Jakaś fajna karcianka?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
niktos
Posty: 37
Rejestracja: 22 sty 2007, 14:54
Lokalizacja: Wawa

Jakaś fajna karcianka?

Post autor: niktos »

Ostatnio ze znajomymi często grywamy w karcianki, ale to co mam już zaczęło mi się przejadać. Możecie zaproponować jakąś fajną karciankę "dla odmiany"? Najlepiej w 2 kategoriach: do myślenia oraz na imprezę.

Co mam (czyli co mnie nie interesuje):
Tichu, 6 nimmt, Zombiaki, Fasole, Blafuj, Atomówki, Spadamy, Felix, Munchkiny, Jungle Speed.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Jakaś fajna karcianka?

Post autor: Don Simon »

Race for the Galaxy i Cytadela. Kolejnych imprezowych raczej Ci nie trzeba.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
hamanu
Posty: 856
Rejestracja: 16 lis 2006, 14:19
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Jakaś fajna karcianka?

Post autor: hamanu »

Cytadela - nadaje sie i na imprezy i do pomyslenia :) Dobrze sprawdza sie przy roznej ilosci graczy
Bang - bardziej imprezowa. Lepiej sie sprawdza przy komplecie (7 osob)
"Jutro to dziś, tyle że jutro."
S. Mrożek
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jakaś fajna karcianka?

Post autor: maluman »

Zgadzam się z Szymonem, że imprezowych Ci już nie trzeba.
Polecam Meuterera lub Verrater'a. To w kategorii do myślenia. Być może jeszcze mi jakiś egzemplarz Meuterera został, odezwij się na PW jeśli chcesz po kosztach.
Poza tym warto spojrzeć na San Juan i Sankt Petersburg (który ma planszę, ale tyle w nim planszówki co w Chińczyku karcianki).

A jeśli bardzo Ci zależy na lekkich karciankach to polecam Coloretto, szczególnie że talią Coloretto można grać w Pit'a (http://krainagier.blogspot.com/2007/05/ ... olsce.html) i w Blafuj (ale Blafuj już masz...). Ja często w ramach chwilera wyciągam talię i gramy w Pit'a - sprawdza się.

pozdrawiam, m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
vder
Posty: 716
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 281 times
Been thanked: 119 times

Re: Jakaś fajna karcianka?

Post autor: vder »

To ja też się dołączę do pytania o karciankę. Tylko z mojej stony idealna karcianka powinna:
- dobrze chodzić na osoby
- zajmować mało miejsca po złożeniu (najlepiej żeby w kieszeń wchodziła)
- być nie za droga (żeby nie szkoda było brać na różne dziwne wyjazdy)
- być interesująca dla pań

chyba tyle. Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 694
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 286 times
Been thanked: 86 times

Re: Jakaś fajna karcianka?

Post autor: MataDor »

Najlepszą karcanką jaką znam jest Race for The Galaxy, z tym że to kacianka do myślenia. Imprezowych nie znam bo mnie nigdy nie interesowały takowe.
Co do RftG to jestem nią totalnie zakręcony, im więcej gram tym bardziej ją poznaję i tym więcej chcę grać, poezja.
Nie sądzę aby mogła się podobać kobietom, ale głowy nie dam ;)
Niestety jest bardzo droga, ale to jedne z moich najlepiej wydanych pieniedzy na grę, bo wiem że będzie jeszcze bardzo długo gościła na moim stole.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
vder
Posty: 716
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 281 times
Been thanked: 119 times

Re: Jakaś fajna karcianka?

Post autor: vder »

Z Race for The Galaxy miałem przyjemność, ale tylko raz czy dwa. A tam bez znajomości kart to mam wrażenie, że jest się tylko tłem dla bardziej ogranych. No i dla pań to chyba nie (przynajmniej nie dla mojej :)). A San Juan?? podobno podobne, a i tematyka bardziej przyswajalna dla kobiet.
Awatar użytkownika
Clagus
Posty: 106
Rejestracja: 07 wrz 2007, 12:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakaś fajna karcianka?

Post autor: Clagus »

A ja tradycyjnie polecam Battle Line.
"Szlachetna gra posiada otchłanie, w których szlachetna dusza często przepada"
Moje gry
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Jakaś fajna karcianka?

Post autor: Geko »

Don Simon pisze:Race for the Galaxy i Cytadela
Świetny wybór. Pierwsza bardzo grywalna i kombinacyjna, druga bardziej imprezowa i psychologiczna.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakaś fajna karcianka?

Post autor: steady »

Caylus Magna Carta -- od dwóch do czterech osób (i w każdym składzie dobre!), niedrogie, dużo możliwości, duża "regrywalność".
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Re: Jakaś fajna karcianka?

Post autor: jax »

Nie bede sie powtarzal za przedmowcami wiec tylko dorzuce dobre do pomyslenia:

Nottingham
Fist of Dragonstones
Don
FBI (tez do piwa)
Kuhhandel (tez do piwa)
Mogul
Boomtown
Edel Stein & Reich
Flix Mix (do piwa ale pod wplywem % moze byc ciezko :-) )
Hindu Windu (tez do piwa)
No thanks! (tez do piwa)
Queen's Necklace
Tichu
Turn the Tide (tez do piwa)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Dandee
Posty: 208
Rejestracja: 21 lut 2008, 22:47
Lokalizacja: Łowicz - Mińsk Mazowiecki

Re: Jakaś fajna karcianka?

