wsiąść do pociągu...którą edycje

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
zlamandy
Posty: 29
Rejestracja: 24 sty 2013, 14:07

wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: zlamandy »

Witam,

Zastanawiam sie na kupnem gry "wsiąść do pociągu" no i nie wiem którą gre wybrać
1. - Europe
2. -Usa
3. -Dookoła świata
4.- Sandynawia
5. - Jeszcze cos innego

Jakie są różnice między nimi i którą polecacie.
Będe grała głównie w 2 osoby, negatywna intereakcja jak najbardziej mi się podoba i dlatego skłaniam się w kierunku Skandynawi. Czy dodatki jakie wyszly pasuja rowniez do tej wersji czy jedynie sa dedykowane do Europy?
Bardzo kusi mnie też ta najnowsza odsłona dookoła świata tylko nigdzie nie znalazlam jak sklauje sie na 2 osoby i czy mozna w przyszlosci dokupowac do niej dodatki.
żagiel
Posty: 165
Rejestracja: 12 lis 2015, 21:40

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: żagiel »

Wydaje mi się, że dodatki tylko do Europy i USA bo w Skandynawii masz chyba max 3 graczy a dodatki potem mają więcej graczy
Awatar użytkownika
pabloviega
Posty: 131
Rejestracja: 08 mar 2012, 13:35
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: pabloviega »

W Europie i USA dla dwóch graczy jest zbyt luźno na planszy. Więc jeżeli chcesz kupić 1 pudło to weź Skandynawie. Z dodatków dla dwójki fajnie chodzi Wielka Brytania / Pensylwania . Do Skandynawii można dokupować dodatki, ale będzie brakować wagoników dla 4 i 5 gracza. Dlatego pod dodatki lepiej zainwestować w Europę, chyba że nigdy nie planujesz grać w więcej niż 3 graczy.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Danielf »

Zdecydowanie Skandynawia. Powody już ktoś inny napisał.
Dodatki wprowadzają nową planszę. Niestety rozszerzeń nie można łączyć. Jeśli chciałbyś dokupić dodatek. To potrzebna jest jakakolwiek podstawka. Przy czym Skandynawia jest na 2-3 graczy. Inne podstawki są od 2 do 5 osób. Co oznacza, że w Skandynawii jest mniej wagonów. Dasz radę grać w niesamodzielny dodatek mając, jako podstawkę Skandynawię, ale w składzie o 2 mniejszym niż to jest napisane na pudełku od rozszerzenia. Natomiast, jeżeli zamierzasz grać na 2 osoby, to nie ma problemu.
Jeśli chodzi o Dookoła Świata, to słyszałem raczej negatywne opinie (osobiście nie grałem). Słyszałem, że pudełko jest duże. Gra jest za droga. Partia trwa za długo. Natomiast wprowadzone tam rozwiązanie nie są zbyt innowacyjne w porównaniu z innymi wersjami Wsiąść do Pociągu. Sam się kiedyś zastanawiałem, czy kupić Dookoła Świata, ale jak się o tym dowiedziałem, to stwierdziłem, że to kiepski pomysł. Lepiej kup inną wersję Wsiąść do Pociągu.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: kdsz »

Dookoła Świata to gra, którą moja córka znalazła pod choinką. W ciągu niecałych dwóch miesięcy zagraliśmy 18 razy (jeśli mój rejestr na BGG nie kłamie), więc wiadomo, że nam się podoba. Wręcz pozostałe części Ticketa poszły w odstawkę (mamy też Europę oraz UK z Pensylwanią) i wszyscy zgodnie uważamy, że DŚ to najlepsza odsłona cyklu. Ale nie jest to też gra bez skazy.

Minusy:
- Cena
- Dłuższa partie - pierwszą w 3 osoby graliśmy ponad 2h, teraz spokojnie zamykamy się w 70 minut z rozkładaniem. Ale my gramy też dosyć szybko po prostu
- Troszkę dłuższy setup - przed każdą partią trzeba odliczyć odpowiednią liczbę figurek pociągów i statków, w Europie czy USA po prostu bierzemy wszystkie
- paradoksalnie liczba komponentów - jest co prawda aż 50 figurek statków, ale wagoników już tylko 33, a większość map z innych dodatków działa na 40-45 wagoników. Oczywiście grając w dowolny dodatek można zastąpić brakujące wagoniki statkami, ale...
- Na dwie osoby raczej bym nie polecał. Akurat lubię ten wariant do luźniejszych partyjek z córką, ale już z żoną do potyczek 1v1 mam lepsze gry. Za łatwo zdobywa się punkty w DŚ i wyniki powyżej 400 to nie jest wcale jakiś kosmos. W dwie osoby potrafimy wręcz przemielić całą talię biletów, co normalnie przecież się nie zdarza. Jeśli chodzi o rozgrywki w trzy osoby (a tak gramy zdecydowanie najczęściej) to już jest dosyć ciasno na obu mapach. Na 4 grałem tylko raz i było naprawdę trudno.
- Strasznie dużo kart. Nie trzymam ich w ogóle w ręce, tylko wykładam przed sobą. Po prostu inaczej nie byłbym w stanie nad nimi zapanować.

