Jakies fajne , kompaktowe gry (i takie tam...)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
ARKHAM12
Posty: 156
Rejestracja: 29 cze 2007, 16:10

Jakies fajne , kompaktowe gry (i takie tam...)

Post autor: ARKHAM12 »

W zwiazku ze zblizajacym sie okresem wiosenno - letnim chcialbym sobie sprawic jakies gry, w ktore dobrze gra sie na dworze(dosc czesto to praktykujemy).

Liczy sie czas rozgrywki(mniej niz 1,5h) , mozliwosc rozlozenia gry na malej i nierownej powierzchni , nie za duza ilosc elementow, jako takie wykonanie (cos w stylu oblesnego wiochmena rejsera odpada)

Poza tym , oprocz ceny oczywiscie(zalozmy do 60zloty) nie mam jakis szczegolnych wymagan. Przy piwie , gdzies w ladnych okolicznosciach przyrody nawet przy zbluzganej przez prawie wszystkich grze Wyprawa bawilem sie wysmienicie.

Moglibyscie podsunac mi pare propozycji? (zebym mial z czego wybierac)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Jakies fajne , kompaktowe gry (i takie tam...)

Post autor: mst »

Wszystkie podane przez Ciebie wymagania spełnia Hive. Jedynym ryzykiem jest, że w ogniu rozgrywki prowadzonej na zielonej trawce pomylicie prawdziwe owady z elementami gry. :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
ARKHAM12
Posty: 156
Rejestracja: 29 cze 2007, 16:10

Re: Jakies fajne , kompaktowe gry (i takie tam...)

Post autor: ARKHAM12 »

Hive mam troche ograny juz , bo sporo gralem(przegrywalem raczej ;) ) na kompie. Nie kupilbym go , zwlaszcza za 70 zloty.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jakies fajne , kompaktowe gry (i takie tam...)

Post autor: Pancho »

Pierwszy z brzegu, Sex Nimmt, czyli 6 Nimmt! :)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Jakies fajne , kompaktowe gry (i takie tam...)

Post autor: jax »

Quoridor mini.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakies fajne , kompaktowe gry (i takie tam...)

Post autor: khaox »

mysle, ze polowa karcianek podejdzie... wszelkie fasolki, turn the tide, 6 nimmt czy magblasty

nie powiedziales, dla ilu graczy maja to byc gry.. bo przy 2 graczach moglaby dojsc medievalia, Q-Turn (mozna wykonac wlasna wersje do testow)

z typowymi planszami bedzie problem, nie mozesz miec jakos szczegolnie skladanych czy z malymi polami dla pionkow a i cena zwykle od 100 wzwyż. Gdyby jednak to nie bylo problemem to zlodziej z bagdadu, yspahan i w sumie w pierona wiecej. Sam to ocenisz czy ma sie co tam wywrócic czy przesunąć przy nierównej powierzchni lub lekkim zefirku :)
Awatar użytkownika
jar_on
Posty: 90
Rejestracja: 23 cze 2007, 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakies fajne , kompaktowe gry (i takie tam...)

Post autor: jar_on »

Hej :)
Fajnym pomysłem są różnorakie "przenośne" edycje (sam mam niemieckich Osadników w wersji Travel, która jest niewiele większa od dwu heksów normalnej edycji)...

Hive, jeśli grałeś w wersje z botami, nie umywa się do gry z żywym przeciwnikiem; szczególnie w jakiś pięknych okolicznościach przyrody, a kupić można go już od 50 zł IIRC... :)

Inne bakelitowe gry też powinny być dobre jak Tantrix, czy Trax :)

Z niewiadomych powodów wśród moich znajomych główną grą "wyjazdową" jest Taluva... a tam jest po 25 małych drewnianych elementów na gracza (łącznie 100 nie licząc samych fragmentów planszy których jest 48), które się dodatkowo dość często porusza...

Bardzo fajne są też przenośne wersje Go (takie zwijane w rulon z magnetycznymi kamieniami), ale nie wszyscy lubią Go ;)

Minusem karcianek jest to, że niestety średnio znoszą wiatr... a i najczęściej nieco dobrze zorganizowanego miejsca na nie trzeba...
"Your game and Your rules but it doesn't mean I have to play."
Zbiór - http://tinyurl.com/6dhbfw
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Jakies fajne , kompaktowe gry (i takie tam...)

Post autor: mst »

Ponieważ mam złe doświadczenia z dzieciństwa z graniem tradycyjnych karcianek na świeżym powietrzu (wiatr) obawiałbym się o gry, które wymagają dłuższego pobytu na "stole" większej ilosci kart takie jak Bohnanza czy 6 nimmt! Stawiałbym raczej na coś z elementami typu gruby karton, drewno - np. Hej, to moja ryba! albo Verflixxt!
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Jakies fajne , kompaktowe gry (i takie tam...)

