AH czy EH?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
KasQwa
Posty: 5
Rejestracja: 04 wrz 2015, 23:10
Lokalizacja: Przemyśl

AH czy EH?

Post autor: KasQwa »

Witam:)
Razem z narzeczonym zastanawiamy się, którą grę wybrać: "Horror w Arkham" + dodatek WIDMO NAD INNSMOUTH - cena na allegro wyszła 315zł z przesyłką czy dodać trochę pieniędzy i kupić Eldritch Horror + Góry szaleństwa. Na allegro nie znalazłam kompletu a na Rebelu kosztuje ponad 400 zł.

Wiecie, gdzie znajdę koszulki do tych gier oraz do Robinsona i Talismana w rozsądnych cenach ( również na karty bohaterów)?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi,
Kasia:)
Awatar użytkownika
ahrian
Posty: 311
Rejestracja: 26 cze 2013, 00:36

Re: AH czy EH?

Post autor: ahrian »

KasQwa pisze:Witam:)
Razem z narzeczonym zastanawiamy się, którą grę wybrać: "Horror w Arkham" + dodatek WIDMO NAD INNSMOUTH - cena na allegro wyszła 315zł z przesyłką czy dodać trochę pieniędzy i kupić Eldritch Horror + Góry szaleństwa. Na allegro nie znalazłam kompletu a na Rebelu kosztuje ponad 400 zł.
ten drugi zestaw - EH + GS - na Morgadzie za ok. 330 zł.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: AH czy EH?

Post autor: Rafalm »

Arkham Horror jest grą o większej zawiłości zasad i wydaje mi się, że dłuższą (t.j. rozgrywka ok 5 godzin nie jest wcale niczym wyjątkowym, co czasem staje się nużące). Pod tym względem Eldritch Horror jest bardziej uporządkowany i 'płynny', co nie znaczy, że dostarcza mniej frajdy, po prostu zasady gry są lepiej napisane. Jeśli chodzi o zawartość pudełka, to wydaje mi się, że szybciej Ci się znudzi zawartość podstawki w EH niż w AH (prędzej zatęsknisz za dodatkami). Skoro o dodatkach mowa, to z kolei do AH jest ich znacznie więcej, bo jest po prostu grą starszą i bardziej rozwiniętą.

W warstwie fabularnej chodzi o to samo, tylko w AH ratujesz miasto, a w EH działasz w skali całego świata. Jeśli zależy Ci na klimatach przygodowych z mitami Cthulhu w tle, to obie gry spełnią Twoje oczekiwania. Tak więc musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy wolisz krótsze rozgrywki i mniejszą komplikację zasad (Eldritch), czy też potrzebujesz dostęp do wielu dodatków i wariantów gry (wtedy Arkham).

Co do ceny, to jeśli nie zależy Ci na nowej grze przejrzyj wątek Sprzedam/Wymienię na naszym forum. Tam często można znaleźć używane gry w bardzo dobrym stanie (forumowicze zazwyczaj dbają o swoje kolekcje) w bardzo atrakcyjnych cenach. Nie chcę tu nikogo reklamować, ale na pierwszych trzech stronach wątku kilka razy pojawił się AH na sprzedaż.

I na koniec dorzucę swoje trzy grosze, a mianowicie w tym klimacie ja bym wybrał... Posiadłość Szaleństwa :D
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: AH czy EH?

Post autor: c08mk »

Zdecydowanie EH. Nie jest mocno skomplikowane, aktualnie czyli po 3-4 grach gram już wszystko z pamięci bez zerkania do zasad.
Jak dla mnie EH ma ma lepszy klimat. Świat bardziej mi się podoba niż miasto. Walka w EH jest ostatecznością a sama gra koncentruje się na przygodzie, podróży i tajemnicach (tak jak w opowiadaniach Lovecrafta), a w AH gracze dążą do walki (bo przynosi dobre profity).

Gry poszukaj przez i-szop.pl.

Koszulki na postacie Robinsona chyba nie istnieją. Marynarza czy Mnicha laminowałem.
Koszulki na karty postacie Talisman/EH/itp. ma zamiar sprowadzić gamiko (temat jest poruszony na tym forum).
KasQwa
Posty: 5
Rejestracja: 04 wrz 2015, 23:10
Lokalizacja: Przemyśl

Re: AH czy EH?

