Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: pieprzowa »

Witajcie,

po raz kolejny zwracam się do Was z prośbą o radę. Otóż poszukuję planszówki, która:
-będzie eurosucharkiem (choć fajny byłby wyczuwalny klimat, a nie szachy w ładnej oprawie)

- gra z typu easy to learn, hard to master i to jest jedna z najważniejszych wytycznych: siadamy, rozkładamy(max. 9 min rozkładania), max. 7 minut tłumaczenia(przy czym nie-gracze załapią w mig) i gramy

- a jak gramy to najlepiej z dużą ilością kombinowania

- i naprawdę sporą regrywalnością, tak że każda partia pozwala odkryć jakąś nową drogę do zwycięstwa i tę drogę chce się szukać(a nie np. tak jak w Tzolkinie iść na łatwiznę ze świątyniami)

- czas gry raczej nie przekraczający godziny (chyba że byłoby to 1,5 h "naprawdę nie wiem kiedy to zleciało")

dodatkowymi atutami będą:
* jak wyżej wspomniana przyjemna dla oka szata graficzna + np. fajne pionki, kafle, żetony
* tematyka w miarę dowolna, aby tylko nie była zbyt abstrakcyjna
* musi dobre chodzić na 2 graczy, górnego limitu nie ma
* cena nie zabijająca potfela :D

No i na koniec co już mam w tym klimacie:
- Tzolkin
- Osadnicy: NI
- Ticket to Ride
- mała Agricola
- Robinson

Będę wielce wdzięczna za wszelką pomoc :)

Pzdr!
Mam i gram: mini-kolekcja
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: Chaaber »

Zamki Burgundii wydają się świetnie wpasowane w to kryterium, poza tym, że plansza nie wygląda jakoś niesamowicie. Jest do bólu funkcjonalna powiedziałbym, ale jak to działa. Wszystko się łączy, zazębia, kostkami można bardzo ciekawie zarządzać. Nie jestem jakimś wielkim miłośnikiem sucharów, ale ten naprawdę działa.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: uday »

Chyba najlepiej ten warunek spełniają Zamki Burgundii.

W zasadzie to najbardziej pasują pod te wytyczne gry Pana Felda właśnie.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: ramar »

Gry typu mankala chyba są prostew zasadach. Spójrz na Five Tribes, na którego sam spoglądam, aczkolwiek jeszcze nie ograny.
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: pieprzowa »

Do tej pory byłam sceptycznie nastawiona do Pana Felda (choć nie wiem dlaczego), ale teraz bliżej mu się przyjrzę, dzięki :)

Nad Five Tribes też się zastanawiałam, tylko czy tam czasem rozkładanie tych wszystkich kafelków nie jest dość kłopotliwe i czasochłonne?
Mam i gram: mini-kolekcja
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: cezaras »

Zamki Burgundii zdecydowanie (chociaż za pierwszym razem pewno będzie trudno zmieścić się z tłumaczeniem w 7 minut, co jest paradoksem, bo gra jest bardzo bardzo intuicyjna) - ale poza tym idealnie pasuje do opisu

z innych pomyślałem o:
Glen More
Stone Age
Hawaii
Egizia
Maceqq
Posty: 68
Rejestracja: 08 paź 2013, 19:43

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: Maceqq »

Listy z Whitechapel powinny się sprawdzić. Jedyny nie spełniony warunek to cena, bo kosztuje około 160zł.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: norkbes »

+Zamki

A z Tzolkinem i świątyniami to nie przesadzaj. Pograj na BAJ i zobaczysz jak to jest iść na latwizne. Osobiście uważam ze Tzolkin z dodatkiem ma równie wysoką regrywalnosc jak zamki ale reguły mają sporo haczyków więc tłumaczenie zasad w 7min nie wykonalne. Malej agricoli nie polecam. Juz lepiej duża w trybie familijnym— dużo ciekawiej.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: Bea »

Może Lords of Waterdeep?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: detrytusek »

Epoka kamienia spełnia kryteria
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: pieprzowa »

Maceqq pisze:Listy z Whitechapel powinny się sprawdzić. Jedyny nie spełniony warunek to cena, bo kosztuje około 160zł.
Mam już Drakulę i raczej przy niej zostanę :) zwłaszcza, że Listy nie są eurosucharkiem ;)
norkbes pisze:+Zamki

