Shogun czy Age of Empires?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
preclo
Posty: 21
Rejestracja: 21 mar 2006, 20:22
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: preclo »

Potwierdzam słowa Leo.
Shogun zrobił furorę na IV Lubelskich Manewrach Strategów i co ciekawsze właśnie wśród graczy, którzy przepadają za grami wojennymi, nastawionymi na konfrontację.
Nikt nie grał zachowawczo, klocki latały w wieży aż miło :)
Ostatnio zmieniony 03 gru 2007, 18:13 przez preclo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

jax pisze:Przy takim wyborze Shogun, Shogun, tylko Shogun.

Miedzy bajki mozna wlozyc opowiesci, ze malo jest tam walki czy, ze glownie okopywanie sie oplaca. Za kazdym razem jak gralem w Shoguna (z doswiadczonymi graczami) bylo duzo walki. Oczywiscie nie chodzi o walke non stop, bez opamietania i za wszelka cene. Chodzi o walke rozsadna, przemyslana, koncentracje wojsk zarowno ofensywne i defensywne. Samym okopywaniem nikt tam niczego nie wygra (no chyba ze reszta graczy to lamerzy). Chodzi o emocje gdy sa odkrywane rozkazy i gdy jest bitwa, chodzi o negocjacje i sojusze, o zdrade we wlasciwym momencie, o planowanie i o rozwoj wlasnego panstwa.
Zupełnie się zgadzam :P Pamiętam te emocje, bo byłem w sojuszu z Jaxem i było wiadomo, że sojusz się kiedyś skończy. Problemem okazały się ostatecznie bunty chłopskie a nie intrygi Jaxa :P Tak czy siak, grałem dwa razy i dwa razy bardzo mi się podobało.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Artemis
Posty: 3
Rejestracja: 02 gru 2007, 19:53
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Artemis »

oO Teraz to mam mętlik w głowie :D
Shogun jest znakomity
Przy takim wyborze Shogun, Shogun, tylko Shogun.
Generlanie AoE III to najlepsza moja gra
Moim zdaniem kup Age of Empires III: Age of Mitology
Co do Age of Empires III - zupelnie do mnie ta gra nie trafila
I mam prośbe: czy jedna dwie osoby które posiadają obie gry mogłyby napisać plusy minusy tych gier? Byłbym wdzięczny.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Na najbliższy piątek zbiera się ekipa do Shoguna (Warszawa/OKO). Więcej tuutaj:

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 9751#69751
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

SAMSON pisze: Moim zdaniem kup Age of Empires III: Age of Mitology
O takiej grze to jeszcze nie słyszałem :P
Jest "Age of Empires III: The Age of Discovery" i "Age of Mythology" (jak dobrze kojarzę tytuły).
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Post autor: BloodyBaron »

to propozycja trzeciej drogi: kup obie, a do tego jeszcze "Age of Mythology" ;) BĘdziesz miał trzy, któraś na pewno Ci się spodoba.

rozwiązanie iście salomonowe...
_________
Moje gry
SAMSON
Posty: 94
Rejestracja: 02 paź 2007, 12:46
Lokalizacja: W-wa

Post autor: SAMSON »

Geko pisze:
SAMSON pisze: Moim zdaniem kup Age of Empires III: Age of Mitology
O takiej grze to jeszcze nie słyszałem :P
Jest "Age of Empires III: The Age of Discovery" i "Age of Mythology" (jak dobrze kojarzę tytuły).
Ojjjjj .... Przepraszam.

Naturalnie chodziło mi o Age of Empires III: The Age of Discovery.
Zakręciłem się. A to z powodu, że ostro zastanawiałem się ostatnio czy Age of Mitology jest pozycją równie ciekawą jak Age of Empires III.
I mam prośbe: czy jedna dwie osoby które posiadają obie gry mogłyby napisać plusy minusy tych gier? Byłbym wdzięczny.
Nie posiadam jeszcze Age of Empires ale to kwastia ok. tygodnia (wypłata).

Shogun:
Plusy:
- połączenie eurogry z wargames,
- bardzo ciekawy system rozgrywania bitew (wieża),
- bardzo klimatyczne i solidne wykonanie,
- stosunkowo proste zasady,
- 'każda rozgrywka jest inna'.

Minusy:
- gra słabo skalowalna, właściwe na trzech graczy rozgrywka jest 'miałka', gra pokazuje pazur dopiero od 4 graczy.
- brak możliwości grania na 2 osoby.