Post autor: KasQwa »

Która z tych najlepiej sprawdzi się w rozgrywce 2-osobowej?
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: AH czy EH?

Post autor: Rafalm »

KasQwa pisze:Która z tych najlepiej sprawdzi się w rozgrywce 2-osobowej?
Obie dobrze zadziałają, przy czym trzeba pamiętać, że im mniej poszukiwaczy tym gra będzie trudniejsza. Ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby gracze kierowali kilkoma postaciami, więc wyskalować trudność jest bardzo łatwo.
KasQwa pisze:Jak dla mnie EH ma ma lepszy klimat. Świat bardziej mi się podoba niż miasto. Walka w EH jest ostatecznością a sama gra koncentruje się na przygodzie, podróży i tajemnicach (tak jak w opowiadaniach Lovecrafta), a w AH gracze dążą do walki (bo przynosi dobre profity).
Jak widać to kwestia gustu. Przy czym nie do końca zgodzę się z opinią o AH - tam gracze dążą do zamykania pojawiających się bram, bo jak pojawi się przedwieczny to zebrane profity z walk niewiele pomagają.
KasQwa
Posty: 5
Rejestracja: 04 wrz 2015, 23:10
Lokalizacja: Przemyśl

Re: AH czy EH?

Post autor: KasQwa »

Witam nie długo się zbliża dzień zakupu mojej nowej planszówki. Lecz pojawił się problem nigdzie nie ma EH ... :cry: Co radzicie?
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: AH czy EH?

Post autor: c08mk »

KasQwa pisze:Witam nie długo się zbliża dzień zakupu mojej nowej planszówki. Lecz pojawił się problem nigdzie nie ma EH ... :cry: Co radzicie?
Faktycznie wersja polska wyprzedana. Poszukaj tutaj na forum używanej albo poczekaj na dodruk.
KasQwa
Posty: 5
Rejestracja: 04 wrz 2015, 23:10
Lokalizacja: Przemyśl

Re: AH czy EH?

Post autor: KasQwa »

A co w zamian proponujecie ?
GAZDA
Posty: 103
Rejestracja: 11 sty 2015, 13:06
Has thanked: 6 times
Been thanked: 17 times

Re: AH czy EH?

Post autor: GAZDA »

Co do złożoności ah dodam swoje 3 grosze jak wyglądało to w moim przypadku.
1. Czytanie zasad (bez rozłożonej planszy przyswajalność na poziomie <30% po rozłożeniu i ,,zagraniu" kilku tur zaczęło zaskakiwać;P)
2. Pierwsza cała partia to była raczej partia spisana na straty z instrukcją na kolanach we 2 osoby.
3. Kolejne 2 partie z pojedynczymi błędami i sporadycznymi zerknięciami do instrukcji (najczęściej przypominanie sobie limitów na określoną liczbę graczy, czy kolorowych ramek na potworkach itp.).
Dodatkowo pomocnym okazało się przeczytanie tematu na naszym forum dotyczącego zasad gry ponieważ moim zdaniem instrukcja sama w sobie w wersji pl jest bardzo wybrakowana i chaotyczna.
Moim zdaniem gra ma dużo szczegółów ale nie jest to jakaś taka masakra jak powiadają. 1 Partię trzeba poświęcić na poznanie gry a później można już cieszyć się w miarę płynną rozgrywką. Co mnie zdziwiło to fakt że mimo tych wszystkich komentarzy, gdy jest już chociaż jeden gracz ogarniający całą grę, to posiada ona dość niski próg wejścia (wiem z doświadczenia:P). Moim zdaniem chodzi bardzo fajnie na 2 osoby, ale na 5 też da się świetnie bawić. Aha ze swoich obserwacji zauważyłem też, że tytuł wymaga takiego jak by ,,mistrza gry" który obsługuje te ruchy potworów, wydarzenia itp. Niestety nie wiem jak to wygląda w EH ale coś mi świta że tam tego.tyle nie ma. Ja akurat to lubię ale wiem że nie każdy za tym przepada :)
ODPOWIEDZ