A z Tzolkinem i świątyniami to nie przesadzaj. Pograj na BAJ i zobaczysz jak to jest iść na latwizne. Osobiście uważam ze Tzolkin z dodatkiem ma równie wysoką regrywalnosc jak zamki ale reguły mają sporo haczyków więc tłumaczenie zasad w 7min nie wykonalne. Malej agricoli nie polecam. Juz lepiej duża w trybie familijnym— dużo ciekawiej.
dodatek do Tzolkina do ponownego przemyślenia :)
Bea pisze:Może Lords of Waterdeep?
o tym też już myślałam, może czas znowu wziąć pod uwagę?
detrytusek pisze:Epoka kamienia spełnia kryteria
czy to nie jest zbyt familijna i ostatecznie mało regrywalna gra?
Mam i gram: mini-kolekcja
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: detrytusek »

pieprzowa pisze:czy to nie jest zbyt familijna i ostatecznie mało regrywalna gra?
Nieee. Jest lekka i raczej łatwa ale dużo dróg do zwycięstwa. Regrywalna jest. Generalnie to już klasyk. Zresztą można ją wypróbować na BGA.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: Tomzaq »

Wg mnie Epoka kamienia nie spełnia kryteriów. Łatwa, prosta, przyjemna, familijna i po pięciu partiach trzeba odłożyć na 3 miesiące na półkę żeby odpoczęła. Ale do grania z dziećmi fantastyczna.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: bukimi »

Z lżejszych może Splendor? Nie ta waga, co inne wspominane tytuły, ale wcale nie aż tak banalna, a ma przyjemną szatę graficzną, szybkie partie i szybkie przygotowanie do gry.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: pieprzowa »

bukimi pisze:Z lżejszych może Splendor? Nie ta waga, co inne wspominane tytuły, ale wcale nie aż tak banalna, a ma przyjemną szatę graficzną, szybkie partie i szybkie przygotowanie do gry.
Niestety trochę zbyt proste i przypomina mi pociągi... też kolekcjonowanie tych samych kart. Ogólnie potrzebuje czegoś bardziej do pokombinowania ;)
Mam i gram: mini-kolekcja
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: metyu »

Szklany Szlak?
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: siekan »

Lords of Waterdeep:
pieprzowa pisze:-będzie eurosucharkiem (choć fajny byłby wyczuwalny klimat, a nie szachy w ładnej oprawie)
- jeżeli gracze wczują się w rolę i zamiast "pomarańczowych" kostek będą wojownicy w tawernie to gra ma klimat :)
pieprzowa pisze:- gra z typu easy to learn, hard to master i to jest jedna z najważniejszych wytycznych: siadamy, rozkładamy(max. 9 min rozkładania), max. 7 minut tłumaczenia(przy czym nie-gracze załapią w mig) i gramy
- lepszego określenia tej gry chyba bym nie znalazł. Jedna z najprostszych jeżeli chodzi o nauczenie a zarazem sporo możliwości kombinowania z uzyskiwaniem punktów i lekka dawka negatywnej interakcji
pieprzowa pisze:- i naprawdę sporą regrywalnością, tak że każda partia pozwala odkryć jakąś nową drogę do zwycięstwa i tę drogę chce się szukać(a nie np. tak jak w Tzolkinie iść na łatwiznę ze świątyniami)
- w każdej partii masz inne zadania, inne budynki do kupienia, inne karty Intryg (z dodatkiem to już całą masę). Dzięki czemu w każdej grze musisz grać inaczej.
pieprzowa pisze:- czas gry raczej nie przekraczający godziny (chyba że byłoby to 1,5 h "naprawdę nie wiem kiedy to zleciało")
- troszke dłużej niż godzine zejdzie ale niewiele

Epokę Kamienia również polecę. Wydaje się prosta ale dróg do zwycięstwa jest wiele i ja po 30 partiach wciąż odkrywam nowe. Gram baaardzo często online i nie nudzi się :D
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: Rune »

Chyba nikt jeszcze nie zaproponował w tym wątku Alien Frontiers, a praktycznie gdziekolwiek o niej poczytasz to wszędzie polecają ;-)

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: uday »

Alien Frontiers to fantastyczna gra jest. Jakoś ostatnio o niej ucichło rzeczywiście. Ale powiem szczerze, że nie powiedziałbym, żeby setup był bardzo szybki, a tłumaczenie zasad jeszcze szybsze.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: Rune »

Co do rozkładania i zasad, to masz rację, a ja nie doczytałem wymagań :-)

