotyczące gry RPG dla dziecka (ograny planszówkowo 11-latek). Jedyne warunki to: musi być wersja PL i coś dostosowanego do wieku. Co moglibyście polecić albo jeśli to złe (?) forum, to gdzie powinienem szukać?
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1380
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: RPG dla dziecka

Post autor: Brylantino »

D&D chyba się najbardziej nada. Klasyk.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: RPG dla dziecka

Post autor: Nataniel »

Lepiej po prostu wymyśl coś samemu. Nie ma w PL systemów dla dzieciaków, D&D dla 11-latka? To o wiele za ciężka kniga wg mnie.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1236
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: RPG dla dziecka

Post autor: poooq »

Oko Yrrhedesa Sapka.

Obrazek
Po co piać, gdy można grać?
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1380
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: RPG dla dziecka

Post autor: Brylantino »

Nataniel pisze:Lepiej po prostu wymyśl coś samemu. Nie ma w PL systemów dla dzieciaków, D&D dla 11-latka? To o wiele za ciężka kniga wg mnie.
A tutaj jest pytanie, czy on ma sam prowadzić tą sesję, czy tylko grać, bo jeżeli to drugie to wcale nie musi czytać całego podręcznika.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: RPG dla dziecka

Post autor: Banan2 »

Brylantino pisze:
Nataniel pisze:Lepiej po prostu wymyśl coś samemu. Nie ma w PL systemów dla dzieciaków, D&D dla 11-latka? To o wiele za ciężka kniga wg mnie.
A tutaj jest pytanie, czy on ma sam prowadzić tą sesję, czy tylko grać, bo jeżeli to drugie to wcale nie musi czytać całego podręcznika.
Raczej sam prowadził by sesję - o ile to możliwe.
Zainteresował mnie ten Sapkowski, ale jak widzę rok wydania, to chyba tylko jakiś pdf mnie uratuje ...
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
DarkBogas
Posty: 433
Rejestracja: 10 wrz 2013, 19:43
Lokalizacja: Krapkowice
Has thanked: 22 times
Been thanked: 10 times

Re: RPG dla dziecka

Post autor: DarkBogas »

poooq pisze:Oko Yrrhedesa Sapka.

Obrazek
+1
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5829
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: RPG dla dziecka

Post autor: KubaP »

Sapkowski raczej nie do dostania. A młotka nie wydają już? Adeki mogą być za skomplikowane na początek, w WFRP wszystko jest miłe i fabularnie powiązane i dość proste, samo tworzenie postaci to już frajda.
Awatar użytkownika
grejtkotongo
Posty: 81
Rejestracja: 08 wrz 2013, 18:45
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: RPG dla dziecka

Post autor: grejtkotongo »

Polecam wspomnianego już Warhammera 2 edycję. Sam zaczynałem w tym wieku od Warhammera.
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1236
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: RPG dla dziecka

Post autor: poooq »

A może planszowy przygodowy WoW + Mistrz Gry?

Obrazek + Obrazek= Obrazek
Po co piać, gdy można grać?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 781 times
Been thanked: 1223 times
Kontakt:

Re: RPG dla dziecka

Post autor: mat_eyo »

Jeśli czysty RPG to tylko Warhammer. Jeśli jakaś planszowa hybryda to może Posiadłość Szaleństwa albo Descent?
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: RPG dla dziecka

Post autor: Dabi »

Warhammer 2 ed - wybór jest oczywisty.

Sam zaczynałem w nieco niższym wieku z Warhammerem 1 ed i były to wyjątkowo przyjemne doświadczenia.
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1236
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: RPG dla dziecka

Post autor: poooq »

Jedenastolatki kochają Slanesha.
Po co piać, gdy można grać?
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: RPG dla dziecka

Post autor: Banan2 »

Dzięki za wszystkie podpowiedzi :)
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: RPG dla dziecka

Post autor: djedi gamer »

