Arkham Horror - czy warto kupic?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Meanthord
Posty: 73
Rejestracja: 12 mar 2006, 22:26

Arkham Horror - czy warto kupic?

Post autor: Meanthord »

Witka!

Gra juz znana, kto sie nagral, ten sie nagral :), stad krotkie, proste i zolnierskie pytanie: czy warto w to wchodzic, warto kupic? Szukam jakiejs gry do co-opa (Camelota juz mam), ale nie za wszelka cene, zwlaszcza, ze Pandemic na horyzoncie... troszke w AH odstrasza mnie mnogosc zasad, ale klimat mi pasuje. Waham sie, stad moje pytanie :). Nie zastrzele, jak odradzicie, ale jesli po kupnie okaze sie kiszka, to bedzie na was :P :D.

Czekam na opinie i pozdrawiam :).
Awatar użytkownika
assurbanipal
Posty: 250
Rejestracja: 09 sie 2007, 04:59
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Has thanked: 1 time

Re: Arkham Horror - czy warto kupic?

Post autor: assurbanipal »

Ja kupiłem swój egzemplarz nieco ponad miesiąc temu, w sumie rozegrałem kilkanaście gier (większość z dodatkiem "The King in Yellow") w składzie 1-3 osobowym i ani trochę nie żałuję zakupu. Moim zdaniem gra jak najbardziej warta swojej ceny. Zasad wbrew pozorom nie ma tak dużo jakby się wydawało - z polską instrukcją są do opanowania w max. 2 godziny (w czasie gry "zapoznawczej"). Jeżeli chodzi o klimat to jeżeli lubisz Lovecrafta to jest OK, ale pod warunkiem, że wszyscy gracze władają angielskim na przynajmniej średnim poziomie (albo odczytywaniem kart zajmuje się jedna osoba) bo inaczej gra sprowadza się do mechanicznego wykonywania rzutów kością (te są opisane w sposób bardzo przejrzysty i nawet osoby nie znające angielskiego są w stanie sobie z nimi poradzić) i cały klimat się ulatnia....
Tak więc polecam :D
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2813
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror - czy warto kupic?

Post autor: Ink »

Jesli lubisz gry kooperacyjne, jesli nie przeszkadza Ci, ze gra ma blizej do RPG niz do klasycznych planszowek typu euro, jesli odpowiadaja Ci, a nie odstraszaja Cie emocje zwiazane z rzucaniem koscmi i ciagnieciem kart - jak najbardziej warto kupic. Zasady, jak napisal przedmowca, sa tylez dosc obszerne, co intuicyjne i latwo wchodzace do glowy. Faktycznie potrzebna jest znajomosc angielskiego, ale niekoniecznie u wszystkich - bardzo dobrze gralo nam sie z jedna osoba zarzadzajaca wszystkimi kartami (chociaz wtedy dobrze jest, jesli zna ona angielski na tyle, by moc robic tlumaczenia "w locie" nawet tych kawalkow literacko-klimatycznych, bo inaczej faktycznie gra ograniczy sie do suchego rzucania).
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Wladek
Posty: 330
Rejestracja: 15 kwie 2008, 20:59
Lokalizacja: Vienna

Re: Arkham Horror - czy warto kupic?

Post autor: Wladek »

Heh, Arkham było moją pierwszą od lat planszówką- więc nie wydaje mi się, żeby zasady byłyby jakoś szczególnie zagmatwane. Mechanika na dobrą sprawę bardzo przypomina tę z nWoD'u, więc jeżeli Twoi gracze mają obycie z rpg'ami to nie powinieneś mieć problemów z wyjaśnieniem im tajników rozgrywki. Zaś sama gra jest niezwykle klimatyczna (dla mnie akurat to był argument skłaniający do zakupu :wink: ) i wciągająca, tyle że bez dodatków cierpi na syndrom powtarzalności, a jak już kupisz jakiś dodatek to masz ochote na następny... i następny...


edit: I fakt, osoby grające muszą znać angielski, aby w pełni czerpać przyjemność z gry. Nawet jeżeli znajdzie się osoba, która przyjmie na siebie obowiązek prowadzenia rozgrywki, tłumaczenia na bieżaco kart i storytellingu- po prostu ciągłe pytania naprawde poprafią zepsuć atmosferę. Przynajmniej w mojej opinii.
barchan
Posty: 19
Rejestracja: 07 lut 2007, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Arkham Horror - czy warto kupic?

