Które Carcassone na pierwszy rzut?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
deexer
Posty: 65
Rejestracja: 22 lut 2008, 13:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Które Carcassone na pierwszy rzut?

Post autor: deexer »

Neurocide pisze:Polecam Hunters and Gatherers - jest jak podstawka z dodatkami i to jej niezbywalna zaleta. Jest tania, a ma w sobie sporo rzeczy, za które w zwykłym Carcassone musiałbyć płacić. No i sprawdza sie we dwie osoby.
Trzeba tylko zwrócić uwagę na ilość kafelków, mimo że podstawka może faktycznie ma więcej o jakieś 10, to z tego co się oriętuję jest to zamknięty tytuł. Takiej różnorodności zasad/meepli też chyba nie dostarcza.
Dandee
Posty: 208
Rejestracja: 21 lut 2008, 22:47
Lokalizacja: Łowicz - Mińsk Mazowiecki

Re: Które Carcassone na pierwszy rzut?

Post autor: Dandee »

deexer pisze:Co do dodatków to polecam:
1) kupcy i budowniczowie
2) Karczmy i katedry
3) Księżniczka i smok (swoją drogą figurka smoka jest genialna :))
Zasadniczo się zgadzam za wyjątkiem KiS.
Pierwsze dwa rozwijają podstawkę w wytyczonym przez nią kierunku. KiS wprowadza losowo/konfrontacyjne elementy, chociaż jest urocze na swój bajkowy sposób.

Drogą małżeńskiego porozumienia weszliśmy w posiadanie Opactw i Burmistrzów, który to dodatek zapowiada się apetycznie i ma więcej tego co KiB oraz KiK.
"Fabricati diem, punk"
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Które Carcassone na pierwszy rzut?

Post autor: Gabriel »

Witajcie,

Kupiłem ostatnio Carcassonne - podstawową edycję, z dodatkowymi ekstra kafelkami z rzeczką. Przyznam, że na razie troszkę trudnę tę grę załapać (gram na dwie osoby z dziewczyną). Czy gracie w podstawowy wariant reguł (tzn. ciągnięty jeden kafelek jest wykładany) czy może coś zmienialiście? Albo późniejsze dodatki coś zmieniają?

Jak na razie gra wydaje mi się być dosyć absurdalna - w 100% losowa i każdy obok siebie buduje sobie swoje miasteczka czy cokolwiek co da punkty i tyle. Nie widzę na razie żadnej interakcji między graczami ani jakiegokolwiek planowania. Muszę chyba więcej partii rozegrać.

Co sądzicie o metodzie - 3 kafelki "na ręce" 1 wykładamy i dociągamy do 3? + można wymienić do 3 kafelków (zamiast ruchu). Czyli taki "zmniejszony" Eufrat i Tygrys trochę.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Które Carcassone na pierwszy rzut?

Post autor: Jacek_PL »

Gabriel pisze:Jak na razie gra wydaje mi się być dosyć absurdalna - w 100% losowa i każdy obok siebie buduje sobie swoje miasteczka czy cokolwiek co da punkty i tyle. Nie widzę na razie żadnej interakcji między graczami ani jakiegokolwiek planowania.
Polecam zagranie z "pro playerami" to będziesz troszkę inaczej mówił, Owszem gra jest dosyć losowa, ale planować trzeba. Gra jest o budowaniu więc interakcja jest skierowana głównie w stronę psucia szyków przeciwnikowi i przejmowania w miarę możliwości to co on zbudował. U nas nagminne jest wtrynianie się do prawie ukończonego zamku, dokładanie "krzywych" kafelków tak żeby przeciwnicy nie mogli zamknąć miast lub dróg. Oczywiście wszystko rozbija się o fakt, że jest to gra bardziej familijna, ale naprawdę interakcja jest, a losowość po pewnym czasie wcale tak bardzo nie boli.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Które Carcassone na pierwszy rzut?

Post autor: Geko »

Jest tak, jak pisze Jacek_PL. Gra nie polega na budowaniu sobie elementów, tylko na wyciąganiu jak największej ilości punktów , przy jednoczesnym utrudnianiu tego przeciwnikowi. Czyli blokowanie i przejmowanie cennych elementów jak najbardziej wskazane. Jak dodasz pierwszy dodatek (Karczmy i Katedry), to tym łatwiej jest to robić, bo dochodzi duży miplik, który liczy się podwójnie.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Które Carcassone na pierwszy rzut?

Post autor: Gabriel »

Sugestię dotyczącą posiadania puli kafelków przez gracza znalazłem tutaj gdzieś na forum - była to rada jak zaradzić losowości, która dla niektórych mogła być zbyt duża. Dlatego ciekawi mnie, czy doświadczeni gracze dokonują jakiś modyfikacji, czy jednak sprawdza się tutaj przyjęty przez autorów gry model.

Hmm.. wychodzi na to, że gra musi się trochę rozkręcić.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Które Carcassone na pierwszy rzut?