Dołączę się do pytania o RPG dla dziecka (też 11 lat), z tym, że ja jako rodzic nigdy nie miałem do czynienia z RPG książkowym.
Pytanie więc w co w ogóle trzeba się zaopatrzyć na początek? Jakąś jedną konkretną księgę, czy od razu kilka? Jest tego sporo na rynku, a nie wiem niestety jak to działa. Stąd pytanie.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: RPG dla dziecka

Post autor: kwiatosz »

Obecnie najprzyjaźniejsze mechanicznie (nie licząc Indie) jest chyba Savage Worlds. Z drugiej strony dzieci mają większe zacięcie i moja żona, w wieku 8 lat bodajże, już potrafiła cytować tabelki ze Śródziemia (a ten podręcznik w połowie w Excelu powstawał). Jeżeli chodzi o świat to w SW nie ma go za dużo. A co interesuje dziecko? Fantasy? Postapo? Mrok, zło, ciemność? Bo praktycznie wszystko jest przekute na fajne erpegi, jest nawet cały system kulinarny, gdzie np. wyprawia się ekipą po składniki na danie - ostatnim bossem może być wielki galaretkostwór, którego trzeba atakować łyżkami i po kawałku podbierać aż się nazbiera ile trzeba :)

Generalnie podstawowy podręcznik przeważnie ma rozpisaną mechanikę, świat, bestiariusz, tworzenie postaci - wszystko co potrzeba. Ale są rzeczy prostsze i trudniejsze oczywiście.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: RPG dla dziecka

Post autor: djedi gamer »

Chyba jednak RPG jest nie dla mnie - nawet Savage Worlds. Za dużo czytania zasad i zasad i zasad, a nie widzę fabuły rozgrywki.
Z dzieciakami grywamy np. w Posiadłość Szaleństwa i jest ok. Chcieliśmy doświadczyć czegoś więcej i nie na planszy.

Na razie zainteresowałem się takimi krótkimi formami:
http://www.mark6.pl/?page_id=16

... czyli czytam i po "10 minutach gram".

Znacie jakieś inne przykłady tego typu?
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1236
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: RPG dla dziecka

Post autor: poooq »

Proponuję zagrać w RPG przy użyciu planszy: dowolna gra przygodowa: Talisman, Legendy Andoru czy Runebound, plansze wykorzystujecie jako mapę, mechanika jest gotowa, MG leci z historią, testy i walki są rozstrzygane za pomocą mechaniki planszowej które zwykle jest bardziej klarowna od fabularnej. Scenariusze możesz generować za pomocą kart zdarzeń albo z głowy. Trzecia edycja Warhammera opiera się na takim pomyśle fuzji rpg i planszy.

edit: lista gier przyjaznych dzieciom: http://rpggeek.com/rpggenre/2671/kid-friendly:
-wiele z nich to takie właśnie "jednostrzały" indie.
Po co piać, gdy można grać?
Awatar użytkownika
wilczur
Posty: 282
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:08
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: RPG dla dziecka

Post autor: wilczur »

Przepraszam za odkopanie tematu ale wyszukiwałem i trafiłem.

Polecam serdecznie rpg dla dzieci pod nazwą Hero Kids - dostępne za przysłowiowego dolara na RPG drive . dostępne są też kolorowanki - przygody i przetłumaczone na PL zasady

LINK do pobrania:
http://www.drivethrurpg.com/product/106 ... antasy-RPG
Mój Bloog
Moja kolekcja
Pozdrawiam
Wilczur
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1236
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: RPG dla dziecka

Post autor: poooq »

Szukam kontaktu z rodzicami, którzy próbowali gier fabularnych z dziećmi w wieku ok.6-12 lat w celu konsultacji nowego systemu dedykowanemu rodzinnemu erpegowaniu. System przyjazny dzieciom z ZA. Kontakt na PW.
Po co piać, gdy można grać?
jast
Posty: 2
Rejestracja: 24 paź 2019, 22:55
Been thanked: 3 times

Re: RPG dla dziecka

Post autor: jast »

Wspomniany system Hero Kids został właśnie niedawno wydany po polsku https://www.drivethrurpg.com/product/28 ... ska-Polish
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: RPG dla dziecka