Post autor: barchan »

Warto. Wg mojej żony nawet bardzo warto (jej ulubiona planszówka). Sprawdź promocje, w jednym ze sklepów internetowych widziałem AH w bardzo dobrej cenie :)
Awatar użytkownika
Matchay
Posty: 22
Rejestracja: 04 cze 2004, 15:52
Lokalizacja: Ettlingen / Łódź

Re: Arkham Horror - czy warto kupic?

Post autor: Matchay »

Witam,
miałem okazję grania w AH w trzech różnych ekipach i potwierdzam, że najlepszą kombinacją jest dobra znajomośc języka angielskiego oraz podstawa literacka w postaci przeczytanych choc paru opowiadań Lovecrafta przez wszystkim graczy. Z najmniejsza przyjemnoscia gralem w zespole,w ktorym nie dosc, ze musialem tlumaczyc każdą kartę, to jeszcze pokrótce trzeba było graczom objaśniac "pojęcia podstawowe" lovecraftianizmu. Klimat idzie w cholerę. A w kości to sobie można pograc w przerwie między pokerem a bilardem, dziękuję bardzo, nie wsiadam.
Dobra cena na anglojęzycznego AH zdarza się na niemieckim ebayu. "Tamtejsi autochtoni" mają do dyspozycji wydanie w języku rodzimym, więc wersje "niearyjskie" ;),jak się pojawią, schodzą za niższe ceny.
Pozdrawiam,
Maciej
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Arkham Horror - czy warto kupic?

Post autor: Grzech »

Jak będziesz kupował na ebay'u to polecam 1 wydanie. Moim zdaniem ma dużo ładniejszą planszę.
Awatar użytkownika
Meanthord
Posty: 73
Rejestracja: 12 mar 2006, 22:26

Re: Arkham Horror - czy warto kupic?

Post autor: Meanthord »

Dziekuje wszystkim za opinie (czekam na jeszcze :P), troszke zmartwiony jestem ta "znajomoscia podstawy literackiej" celem odpowiedniego wczucia sie w klimat. Angielski nie jest problemem (swoja droga wcale nie uwazam, aby jedna osoba czytajaca i tlumaczaca karty byla nieporozumieniem, chociazby dlatego, ze znajomosc jezyka moze byc rozna u roznych osob). Moze zanim w koncu zdecyduje sie na zakup zdazy wyjsc upragniony Pandemic i dylemat zniknie ;).
Awatar użytkownika
Wladek
Posty: 330
Rejestracja: 15 kwie 2008, 20:59
Lokalizacja: Vienna

Re: Arkham Horror - czy warto kupic?

Post autor: Wladek »

Jeżeli tzw. znajomość podstawy literackiej jest dla Ciebie problemem to doglębnie się zastanów nad zakupem. Serio. Sercem gry jest właśnie klimat związany z prozą Lovecrafta. Gdy grałem z osobami, które nie czuły klimatu Cthulhu było wręcz tragicznie. Żebyś później nie żałował tych 140zl. Więc ostrożnie. :wink:
Awatar użytkownika
Matchay
Posty: 22
Rejestracja: 04 cze 2004, 15:52
Lokalizacja: Ettlingen / Łódź

Re: Arkham Horror - czy warto kupic?

Post autor: Matchay »

Meanthord pisze:Angielski nie jest problemem (swoja droga wcale nie uwazam, aby jedna osoba czytajaca i tlumaczaca karty byla nieporozumieniem, chociazby dlatego, ze znajomosc jezyka moze byc rozna u roznych osob).
Tak, masz rację, przepraszam za skrót myślowy; w rzeczy samej nawet bardzo dobrze się gra, gdy jedna osoba przejmuje funkcję "mistrza gry". Bardziej chodziło mi o karty osobiste - przedmioty, czary itp. Gracz z bardzo nikłą znajomością angielskiego będzie dośc często dopytywał się, po pewnym czasie spowoduje to u niego poczucie dyskomfortu. Szczególnie, przepraszam za wyrażenie, "Grzebanie W Kupie" (w celu wybrania czaru czy itemu) przez osobę na bakier z językiem angielskim potrafi samo w sobie awansowac do roli przedwiecznego koszmaru ...

Pozdrawiam!
Maciej
PS: Polecam mały wstęny test językowy dla graczy - przetłumaczenie paru tekstów Fisha z czasów Marillionu ;)
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror - czy warto kupic?