Post autor: jax »

jar_on pisze:Inne bakelitowe gry też powinny być dobre jak Tantrix, czy Trax :)

Z niewiadomych powodów wśród moich znajomych główną grą "wyjazdową" jest Taluva... a tam jest po 25 małych drewnianych elementów na gracza (łącznie 100 nie licząc samych fragmentów planszy których jest 48), które się dodatkowo dość często porusza...
Gry typu ukladanka niezbyt nadaja sie na nierowne powierzchnie, o ktorych pisze ARKHAM12.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakies fajne , kompaktowe gry (i takie tam...)

Post autor: Styku »

ARKHAM12 pisze:Moglibyscie podsunac mi pare propozycji? (zebym mial z czego wybierac)
Mr. Jack
Battle Line
Zagubione Miasta
12' inches and single
Awatar użytkownika
Clagus
Posty: 106
Rejestracja: 07 wrz 2007, 12:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakies fajne , kompaktowe gry (i takie tam...)

Post autor: Clagus »

Styku pisze: Mr. Jack
Battle Line
Zagubione Miasta
Battle Line lubi równe powierzchnie raczej i to wcale nie takie najmniejsze (trzeba rozłożyć co najmniej 9 kart na szerokość i to w miarę równo, jak wskazuje sama nazwa gry). Niemniej jednak gra warta polecenia (chociaż tylko na 2 osoby).
"Szlachetna gra posiada otchłanie, w których szlachetna dusza często przepada"
Moje gry
Awatar użytkownika
Kmet
Posty: 167
Rejestracja: 12 wrz 2006, 11:04
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Jakies fajne , kompaktowe gry (i takie tam...)

Post autor: Kmet »

>= 4 graczy Jungle Speed
Awatar użytkownika
Klos
Posty: 1065
Rejestracja: 29 wrz 2007, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Jakies fajne , kompaktowe gry (i takie tam...)

Post autor: Klos »

Jakis czas temu widzialem na allegro travel edycje Osadnikow z Catanu - maly, czesci magnetyczne albo jakies wsywane... poszukaj moze w takich wydaniach.
Awatar użytkownika
max_star
Posty: 125
Rejestracja: 21 wrz 2005, 11:49
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jakies fajne , kompaktowe gry (i takie tam...)

Post autor: max_star »

Z karcianek jeszcze For Sale - aczkolwiek 1,5 godziny to ona nie trwa :)
Zdecydowanie zagram: Rosyjskie Koleje
Z chęcią zagram: Caylus
Zawsze zagram: Zimna Wojna
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Jakies fajne , kompaktowe gry (i takie tam...)

Post autor: Legun »

Wedle naszych doświadczeń "Bang!" jest bardzo odpowiedni. Na stole leży zwykle niewiele kart. W każdym razie spędziliśmy nad nim w namiocie cały deszczowy dzień.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
ARKHAM12
Posty: 156
Rejestracja: 29 cze 2007, 16:10

Re: Jakies fajne , kompaktowe gry (i takie tam...)

Post autor: ARKHAM12 »

Dzieki za wszystkie sugestie.

Ajajaj - osadnikow nie cierpie , wiele z tych gier ktore wymieniliscie nie ma dla mnie kompletnie zadnej tematyki. A cos w stylu jungle speed'a , jengi sie dla nas nie nadaje.

Zaginione miasta to rzeczywiscie byla Rewelacyjna gra!! I sie swietnie na dwor nadawala. Ale juz sporo w nia gralem i po co kupowac jeszcze raz skoro 'nie wchodzi sie jeszcze raz do tej samej wody'. Mr Jack mnie zaciekawil. Ale mocno drogi jak na taka gierke.

Co do karcianek to np taki Dungeoneer na dworze byl porazka, nie dalo sie tego ukladac itd. Jak z taka cytadela ?

I moze jeszcze czy ktoras z tych polskich 'malych' gier jest do zagrania (oprocz Neuroshimy ktora na marginesie tez sie na dworze swietnie sprawdzala :) ) ?
Awatar użytkownika
Klos
Posty: 1065
Rejestracja: 29 wrz 2007, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Jakies fajne , kompaktowe gry (i takie tam...)

Post autor: Klos »

Cytadela ma sporo kart wykladanych przed graczy... wiec sie nie sprawdzi.
Cogito
Posty: 140
Rejestracja: 10 lip 2006, 17:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakies fajne , kompaktowe gry (i takie tam...)