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: bukimi »

pieprzowa pisze:
bukimi pisze:Z lżejszych może Splendor? Nie ta waga, co inne wspominane tytuły, ale wcale nie aż tak banalna, a ma przyjemną szatę graficzną, szybkie partie i szybkie przygotowanie do gry.
Niestety trochę zbyt proste i przypomina mi pociągi... też kolekcjonowanie tych samych kart. Ogólnie potrzebuje czegoś bardziej do pokombinowania ;)
Hmm, grałem też w "pociągi" i szczerze powiedziawszy nie widzę prawie żadnego podobieństwa. Owszem, to lekka gra, jednak w przeciwieństwie do "Ticket to ride" nigdy nie czekasz na to, co przyniesie los, lecz cały czas masz wgląd w to, co możesz dostać, na co zbierasz i w którym kierunku idzie przeciwnik. Zawsze sam wybierasz to, co dobierasz i na co zbierasz. Grając na "kolekcjonowanie" niczego się w tej grze nie osiągnie.
Możesz sobie przetestować grę na smartfonie grając z wirtualnym przeciwnikiem (aplikacja jest darmowa i nazywa się Prestige). Jest też Splendor na Androida, ale dość drogi jak na wersję mobilną gry :?
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: pieprzowa »

bukimi pisze:
pieprzowa pisze:
bukimi pisze:Z lżejszych może Splendor? Nie ta waga, co inne wspominane tytuły, ale wcale nie aż tak banalna, a ma przyjemną szatę graficzną, szybkie partie i szybkie przygotowanie do gry.
Niestety trochę zbyt proste i przypomina mi pociągi... też kolekcjonowanie tych samych kart. Ogólnie potrzebuje czegoś bardziej do pokombinowania ;)
Hmm, grałem też w "pociągi" i szczerze powiedziawszy nie widzę prawie żadnego podobieństwa. Owszem, to lekka gra, jednak w przeciwieństwie do "Ticket to ride" nigdy nie czekasz na to, co przyniesie los, lecz cały czas masz wgląd w to, co możesz dostać, na co zbierasz i w którym kierunku idzie przeciwnik. Zawsze sam wybierasz to, co dobierasz i na co zbierasz. Grając na "kolekcjonowanie" niczego się w tej grze nie osiągnie.
Możesz sobie przetestować grę na smartfonie grając z wirtualnym przeciwnikiem (aplikacja jest darmowa i nazywa się Prestige). Jest też Splendor na Androida, ale dość drogi jak na wersję mobilną gry :?
No własnie w Splendor już grałam i dlatego wiem, że przypomina mi pociągi :D poza tym niezbyt porwał, ot na max. 2 partyjki.

Mocno zastanawiam się nad Lords of Waterdeep, Age Stone i Zamkami Burgundii i może Szklanym szlakiem + ewentualnie dodatek do Tzolkina. Poza tym co sądzicie o Lewis&Clark i Pokoleniach? Spełniają założenia? Zwłaszcza prostoty tłumaczenia i szybkości rozkładania/składania :p
Mam i gram: mini-kolekcja
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: detrytusek »

pieprzowa pisze: Mocno zastanawiam się nad Lords of Waterdeep, Age Stone i Zamkami Burgundii i może Szklanym szlakiem + ewentualnie dodatek do Tzolkina. Poza tym co sądzicie o Lewis&Clark i Pokoleniach? Spełniają założenia? Zwłaszcza prostoty tłumaczenia i szybkości rozkładania/składania :p
L&C the expedition setup jest momentalny, a gra średnio trudna.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
burzykovski
Posty: 90
Rejestracja: 29 sie 2015, 13:54

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: burzykovski »

Istanbul ostatnio w Polsce się pojawił. Bardzo chętnie go wyciągamy. Każdy gra swoją strategia i jest zacięta walka. Można randomowo rozkładać planszę i to zwiększa regrywalność, zasady tłumaczy się chwilę, rozkłada z dwie, a gra się zamyka do godziny. Może typowe euro to to nie jest ale chodzi o optymalizację ruchów.

Ponadto five tribes jest naprawdę godne polecenia + niedawno wyszedł dodatek którym można sobie ją odświeżyć. Jest piękna, jest trochę kombinowania i.... jedyne niespełnione kryterium to czas rozkładania. Nie jest przesadnie długi, ale minuta to nie jest.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: bukimi »

pieprzowa pisze:
Mocno zastanawiam się nad Lords of Waterdeep, Age Stone i Zamkami Burgundii i może Szklanym szlakiem + ewentualnie dodatek do Tzolkina. Poza tym co sądzicie o Lewis&Clark i Pokoleniach? Spełniają założenia? Zwłaszcza prostoty tłumaczenia i szybkości rozkładania/składania :p
Tzolkin rozkłada się dość długo, chyba że ma się fajne skrzyneczki na zasoby. Wówczas właściwie wystarczy rozłożyć planszę, kilka żetonów i położyć karty budynków. Ale zasady nie są jakieś bardzo trudne, a symbole dość jednoznaczne.
Lewis&Clark - jeśli myślisz o "zwykłej" wersji, a nie "expedition", to ani zasady, ani rozkładanie nie są zbyt proste. Wytłumaczenie samego używania kart to tyle czasu, ile wytłumaczenie całej innej lekkiej gry :P Do tego trzeba wytłumaczyć większość kart postaci w momencie ich pojawienia się w grze...
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
ODPOWIEDZ