Post autor: zara2stra »

PS: Polecam mały wstęny test językowy dla graczy - przetłumaczenie paru tekstów Fisha z czasów Marillionu ;)
Boshe drogi, a cóż biedny Fish miał za Marillionu wspólnego z Lovecraftem? No chyba, że kiedy był "Incommunicado" po jakimś mocniejszym trunku. No bo jednak jego inkuby były kapkę inne niż te spod pióra samotnika z Providence ;)

A ze swojej strony AH polecam, chociaż byłbym ostrożny, jeśli to Pandemic jest obiektem westchnień - w P. nie miałem okazji zagrać, ale z tego co czytałem to rozgrywkę można zakończyć w niecałą godzinę - to idealnie tyle czasu co rozłożenie i złożenie podstawki do AH ;)
Awatar użytkownika
Matchay
Posty: 22
Rejestracja: 04 cze 2004, 15:52
Lokalizacja: Ettlingen / Łódź

Re: Arkham Horror - czy warto kupic?

Post autor: Matchay »

zara2stra pisze: Boshe drogi, a cóż biedny Fish miał za Marillionu wspólnego z Lovecraftem?
Nic, oprócz używania przymiotników i czasowników spoza najpopularniejszego zestawu 3000. Takie luźne skojarzenie, nie musi Ci pasowac, ale tez nie musisz zaraz "imieniem nadaremno"... ;)

zdr
m
Awatar użytkownika
assurbanipal
Posty: 250
Rejestracja: 09 sie 2007, 04:59
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Has thanked: 1 time

Re: Arkham Horror - czy warto kupic?

Post autor: assurbanipal »

zara2stra pisze:(...) w P. nie miałem okazji zagrać, ale z tego co czytałem to rozgrywkę można zakończyć w niecałą godzinę - to idealnie tyle czasu co rozłożenie i złożenie podstawki do AH ;)
Przesadzasz :wink: Na rozłożenie AH (z Królem w Żółci) potrzeba max 10 min. Złożenie tego wszystkiego z powrotem do pudła trwa jeszcze krócej. Inaczej sprawa ma się z samą grą, która potrafi trwać od 1,5 do 3,5 godziny. Przynajmniej moje rozgrywki (w składzie od jednej do trzech osób - czasem gracze kontrolowali po dwie postacie) zamykały się w takim przedziale czasowym. W tej kwestii sporo zależy od dociąganych kart, no i wylosowanego na początku Przedwiecznego.

Meanthord pisze:(...)troszke zmartwiony jestem ta "znajomoscia podstawy literackiej" celem odpowiedniego wczucia sie w klimat
Toż to nie problem. Opowiadania Lovecrafta są na tyle krótkie, że spokojnie w dwa dni można "łyknąć" wystarczającą dawkę do wczucua się w klimat. Do tego kolejny dzień można poświęcić na przejrzenie podręcznika głównego do Zewu Cthulhu (RPG) i dodatku zatytyowanego "Krainy Snów", w których zawartych jest sporo informacji wprowadzających w świat Lovecrafta.
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror - czy warto kupic?

Post autor: zara2stra »

Dobra przyznaję, że okoliczności w których zwykle rozkładam AH mogą być niesprzyjające (okolice 21/22:00, po uśpieniu córek) i robię to zwykle sam (bo zwykle gram w AH solo), ale rozłożenie gry z wszystkimi obecnymi dodatkami, wybranie przedmiotów startowych, przetasowanie kart etc. zajmuje mi zwykle koło godziny. Może to kwestia spakowania? Całość trzymam w obu dużych pudłach (podstawka + DH) we względnym porządku, więc wydaje mi się, że i tak wszystko jest optymalnie przygotowane do rozłożenia.

Jeśli chodzi o czas samej gry, to jeszcze nigdy nie udało mi się skończyć jej w 2h, i wydaje mi się to niemożliwe dla początkujących - jeśli ma to znaczenie dla Meanthorda, jest to jak najbardziej jedna z kwestii do rozpatrzenia; w końcu na BGG wszyscy chwalą Pandemic między innymi za szybką rozgrywkę.

A kontynuując offtopic muzyczny - Fugazi Marillionu może się sprawdzić całkiem nieźle jako tło do AH ;)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Arkham Horror - czy warto kupic?

Post autor: Geko »

Widzieliście to? Kto chciał kupować, teraz musi się zastanowić.
Szok i brawa za odwagę!

http://www.galakta.pl/newspost_88.html
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
assurbanipal
Posty: 250
Rejestracja: 09 sie 2007, 04:59
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Has thanked: 1 time

Re: Arkham Horror - czy warto kupic?

