Gry dla Chrześcijanina

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Rahit
Posty: 44
Rejestracja: 23 maja 2007, 11:03
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: Rahit »

Wiem że to totalny offtop, ale to bardzo interesujący temat.
Jestem zaskoczony trochę podejściem autora, nie rozumiem takiego podejścia, dlatego jestem daleki od krytyki, jednak zawsze uważałem, że swoje poczucie wiary budujemy na innych czynnikach, a nie grach, które mają bawić, a tym bardziej nie rozumiem, kwestii obrażenia kogoś przez tematykę gry, wtedy oznacza to że albo popadamy w skrajności (co niestety w kwestiach religijnych jest spotykane bardzo często), albo nasza wiara jest tak słaba, że można ją obrazić niemal wszystkim, nawet grafiką z gry.

Kolejna sprawa, to religia powinna rozwijać, uczyć itp. a tutaj widzę raczej ograniczenia, później ortodoksi religijni, wypowiadają się na jakiś temat, o którym nie mają pojęcia, gdyż nie spróbowali nawet podejść do tego, z uwagi na jakieś uprzedzenia, co jednak nie przeszkadza im w krytykowaniu tego.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: vinnichi »

Ok ale może autor szuka po prostu gier dla dziecka, bez demonów na okładce itp. Tak czy owak temat tak indywidualny że nie ma co offtopować. Kolega poprosił o propozycje gier, uzbierało się trochę i dalsza dyskusja będzie tylko napędzać offtop
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: stalker »

Możemy sobie ten wątek przesunąć od kilku wpisów wstecz do offtopu.

ŁMP
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: rastula »

stalker pisze:Możemy sobie ten wątek przesunąć od kilku wpisów wstecz do offtopu.

ŁMP

a to jest jakiś wątek specjalnej troski? bo forum to taki twór, gdzie dyskusja biegnie dość swobodnie i często zawija do niespodziewanych portów i jakoś nikt się burzy.


no chyba, że dyskusja owa obraża czyjeś uczucia religijne...:-/
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: stalker »

Nie, jest już nie na temat. Co wątek „Co kupić”. Karmisz trolle? :)
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: rastula »

stalker pisze:Nie, jest już nie na temat. Co wątek „Co kupić”. Karmisz trolle? :)

no dobra ...to powiem jakiej gry powinni chrześcijanie unikać ;-) czyli czego nie kupować


https://boardgamegeek.com/boardgame/129 ... board-game
Rahit
Posty: 44
Rejestracja: 23 maja 2007, 11:03
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: Rahit »

vinnichi pisze:Ok ale może autor szuka po prostu gier dla dziecka, bez demonów na okładce itp. Tak czy owak temat tak indywidualny że nie ma co offtopować. Kolega poprosił o propozycje gier, uzbierało się trochę i dalsza dyskusja będzie tylko napędzać offtop
Zgodzisz się jednak, że gry nie łamiące Przykazań, to coś innego niż, gry bez demonów na okładce, ponieważ taka gra jak K2, Puerto Rico, Small World i inne też nie pasują do wytycznych.
Tak jak pisałem wcześniej religia ma też rozwijać, to taka sama dziedzina życia jak każda inna, dlatego wychodząc z punktu wyjścia że dzieci będą się rozwijac w jednym słusznym kierunku, automatycznie skazuje je na upośledzenie w innych dziedzinach.

@rastula zwrócił uwagę na bardzo istotną rzecz, że jak pojawia się temat religii, to nagle staje się to temat jakiś zamknięty, w którym szczególnie trzeba ważyć słowa.
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: stalker »

Rahit pisze:@rastula zwrócił uwagę na bardzo istotną rzecz, że jak pojawia się temat religii, to nagle staje się to temat jakiś zamknięty, w którym szczególnie trzeba ważyć słowa.
Myślę, że w tym konkretnym przypadku to była odpowiedź na prośbę założyciela wątku, który poprosił mówców o umiarkowanie. Tak więc mówimy raczej o szacunku dla człowieka, niż o specjalnym szacunku dla jakiejś religii.

A co do uczuć religijnych — tak samo: Jeśli teoretyczny X prosi, aby uszanować jego uczucia religijne, to znaczy, że chce, aby odnieść się z szacunkiem zarówno do niego, jak i do tego, w co wierzy. Ważyć słowa należy zawsze.
Zakładam zatem, że będziemy szanować zarówno odczucia X związane z jego wiarą, jak i jego ulubiony system bitewny :)

To tak ogólnie.

No i chyba mogę nie (chcieć) grać w jakąś grę, jeśli wierzę w to, że należy szanować życie ludzkie, a tymczasem proponuję mi się np. tytuł, w którym wali się do każdego dla własnej prywatnej korzyści jak w jakimś barbarzyńskim ustroju, gdzie władza należy tylko do najsilniejszego? :)
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Rahit
Posty: 44
Rejestracja: 23 maja 2007, 11:03
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: Rahit »

stalker pisze: No i chyba mogę nie (chcieć) grać w jakąś grę, jeśli wierzę w to, że należy szanować życie ludzkie, a tymczasem proponuję mi się np. tytuł, w którym wali się do każdego dla własnej prywatnej korzyści jak w jakimś barbarzyńskim ustroju, gdzie władza należy tylko do najsilniejszego? :)
Jak najbardziej, masz prawo nie chcieć, niemniej uważam, że jest różnica pomiędzy odrąbywanie łbów i obrażaniem się przez interakcję, a jednym słusznym celem, co jak dla mnie jest skrajnością.
Podkreślam jak dla mnie, co chyba mam prawo napisać swobodnie i nie mieć poczucia, że tym kogoś obraziłem.

Na koniec dodam takie porównanie być może mylne, ale to tak jakby, ktoś szukał gry, gdzie kobieta na grafice żetonów musi mieć spódnice po kostki nie krótszą, niby nic złego, ale... (oczywiście jak dla mnie, osoby, która uważa, że najzdrowszy jest środek, choć nie zawsze najlepszy).
Tuminure
Posty: 555
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: Tuminure »

Rahit pisze:Jestem zaskoczony trochę podejściem autora, nie rozumiem takiego podejścia (...)
vinnichi pisze:Ok ale może autor szuka po prostu gier dla dziecka, bez demonów na okładce itp. (...)
Warto zauważyć, że autor tego wątku, jest także autorem wątków takich jak ten http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 43&t=32566 ;) (żeby nie było - to mój jeden z ulubionych wątków na tym forum).

A co do tematu, pasuje jeszcze Burn In Hell.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Gry dla Chrześcijanina

Post autor: Pan_K »

To ja - tak zupełnie niezobowiązująco - zwrócę jedynie uwagę, że np. pierwszy sobór w Jerozolimie, będący w praktyce spotkaniem apostołów, ustalił, że chrześcijanie mogą jadać wszystko (nie muszą zachowywać przepisów prawa Mojżeszowego odnośnie pokarmów), za wyjątkiem pokarmów poświęconych bożkom. Czy to świadczyło o tym, że wiara apostołów była słaba?
Inny przykład: św. Ambroży bardzo mocno obstawał przy tym, żeby nie zachowywać pogańskich obyczajów, w tym np., by nie było wizerunku bogini Wiktorii w sali posiedzeń senatu. Czy to też świadczy o słabości wiary biskupa Mediolanu?
Wydaje się, że trudno doszukiwać się objawów słabej wiary w unikaniu kontaktu z demonami.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
ODPOWIEDZ