Robinson Crusoe czy Eldritch Horror?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Robinson Crusoe czy Eldritch Horror?

Post autor: Wothan »

Mam zagwozdkę, ponieważ dwie wymienione gry spełniają moje warunki :)
Z tego co czytałem to obie są mega-klimatyczne, świetnie wydane, grywalne itp...
Liczę na Wasza pomoc!
komboj
Posty: 29
Rejestracja: 03 gru 2013, 14:00
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Robinson Crusoe czy Eldritch Horror?

Post autor: komboj »

Nie mam żadnej, ale nad EH bym się zastanawiał, a Robinsona brał od razu. ;) Ze wszystkich recenzji jakie widziałem to Robinson > EH. :) Inni pewnie potwierdzą. :)
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Robinson Crusoe czy Eldritch Horror?

Post autor: sqb1978 »

Mam i bardzo lubię obie. Podaj więcej kryteriów, bo tak bez niczego konkretnego to warto mieć obie :)
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Robinson Crusoe czy Eldritch Horror?

Post autor: Wothan »

Kryteria? Obie gry je spełniają, ale mogę nabyć tylko jedną. Liczę na komentarze osób, które grały w oba tytuły i się wypowiedzą o ewentualnych przewagach jednej gry nad drugą.
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Robinson Crusoe czy Eldritch Horror?

Post autor: Hipke »

Ale to tak jakby porównywać gruszkę do jabłka... jedno i drugie owalny owoc, ale smakują zupełnie inaczej.
Ja bym tych gier w ogóle nie porównywał. Jedyne co je łączy, to że i jedna i druga to czysta kooperacja. Mimo wszystko moją kompletnie inną tematykę i mechanikę :roll:
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe czy Eldritch Horror?

Post autor: kwiatosz »

Siłą Robinsona jest to, że scenariusze mocno odmieniają grę, do tego pojawiają się darmowe scenariusze (także ogromniaste, jak Livingstone) - a Eldritch podobno ma tę przypadłość, że po kilku partiach już się odkłada na dodatek, bo wszystko się widziało. Zaznaczam "podobno", bo nie grałem, tylko w Robinsona grałem. Z tej pary wybrałbym Robinsona (nie będąc przesadnym fanem Lovecrafta), bo scenariusze mają też odmienny klimat - a to przeklęta wyspa, a to normalne gospodarowanie rodzinne, a to rozbitkowie, a to wyprawa ratunkowa. Zakładam, że nie jesteś fanem Lovecrafta przesadnym, inaczej byś nie miał tego dylematu ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 664
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 151 times

Re: Robinson Crusoe czy Eldritch Horror?

Post autor: Tyrek »

Której nie kupisz - będziesz zadowolony. Brał bym w pierwszej kolejności tą, której klimat bardziej się podoba i serducho bardziej ciągnie. Drugą ewentualnie dokupisz kiedyś w przyszłości ;)
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Robinson Crusoe czy Eldritch Horror?

Post autor: sqb1978 »

EH trwa dłużej, można zagrać w więcej osób, ma łatwiejsze zasady, jest bardziej epicki i trudniej wygrać.
RC jak kolega wyżej wspomniał ma scenariusze, które mocno styl gry zmieniają. Do tego bardziej kameralny klimat, rozgrywka ok 1h.
Gdybym miał wybierać to na początku lepiej RC żeby wspierać rodzimy rynek. Ale EH prędzej czy później również :)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Robinson Crusoe czy Eldritch Horror?

Post autor: sirafin »

Robinson bardziej odchylony w stronę gier euro. W rozgrywce sporo czynników, które wpływają na siebie wzajemnie, łatwiej coś pominąć/zapomnieć, wymaga zdecydowanie większego skupienia przy grze. Zabawa to coś w stylu dużej łamigłówki, indywidualność postaci jest na drugim planie, tak naprawdę bohaterem jest drużyna, która działa jak jedna maszyna, w której postacie to trybiki. Staramy się ekonmiczne rozwiązywać problemy, żeby wszystkiego starczyło. Duża kontrola przy zarządzaniu ryzykiem, możliwość zagwarantowania sobie sukcesu. Wykonanie przyjemne dla oka, zwłaszcza nowa edycja z solidniejszymi komponentami i drewnianymi znacznikami w kształcie bananów/sucharków/skóry zamiast kolorowych kosteczek. Jest jakaś fabularyzacja, ale w stylu "Trzewiczkowym", na zasadzie 1-2 krótkich zdań przekazujących fakty niczym w telegramie ;) "Drapieżniki przetrzebiły okolicę. Coraz trudniej znaleźć pożywienie." <symbole + opis techniczny>

Eldritch bardziej odchylony w stronę gier ameri. Zasady nie mają aż tylu detali, łatwo śledzić wszystko na bieżąco. Rozgrywka to szereg zadań do wykonania, drużyna współpracuje by je ukończyć jak najszybciej i sprawnie, ale postacie mają dużo swobody do indywidualnych działań i osobistego rozwijania się. Każdy działa we własnym zakresie, dla ogólnego celu. Wykonanie bardzo przyjemne dla oka, standard FFG. Mniejsza kontrola przy zarządzaniu ryzykiem, nie ma gwarantowanych sukcesów. Fabularyzacja bogata, wiele rozbudowanych opisów znakomicie budujących nastrój.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe czy Eldritch Horror?