Post autor: Golfang »

Nataniel pisze: 07 lis 2013, 14:09 Lepiej po prostu wymyśl coś samemu. Nie ma w PL systemów dla dzieciaków, D&D dla 11-latka? To o wiele za ciężka kniga wg mnie.
I tutaj się mylisz!
Został wydany system DLA DZIECI - w świecie My Little Pony... Black Monk wydał Equestria: Puść Wodze Fantazji.
Banan2 pisze: 07 lis 2013, 13:41 Witam !
Mam pytanie dotyczące gry RPG dla dziecka (ograny planszówkowo 11-latek). Jedyne warunki to: musi być wersja PL i coś dostosowanego do wieku. Co moglibyście polecić albo jeśli to złe (?) forum, to gdzie powinienem szukać?
Pozdrawiam
No ale co do tematu - grałem w całkiem sporo systemów rpg - ale dość dawno i teraz większość to raczej nie do dostania. Podpowiem tak:
1. Warhammer nie bardzo - bez względu na edycję. To jest mroczny świat przesiąknięty chaosem, zniszczeniem i zgnilizną. Jeśli będziesz prowadził warhammera w świecie pięknym, uroczym i przyjaznym, gdzie przemiłe orki wraz ze skavenami, pomagają stawiać tamę na wezbranej rzece, aby luddzcy osadnicy mogli spokojnie żyć... no cóż sam widzisz!
2. Cyberpunk 2020 - ostatnio został na nowo i można nóweczki dostać w sklepach. Świat jest super - rozgrywka także. Tutaj masz większe pole do popisu bo jednak świat może nie być tak strasznie skazany na chaos... chociaż ciężko wytłumaczyć dziecku co to dopalacze i czemu w grze może ich używać a w życiu nie :)
3. Dungeons & Dragons - ja zatrzymałem się na edycji 3.5 - czyli dawno... Książki nadal są dostępne - nie nowe raczej ale dostępne. Teraz można już chyba 5 edycję kupić (słyszałem że 4 nie za bardzo udana - ale nie wiem tego z doświadczenia - za to można wyrwać za dość dobrą cenę). Świat jest mniej chaotyczny są oczywiście dobre sfery jak i złe sfery.... ale tutaj bardziej pasuje do świata fabularnie ta pomoc orków (tak mi się wydaje)
4. Obejrzyj wspominany wyżej Equestria: Puść Wodze Fantazji - nie wiem co to jest ale wiem że wydali. Może właśnie to będzie to czego potrzebujesz.

NAJWAŻNIEJSZE - jeśli chodzi ci tylko o mechanikę, a świat dogniesz pod swój pomysł - polecam WARHAMMERA 2 ed. Jest wydany w PL, i ciągle dostępny (ostatnio nawet dodatkowe książki wydawali do niego - Copernicus chyba).


@EDIT
Kurcze to mój 666 post :) - no cóż to musi być znak! Bierz Warhammera i rzuć dzieciaka w wir walki z bogami chaosu!! Niech krew i inna posoka leje się po rękach, nogach... A może właśnie odwrotnie? Może nie odda się jednemu z Panów chaosu i sieje strach i śmierć wśród śmiertelników?
----------------
10% flamberg.com.pl
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: RPG dla dziecka

Post autor: Banan2 »

Golfang pisze: 25 paź 2019, 06:48
Banan2 pisze: 07 lis 2013, 13:41 Witam !
Mam pytanie dotyczące gry RPG dla dziecka (ograny planszówkowo 11-latek). Jedyne warunki to: musi być wersja PL i coś dostosowanego do wieku. Co moglibyście polecić albo jeśli to złe (?) forum, to gdzie powinienem szukać?
Pozdrawiam
No ale co do tematu - grałem w całkiem sporo systemów rpg - ale dość dawno i teraz większość to raczej nie do dostania. Podpowiem tak:
:) Bardzo Ci dziękuję za podpowiedzi, ale ...... ja tego maila pisałem w 2013 roku. Teraz ten 11-latek ma 17 lat i gra w kilka systemów RPG-owych (m.in. Warhammery, ale i też Equestria :) ). Jeździ na obozy i nawet sam prowadzi sesje dla rówieśników :) I tylko tata :wink: trochę cierpi, bo podręczniki generalnie tanie nie są.
:) Tak czy siak jeszcze raz dzięki a podpowiedzi na pewno się komuś prędzej czy później przydadzą :)
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: RPG dla dziecka

