Gra karciana o budowie imperium

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Gra karciana o budowie imperium

Post autor: Phate »

Witam

Zakupiliśmy z żoną dziś Agricole (świerza nówka leży jeszcze nie rozpakowana na stole). Zostało nam trochę kasy na gry i planujemy kupić jeszcze jakąś mniejszą gre karcianą o tematyce budowy imperium.
wpadły mi w oczy w sumie trzy tytuły ale nie wiem który z nich jest najlepszy głównie na dwie osoby (czas gry ok 60 minut):
- Race for the galaxy
- Na chwałę rzymu
- Innoweacje
- 7 cudów

Tematyka i mechanika tych gier wydaje mi się podobna (nie ważne, że race for the galaxy jest w kosmosie). Co moglibyście o nich powiedzieć i polecić ?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra karciana o budowie imperium

Post autor: Bea »

Phate pisze:Witam

Zakupiliśmy z żoną dziś Agricole (świerza nówka leży jeszcze nie rozpakowana na stole). Zostało nam trochę kasy na gry i planujemy kupić jeszcze jakąś mniejszą gre karcianą o tematyce budowy imperium.
wpadły mi w oczy w sumie trzy tytuły ale nie wiem który z nich jest najlepszy głównie na dwie osoby (czas gry ok 60 minut):
- Race for the galaxy
- Na chwałę rzymu
- Innoweacje
- 7 cudów

Tematyka i mechanika tych gier wydaje mi się podobna (nie ważne, że race for the galaxy jest w kosmosie). Co moglibyście o nich powiedzieć i polecić ?
Z tych co podałeś nie znam Na Chwałę Rzymu. Z tych co znam najbardziej lubię RftG i 7 Cudów, ale 7 cudów nie każdy lubi na dwie osoby, ja za tym wariantem nie przepadam. Generalnie polecam RftG, tona grywalność i stosunkowo krótki czas rozkładania i samej gry. Jak się spodoba to są dodatki.

A jak nie to poczekaj, szykuje się chyba świetna karcianka http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =1&t=28309 oparta na mechanice Nowej Ery. Sama Nowa Era też godna polecenia!
A jeśli może być gra kafelkowa to może Pretor?
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Gra karciana o budowie imperium

Post autor: Phate »

Słyszałem o 51 Stanie. Nowa era to jakiś dodatek tak ? Oglądałem recenzję w necie 51 Stanu ale wyjaśnione zasady (bardzo chaotyczna) i sama rozgrywka jakoś mnie nie urzekła (w sumie nie zrozumiałem o co chodzi nawet). Tematy owszem fajna ale gra na podstawie recenzji nie wydała się interesująca. Czy w realu nadrabia ?
Grishnak
Posty: 32
Rejestracja: 21 maja 2014, 12:46
Has thanked: 1 time

Re: Gra karciana o budowie imperium

Post autor: Grishnak »

51 stan jest fantastyczny. Zasady na początku faktycznie wyglądają chaotycznie, ale po ogarnięciu już nie jest źle. Różnica między 51 stanem a Nową Erą to negatywna interakcja, której w podstawce nie ma, za to jest w Nowej Erze i to bardzo fajnie rozwiązana. Do obu gier są 2 dodatki, Zima i Ruiny, które jeszcze bardziej rozszerzają możliwości gry.
Osobiście mogę z czystym sumieniem polecić każdą z tych opcji, naprawdę grywalna gra, choć fakt, nie najprostsza do opanowania.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5596
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 778 times
Been thanked: 1212 times
Kontakt:

Re: Gra karciana o budowie imperium

Post autor: mat_eyo »

Nowa Era jak najbardziej, choć poziom skomplikowania na początek może być spory. Doświadczeni gracze mają problem z ogarnięciem niektórych zasad/kart. Poza tym w grze dwuosobowej odpada sporo negatywnej interakcji.
Natomiast RftG z pewnością mogę polecić. Gra jest szybka, intensywna, a bo kilku grach staje się jeszcze lepsza - dzięki znajomości kart zaczynamy grać świadomie i szukać kombosów. Do tego wariant dwuosobowy jest świetny, jak dla mnie lepszy niż gra w więcej osób. Przy wybieraniu dwóch ruchów na turę można już więcej zaplanować. Jedyny (naciągany) minus jest taki, że ten klimat budowania kosmicznego imperium jest mocno naciągany ;) tak, czy inaczej bardzo polecam Race'a!
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: Gra karciana o budowie imperium

Post autor: DarkSide »

"Nowa Era" nie jest dodatkiem do "51 Stanu". To gra niezależna osadzona w tym samym uniwersum.

Bardzo lubię grać w RftG choć go nie ogarniam pod względem taktycznym (wykombinowywanie kombosów). Gram na totalnym spontanie i zwykle zbieram baty :P

Choć to nie jest budowanie imperium to mogę polecić Seasons. Doskonała quasi-karcianka zarówna w dwie, trzy jak i cztery osoby. Proste zasady, duża regrywalność, piękne wydanie, łatwo wciąga innych w świat planszówek.

