Gra imprezowa w stylu Avalon

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
ciupakabrans
Posty: 57
Rejestracja: 25 lut 2014, 16:47

Gra imprezowa w stylu Avalon

Post autor: ciupakabrans »

Siema, szukam jakiejś nowej fajnej gry imprezowej. Ze znajomymi graliśmy w Dixita, całkiem się im podobało - mi szczerze nie do końca przypadło do gustu. Graliśmy dużo w Sabotażystów, ale się trochę znudzili i od dłuższego czasu gramy w Avalon Rycerze Króla Artura - to jest ogólnie HIT:)
Chciałbym kupić coś nowego, żeby był fun fun fun:)
Zastanawiałem się nad Tajniakami (z napisami, nie obrazkami), ale nie do końca jestem pewien czy to akurat będzie to (wydaje mi się, że troszkę mało interakcji), może polecicie coś jeszcze? Albo przekonacie mnie do Tajniaków?:)

PS.
Kolega z którym rozmawiałem o tym co kupić napisał tak:
"Tajniacy też wydają się spoko, ja najbardziej lubię chyba takie giereczki gdzie akcja rozgrywa się nie tyle na planszy co między ludźmi - jak w Avalonie. Wtedy jest największa jazda :)"
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra imprezowa w stylu Avalon

Post autor: RunMan »

Zerknij na Bang! (karciany, czy też kościany), Jak Wściekłe Psy, Secret Hitler
ciupakabrans
Posty: 57
Rejestracja: 25 lut 2014, 16:47

Re: Gra imprezowa w stylu Avalon

Post autor: ciupakabrans »

RunMan pisze:Zerknij na Bang! (karciany, czy też kościany), Jak Wściekłe Psy, Secret Hitler
Secret Hitler - myślałem o tym, ale nie znalazłem nigdzie w PL:/ Resztę obczaję zaraz:)
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 969
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 349 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Gra imprezowa w stylu Avalon

Post autor: Apos »

Secret Hitler jest PnP i prawie niezależny językowo - zasady tłumaczy się w 5 minut, a później trzeba tylko wiedzieć co "ja" i "nein" znaczą ;). Polecam grę, gwarantuje salwy śmiechu, u nas SC zastąpił Avalon w zeszłym roku

Oprócz tego do głowy przychodzą mi następujące tytuły:
- Captain Sonar - najbardziej innowacyjna gra imprezowa roku 2016 i baaardzo się spodobała mojej jednej ekipie, u nas hit tego roku :)
- Szeryf z Nottingham - trochę blefu, dużo gadania, osobiście nie przepadam, ale pasuje w wymogi)
- Tajniacy są spoko i czasami pojawiają się na stole.
- Battlestar Galactica, jeżeli macie fanów serialu to może być strzał w dziesiątkę. Są ukryte role, dużo blefu i emocje rosną wraz z rozgrywką.

Jak piszesz "ja najbardziej lubię chyba takie giereczki gdzie akcja rozgrywa się nie tyle na planszy co między ludźmi" to może pomyślicie nad sesją RPG? Tam system (których są dziesiątki jak nie setki) są tylko otoczką do interakcji między graczami i można spróbować bez wydawania gotówki - potrzebne są tylko kości, kartki papieru i długopisy ;).
ciupakabrans
Posty: 57
Rejestracja: 25 lut 2014, 16:47

Re: Gra imprezowa w stylu Avalon

Post autor: ciupakabrans »

Apos pisze:Secret Hitler jest PnP i prawie niezależny językowo - zasady tłumaczy się w 5 minut, a później trzeba tylko wiedzieć co "ja" i "nein" znaczą ;). Polecam grę, gwarantuje salwy śmiechu, u nas SC zastąpił Avalon w zeszłym roku

Oprócz tego do głowy przychodzą mi następujące tytuły:
- Captain Sonar - najbardziej innowacyjna gra imprezowa roku 2016 i baaardzo się spodobała mojej jednej ekipie, u nas hit tego roku :)
- Szeryf z Nottingham - trochę blefu, dużo gadania, osobiście nie przepadam, ale pasuje w wymogi)
- Tajniacy są spoko i czasami pojawiają się na stole.
- Battlestar Galactica, jeżeli macie fanów serialu to może być strzał w dziesiątkę. Są ukryte role, dużo blefu i emocje rosną wraz z rozgrywką.