Post autor: Golfang »

Banan2 pisze: 25 paź 2019, 09:08
Golfang pisze: 25 paź 2019, 06:48
Banan2 pisze: 07 lis 2013, 13:41 Witam !
Mam pytanie dotyczące gry RPG dla dziecka (ograny planszówkowo 11-latek). Jedyne warunki to: musi być wersja PL i coś dostosowanego do wieku. Co moglibyście polecić albo jeśli to złe (?) forum, to gdzie powinienem szukać?
Pozdrawiam
No ale co do tematu - grałem w całkiem sporo systemów rpg - ale dość dawno i teraz większość to raczej nie do dostania. Podpowiem tak:
:) Bardzo Ci dziękuję za podpowiedzi, ale ...... ja tego maila pisałem w 2013 roku. Teraz ten 11-latek ma 17 lat i gra w kilka systemów RPG-owych (m.in. Warhammery, ale i też Equestria :) ). Jeździ na obozy i nawet sam prowadzi sesje dla rówieśników :) I tylko tata :wink: trochę cierpi, bo podręczniki generalnie tanie nie są.
:) Tak czy siak jeszcze raz dzięki a podpowiedzi na pewno się komuś prędzej czy później przydadzą :)
Pozdrawiam
:) spojrzałem na ostatni post.... z 24 paź 2019 .... a nie na datę Twojego posta. A co do Equestria - to dobre to? Sam mam 12 latkę w domu, grywamy właśnie w Warhammera - ale ciężko mi przygotowywać dla niej przygody w tym ponurym świecie - zresztą ona jak sama mówi nie lubi walki. Dlatego głowię się jak tutaj dopasować świat do przygody bardziej intelektualnej...
Jakieś opinie masz z Equestrii?
----------------
10% flamberg.com.pl
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: RPG dla dziecka

Post autor: Banan2 »

Golfang pisze: 25 paź 2019, 09:20
Banan2 pisze: 25 paź 2019, 09:08
Golfang pisze: 25 paź 2019, 06:48
No ale co do tematu - grałem w całkiem sporo systemów rpg - ale dość dawno i teraz większość to raczej nie do dostania. Podpowiem tak:
:) Bardzo Ci dziękuję za podpowiedzi, ale ...... ja tego maila pisałem w 2013 roku. Teraz ten 11-latek ma 17 lat i gra w kilka systemów RPG-owych (m.in. Warhammery, ale i też Equestria :) ). Jeździ na obozy i nawet sam prowadzi sesje dla rówieśników :) I tylko tata :wink: trochę cierpi, bo podręczniki generalnie tanie nie są.
:) Tak czy siak jeszcze raz dzięki a podpowiedzi na pewno się komuś prędzej czy później przydadzą :)
Pozdrawiam
:) spojrzałem na ostatni post.... z 24 paź 2019 .... a nie na datę Twojego posta. A co do Equestria - to dobre to? Sam mam 12 latkę w domu, grywamy właśnie w Warhammera - ale ciężko mi przygotowywać dla niej przygody w tym ponurym świecie - zresztą ona jak sama mówi nie lubi walki. Dlatego głowię się jak tutaj dopasować świat do przygody bardziej intelektualnej...
Jakieś opinie masz z Equestrii?
Ja w to nie grałem, ale syn nie miał jakiś zastrzeżeń. Ot, lekki system dla dzieci (głównie dziewczynek).
Tak przy okazji to warto :) obejrzeć odcinek 17 z sezonu 6 "My Little Pony". Tam jest pokazana sesja RPG. Muszę przyznać, że oglądałem to z wielką przyjemnością.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
ODPOWIEDZ