Post autor: Geko »

Ja gram z żoną na normalnych zasadach (choć trochę eksperymentowaliśmy z wersją trzech kafelków na ręce). Inna sprawa, że gramy z dwoma (od niedawna) dodatkami (Karczmy i katedry oraz Kupcy i budowniczowie), gdzie jest więcej kafelków i możliwości, więc tej losowości aż tak nie czuć.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Które Carcassone na pierwszy rzut?

Post autor: maluman »

Gabriel pisze:Sugestię dotyczącą posiadania puli kafelków przez gracza znalazłem tutaj gdzieś na forum - była to rada jak zaradzić losowości, która dla niektórych mogła być zbyt duża. Dlatego ciekawi mnie, czy doświadczeni gracze dokonują jakiś modyfikacji, czy jednak sprawdza się tutaj przyjęty przez autorów gry model.
Hmm.. wychodzi na to, że gra musi się trochę rozkręcić.
Nie wymagaj od prostej i przyjemnej gry rodzinnej wielkiej strategii. Ja w Carcassonne zawsze proponuję wariant '3 kafelki w ręce', jednak nigdy nie odmówię gry w wariant podstawowy. Carcassonne nigdy nie uzurpowało sobie prawa do bycia prostszym Tygrysem i Eufratem, czy czymkolwiek ambitniejszym niż jest. A jest klasycznym przykładem mechaniki tile-laying z dużą dozą losowości, ale równie dużą ilością fun'u, który daje graczom. Jeżeli ktoś gra w gry bardziej dla satysfakcji ogrywania innych, to może się na Carcassone zawieść.

pozdrawiam, m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Które Carcassone na pierwszy rzut?

Post autor: mst »

maluman pisze:Jeżeli ktoś gra w gry bardziej dla satysfakcji ogrywania innych, to
powinien się szybko nauczyć na pamięć całego zestawu kafelków i przez całą grę kontrolować jakie się jeszcze nie pojawiły - to (plus obliczanie na bieżąco prawdopodobieństwa podejścia kolejnych) powinno dać w Carcassonne trochę przewagi. :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Które Carcassone na pierwszy rzut?

Post autor: khaox »

mst pisze:powinien się szybko nauczyć na pamięć całego zestawu kafelków i przez całą grę kontrolować jakie się jeszcze nie pojawiły - to (plus obliczanie na bieżąco prawdopodobieństwa podejścia kolejnych) powinno dać w Carcassonne trochę przewagi
uwzględniając użycie wszystkich dostępnych na rynku dodatków samo zapamiętanie zestawu i ilości powinno klasyfikować osobnika do wygranej ;) to pozwoli uniknac zapachu przypalanych włosów kiedy już będzie się starał przeliczać prawdopodobieństwa po każdym wyciągniętym klocku :twisted:
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Które Carcassone na pierwszy rzut?

Post autor: Andy »

mst pisze:powinien się szybko nauczyć na pamięć całego zestawu kafelków i przez całą grę kontrolować jakie się jeszcze nie pojawiły
Po co zapamiętywać? Wydrukować sobie spis wszystkich kafelków i wykreślać te, które pojawiają się na stole!

Instrukcja nie zabrania robienia notatek, prawda? :twisted:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Które Carcassone na pierwszy rzut?

Post autor: stalker »

deexer pisze:
Neurocide pisze:Polecam Hunters and Gatherers - jest jak podstawka z dodatkami i to jej niezbywalna zaleta. Jest tania, a ma w sobie sporo rzeczy, za które w zwykłym Carcassone musiałbyć płacić. No i sprawdza sie we dwie osoby.
Trzeba tylko zwrócić uwagę na ilość kafelków, mimo że podstawka może faktycznie ma więcej o jakieś 10, to z tego co się oriętuję jest to zamknięty tytuł. Takiej różnorodności zasad/meepli też chyba nie dostarcza.
Ja Hunters and Gatherers nie polecam -- w szczególności początkującym. Jest to taki Carcassonne dla trochę bardziej doświadczonych (albo, jak kto woli, wybrednych), wg mnie trudniejszy do opanowania, dużo częściej zostawiający jednego lub kilku graczy na lodzie, bardziej wymagający, ale też mniej przyjemny w zabawie. Dla par to tym większy minus, bo zamiast słodkiej rywalizacji i układania kafelków trochę dla zabawy zaczyna się ostrzejsza i mniej przyjemna rywalizacja. No i walory estetyczne -- Hunters and Gatherers ma bardzo brzydkie i mało czytelne obrazki. Jednak mimo pewnych niedociągnięć, klasyczna wersja jest najbardziej neutralna i sympatyczna.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Które Carcassone na pierwszy rzut?

Post autor: draco »

stalker pisze:No i walory estetyczne -- Hunters and Gatherers ma bardzo brzydkie i mało czytelne obrazki. Jednak mimo pewnych niedociągnięć, klasyczna wersja jest najbardziej neutralna i sympatyczna.
Tu się zdecydowanie nie zgodzę. Według mnie H&G to najładniejsza z wersji Carcassonne. Pokazałem wielu osobom H&G jako pierwszą z odmian Carcassonne i nie było żadnych problemów z czytelnością. H&G to wersja tylko minimalnie bardziej wymagająca od podstawowej, ale lepiej zbilansowana.
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Które Carcassone na pierwszy rzut?