Age of Empires III: The Age of Discovery
Plusy:
- nie banalna euro gra - łatwo jest namówić kobiety na rozgrywkę w nią,
- prost zasady,
- niesamowicie skalowalna gra, świetnie się sprawuje w każdej ilości graczy od 2 do 6.
- dość krótki czas rozgrywki.

Minusy:
- niektórzy narzekają na średnie wykonanie - ja się z tym nie zgadzam.
- .... cena ??
Koziołek
Posty: 26
Rejestracja: 04 cze 2007, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Koziołek »

SAMSON pisze: Shogun:
Minusy:
- brak możliwości grania na 2 osoby.

Be z przesady, spokojnie da się grać w dwie osoby:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 3&start=60

próbowałem tych zasad i przyznaję są całkiem, całkiem...
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Magma »

Shogun - Plusy:
- świetna mechanika
- sporo interakcji
- decyzje gracza mają główny wpływ na zwycięstwo
- dużo emocji i "pozytywnych wibracji" w żołądku :lol:
- wykonanie
- itd ... :wink:
Minusy:
- kiepska przy mniejszej liczbie graczy

AoE III - Plusy:
- bardzo ładne wykonanie (ogólnie)
- klimatyczna
- wiele dróg do zwycięstwa
Minusy:
- nudna rozgrywka
- praktycznie brak współpracy między graczami

Można powiedzieć, że pisałem to "na kolanie". Ogólnie AoE III mi się nie podoba. IMO jest to BARDZO nieudane przeniesienie "ekranu na planszę". Shogun jest bardzo dobrą grą, jednak wg. mnie w ŻADNYM aspekcie nie jest grą wojenną, czynawet do takiej zbliżoną. Tak jak powiedział Jax, tu trzeba wszystko skrupulatnie przemyśleć, a nie walić przeciwnika ile wlezie. Walki mimo iż są, to zdarzają się sporadycznie i tylko w najmniej oczekiwanych momentach (wtedy dają największy efekt :twisted: ).
SAMSON
Posty: 94
Rejestracja: 02 paź 2007, 12:46
Lokalizacja: W-wa

Post autor: SAMSON »

Koziołek pisze:
SAMSON pisze: Shogun:
Minusy:
- brak możliwości grania na 2 osoby.

Be z przesady, spokojnie da się grać w dwie osoby:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 3&start=60

próbowałem tych zasad i przyznaję są całkiem, całkiem...
Taaa podobno są do GoT zasady na 3. I co z tego? Jak gra jest delikatnie mówiąc średnia przy małej ilości graczy. Grałem w Shogun'a na dwóch. I moim zdaniem obcięcie prowincji do zmniejszenia placu boju oraz zwiększenie złota na starcie nie powodują zwiększenia atrakcyjności rozgrywki. Już lepiej wprowadzić neutralne siły na podobnych zasadach jak w ryzyku.

Może i jest całkiem całkiem. Ale do elegancji i miodności jaką osiąga Shogun przy 5 to daleko daleko takim rozwiązaniom. Dać się da. Ale to tylko namiastka prawdziwej rozgrywki. I pewnie dlatego autorzy gry nie oszukiwali klienta i zaznaczyli od ilu się gra w tą pozycję.
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Shogun czy Age of Empires?

Post autor: Dzej »

Ja własnie skonczyłem granie w shoguna na dwoch i uwazam ze gra jest rewelacyjna.Wiadomo ze przy wiekszej ilosci osob jest mozliwosc negocjacji,ale i tak grało sie nam swietnie w dwoch.

Polecma SHoguna;]


Edit:My gramy tak ze zwyciesca zostawia armie a przegrany traci wszystko.Wariant naprawde sie sprawdza
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Shogun czy Age of Empires?

Post autor: Don Simon »

Dzej pisze: Edit:My gramy tak ze zwyciesca zostawia armie a przegrany traci wszystko.Wariant naprawde sie sprawdza
A jaki jest inny wariant? Przeciez armie wrzucasz do wiezy i zostaje na planszy to, co przezylo starcie...
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
SAMSON
Posty: 94
Rejestracja: 02 paź 2007, 12:46
Lokalizacja: W-wa

Re: Shogun czy Age of Empires?

Post autor: SAMSON »

Don Simon pisze:
Dzej pisze: Edit:My gramy tak ze zwyciesca zostawia armie a przegrany traci wszystko.Wariant naprawde sie sprawdza
A jaki jest inny wariant? Przeciez armie wrzucasz do wiezy i zostaje na planszy to, co przezylo starcie...
No właśnie. Też mnie to mocno intryguje.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Shogun czy Age of Empires?