Jak piszesz "ja najbardziej lubię chyba takie giereczki gdzie akcja rozgrywa się nie tyle na planszy co między ludźmi" to może pomyślicie nad sesją RPG? Tam system (których są dziesiątki jak nie setki) są tylko otoczką do interakcji między graczami i można spróbować bez wydawania gotówki - potrzebne są tylko kości, kartki papieru i długopisy ;).
W PL, chodziło mi że nie znalazłem jej w polskim sklepie/allegro:) język mi nie przeszkadza:)

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra imprezowa w stylu Avalon

Post autor: RunMan »

Na ten moment to właściwie tylko samoróbka jest dostępna, ale do jej wykonania potrzeba tylko wydrukować kilkanaście stron na jakimś grubszym papierze i ogarnąć 10 kopert. Sam nie grałem, ale słyszałem wiele dobrego.
zix
Posty: 257
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra imprezowa w stylu Avalon

Post autor: zix »

Opis reguł i sama gra do pobrania jest np na PL stronie kanału History tv
http://www.historytv.pl/shows/articles/ ... ret-hitler

Słownik w komórce podmienił nazwę kanału - poprawiłem i dodałem url
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2017, 13:19 przez zix, łącznie zmieniany 1 raz.
ciupakabrans
Posty: 57
Rejestracja: 25 lut 2014, 16:47

Re: Gra imprezowa w stylu Avalon

Post autor: ciupakabrans »

Na amazonie można kupić za 35$ wersje z kickstartera. Ale chciałbym kupić coś żeby mieć jak najszybciej, najlepiej na weekend:)

PS.
@Apos troszeczkę cenowo mnie Twoje gry przerażają:)
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Gra imprezowa w stylu Avalon

Post autor: kastration »

ciupakabrans pisze:Na amazonie można kupić za 35$ wersje z kickstartera. Ale chciałbym kupić coś żeby mieć jak najszybciej, najlepiej na weekend:)

PS.
@Apos troszeczkę cenowo mnie Twoje gry przerażają:)
Ja bym z chęcią kupił, bo jestem antymanualny, ale ciekawe, czy jakiś polski sklep prowadzi choć wersję angielską.

A co do tematu, to polecam Tajniaków. Ja kupiłem z miejsca i wszyscy w większym gronie byli zadowoleni. Świetna imprezówka.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra imprezowa w stylu Avalon

Post autor: Rafalm »

Tajniacy +1, zdecydowanie polecam.

Do tego, jak już jesteśmy przy imprezówkach, polecam też Tik, Tak, Bum! Świetnie sprawdza się nawet przy dużej grupie osób (grałem w 13 osób). A fun jest, bo presja czasu przy tykającej bombie duża...
ciupakabrans
Posty: 57
Rejestracja: 25 lut 2014, 16:47

Re: Gra imprezowa w stylu Avalon

Post autor: ciupakabrans »

Kurde, teraz to sam już nie wiem:)

Link do Hitlera
https://www.amazon.com/Secret-Hitler/dp/B01JKD4HYC

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra imprezowa w stylu Avalon

Post autor: RunMan »

Spora cena jak za imprezówkę opartą na kartach, gorąco polecałbym jednak sprawdzenie najpierw wersji P'n'P. Na BGG oraz /r/boardgames można znaleźć wersje pokolorowane, wersje z rewersami kart.
Najemnik
Posty: 155
Rejestracja: 31 sie 2012, 12:42
Has thanked: 18 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra imprezowa w stylu Avalon

Post autor: Najemnik »

Za taką cenę, to wg mnie dużo lepiej zdecydować się na inną grę. Przyłączę się do polecenia już wymienianych:
-Szeryf z Nottingham, świetna gra do "gry nad stołem", niestety tylko do 5 osób
-Bang (karciany do 7 osób, kościany do 8 ) jeżeli grałbyś bez dodatków, to polecam kościany, jest szybszy, a do tego daje większe możliwości dyplomacji niż karciany
Oprócz tego poleciłbym także:
-Kasa i spluwy, do 8 osób, też trochę blefu, możliwość ugadywania się z innymi no i naprawdę sporo emocji gdy jest moment przed mierzeniem do siebie z pistoletów (piankowych :wink: )

