gra z plansza, jasnym celem i "budowaniem"

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
dezwior
Posty: 27
Rejestracja: 16 mar 2016, 14:06

gra z plansza, jasnym celem i "budowaniem"

Post autor: dezwior »

Szukam czegoś, co pozwoli mi choć na trochę odciągnąć znajomych od TTR. Mam wrażenie ze w nic innego ostatnio nie gramy. Posłuchałam ostatnio co ich tak zachwyca i wychodzi mi, że powinnam szukać gry:
- raczej lekkiej, ale chętnie z większą dawką kombinowania niż TTR
- gry z interakcja (wielokrotnie ktoś z nas nie zdąży zrealizować trasy w TTR, bo jesteśmy zbyt zajęci przeszkadzaniem współgraczom w bardziej newralgicznych miejscach mapy :twisted:) - żadne pasjanse
- gry z plansza - raczej nie kafelkowce, na pewno nie jest to priorytet
- gry z jasnym celem - tu mamy trasy do zrealizowania i w miarę upływu czasu widzimy postęp, coś się "buduje"

Musi chodzić na 5 osób. Jak zadziała jednocześnie (sensownie) na dwie, to już w ogóle rewelacja.
Macie jakieś sugestie?
Cronitarius
Posty: 21
Rejestracja: 03 mar 2016, 15:11

Re: gra z plansza, jasnym celem i "budowaniem"

Post autor: Cronitarius »

Powiedziałbym Terra Mystica - Działa w każdą ilość osób i jest mnóstwo kombinowania. Zasady z typu "easy to learn hard to master". Często gram we dwójkę z bratem bo gra zajmuję nam ok. 1h czyli na gracza trzeba liczyć ze 30 minut.

Edit: nie ma w tej grze żadnych ukrytych informacji. Po rzucie okiem na plansze i tor punktacji(oraz tory kultów) każdy jest w stanie oszacować jak wygląda sytuacja(jak już się nieco "ogra")
[K] Mage Knight'a w rozsądnej cenie
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: gra z plansza, jasnym celem i "budowaniem"

Post autor: warlock »

Celowałbym w Wysokie Napięcie (ale nigdy nie grałem na 2 osoby - podobno słabo działa). Jasny cel, wrażenie postępu, sporo interakcji, licytacje, plansza, chodzi na pięć osób, względnie proste zasady ;).
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: gra z plansza, jasnym celem i "budowaniem"

Post autor: Grzdyll »

A nie po prostu Puerto Rico lub Agricola?
dezwior
Posty: 27
Rejestracja: 16 mar 2016, 14:06

Re: gra z plansza, jasnym celem i "budowaniem"

Post autor: dezwior »

Terra Mystica, Puerto Rico, Agricola - słyszałam że są trudne...?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: gra z plansza, jasnym celem i "budowaniem"

Post autor: Tomzaq »

W porównaniu do TTR to rzeczywiście trudne gry, ale IMO Puerto Rico powinno podejść.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: gra z plansza, jasnym celem i "budowaniem"

Post autor: kdsz »

Magnum Sal?
Gra jest:
- łatwa do wytłumaczenia (w czym pomagają reguły logicznie połączone z tematem gry)
- oferuje całkiem sporą interakcję - podbieranie kostek soli i zamówień królewskich plus znakomita "zasada łańcucha"
- posiada stałą planszę plus modułową część podziemną
- konieczność realizacji zamówień królewskich nakreśla jasny cel w pierwszych partiach, analogicznie jak bilety w TTR

Niestety standardowo chodzi na cztery osoby. W piątkę można zagrać, o ile zainwestuje się w (znakomity!) dodatek Muria
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: gra z plansza, jasnym celem i "budowaniem"

Post autor: detrytusek »

Cronitarius pisze:Powiedziałbym Terra Mystica - Działa w każdą ilość osób i jest mnóstwo kombinowania. Zasady z typu "easy to learn hard to master". Często gram we dwójkę z bratem bo gra zajmuję nam ok. 1h czyli na gracza trzeba liczyć ze 30 minut.

