Co do rozwijania kolekcji?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Co do rozwijania kolekcji?

Post autor: Nadis »

Cześć! W gry planszowe wciągnęłam się stosunkowo niedawno, wcześniej grywałam okazjonalnie w Osadników z Catanu. Mam kilka gier: Carcassonne (+dwa dodatki), wspomnianych Osadników z Catanu, Tzolkin, Pandemię, Takenoko. W najbliższej rodzinie jest również Agricola (w którą jeszcze nie grałam) i Pan tu nie stał, Rummikub. Gram zwykle w dwie osoby (ale zdarza się i towarzystwo 6 osób), właściwie codziennie gramy w Carcassonne i Takenoko. I szukam gry trochę od tych dwóch trudniejszej, bo już namówić towarzystwo do Tzolkina (który mnie się szalenie podoba) to pewien problem, o Agricoli nie mówiąc - odstrasza ich ta bardziej zaawansowana mechanika i chcą grać tylko w te, które znają i rozumieją, a mnie już Carcassonne trochę bokiem wychodzi. Grają osoby w wieku studenckim i średnim, nieletnich brak ;) Żywię nieśmiałą nadzieję, że jeżeli znajdę grę ,,łącznik" między poziomem Takenoko a Tzolkinem, to otworzy się nowa paleta możliwości i współgracze trochę uwierzą w siebie, że dadzą radę i bardziej skomplikowanym grom. Na nową planszówkę przewiduję tak do 150 zł. Zależy mi na estetyce, musi być to gra planszowa - do karcianych nie mamy specjalnego zacięcia. Uprzedzając propozycje - nie kręcą nas pociągi, także Wsiąść do pociągu, który pewnie byłby naturalnym wyborem raczej odpada. Również klimaty postapokaliptyczne, zombie, kosmos - tak mocno średnio nas pociągają. Negatywna interakcja mile widziana, ale nie jest niezbędna. Czas gry - właściwie dowolny, chętnie przygarnę i grę dłuższą, jak i taką półgodzinną.
Osobiście myślę nad:
- Tokaido - wydaje mi się taką właśnie spokojną grą, jest pięknie wydana, a dodatkowo nęcą mnie liczne bardzo pozytywne recenzje.
- Abyss
- Cyklady - to mój drugi faworyt obok Tokaido
- Świat bez końca - mówiąc szczerze, uwielbiam klimat serialu i książki, ale czy i gra by mnie zachwyciła?
- Puerto Rico
- CV
Przy okazji planuję już na 100% dokupić List Miłosny, może się przekonam do karcianek, za tak niską cenę można eksperymentować ;)
Będę bardzo wdzięczna za wszelkie opinie i podpowiedzi innych tytułów, swego czasu dzięki użytkownikom forum nie kupiłam Zakazanej Wyspy (którą już prawie miałam w koszyku) tylko Pandemię, za co jestem im wdzięczna, bo gra bardzo przypadła mi do gustu.
Ostatnio zmieniony 21 mar 2015, 21:55 przez Nadis, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1962
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 837 times

Re: Co do wzbogacenia zalążka kolekcji?

Post autor: Neoptolemos »

Jeśli chcesz spróbować jakiegoś innego typu gier, to rozważ Magnatów i K2 - gry dobre, dosyć oryginalne, z niskim progiem wejścia, przy czym Magnaci lepsi na większą liczbę graczy, K2 na mniej. Magnatów ostatnio ogrywam w grupie bliższej początkującym niż zaawansowanym i zawsze chcą rewanżu, co raczej dobrze rokuje :)

W Świat bez Końca nie grałem, ale jeśli jest równie fajny jak Filary Ziemi, to będzie dobry wybór. Filary Ziemi zresztą polecam, choć może to być tytuł trudniejszy do zdobycia :)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Co do wzbogacenia zalążka kolekcji?

Post autor: Nadis »

Jeszcze teraz trafiła mi się okazja do kupienia używanej gry ,,Rialto" za połowę ceny. Jakie jest Wasze zdanie?
No właśnie z Filarami Ziemi jest problem z zaopatrzeniem. Tak z ciekawości (bo jak pisałam, nowa jestem w te klocki i mam dość mgliste pojęcie o realiach świata wydawnictw planszówkowych) takie tytuły mają szansę na dodruk? To się zdarza?
O Magnatach i K2 muszę poczytać, bo tylko okładki kojarzę, ale o mechanice jeszcze nic nie wiem. Dzięki.
Awatar użytkownika
microwave
Posty: 102
Rejestracja: 20 sty 2015, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co do wzbogacenia zalążka kolekcji?