Post autor: stalker »

Mogłem się spodziewać, że to napiszesz, Draco :) ona może jest lepiej zbilansowana, ale mniej przyjemna. Co do grafiki, de gustibus -- można obejrzeć na BGG obie gry i samemu zdecydować, ale stary Carcassonne jest o wiele przyjemniejszy w pierwszym kontakcie.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Które Carcassone na pierwszy rzut?

Post autor: draco »

stalker pisze:Mogłem się spodziewać, że to napiszesz, Draco :)
Chciałeś obudzić smoka :?: :)
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Które Carcassone na pierwszy rzut?

Post autor: Gabriel »

No i nie wyszło z Carcassonne. Faktycznie, nawet w podstawowej wersji reguł zacząłem dostrzegać ciekawe możliwości rozbudowywania, jednak nie uratowało to całości. Wybrałem tę grę dla przeciwwagi dla ET, który nam nie wypalił, ale widać chyba przedobrzyłem, bo niewiasta określiła grę jako nudną, której bliżej do puzzli, w których tak naprawdę niewiele się dzieje. No nic, pozostaje szukać dalej, a Carcassonne zostaje przekazane dalszej i młodszej rodzinie.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Które Carcassone na pierwszy rzut?

Post autor: Geko »

Gabriel pisze:ale widać chyba przedobrzyłem, bo niewiasta określiła grę jako nudną, której bliżej do puzzli
Zapamiętaj podstawową zasadę, jaką należy stosować przy kupowaniu gier pod kątem swojej ukochanej: nie łudź się, że przewidzisz reakcję kobiety na daną grę. Nigdy nic nie wiadomo :mrgreen:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Które Carcassone na pierwszy rzut?

Post autor: BloodyBaron »

Gabriel pisze:No i nie wyszło z Carcassonne. Faktycznie, nawet w podstawowej wersji reguł zacząłem dostrzegać ciekawe możliwości rozbudowywania, jednak nie uratowało to całości. Wybrałem tę grę dla przeciwwagi dla ET, który nam nie wypalił, ale widać chyba przedobrzyłem, bo niewiasta określiła grę jako nudną, której bliżej do puzzli, w których tak naprawdę niewiele się dzieje. No nic, pozostaje szukać dalej, a Carcassonne zostaje przekazane dalszej i młodszej rodzinie.
Jeśli niewiasta nie postawiła ostrego veta, to daj jeczsze szansę sobie, jej oraz C:the Castle. Ja jestem tą grą szczerze zachwycony. Dotyk geniuszu Mr Knizii dołożył do gry bardzo ciekawy mechanizm bonusowych żetonów na torze punktacji i jeden nowy patent punktowania,a dzięki przemyślanej ramce ograniczającej obszar układania kafli gra zwyczajnie wymusza konfrontację miedzy dwojgiem graczy.

Przyznam, nie grałem w żadną inną wersję, ale grając w Zamek ani przez chwilę nie ma się wrażenia układania puzzli, bo rywalizacja na torze punktacji o bonusy i rywalizacja w ramce o najlepsze miejsca od samego początku do samego końca gry trzyma w napięciu, podobnie jak walka o decydujące często punkty za największy obiekt pałacowy, które oblicza się ciekawym mechanizmem wielkości największej z dziur pozostałych na planszy po ułożeniu wszystkich kafli.

IMHO C:tC jest grą super zbalansowaną i bardzo przemyślaną. Dla dwojga naprawdę rewelka. Może niewiasta da się jeszcze namówić...
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Które Carcassone na pierwszy rzut?

Post autor: BloodyBaron »

draco pisze:Chciałeś obudzić smoka :?: :)
Jak wynika z zapowiedzi Galakty, smoka w wersji PL budzimy za 6-8 tygodni najwcześniej :)
_________
Moje gry
morciba
Posty: 381
Rejestracja: 15 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Które Carcassone na pierwszy rzut?

Post autor: morciba »

Dandee pisze:
Tommy pisze:Bardzo dużo słyszałem o tym, jak Carcassone jest uwielbiane przez płeć piękną.
I bardzo dobrze słyszałeś. Carcassonne idealnie "podchodzi" paniom, a nawet lepiej u nas działa jako odstresowywacz, niż taka tradycyjna Wielka Awantura Z Mężem Z Powodu Złego Humoru. Jeśli domniemana kobieta lubi puzzle, to już pełnia szczęścia.

Radzę nie sugerować się za bardzo tym co słyszałeś na temat gier. Ja dla odmiany znam kilka osób płci pięknej, które stwierdziły, że carcasonne jest nudne i nigdy w życiu już w to nie zagrają. Zawsze polecam próbną rozgrywkę jeśli masz taką możliwość, a później ewentualnie zakup.
ODPOWIEDZ