Edit: nie ma w tej grze żadnych ukrytych informacji. Po rzucie okiem na plansze i tor punktacji(oraz tory kultów) każdy jest w stanie oszacować jak wygląda sytuacja(jak już się nieco "ogra")
Przesiąść się z pociągów na Terre bez bólu to spora sztuka. Gra jest trudna. Pociągi bardzo łatwa. Dodatkowo na 2 osoby Terra działa średnio. Tak samo jak Wysokie Napięcie. Faktycznie Puerto Rico wydaje się dobrym wyborem. W skali trudności Puerto jest jak dla mnie minus średnie.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: gra z plansza, jasnym celem i "budowaniem"

Post autor: misioooo »

Dla mnie terra nie ma jasnego celu - ciułanie punktów i tyle :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: gra z plansza, jasnym celem i "budowaniem"

Post autor: mat_eyo »

W takim razie jaki jasny cel, nie będący ciułaniem punktów, masz w Puerto Rico? ;)

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: gra z plansza, jasnym celem i "budowaniem"

Post autor: rattkin »

Gdyby na 4, to może Quadropolis by pasowało. Na 5 osób i budowanie na jednej planszy, to właściwie nic mi nie przychodzi do głowy.
Alternatywnie może po prostu Robo Rally? Jest plansza, jest interakcja, kombinowanie też jest, ale krótkoterminowe.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: gra z plansza, jasnym celem i "budowaniem"

Post autor: detrytusek »

mat_eyo pisze:W takim razie jaki jasny cel, nie będący ciułaniem punktów, masz w Puerto Rico? ;)

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
Hmm w sumie w każdej grze jest dokładnie ten sam cel ;)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: gra z plansza, jasnym celem i "budowaniem"

Post autor: misioooo »

W Lewis & Clark cel jest jasny - pierwszy na "mecie" wygrywa. Tylko budowania tam nie ma...
Burning Suns - zbierz X antymaterii... (takie niby punkty, ale nie do końca, bo ilość jest poniżej 10).
W Scythe cel jest jasny - umieść komplet "gwiazdek" na planszy i wtedy koniec gry (choć nie zawsze Ty wtedy wygrasz).
Euphoria - kto pierwszy umieści wszystkie "gwiazdki" ten wygrywa, żadnych punktów (i jest też trochę budowania + niewiele interakcji negatywnej + gra pięknie wydana)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: gra z plansza, jasnym celem i "budowaniem"

Post autor: romeck »

misioooo pisze:W Lewis & Clark cel jest jasny - pierwszy na "mecie" wygrywa. Tylko budowania tam nie ma...
Jest rozbudowa ekspedycji - łodzie i członkowie. Jest to pewien ekwiwalent budowania.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: gra z plansza, jasnym celem i "budowaniem"

Post autor: rattkin »

Bardzo wątpliwy jednak, zważywszy, że na gre dobudowuje się 1 kafel, a czasem w ogóle.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: gra z plansza, jasnym celem i "budowaniem"

Post autor: detrytusek »

rattkin pisze:Bardzo wątpliwy jednak, zważywszy, że na gre dobudowuje się 1 kafel, a czasem w ogóle.
ale już deck musisz sobie zbudować bo bez tego ani rusz.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: gra z plansza, jasnym celem i "budowaniem"

Post autor: romeck »

rattkin pisze:Bardzo wątpliwy jednak, zważywszy, że na gre dobudowuje się 1 kafel, a czasem w ogóle.
Zależy jak grasz. Moja połowa dokłada najczęściej dwie łodzie.
A członków ekspedycji już raczej na pewno dokładasz lub zmieniasz.
Dla mnie tu jest jakieś budowanie, bo się tworzy silnik, widać postęp, efekty. A że nie są to budynki, tylko inne rzeczy? Kwestia umowy, reprezentacji.
Ale fakt, że L&C to nie jest gra o budowaniu.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: gra z plansza, jasnym celem i "budowaniem"

Post autor: misioooo »

