Mózgożerna strategia dla 2 i więcej graczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Mózgożerna strategia dla 2 i więcej graczy

Post autor: meham »

Witam!

Szukam czegoś strategicznego/mózgożernego "o wadze" Caylus'a. Ważne aby gra chodziła na 2 i więcej graczy.

Myślałem o El Grande, Ys, BattleLore

jak macie jeszcze jakieś propozycje to proszę podajcie.

Meham
SAMSON
Posty: 94
Rejestracja: 02 paź 2007, 12:46
Lokalizacja: W-wa

Post autor: SAMSON »

BattleLore - odradzam.
Według mnie nie jest to do końca gra mocno mózgożerna.
Z podobnych tytulów zdecydowanie bardziej polecam Tide of Iron.

Eufrat i Tygrys również polecam z gier wymagających ciągłej uwagi i planowania. El Grande bardzo dobry tytuł.

Ys - nie znam, nie grałem. Nie wypowiadam się.

Bardzo polecam jeszcze Shogun-a. Ale tutaj da się grać od 3 osób. Nie da się ukryć, że ta pozycja najlepiej się sprawdza przy co najmniej 4 graczach.
Ostatnio zmieniony 11 lis 2007, 18:46 przez SAMSON, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Post autor: waffel »

BattleLore nie jest mózgożerny. Jest "fun", ale często wygrywają lepsze karty bądź lepsze rzuty kośćmi.

El Grande jest według mnie znakomity, ale chyba nie będzie działał zbyt dobrze na 2 graczy.

Ze swojej strony polecam EiT. Wielu się nie zgodzi, że jest dobry dla dwóch, ale według mnie sprawdza się bardzo dobrze.

PS w Caylusa nie grałem :)
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Post autor: meham »

Witam!

Piszesz o Eufrat i Tygrys... już mamy :)

Pozdro

Meham
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Post autor: Dusso »

To może Neuroshima Hex, wymaga ogromnie skupienia :)
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Post autor: meham »

Neuroshimę też mamy...

Meham
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Post autor: dragon77 »

Ja w takim razie polecam Reef Encounter - naprawdę świetna i ciężka gra, w której wszystko zależy od gracza, a nie od wylosowanej karty czy rzutu kostką. Osobiście uważam, że Reef jest rewelacyjny i stawiam go tuż za Caylusem w tej kategorii gier ("mózgożernych")". Dodam, że w Reef'a gramy we 2 i gra chodzi baaardzo dobrze. Dla ułatwienia odbioru mojej opinii dodam, że z żoną posiadamy, lubimy i gramy w takie gry jak: Caylus, PR, El Grande, EiT, TuT, WN i Reef właśnie, który ostatnio jest u nas na TOP-ie ;) Polecam - naprawdę dym idzie z uszu ;-)
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Post autor: Dusso »

To może Im Schatten des Kaisers? Też daje do myślenia.. :roll:
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Post autor: meham »

No to warta rozważenia propozycja...na razie numer 1.
A co myślicie o różnych Ticketach i Tyconach ? Za proste...za losowe?

Meham
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Post autor: Dusso »

Ticketów chyba nie ma co porównywać z poziomem Caylusa, co do Tycoona sie nie wypowiem bo nie grałem
Awatar użytkownika
gigi
Posty: 823
Rejestracja: 24 lip 2006, 16:19
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: gigi »

meham pisze:No to warta rozwa¿enia propozycja...na razie numer 1.
A co my¶licie o ró¿nych Ticketach i Tyconach ? Za proste...za losowe?

Meham
moze thurn und taxis
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Post autor: meham »

myślałem nad tym...ale jakoś wycofałem się z zamysłu. Poziomem przypomina familijnych Osadników

Nie tego szukam :)

Pozdro

Meham
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kuki »

dragon77 pisze:Reef Encounter - naprawdę świetna i ciężka gra, w której wszystko zależy od gracza, a nie od wylosowanej karty czy rzutu kostką
popieram, świetna gra, w której wszystko zależy od gracza i wylosowanych kafelków;) to nie mankament a dodatkowy smaczek

z przyjemnością zagram partyjkę na spielbyweb
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: eazydoor »

Ja polecę Portobello Market. przy grze na dwóch, szczególnie od połowy, myślenie i kalkulacja na najwyższym poziomie. Przyznam, że za mną tylko kilka gier na dwie osoby (świetnie się skaluje), ale pogłówkować można i trzeba. Ma jeszcze jedną zaletę - krótka, jeżeli szybko wykonuje się ruchy. Jako przerywnik, ale nie taki ciężki, polecam Carcassone - Zamek, baaardzo miła gra i tylko na dwie osoby.
Pozdrawiam
E.
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Post autor: meham »

A co myślicie o YS?

W sumie niewiele wiem o tej pozycji, ale producent obiecujący.