Tajniaków odradzam, nie są źli, a do tego nie mają ograniczeń w liczbie graczy, ale mają sporo mniej negocjacji i blefu.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Gra imprezowa w stylu Avalon

Post autor: siekan »

Zdecydowanie +1 dla Secret Hitler
Nie ma się co zrażać tematem gry :wink:
Cytryn
Posty: 41
Rejestracja: 09 sie 2013, 20:55
Been thanked: 1 time

Re: Gra imprezowa w stylu Avalon

Post autor: Cytryn »

Tajniacy to moim zdaniem król gier imprezowych, wydatek nie jest duży a warto ;]
ciupakabrans
Posty: 57
Rejestracja: 25 lut 2014, 16:47

Re: Gra imprezowa w stylu Avalon

Post autor: ciupakabrans »

Kupiłem na razie używkę szeryf z nottingham, a hitlera chyba wydrukuje:)

Pytanie co do wydrukowania Secret Hitlera, czy ktoś podpowie jak, na czym wydrukować tą gre? oczywiście będę chciał to wydrukować w jakiejś drukarni tylko jaki papier czy coś?:)
zix
Posty: 257
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra imprezowa w stylu Avalon

Post autor: zix »

Do pierwszej zabawy można wydrukować na zwykłych kartach by sprawdzić czy jest ok.
Jak się chce zrobić fajną wersję to można albo drukować na grubszym papierze, ew. naklejać wydruki na jakiejś tekturze.
Wierz mi: nie trzeba świetnego sprzętu by to fajnie wyglądało :) Tylko sporo ręcznej roboty.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra imprezowa w stylu Avalon

Post autor: RunMan »

Zainspirowany Twoim tematem wydrukowałem kilka dni temu wersję PnP Secret Hitlera. Jeśli nie przeszkadza Ci, że karty będą po angielsku, to zdecydowanie bardziej polecam wydrukowanie pokolorowanej wersji angielskiej, niż polskiej czarno-białej.
Ja drukowałem w pobliskim punkcie ksero, najgrubsze kartki jakie mieli miały gramaturę 250g/m2. Sporo lepiej niż na zwykłych kartkach, ale do jakości kart z "profesjonalych" karcianek to dalej sporo brakuje. Karty ustaw oraz głosowania powsadzałem w koszulki, karty tożsamości i przynależności partyjnej zostawiłem bez, bo i tak siedzą tylko w kopertach. Jeżeli w miejscu gdzie będziesz drukować mają gilotynę do papieru, to nie zrób tego błędu co ja i skorzystaj z niej - ja wszystko wycinałem ręcznie w domu i zajęło mi to kilka godzin, a efekt estetyczny na pewno gorszy niż ten, który można by osiągnąć na gilotynie ;) Generalnie wszystko wyszło całkiem nieźle i jest w pełni grywalne.
Sama gra - bomba. Wniosła sporo świeżości do ekipy, która ma ogranych kilkadziesiąt partii w Avalona i pewnie jeszcze nie raz pojawi się na stole.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Gra imprezowa w stylu Avalon

Post autor: donmakaron »

Jest jeszcze Deception: Hurder in Hongkong - mechanika zgoła inna, ale ukryte role rozpoznacie z Avalona (np. jeśli odgadniemy kto jest mordercą, ale morderca poprawnie wskaże świadka, to morderca wygrywa zamiast przegrać).
Bang! (karciany!) i Tajniacy to też dobre strzały. Podobnie wyborne Mamy Szpiega, jeśli lubicie gadane gry.
ciupakabrans
Posty: 57
Rejestracja: 25 lut 2014, 16:47

Re: Gra imprezowa w stylu Avalon

Post autor: ciupakabrans »