Post autor: Dandee »

Dołączam się do głosów za Cytadelą z powodu jej wszechstronności. Najczęściej grywamy z żoną w wariant dwuosobowy i świetnie się sprawdza.

Z drugiej ręki dołożę Condottiere, bo ma proste zasady, małą planszę części włoch, zapewnia szybką rozgrywkę i pozwala wybrać wersję rozgrywki (polecam dobieranie kart po każdej bitwie).
"Fabricati diem, punk"
Awatar użytkownika
lokhgard
Posty: 80
Rejestracja: 27 sty 2006, 22:34
Been thanked: 1 time

Re: Jakaś fajna karcianka?

Post autor: lokhgard »

Munchkin całkiem dobrze sprawdza się na imprezach. Jest prosty, zajmuje mało miejsca i teoretycznie można grać w dowolną ilość osób. Nie jest może tak wyrafinowaną formą rozrywki jak Cytadela, ale też potrafi pozytywnie zaskoczyć.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Jakaś fajna karcianka?

Post autor: BloodyBaron »

Don Simon pisze:Race for the Galaxy i Cytadela. Kolejnych imprezowych raczej Ci nie trzeba.
Też myślę, że masz wystarczająco dużo gier imprezowych :) może lepiej dwie do kombinowania?
Wtedy sugeruję wybrać spośród:

- San Juan (moja ulubiona karcianka)
- Caylus Magna Carta
- Cytadela

W RftG możesz utopić graczy w nadmiarze typów kart - potrzeba paru gier, żeby tą ilość ogarnąć.
San Juan daje podobne wrażenia, a jest dużo przystępniejszy - gracz, który gra pierwszy raz zrozumie, będzie grał samodzielnie i ma szansę wygrać - i to nie tylko ze względu na fart.

CMC to karciankowa klasa sama w sobie w kategorii cięższych pozycji. Dość powiedzieć, że wpływ losowego dobierania kart jest minimalny na rezultat rozgrywki i występuje jedynie w zakresie jej przebiegu (trzeba dobrać strategię do kart, ale nie ma ewidentnie lepszych czy gorszych układów).

Cytadela jest tu szeroko komentowanym tytułem więc już nie będę powtarzał argumentów za.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Lord_Kristof
Posty: 110
Rejestracja: 17 lut 2008, 12:39
Lokalizacja: Kraków / Rochester / Canterbury
Kontakt:

Re: Jakaś fajna karcianka?

Post autor: Lord_Kristof »

Zombiaki - świetna na dwóch graczy, ale nie do ciągłego grania. Raczej tak raz na czas po dwie rozgrywki (co by się "frakcjami" wymienić).
Jungle Speed - jak dla mnie numer jeden jeśli o Party Games chodzi.
Mag Blast, Blefuj - nie grałem, ale słyszałem niezłe opinie. Szczególnie system trafiania w Mag Blaście brzmi obiecująco gdy o party games chodzi ;)
Wypas - śmiechowa, słyszałem tutaj zarzuty o nierówności, ale to akurat chyba cecha immanentna karcianek, więc nie ma się co przejmować, szczególnie że to party game. Mnie tam się podoba i lubię sobie pomeczeć :D
Wiochmen2 - zdecydowanie godna kontynuacja Wiochmena, co prawda tutaj teoretycznie jest "jakaś-tam" plansza (bo z kart), ale to nie zmienia faktu, że to gra karciana. Na dodatek zabawna, szybka i o sporym rozstrzale graczy (od dwóch do sześciu).
Any time spent with games is time well spent!
http://www.bestiariusz.pl
Dość to popularne, więc w sumie czemu nie: moja kolekcja gier
niktos
Posty: 37
Rejestracja: 22 sty 2007, 14:54
Lokalizacja: Wawa

Re: Jakaś fajna karcianka?

Post autor: niktos »

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Z pewnością skorzystam :) Ale niech wątek się toczy dalej. Może ktoś jeszcze coś fajnego dorzuci.
niktos
Posty: 37
Rejestracja: 22 sty 2007, 14:54
Lokalizacja: Wawa

Re: Jakaś fajna karcianka?

Post autor: niktos »

maluman pisze:Polecam Meuterera lub Verrater'a. To w kategorii do myślenia. Być może jeszcze mi jakiś egzemplarz Meuterera został
A toto nie jest dostępne normalnie w sprzedaży?
Dandee
Posty: 208
Rejestracja: 21 lut 2008, 22:47
Lokalizacja: Łowicz - Mińsk Mazowiecki

Re: Jakaś fajna karcianka?

Post autor: Dandee »

A może klimaty kosmiczne?
Race for the Galaxy.
"Fabricati diem, punk"
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakaś fajna karcianka?

Post autor: westwood »

niktos pisze:
maluman pisze:Polecam Meuterera lub Verrater'a. To w kategorii do myślenia. Być może jeszcze mi jakiś egzemplarz Meuterera został
A toto nie jest dostępne normalnie w sprzedaży?
Jest. Np. w Rebelu.
ODPOWIEDZ