Meham
Awatar użytkownika
Klos
Posty: 1065
Rejestracja: 29 wrz 2007, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Klos »

Ja osobiscie proponuje Kingdoms Knizi. Co prawda losowosc jest (losuje sie kafelki) ale pozytywnie sie kombinuje...
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Post autor: dragon77 »

meham pisze: A co myślicie o różnych Ticketach i Tyconach ? Za proste...za losowe?
Mamy również TTR Europe, w który gramy dośc często, ale głównie po to żeby się zrelaksować. Gra prosta, lekka i przyjemna, w której bardzo dużo zależy od szczęścia, ale i tak daje ona ogromną satysfakcję z gry. Jednakże jak już ktoś wspomniał kompletnie nie jest to gra caylusopodobna. Więc co do mózgożernych gier to można w TTR zagrać właśnie po nich - aby dać odpocząć naszym szarym komórkom ;)
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Goa

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
klema
Posty: 461
Rejestracja: 20 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1 time

Post autor: klema »

Goa
Notre Dame, Torres, Louis XIV
Awatar użytkownika
Ysabell
Posty: 39
Rejestracja: 10 lis 2007, 10:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Ysabell »

Goa jak najbardziej. Nawet podobna do Caylusa. Ostatnio kupiliśmy i jesteśmy baaaardzo zadowoleni.

Poza tym polecam Ys (nie tylko ze względu na nazwę) - sporo kombinowania i blefu i minimalna losowość. Na dwie osoby idzie bardzo ładnie z trzecim graczem "symulowanym" (my go nazywamy Leonem). To czego w niej nie lubię, to konfliktowość (w ogóle nie lubię konfliktów w planszówkach :) ).

Thurn und Taxis bardzo polecam, chociaż rzeczywiście gdzie mu tam do ciężaru Caylusa. Ale gra mi się w niego lepiej niż w Ticket to Ride. Losowość nie jest zbyt duża, zwłaszcza w wersji z dodatkiem. Gramy w TuTa w ramach odpoczynku.

El Grande też dobre, ale nie wypowiem się szerzej, bo mamy go jeszcze nieogranego.

No i jeszcze Ludwik XIV - w sumie trochę podobny do Ys, też bardzo przyjemny kawał gry dla dwóch osób (opcja z trzecim "graczem" - Leonem...).

A Książęta Florencji?
Ys.
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Post autor: meham »

Hymm no coś już się klaruje. Pewno pojawiają się lżejsze (acz przyjemne propozycje) jak Ticket i Turn, ale chyba jednak bliżej nam do Ys, Ludwika i Goa. Książęta chyba dość podobne są do Caylusa? a ponoć słabsze, choć przyznam że nie grałem.

A Blue Moon City? Czy to "lekka" pozycja, czy raczej coś bardziej wymagającego?

Pozdro i dzięki za waszą aktywność w temacie

Meham
Awatar użytkownika
Wilk
Posty: 683
Rejestracja: 19 cze 2007, 15:21
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Wilk »

Ja rowniez bardzo polecam Goa, Ys jest dla mnie nieco za "suche", ale to kwestia gustu, od strony mechaniki niewiele mozna temu tytulowi zarzucic, o ile cokolwiek.
Awatar użytkownika
Ysabell
Posty: 39
Rejestracja: 10 lis 2007, 10:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Ysabell »

Książęta, moim przynajmniej zdaniem, od Caylusa są dość odległe. Mój Ukochany darzy ich ogromnym uczuciem, zapominając czasem, że mnie powinien jednak darzyć większym... Dla mnie wadą tej gry jest jej "matematyczność" - warto sobie wszystko przeliczać na straty/zyski (zwłaszcza w kontekście licytacji), no i to, że niewiele wybacza (błąd jest jednak trudno nadrobić...). Z drugiej strony - Książęta są obiektywnie naprawdę bardzo dobrą grą (jeżeli nie aż świetną).

Poza wszystkim innym, w wypadku Książąt polecam raczej wersję angielską czy niemiecką (zdecydowanie bardziej czytelna niż polska). Może teraz "bywać" z drugiej ręki...

Blue Moon City jest zdecydowanie lżejsze, bardziej familijne. Co nie zmienia faktu, że przyjemne. No ale z tej kategorii - zdecydowanie TuT albo Portobello.
Ys.
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kuki »

Należę do wąskiego grona osób, którym większych emocji nie wzbudził Shogun czy Goa. TuT to pierwsza gra z mojej kolekcji, którą sprzedałem, nie tęsknię. El Grande pomimo, że to solidny tytuł moim skromnym zdaniem słabo sprawdza się w trybie 2 osobowym i szczerze mówiąc jeśli miałbym zagrać w grę typu territory control to z pewnością byłby to Twilight Struggle. Strategie? 2 osoby? Nic prostszego - poszukaj gier wojennych:)
Awatar użytkownika
Wilk
Posty: 683
Rejestracja: 19 cze 2007, 15:21
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Wilk »

Ja tez juz sie zbieralem do polecenia bez zastrzezen Twilight Struggle, ale gra owa ma ten szkopul, ze nie da sie w nia grac na wiecej niz dwoch graczy. ;)
ODPOWIEDZ