Post autor: microwave »

Rialto za 30zł? imo warto. Taki średni Feld jeżeli chodzi o ciężkość.
kapitanzbik
Posty: 105
Rejestracja: 30 sie 2010, 20:54
Been thanked: 2 times

Re: Co do wzbogacenia zalążka kolekcji?

Post autor: kapitanzbik »

Cyklady bym odrzucil, nie gralem i nie twierdze ze gra jest slaba, na poczatek unikalbym gier z negatywna interakcja, jednym sie podoba, innym nie, mierz w cos co nie bedzie wywolywalo skrajnych opini.
Puerto Rico - suchar okrutny i chociaz lubie ciezkie ekonomiczne gry nie moge sie przekonac do niej.

u mnie swietnie sie sprawdza jako lacznik miedzy lekkimi tytulami a ciezszymi Lords of Waterdeep. Podstawka jest fajna ale z dodatkiem duzo lepsza.Do 4 graczy swietne Zamki Burgundii. 7 cudow, niby karcianka ale wedlug mnie z nowymi graczami swietnie sie sprawdza.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Co do wzbogacenia zalążka kolekcji?

Post autor: Pixa »

Suburbia bedzie dobrym przeskokiem miedzy prostymi tytulami, a takim Tzolkinem. Ewentualnie Epoka Kamienia. Jesli chcecie sprobowac innej mechaniki, opartej na dedukowaniu to polece Listy z Whitechapel. Wszystkie z tych giera fajnie sie skaluja, choc Listy do 4 osob max. Cyklady na dwie osoby chodza natomiast dosc slabo, choc ogolnie to udany tytul.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Co do wzbogacenia zalążka kolekcji?

Post autor: rastula »

lżejsze ale niebanalne propozycje

szczęść boże

steam park

pory roku

magnaci

poklenia ( village)
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Co do wzbogacenia zalążka kolekcji?

Post autor: ramar »

A pomyśl może nad grami kooperacyjnymi z dość skomplikowaną mechaniką. Jak Ty ogarniesz grę, będziesz mogła wszystkiego pilnować, a gracze skupią się na grze, z biegiem czasu ucząc się skomplikowanej mechaniki.

Np. taki Robinson Crusoe (estetyka+plansza+optymalizacja+przygoda) pozwoli dać wiele satysfakcji, gra jest trudna, ale wystarczy jedna osoba znająca dobrze zasady, by wszyscy się dobrze bawili;) Myślę, że droga przez kooperacje może być dobrą alternatywą by ostatecznie dotrzeć do Tzolkina.

EDIT: nie zauważyłem, że posiadasz już Pandemię, więc spójrz lepiej na propozycje z posta powyżej.
Awatar użytkownika
hydrox
Posty: 142
Rejestracja: 26 gru 2014, 20:20
Lokalizacja: Kraków/Katowice
Kontakt:

Re: Co do wzbogacenia zalążka kolekcji?

Post autor: hydrox »

Ja zaproponowałabym Ci posprawdzanie gier z przeróżnych dziedzin, mechanik, tematyki itp. Z różnorodności polecam:
Tajemnicze domostwo
Dixit
+1 Listy z Whitechapel
+1 Seasons (choć ta na 4 osoby jest)
Kolejka
Ostatnia wola
Ucieczka: Świątynia zagłady (krótka i szybka)

Ja też wzbogacam kolekcję i to na nowy start świetnie mi się sprawdziło.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Co do wzbogacenia zalążka kolekcji?

Post autor: ko2a »

hydrox pisze:Ja zaproponowałabym Ci posprawdzanie gier z przeróżnych dziedzin, mechanik, tematyki itp. Z różnorodności polecam:
Tajemnicze domostwo
Dixit
+1 Listy z Whitechapel
+1 Seasons (choć ta na 4 osoby jest)
Kolejka
Ostatnia wola
Ucieczka: Świątynia zagłady (krótka i szybka)

Ja też wzbogacam kolekcję i to na nowy start świetnie mi się sprawdziło.
Co sadzicie o interakcji w seasons?
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1962
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 837 times

Re: Co do wzbogacenia zalążka kolekcji?

Post autor: Neoptolemos »

Listy +1. Tajemnicze domostwo średnio chodzi na parę, a Dixit wcale (choć zwłaszcza Dixit trzeba poznać! Ale tylko na 5-6 osób).

Kolejka jest prosta i przyjemna, ale też raczej na większe grono (nie grałem w 2 i 3 osoby, ale mechanika jest przewidziana na więcej).
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Co do wzbogacenia zalążka kolekcji?