Post autor: Filippos »

Don Simon pisze:
Dzej pisze: Edit:My gramy tak ze zwyciesca zostawia armie a przegrany traci wszystko.Wariant naprawde sie sprawdza
A jaki jest inny wariant? Przeciez armie wrzucasz do wiezy i zostaje na planszy to, co przezylo starcie...
Zapewne grają tak że zwycięzcy wszystkie klocki wracają na planszę, a przegranego wszystkie spadają. Tzn czerwony 7 atakuje prowincję niebieskiego z 3 klockami. Z wieży wypada 4 czerowne i 3 niebieskie, 4 czerwone wracają na planszę (w normalnych zasadach wróciłby na planszę 1).

To tak apropos prób czytania w myślach :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
deexer
Posty: 65
Rejestracja: 22 lut 2008, 13:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Shogun czy Age of Empires?

Post autor: deexer »

Dorzucając swoje trzy grosze do dyskusji, chciałbym potwierdzić, że Shogun się fajnie skaluje (nawet przy wariancie na dwie osoby). Oczywiście w zależności od liczby graczy, obraz gry wygląda zupełnie inaczej - przede wszystkim rośnie poziom interakcji, ale czy grałem w dwie, czy w pięć osób zawsze dobrze się bawiłem czy tym tytule.
Według mnie dużym plusem (z jeszcze nie wymienianych) jest ilość strategii jakimi można uzyskać dobry wynik - przede wszystkim ma na to wpływ duża interakcja, jak i "niewielka" losowość, która bardzo fajnie się komponuje i dodaje rozgrywce smaczku :). Polecam ten tytuł.
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re:

Post autor: Tommy »

SAMSON pisze: Shogun:
Plusy:
- połączenie eurogry z wargames,
- bardzo ciekawy system rozgrywania bitew (wieża),
- bardzo klimatyczne i solidne wykonanie,
- stosunkowo proste zasady,
- 'każda rozgrywka jest inna'.
Minusy:
- gra słabo skalowalna, właściwe na trzech graczy rozgrywka jest 'miałka', gra pokazuje pazur dopiero od 4 graczy.
- brak możliwości grania na 2 osoby.

Age of Empires III: The Age of Discovery
Plusy:
- nie banalna euro gra - łatwo jest namówić kobiety na rozgrywkę w nią,
- prost zasady,
- niesamowicie skalowalna gra, świetnie się sprawuje w każdej ilości graczy od 2 do 6.
- dość krótki czas rozgrywki.

Minusy:
- niektórzy narzekają na średnie wykonanie - ja się z tym nie zgadzam.
- .... cena ??
Myślę, że to co napisał Samson jest bardzo trafione i mógłbym się pod tym podpisać ( grywam w obie gry).
Tak na szybkiego - Shogun - gra cudowna, my kupiliśmy ją za 140pln i stosunek tego co się otrzymuje do ceny jest powalający (in plus). Wcale nie widzę camp'owania - wszyscy się ostro napierają od początku, są oczywiście sojusze, ale upadają jak mury Jerycha. Klimat Japonii, prawdziwi historyczni bohaterowie. Na początku może zamieszać liczba różnych kart, ale potem jest już pełna automatyka gry. Zasady - 10/10 - zazwyczaj gram z ludźmi z branży (twórcy) - są zachwyceni, a zazwyczaj mają w zwyczaju wymyślać tysiące usprawnień. My gramy zawsze w dużej grupie, więc co do skalowalności się nie odniosę.
Bardzo istotną dla mnie kwestią jest chęć mojej żony do grania w dany tytuł. W tej kwestii Shoguna nawet nie proponuję (to nie ten rodzaj gry).

Zacznę od poprzedniej kwestii - AOE3 to ulubiona gra mojej żony. Na tym polu AOE3 zawsze pokona Shoguna.
Wykonanie AOE3 uważam za na prawdę dobre, nie wiem czego oczekują osoby które na to narzekają? Gra jest świetna, skalowalność (chyba najlepsza z jaką się spotkałem) - we 2 osoby nie możemy się oderwać, w 5 osób wióry lecą :D - kupiłem zestaw dodatkowy dla 6ego gracza bo już wkrótce się przyda - i wierzę, że również będzie super.
Mechanika cudowna - nic dodać, nic ująć. Interakcja na pewno mniejsza niż w Shogunie, ale moim zdaniem podkradanie sobie goods'ów, budynków, bitwy i wojny (to dużo powiedziane) już w odkrytych miejscach - bardzo OK - często trzeba mocno pomyśleć, gdzie posłać swojego żołnierza i co dalej....


Powiem tak - AOE3 i Shogun to moje ulubione gry, więc tak na prawdę ja uważam, że obie są "must have".
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
ODPOWIEDZ