No to zbudujmy sobie relacje... Fog of Love :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: gra z plansza, jasnym celem i "budowaniem"

Post autor: Jacek_PL »

A ja bym zaproponował Cyklady, o ile nie przeszkadza bezpośrednia negatywna interakcja i nie wiem też jak działa na 2 osoby bo nigdy jeszcze nie grałem w tak małym gronie.
Maceqq
Posty: 68
Rejestracja: 08 paź 2013, 19:43

Re: gra z plansza, jasnym celem i "budowaniem"

Post autor: Maceqq »

+1 dla Cyklad - u mnie prawie wszystkim podeszła. Zasady minimalnie trudniejsze niż w TTR, kombinowania moim zdaniem więcej, ale bez przesady - głowa nie pęka :) Przede wszystkim jest zupełnie inna, a jak lubicie negatywną interakcję to już w ogóle miodzo ;)

dodatkowo 7 cudów świata - niby nie ma planszy, ale sprawdź grę bo jest naprawdę świetna i tak pół poziomu skomplikowania więcej niż w TTR :)

i ostatnie Lords of Waterdeep - jedna z ulubionych lekkich gier - spełnia wszystkie wymogi, nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, żeby nie podeszła, a testowałem już wśród wielu grup znajomych
Cronitarius
Posty: 21
Rejestracja: 03 mar 2016, 15:11

Re: gra z plansza, jasnym celem i "budowaniem"

Post autor: Cronitarius »

Cyklady - w mojej opinii - nie działają na dwóch graczy. Inna sprawa że mapę dostosowuje się w zależności od tego ile osób bierze udział. Na 4+ graczy są jak najbardziej ekstra ( i jest troszkę losowości w postaci walk).

Edit: Sprostowanie
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2016, 11:08 przez Cronitarius, łącznie zmieniany 1 raz.
[K] Mage Knight'a w rozsądnej cenie
Moja kolekcja
dezwior
Posty: 27
Rejestracja: 16 mar 2016, 14:06

Re: gra z plansza, jasnym celem i "budowaniem"

Post autor: dezwior »

A Kemet zamiast Cyklad? Słyszałam że nie jest zły na 2 i skaluje się lepiej niż Cyklady. Negatywna interakcja to nie problem :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: gra z plansza, jasnym celem i "budowaniem"

Post autor: misioooo »

Cronitarius pisze:Cyklady WOGÓLE nie działają na dwóch graczy - idea fix tej gry to licytacje ilosć bogów(którzy coś robią) jest liczba graczy -1 a więc żeby miała miejsce licytacja trzeba mieć przynajmniej trójkę graczy. Inna sprawa że mapę dostosowuje się w zależności od tego ile osób bierze udział. Na 4+ graczy są jak najbardziej ekstra ( i jest troszkę losowości w postaci walk).
Nie prawda. Działają na 2 osoby, i to dobrze. Zwłaszcza z Tytanami i w trybie 2vs2 (dwie drużyny). Na więcej osób oczywiście działają znacznie lepiej, ale wg mnie pisanie, że wogóle na 2 nie chodzą to mocna przesada.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: gra z plansza, jasnym celem i "budowaniem"

Post autor: warlock »

Cronitarius pisze:Cyklady WOGÓLE nie działają na dwóch graczy - idea fix tej gry to licytacje ilosć bogów(którzy coś robią) jest liczba graczy -1 a więc żeby miała miejsce licytacja trzeba mieć przynajmniej trójkę graczy. Inna sprawa że mapę dostosowuje się w zależności od tego ile osób bierze udział. Na 4+ graczy są jak najbardziej ekstra ( i jest troszkę losowości w postaci walk).
Ale wiesz, że na dwie osoby każdy z graczy ma dwa znaczniki licytacji?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: gra z plansza, jasnym celem i "budowaniem"

Post autor: Bea »

Popieram Cyklady! Niestety nie grałam na dwie osoby. Ale jeśli to jest bardzo ważne to Lewis & Clark.
ODPOWIEDZ