Post autor: Bea »

Jako gry cięższe od Carcassonne a lżejsze od Tzolkina polecam:

- Epoka Kamienia - ładnie wydana, proste zasady, akcja się rozgrywa w epoce kanienia ;)
- Magnum Sal- też ładnie wydana, zasady dość proste a bardzo dużo kombinowania, wydobywamy sól w dawnej Wieliczce
- Santiago de Cuba - też ładne wydanie, proste zasady, jesteśmy pośrednikiem handlowym w kubańskim porcie i handlujemy tytoniem cukrem itp.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Co do wzbogacenia zalążka kolekcji?

Post autor: adam_k27 »

Polecam Epokę Kamienia, CV i Magnum Sal.
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Co do wzbogacenia zalążka kolekcji?

Post autor: Nadis »

Hmm, czyli widzę, że Listy, Epoka kamienia, Magnum Sal, Seasons, Magnaci na razie prowadzą wśród Waszych typów. O Magnum Sal nie słyszałam, a tematyka bardzo mi się podoba. Czeka mnie chyba dzisiaj gruntowna analiza tych tytułów + pozostałych przez Was wspomnianych. Na to Rialto się zdecydowałam już właściwie, 40 zł bez wysyłki, bo sprzedający mieszka w tym samym mieście, a mama się nakręciła na grę w Wenecji, może jak ogarnie tę grę, to będzie jakiś krok w kierunku Tzolkina :) Z nią może być o tyle problem w Seasons, że ma niezdiagnozowaną dysleksję i duużo czasu zajmuje jej ogarnięcie piktogramów/symboli, na początku z Carcassonne miała nawet pewien problem, kręciła kafelkami aż ,,się ułożył", dopiero po kilku grach grała sprawnie. O Tokaido jeszcze wczoraj doczytałam i na dwie osoby wiele sensu to nie ma, a szkoda, bo oprócz tego spełniałaby wszystkie moje kryteria :wink: . O Cykladach chyba pomyślę, jak rozegram moje towarzystwo ze studiów, póki co są na etapie Catanu bez dodatków i są zachwyceni. Jak już się uformuje w miarę stała grupa, to Dixit się też pewnie pojawi, bo już jedna znajoma coś o niej wspominała. No i czekam na polskie wydanie Five Tribes, bo po gameplayu myślę, że to może być właśnie coś dla nas.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Co do wzbogacenia zalążka kolekcji?

Post autor: misioooo »

Ja wolę od Epoki Kamienia inny tytuł. Równie lekki, za to jest w nim zdecydowanie więcej interakcji - Lords of Waterdeep (niestety tylko po angielsku, ale karty spolszczone są na bgg)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Wookasch
Posty: 131
Rejestracja: 10 sty 2015, 23:37
Lokalizacja: Berlin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Co do wzbogacenia zalążka kolekcji?

Post autor: Wookasch »

Nadis pisze: - Abyss
Gdyby nie fakt, ze to w sumie jednak karcianka, zakrzyknalbym "to, to!". Choc w sumie jest plansza, wiec moze jednak :wink:
Poza tym +1 dla Listow
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Co do wzbogacenia zalążka kolekcji?

Post autor: Grzdyll »

+1 dla listów, poza tym z nie wspomnianych możesz obadać Kingsburg jeśli lubicie turlać kości. Ja bym tam jeszcze się zastanowił nad Pociągami i Puerto Rico, szczególnie to drugie to świetna pozycja "po Carcassonne"...
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Co do wzbogacenia zalążka kolekcji?

Post autor: Nadis »

Grzdyll pisze:+1 dla listów, poza tym z nie wspomnianych możesz obadać Kingsburg jeśli lubicie turlać kości. Ja bym tam jeszcze się zastanowił nad Pociągami i Puerto Rico, szczególnie to drugie to świetna pozycja "po Carcassonne"...
Wiem, że Ticket to ride to tak jakby podstawowa pozycja na początku, ale totalnie mnie nie kręcą - obejrzałam kilka gameplay`ów, na chwilę obecną najbardziej się czaję na Abyss, Listy, CV i Magnum Sal, jak pojawią się jakieś większe fundusze to pewnie Magia i Myszy. I Five Tribes będzie moje, jak tylko wyjdzie polska wersja. No i 21 lutego idę pograć w Splendor, może się przekonam i zakupię.
Przynajmniej tyle, że znajomi się przekonali do Tzolk`ina, także nareszcie mam z kim w niego pograć :D
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Co do wzbogacenia zalążka kolekcji?