RunMan pisze:Zainspirowany Twoim tematem wydrukowałem kilka dni temu wersję PnP Secret Hitlera. Jeśli nie przeszkadza Ci, że karty będą po angielsku, to zdecydowanie bardziej polecam wydrukowanie pokolorowanej wersji angielskiej, niż polskiej czarno-białej.
Ja drukowałem w pobliskim punkcie ksero, najgrubsze kartki jakie mieli miały gramaturę 250g/m2. Sporo lepiej niż na zwykłych kartkach, ale do jakości kart z "profesjonalych" karcianek to dalej sporo brakuje. Karty ustaw oraz głosowania powsadzałem w koszulki, karty tożsamości i przynależności partyjnej zostawiłem bez, bo i tak siedzą tylko w kopertach. Jeżeli w miejscu gdzie będziesz drukować mają gilotynę do papieru, to nie zrób tego błędu co ja i skorzystaj z niej - ja wszystko wycinałem ręcznie w domu i zajęło mi to kilka godzin, a efekt estetyczny na pewno gorszy niż ten, który można by osiągnąć na gilotynie ;) Generalnie wszystko wyszło całkiem nieźle i jest w pełni grywalne.
Sama gra - bomba. Wniosła sporo świeżości do ekipy, która ma ogranych kilkadziesiąt partii w Avalona i pewnie jeszcze nie raz pojawi się na stole.
Ile wyniosło Cię wydrukowanie? Drukowales na a4? Aha i jaki jest rozmiar kart, w jakie koszulki wsadziłem? I czy te karty są dwustronne, trzeba je kleić że sobą, albo drukować z dwóch stron?Tak sobie pomyślałem że szwagierka ma taki kombajn duży, może bym kupił blok techniczny i u niej wydrukował:) ma tez gilotyne:)

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra imprezowa w stylu Avalon

Post autor: RunMan »

ciupakabrans pisze:Ile wyniosło Cię wydrukowanie? Drukowales na a4? Aha i jaki jest rozmiar kart, w jakie koszulki wsadziłem? I czy te karty są dwustronne, trzeba je kleić że sobą, albo drukować z dwóch stron?Tak sobie pomyślałem że szwagierka ma taki kombajn duży, może bym kupił blok techniczny i u niej wydrukował:) ma tez gilotyne:)
Drukowanie w kolorze wraz z grubszym papierem oraz kopertami wyniósł mnie jakieś 18zł. Drukowałem na kartkach A4. Te pliki które podlinkowalem są jednostronne, ale widziałem gdzieś w Internecie (zdaję się, że na BGG) wersję z rewersami kart.
Większe karty to rozmiar classic card game, a mniejsze to mini euro. Polecałbym kupno grubszego papieru niż te z bloku technicznego, który dodatkowo nie jest przystosowany do druku na nim. W papierniczym pewnie lepiej ode mnie pomogą dobrać odpowiedni papier.
ciupakabrans
Posty: 57
Rejestracja: 25 lut 2014, 16:47

Re: Gra imprezowa w stylu Avalon

Post autor: ciupakabrans »

Dzięki za info:) co do wersji kolorowej w PL i instrukcją jak zrobić samemu SH znalazłem tutka, materiały https://www.youtube.com/watch?v=bKkNMxhlscw
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Gra imprezowa w stylu Avalon

Post autor: siekan »

Ciężko Ci będzie wydrukować Secret Hitlera w pierwszym lepszym punkcie, bo w mniejszych sklepach, gdzie mają max. ksero to zazwyczaj największa gramatura papieru to 250 a to troszkę mało. Znacznie lepiej popytać w jakiś drukarniach - z tego co pamiętam wyszło ok 10 stron więc nie jest to szalony koszt.
zix
Posty: 257
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra imprezowa w stylu Avalon

Post autor: zix »

A nie łatwiej wydrukować na papierze samoprzylepny i nakleić na tekturę?
Ładne, sztywne i nie trzeba szukać drukarni
ciupakabrans
Posty: 57
Rejestracja: 25 lut 2014, 16:47

Re: Gra imprezowa w stylu Avalon

Post autor: ciupakabrans »

Bez problemu znalazłem drukarnie gdzie wydrukowali mi dwustronnie na papierze 350 i każda zadrukowane strona zabezpieczona folią matowa:) koszt 70zl

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