Post autor: Rocy7 »

sirafin pisze:Robinson bardziej odchylony w stronę gier euro. W rozgrywce sporo czynników, które wpływają na siebie wzajemnie, łatwiej coś pominąć/zapomnieć, wymaga zdecydowanie większego skupienia przy grze. Zabawa to coś w stylu dużej łamigłówki, indywidualność postaci jest na drugim planie, tak naprawdę bohaterem jest drużyna, która działa jak jedna maszyna, w której postacie to trybiki.
Eldritch bardziej odchylony w stronę gier ameri. Zasady nie mają aż tylu detali, łatwo śledzić wszystko na bieżąco. Każdy działa we własnym zakresie, dla ogólnego celu. Wykonanie bardzo przyjemne dla oka, standard FFG. Mniejsza kontrola przy zarządzaniu ryzykiem, nie ma gwarantowanych sukcesów. Fabularyzacja bogata, wiele rozbudowanych opisów znakomicie budujących nastrój.
+ 1 :) w sumie pozostaje mi tylko się zgodzić.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe czy Eldritch Horror?

Post autor: DarkSide »

W RC może grać 1 osoba, nie wiem jak z EH?!
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Robinson Crusoe czy Eldritch Horror?

Post autor: sqb1978 »

W każdego coopa można grać solo
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe czy Eldritch Horror?

Post autor: jules »

Zdecydowanie Edlritch Horror. Ja grając w Robinsona czuję się zmęczony i mam wrażenie że gram w ciężkie euro z wplecioną kostkową losowością, gdzie trzeba każdy ruch dobrze przemyśleć. Generalnie nie tego oczekuję od gier przygodowych. Oczywiście gra jest klimatyczna, jest tematyczna, nawet bardzo, ale nie czuję zupełnie tej "przygody", czuję natomiast kalkulację planowanie i do tego jeszcze narzuconą kostkami losowość.

Eldritch to wspaniała gra przygodowa właśnie, z uproszczonymi zasadmi w stosunku do Arkham Horror, znacznie przejrzystsza mechanicznie i krótsza. Dodatkowo gra opowiada zawsze fascynująca historię i to jest jej największa zaleta.

Jedyna wada, to mała ilość kart, która powoduje że po kilku(nastu) partiach trzeba wypatrywać dodatków.
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe czy Eldritch Horror?

Post autor: Peter128 »

Zdecydowanie Robinson. W EH mam wrażenie, że słabo kontroluję to, co się dzieje. A Robinson zapewnia możliwości planowania, trzeba się na bieżąco dostosowywać do sytuacji, ale generalny plan jest. To Robinson właśnie pięknie opowiada historie, łączy fabułę i trudną, czasami mózgożerną rozgrywkę. No i kapitalna regrywalność - 7 scenariuszy w pudełku to niemal 7 różnych gier, kupa kart, 5 postaci. Minus, że sporo zasad, ale jak raz je opanujesz to potem naprawdę łatwo się gra, pod względem zasad oczywiście ;)
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Robinson Crusoe czy Eldritch Horror?

Post autor: Azriel »

Dwa powyższe komentarze pokazują, że ta sama rzecz dla jednej osoby może być plusem, a dla innej minusem. Tak więc nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która gra jest lepsza/którą kupić. Każdy ma swoje własne preferencje i tym powinien się kierować :)
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Robinson Crusoe czy Eldritch Horror?

Post autor: sqb1978 »

Dokladnie. Dlatego pytałem autora wątku jakie ma preferencje i czego od gry oczekuje. Wtedy będę mógł doradzić :)
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Robinson Crusoe czy Eldritch Horror?

Post autor: adam_k27 »

sqb1978 pisze:W każdego coopa można grać solo
W Tajemnicze Domostwo też? :)
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Robinson Crusoe czy Eldritch Horror?

Post autor: Wothan »

Zdecydowałem się na EH. Moja ekipa to bardziej ameri-trashowcy i ten tytuł chyba bardziej nam podejdzie. Dzięki wszystkim za podpowiedzi i uwagi odnośnie obu tytułów.
ODPOWIEDZ