Post autor: misioooo »

Zatem mój + leci na Abyss :) W ten weekend kolejny osobnik nie grał, ale oglądał i skomentował "ale obrazki są zaje**** tutaj" :) Drugi osobnik grał. I mu się spodobała gra bardzo. Nic dziwnego, gdyby ów osobnik nie był przeciwnikiem wszelkich klimatów fantasy, scifi etc! To pierwsza gra nie-realistyczna, która koledze podpasowała. Zarówno jeśli chodzi o mechanikę jak i o oprawę i ogólną fajność.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
repi_1
Posty: 84
Rejestracja: 25 lis 2014, 11:16

Re: Co do wzbogacenia zalążka kolekcji?

Post autor: repi_1 »

+ Listy
+ Epoka, chociaż chyba przeskok między Epoką a Tzolinem jest ogromny

Co do Wsiądź do Pociągu, to mam podobne odczucia, że mnie od nich odrzuca (podobnie mam z Carcasone). Jednak raczej znajdą się na liście życzeń, bo jeżeli tyle osób je poleca to po prostu muszą mieć to coś na żywo, czego nie można wyczuć w internetach.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Co do wzbogacenia zalążka kolekcji?

Post autor: TV3 »

Listy - to rewelacja, ale jak sądzę należy świadomie wybrać ten tytuł, bo rozgrywka dość specyficzna.
Epoka - zamieszam jeszcze i zamiast niej poleciłbym Ninjato. Podobny rodzaj rozgrywki, o trzy ćwierci stopnia cięższe od Epoki, jednak nie wiem, czy nie ciekawsze. Równie ładne. No ale tu chyba tylko używka.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Co do wzbogacenia zalążka kolekcji?

Post autor: Hiu »

- Magnaci - warto
- Lords of Waterdeep - warto
- Epoka kamienia (jezeli wybralo sie LoW to Epoke pominac) - ktora wybrac? Mysle, ze temat moze byc czynnikiem decydujacym
- Szczesc Boze (Gluck auf) - zdecydowanie warto (wczesny przedsionek Tzolkina) ;)

Ze swojej strony moge polecic:

- Waggle dance - dice placement, w sumie nie jest to nic skomplikowanego (w sensie nie jest to nic poziomem dorastajacym do kolan w/w) - ale gra jest ciekawa.
- Versailles - cos zamaist LoW albo Epoki kamienia
- Alhambra - stara ale jara, naprawde ciekawe
- Amerigo - solidna produkcja - czasami nawet przeceniana w sklepach
- Archon - glory and machination
- Five tribes - bardzo ciekawa alternatywa dla worker placement
- Helios - taki pasnajsik - ale ladnie wykonany (praktycznie zero negatywnej interakcji)
- Lewis and Clarke - na to jeszcze za wczesnie - ale warto sie zainteresowac. Nazwijmy to gra wyscigowa przez rzeke i gory, z worker placement i z budowaniem talii
- Pay Dirt - goraca buleczka - dopiero co sie pojawila. Solidny worker palcement o wydobyciu zlota na alasce

Wisienka na torcie:
- Sail to India - male pudelko nie powinno byc mylane z prosta/trywialna/krotka gra. Tam naprawde jest sporo gry w tym malutkim pudeleczku.
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Co do wzbogacenia zalążka kolekcji?

Post autor: Nadis »

Bardziej polecacie Szczęść Boże czy Magnum sal? Czy to tak różne gry, że nie za bardzo da się porównywać?
No i drugi, nowy dylemat : Seasons czy 7 cudów? :)

Przypomnę, głównie grywam w dwie osoby, ale ostatnio coraz częściej w cztery i więcej.

edit: Grałam w rialto ze znajomymi, bardzo nam przypadło do gustu. A do Tzolk`ina brat się nareszcie przekonał i świetnie nam się gra.
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Co do wzbogacenia zalążka kolekcji?

Post autor: Nadis »

up, może ktoś pomoże, ostatni post po edycji :)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Co do wzbogacenia zalążka kolekcji?

Post autor: Tomzaq »

Nadis pisze:
edit: Grałam w rialto ze znajomymi, bardzo nam przypadło do gustu. A do Tzolk`ina brat się nareszcie przekonał i świetnie nam się gra.
Jeżeli Rialto wam odpowiada to poszedłbym dalej w Felda i zakupił Zamki Burgundii. Polecam jeszcze przyjrzeć się Egizii (PL = Dolina Królów)
Who is John Galt?
Posiadam
ODPOWIEDZ