Plusy:
- Super wykonanie. Ze znanych mi map Dookoła Świata wygląda najlepiej. Stateczki są super, a karty bardzo ładne.
- Dwie (bardzo różne) mapy w pudełku - w Europie czy Skandynawii jest tylko jedna.
- Nowe mechaniki. Nam bardzo podeszły, wszystkie bez wyjątku. Szybka rozbudowa sieci dzięki podwójnym kartom statków, daje satysfakcję i poczucie, że dobrze nam idzie. Karty objazdowe są fajne, połączenie w trudnym terenie dużo lepiej rozwiązane niż w Europie, a porty to w ogóle super pomysł. Wiem, że mechanika portów budzi kontrowersje, ale dla mnie jest to dodatkowy smaczek. Wybudować trzeci port i szybko dojechać do końca gry - to zadanie, które mi przyświeca co partię. Pozostałym graczom również, więc aspekt wyścigowy, obecny we wszystkich odsłonach Ticketa, tu jest jeszcze mocniej podkręcony.

Podsumowując - na dwie osoby nie polecam, na trzy i więcej polecam bardzo. Nie jest to dodatek jakoś bardzo różny od podstawki (na pewno nie jest tak rewolucyjny jak UK), ale gra się nam po prostu super.
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Marcin1974 »

Na dwie osoby najlepsza chyba mapa Indie. Ciasna jak diabli, a w trzy osoby, przy istniejących tylko pojedynczych połączeniach to normalna "rzeź" :) Dla lubiących negatywna interakcję luksusowy produkt ;)
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Marcin1974 »

Świetna też Pensylwania, nawet na dwie osoby z wirtualnym graczem fajnie się gra, są emocje i do końca nie wiadomo kto ma ile punktów w udzialach.
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Aville »

Marcin1974 pisze:Na dwie osoby najlepsza chyba mapa Indie. Ciasna jak diabli, a w trzy osoby, przy istniejących tylko pojedynczych połączeniach to normalna "rzeź" :) Dla lubiących negatywna interakcję luksusowy produkt ;)
Skandynawia na 2 osoby jest jeszcze ciasniejsza, bo latwiej sie poblokowac. No i nie ma tego elementu w Indiach, ze mozna dobierac i dobierac bilety, bo na bank cos sie bedzie pokrywac (przez trasy miedzypanstwowe chociazby). Mielismy najpierw Indie, potem Skandynawie, obie mocno ograne - Indie nie maja z czym startowac do Nordica ;)
zlamandy
Posty: 29
Rejestracja: 24 sty 2013, 14:07

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: zlamandy »

Dziekuje za wszystkie rady... ciagle jeszcze nie wiem co kupic :-)

Mam pytanie czy jak kupie skandynawie to te dodatki indie,pensylwania itp. beda na niej chodzic?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: rastula »

zlamandy pisze:Dziekuje za wszystkie rady... ciagle jeszcze nie wiem co kupic :-)

Mam pytanie czy jak kupie skandynawie to te dodatki indie,pensylwania itp. beda na niej chodzic?

tak jak napisano wyżej, będą. tylko pociągi masz dla 3 graczy, jeśli będziesz chciał grać w 4_5 osób musisz użyć klocków, patyczków albo innych zastępczych pionków.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Danielf »

I tak podstawkę musisz kupić, czyli Europę, USA, Skandynawię lub Dookoła Świata, bo inaczej nie będziesz miał wagonów, potrzebnych do gry.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: elayeth »

Marcin1974 pisze:Świetna też Pensylwania, nawet na dwie osoby z wirtualnym graczem fajnie się gra, są emocje i do końca nie wiadomo kto ma ile punktów w udzialach.
+1. Zdecydowanie najlepsza. Trzeba tylko kupić jakąś podstawkę.
Robert3511
Posty: 27
Rejestracja: 09 paź 2016, 13:45