@Phate czy "Agricola" to wasza pierwsza gra czy macie już obycie z planszówkami? Ta gra jest cięzka do samodzielnej rozkminy. (zwłaszcza jeśli ktoś miał niewielki kontakt z planszówkami) Najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie kogoś kto zna tę grę by wytłumaczył ja od zera.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Gra karciana o budowie imperium

Post autor: Phate »

W swojej biblioteczce posiadamy:
- Neuroshime hex
- Summoner wars
- Warhammera Inwazję
- Mage Knighta (narazie sam rozegrałem kila partyjek)
wcześniej posiadaliśmy ale sprzedaliśmy 4 zestawy Dungeoneer'ów oraz mieliśmy wypożyczonego Stone Age'a.
Jeszcze w sumie nie usiedliśmy do rozgrywki ale mam nadzieję, że instrukcja nie jest aż tak zagmatwana żebym nie dał rady jej rozkminić ? Macie jakiś patent na naukę Agricoli ?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5596
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 778 times
Been thanked: 1212 times
Kontakt:

Re: Gra karciana o budowie imperium

Post autor: mat_eyo »

Z takim doświadczeniem Agricolę spokojnie ogarniecie, zwłaszcza przy Mage Knight'ie na rozkładówce ;)
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Gra karciana o budowie imperium

Post autor: Phate »

A wracając do tematu.
Czyli w tej chwili do wyboru mamy:
- Race for the galaxy
- Na chwałę Rzymu
- Innowacje (nie polecacie dla dwóch osób - czyli wykreślamy)
- 7 cudów
- 51 Stan: Nowa Era
- Seasons
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra karciana o budowie imperium

Post autor: RunMan »

7 cudów na dwie osoby też jest rozczarowujące
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Gra karciana o budowie imperium

Post autor: Phate »

Czyli zawęża się nam pole wyboru.
Czy ktoś mógłby powiedzieć coś o "Na chwałę Rzymu" ? Pasowało by do gier na dwóch, jak wygląda ona pośród innych tytułów ?
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra karciana o budowie imperium

Post autor: SaszaPL »

Na chwałę Rzymu - działa na dwie osoby, chociaż jej specyficzna mechanika podążania za graczem, który zagrał swoją rolę rozwija swoje prawdziwe możliwości przy grze w większym gronie.

Mechanizm jest w pewnym sensie podobny do tego znanego z RftG, choć osobiście między tymi dwoma tytułami bardziej przypadło mi do gustu budowanie starożytnego Rzymu.

Jeśli zaś interesują Cię gry o budowie imperium w kosmosie, to sprawdź również Eminent Domain, mechanizmy wykorzystywane w rozgrywce we wszystkich są w pewnych kwestiach podobne i najlepiej sprawdzają się przy maksymalnej liczbie graczy (moim zdaniem), estetycznie i przystępnie wygrywa Eminent, klimatycznie stanowczo Rzym, a pod względem strategicznym RftG. W Eminent widzisz jak Twoje imperium powiększa się o kolejne planety (świetne ilustracje!) a armia o kolejne miniaturki myśliwców, jednocześnie poziom skomplikowania zasad nie odbiera tego uczucia. Z drugiej strony RftG daje znacznie szerszy wachlarz opcji i aspekt strategicznego ogarniania sytuacji na stole jest mocniej rozbudowany.

Polecam zagrać zanim postanowicie którąś z tych gier kupić, tak dla pewności! :)
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5596
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 778 times
Been thanked: 1212 times
Kontakt:

Re: Gra karciana o budowie imperium

Post autor: mat_eyo »

Możesz też sprawdzić Pośród Gwiazd, podobno fajne, sam mam zamiar spróbować.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Gra karciana o budowie imperium

Post autor: mbork »

Co za !@#$%^&* odradza Innovation na 2 osoby!? Moim zdaniem działa znakomicie (choć 3 osoby to chyba optimum). Zagrałem kilka partii trzyosobowych i całkiem sporo dwuosobowych, i grało się świetnie!
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Gra karciana o budowie imperium

Post autor: Pierzasty »

mbork pisze:Co za !@#$%^&* odradza Innovation na 2 osoby!? Moim zdaniem działa znakomicie (choć 3 osoby to chyba optimum). Zagrałem kilka partii trzyosobowych i całkiem sporo dwuosobowych, i grało się świetnie!
Potwierdzam. Innowacje na 2 osoby śmigają świetnie.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra karciana o budowie imperium

Post autor: Rune »

Ja napiszę więcej w przypadku Innowacji dla mnie wariant na 2 osoby jest najlepszy :)
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Gra karciana o budowie imperium

Post autor: Ryu »

Zdecydowanie poprę Imperial Settlers :) Fakt, że trzeba troszkę jeszcze poczekać...
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra karciana o budowie imperium

Post autor: mig »

Z tego zestawu to najbardziej rftg.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
ODPOWIEDZ