Post autor: Cogito »

Proponuje Aton - mała plansza i drewniane sztony to wszystkie elementy a gra bardzo miła i krótka
Awatar użytkownika
krwck
Posty: 66
Rejestracja: 12 sty 2008, 19:46
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jakies fajne , kompaktowe gry (i takie tam...)

Post autor: krwck »

Klos pisze:Cytadela ma sporo kart wykladanych przed graczy... wiec sie nie sprawdzi.
?

Jedna talia do dociągania kart, ręka, 12 cm w linii prostej na dzielnice i powierzchnia jednej karty postaci to dużo? Jedyne ograniczenie jakby się uprzeć, to zapewnienie widoczności wyłożonych dzielnic dla wszystkich graczy. Z karcianek to chyba nie jest specjalnie wymagająca gra pod względem miejsca, grać można w 2 - 8 osób, a przechowywanie w pudełku po dyskietkach bardzo ułatwia transport. Ja jestem na tak.

I spełnia wszystkie inne wymagania Arkhama, a w zależności od liczby i zaangażowania graczy, rozgrywka może być bardzo zróżnicowana.
krwck, czyt. karwacki :)
kolekcja
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Jakies fajne , kompaktowe gry (i takie tam...)

Post autor: Don Simon »

Jak zawieje wiatr to karty dzielnic poleca w kosmos.

Z karcianek to oczywiscie Tichu. Wezmiesz te gre i zadna inna nie bedzie juz potrzebna.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Dandee
Posty: 208
Rejestracja: 21 lut 2008, 22:47
Lokalizacja: Łowicz - Mińsk Mazowiecki

Re: Jakies fajne , kompaktowe gry (i takie tam...)

Post autor: Dandee »

Od biedy można spróbować condotierre.
Jako karcianka łatwa w transporcie.
Potrzeba tylko miejsca na wyłożenie planszy, która jest składana i dość trwała.
Uważać trzeba na pionki i kostki oznaczające stan posiadania, dość lekkie, ale dające się zastąpić czymś niezwiewalnym.
Z czasem gry bywa różnie.
Ostatnio grałem z kumplem na stoliku w Empiku przy Marszałkowskiej w Wawie i pomieściliśmy się bez problemu. Tam też testowaliśmy hive.

Mimo twoich obiekcji polecam hive na żywo.
Banalny transport. Wymaga jedynie płaskiej powierzchni. Każdy przyswaja zasady po jednej rozgrywce i szybko sam zaczyna kombinować.
Wrażenie robi zwłaszcza na paniach z obiekcjami w temacie stawonogów.
Widok ich reakcji - bezcenny.

Na gry poza domem i poza dachem brałem do plecaczka abalone i nie zawiodłem się. Jedyny minus, to duża plansza dość łamliwa. Kulki można upchnąć po kieszeniach.

Swego czasu miałem zawsze przy sobie szachy magnetyczne. Rozmiar mini i klasyka sama dla siebie.
"Fabricati diem, punk"
Awatar użytkownika
planszomania
Posty: 510
Rejestracja: 09 maja 2006, 16:11
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jakies fajne , kompaktowe gry (i takie tam...)

Post autor: planszomania »

wymagania dobrze spełnia Polarity
z tym, że to dosyć specyficzna zabawa. mi np. średnio podeszła
gry planszowe - sklep planszomania.pl
wypożyczalnia gier
Warszawa - Bemowo, od poniedziałku do piątku 11-19 , w sobotę 11-15
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Jakies fajne , kompaktowe gry (i takie tam...)

Post autor: mst »

IMHO Polarity nie jest dobrym wyborem do grania na świeżym powietrzu - konieczna jest idealnie stabilna i równa powierzchnia oraz brak podmuchów wiatru. Chociaż z drugiej strony jeśli udawałoby się "zawieszać" magnesy w pięknych okolicznościach przyrody satysfakcja byłaby jeszcze większa. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
planszomania
Posty: 510
Rejestracja: 09 maja 2006, 16:11
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jakies fajne , kompaktowe gry (i takie tam...)

Post autor: planszomania »

no ja bym sie nie zgodzil ze polarity wymaga idealnie rownej powierzchni. nierówna jest dodatkowym urozmaicieniem :-)
ale podmuchy wiatru faktycznie mogą być pewnym problemem
gry planszowe - sklep planszomania.pl
wypożyczalnia gier
Warszawa - Bemowo, od poniedziałku do piątku 11-19 , w sobotę 11-15
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Jakies fajne , kompaktowe gry (i takie tam...)

Post autor: mst »

Masz rację - gdy grają doświadczeni przeciwnicy powierzchnia może być nierówna ale na pewno musi być stabilna (czyli planszy raczej na trawce nie warto rozkładać :wink: ).
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
ODPOWIEDZ