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Robert3511 »

Też mieliśmy kiedyś taki problem. Kupiłem Nordic, a potem ...prawie wszystkie mapy z serii, oprócz Marklina.
I powiem tak, dużo gram ale jeśli mam wyciągnąć coś z TTR to tylko Skandynawia, reszta się po prostu ograła. Czasem tylko odkurzy się Brytanię albo Azję.
Konioczynka
Posty: 154
Rejestracja: 15 sty 2015, 17:36
Lokalizacja: Warszau

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Konioczynka »

U mnie to samo Europa Azja Nordic, na 70% przypadków wyciągam Nordic + jeszcze tych smerfów z dodatku alvin & dexter. :mrgreen:
zlamandy
Posty: 29
Rejestracja: 24 sty 2013, 14:07

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: zlamandy »

Zdecydowałam się na Skandynawie, jest juz w drodze.

Dziekuje za podpowiedzi :-)
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Aville »

Jakbyś chciał dokupić z czasem wagoniki w innych kolorach, żeby móc grać na dodatkowych mapach w więcej osób, to się odezwij, będę mieć nadprogramowe z Europy ;)
zlamandy
Posty: 29
Rejestracja: 24 sty 2013, 14:07

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: zlamandy »

Dziekuje za propozycje bede pamietac
bax1985
Posty: 46
Rejestracja: 03 mar 2016, 13:36
Lokalizacja: Waganiec
Been thanked: 2 times

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: bax1985 »

Hej kolego daj znać jak wrażenia ze skandynawii bo również się zastanawiam jaką wersję kupić. Mój skład do powyższego tytułu to
ja + żona i czasem 7 letni syn.
A może któryś z kolegów poleci coś innego?
Z synem gramy w Carcassonne, Catan, Hobbit, Łowcy Skarbów, Było Sobie Życie, Piraci z Odległych Mórz, Batavia i czasem zasiada z nami do Ghost Stories gdzie gra z naszą pomocą. Z żoną lubimy Nowe pokolenia, Istambuł, Ghost Stories, Rój i w/w tytuły.
Wiem może że Wsiąść Do Pociągu to nie ten ciężar jednak szukam czegoś luźnego o pociągach :D
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Lucass »

Witajcie,

gram w Europę od ok. roku. Ponieważ jeszcze 3 dni temu byłem przekonany, że istnieje tylko jedna, inna wersja tej gry, tj. USA, postanowiłem ją kupić, bo chciałbym wprowadzić jakiś "powiew świeżości" w pociągach. Ogromnym zaskoczeniem było dla mnie, że wersji i dodatków jest tak dużo, więc od 3 dni nic nie robię, jak czytam recenzje, fora i manuale nt. wszystkich edycji :). Oczywiście nabrałem apetytu na wiele wersji, tylko w pewnym momencie złapałem się za portfel ;) Niemniej jednak zamówienie na pierwszy dodatek już jest w realizacji: UK/Pensylvania - wydała mi się najbardziej innowacyjna. Obawiam się jednak, że na tym nie poprzestanę :)
Po opatrzeniu się ze wszystkimi wersjami, na liście zakupów pojawiły się:
- Dookoła Świata
- Nordic
- Marklin (tu mam problem, bo chyba mogę liczyć tylko na używaną...)
- na deser może urozmaiciłbym pierwszą moją wersję dodatkiem Europa 1912 - podobno też wprowadza nieco świeżości...

Długo byłem też przekonany do Holandii (właściwie to miałem ją zamówić razem z UK), ale wczoraj trafiłem na post (chyba nawet na tym forum), że coś w niej skopano w efekcie czego końcowe punktacje bywają mocno niezbalansowane...
Myślałem też o Szwajcarii, tu z kolei negatywnie oceniano trasy poza granice kraju. Drużynowa Azja też interesująca (choć na upartego chyba można i w Europie zagrać drużynowo kierując się zasadami z edycji Azja?)
Generalnie o wszystkich myślałem :) .. ale chyba jakiś złoty środek trzeba wybrać, bo za darmo jednak tego wszystkiego nie otrzymam.

Co myślicie o moim wyborze powyżej (pogrubione)? Warto... nie warto? Jest to dość uniwersalny zestaw? Gramy głównie w 3 lub 4 osoby, ale fajnie byłoby pograć też we dwie (czego do tej pory unikaliśmy, bo Europa za bardzo się chyba nie nadaje).

Łukasz
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: kdsz »

Lucass pisze:Po opatrzeniu się ze wszystkimi wersjami, na liście zakupów pojawiły się:
- Dookoła Świata
Odnośnie edycji Dookoła świata - mapa świata skaluje się podobnie jak Europa, czyli raczej skierowana jest do składu 3+. W Wielkie jeziora graliśmy tylko kilka razy, ale tu również na 2 osoby jest raczej luźno. Mam jednak wrażenie, że ciaśniej niż na mapie świata. Samą grę bardzo polecam, ale czytałem również chłodne opinie, więc warto wyrobić sobie własne zdanie.

Trochę więcej napisałem się o Dookoła świata w innym wątku, więc pozwolę sobie podlinkować: viewtopic.php?f=43&t=48364&p=902858&hil ... ta#p902858
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Lucass »

Dziękuję za link, choć czytałem już wcześniej tę opinię :) - minusy, o których piszesz, chyba nie byłyby moimi minusami (no, może cena) - mnie skłaniają do niej: nowe karty (statki + wersje podwójne), budowa portów, dwie b. ciekawie wyglądające (i większe niż zwykle) mapy :) ...choć, nie wiem dlaczego, zostawiłbym ją chyba na koniec zakupów (być może jednak przez tę cenę ;)

Apropos wspomnianego przeze mnie Marklina... jakby co, gdyby ktoś sprzedawał, jestem pierwszy w kolejce ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: rastula »

to już lepiej kup sobie Railways of the World :)...


a tak serio -choć gdybyś dostał od ręki to to na górze też jest serio - naprawdę polecam UK/ Pennsylvania


Dookoła Świata to jest przerost formy nad treścią...



co do popsucia Holandii i Szwajcarii - tutaj już się pojawiły analizy statystyczne jak to gra jest skopana , jak nie zbalansowana, jakie różnice punktowe - a my gramy sobie w te mapy od długiego czasu ( ja i moi znajomi nie geeki, którzy lubią bardzo T2R) i w ogóle tego nie odczuwamy, jest frajda, jest radocha, za każdym razem wygrywa ktoś inny... nie przejmował bym się wszystkim co ludzie tu piszą ( w tym również moją opinią ;)...ale wiesz to zależy czy chcesz grać czy analizować forum ;)
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: Lucass »

Oczywiście, że chcę grać, ale dobrze byłoby, gdyby rozgrywka miała sens, była ciekawa, do której chętnie się wraca :)
Cóż, może zatem na mojej liście zamienię "Świat" na Holandię i Szwajcarię z Indiami ;) (cenowo na to samo wyjdzie)

Ten "Railways of the World" wygląda b. ciekawie, ale nie widzę wersji PL, a widzę, że jest sporo angielskich tekstów na kartach, więc podstawowa znajomość języka wymagana - natomiast jeden z graczy jest 8-latkiem, który dopiero zaczyna naukę ang. :)

Ps. T2R UK - jak napisałem w pierwszym poście - pomału już do mnie jedzie... ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: rastula »

myślę że szybciej znudzisz się ticketem niż opracujesz zwycięską strategię ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: wsiąść do pociągu...którą edycje

Post autor: rastula »

Lucass pisze:Oczywiście, że chcę grać, ale dobrze byłoby, gdyby rozgrywka miała sens, była ciekawa, do której chętnie się wraca :)
Cóż, może zatem na mojej liście zamienię "Świat" na Holandię i Szwajcarię z Indiami ;) (cenowo na to samo wyjdzie)

Ten "Railways of the World" wygląda b. ciekawie, ale nie widzę wersji PL, a widzę, że jest sporo angielskich tekstów na kartach, więc podstawowa znajomość języka wymagana - natomiast jeden z graczy jest 8-latkiem, który dopiero zaczyna naukę ang. :)

Ps. T2R UK - jak napisałem w pierwszym poście - pomału już do mnie jedzie... ;)

w necie znajdziesz tłumaczenie wszystkich kart


poza tym w grze leży tylko 2-6 kart zawsze odkrytych , które łatwo można wytłumaczyć i zapamietać bo jest ich zaledwie kilka rodzajów... jedyne tajne informacje to "tajne agendy baronów" bez których można spokojnie grać ( szczególnie z 8 latkiem) - ROTW to oczywiście poziom strategiczny wyżej ( w końcu to wariacja nt. Steam & Age of Steam) , ale polecam całym sercem zapoznanie się z tytułem - niedługo (2018) wychodzi nowa wersja - nieco okrojona ( max 4 graczy) ale co do zasad tożsama i kompatybilna.
ODPOWIEDZ