Post autor: assurbanipal »

No to pozostaje trzymać kciuki za wydawcę. Jak sie uda, to dla wielu zniknie problem bariery językowej i gra zapewne znajdzie wielu nabywców.
zara2stra pisze:Jeśli chodzi o czas samej gry, to jeszcze nigdy nie udało mi się skończyć jej w 2h, i wydaje mi się to niemożliwe dla początkujących
Większość partii rzeczywiście kończy się w okolicach 2,5 - 3 godzin. Niemniej jedną (rozgrywaną solo) grę zakończyłem po ok.94 minutach (w tym czasie byłem zalewać kawę, więc dlatego napisałem 1,5 godziny). Gra oczywiście zakończyła się moją przegraną.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2813
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror - czy warto kupic?

Post autor: Ink »

Geko pisze:Widzieliście to? Kto chciał kupować, teraz musi się zastanowić.
Szok i brawa za odwagę!

http://www.galakta.pl/newspost_88.html
News poszedl, thanks for the tip.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6451
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 583 times
Been thanked: 935 times

Re: Arkham Horror - czy warto kupic?

Post autor: Odi »

No no... to teraz i ja zacząłem się zastanawiac nad wpisaniem AH na listę gier do nabycia.
Fajnie, że można grac solo, bo wśród moich znajomych, tylko ja jeden wiem, czego zapowiedzią jest zaspiew Iaaa Iaaaa Shubb-Niggurath.... :twisted:

Ale jeśli będzie po polsku, to prawdopodobnie uda mi się do niej przekonać kilka osób
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror - czy warto kupic?

Post autor: yosz »

Ja już wpisałem sobie na listę zakupów :twisted: (miałem kupić eng verszyn, ale jeżeli pl będzie dobrze przetłumaczona, to kupię oczywiście pl)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Arkham Horror - czy warto kupic?

Post autor: Ryslaw »

Matchay pisze: PS: Polecam mały wstęny test językowy dla graczy - przetłumaczenie paru tekstów Fisha z czasów Marillionu ;)
Rozumiem, że Grendela traktujemy jako Wielkiego Przedwiecznego? :)
Awatar użytkownika
Wladek
Posty: 330
Rejestracja: 15 kwie 2008, 20:59
Lokalizacja: Vienna

Re: Arkham Horror - czy warto kupic?

Post autor: Wladek »

PS: Polecam mały wstęny test językowy dla graczy - przetłumaczenie paru tekstów Fisha z czasów Marillionu
Za przeproszeniem, ale głupoty gadasz. Do absolutnie komfortowej gry wystarczy znajomość angielskiego na poziomie FCE. Pamietajmy, że to nie są opowiadania Lovcrafta w jego jezyku rodzimym, ale współczesna gra. A w nawiązaniu do wiadomości na gry-planszowe.pl to muszę powiedzieć, że nie przypominam sobie ani jednego razu, żebym spotkał się w tej grze z konstrukcjami jezykowymi, którch nie wyjaśniano mi kiedyś w szkole.
Awatar użytkownika
Meanthord
Posty: 73
Rejestracja: 12 mar 2006, 22:26

Re: Arkham Horror - czy warto kupic?

Post autor: Meanthord »

Dziekuje wszystkim za opinie, wobec perspektywy polskiej wersji wstrzymam sie z zakupem teraz - warto wspierac rodzime dzialania wydawnicze :), a kupowanie wersji eng, a kilka miesiecy pozniej wersji pol byloby bez sensu.
Czekam na Pandemic... :P
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror - czy warto kupic?

Post autor: zara2stra »

Ryslaw pisze:
Matchay pisze: PS: Polecam mały wstęny test językowy dla graczy - przetłumaczenie paru tekstów Fisha z czasów Marillionu ;)
Rozumiem, że Grendela traktujemy jako Wielkiego Przedwiecznego? :)
;) :P
Obrazek
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2813
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror - czy warto kupic?

Post autor: Ink »

Wladek pisze:A w nawiązaniu do wiadomości na gry-planszowe.pl to muszę powiedzieć, że nie przypominam sobie ani jednego razu, żebym spotkał się w tej grze z konstrukcjami jezykowymi, którch nie wyjaśniano mi kiedyś w szkole.
Zrob test: wez pare kart (eventow) i daj do przetlumaczenia (nie zalapania, o co chodzi, tylko przetlumaczenia) przecietnemu licealiscie z przecietnego liceum (nie dobremu licealiscie z dobrego liceum). Bedziesz wiedzial, w czym problem. Nie mierz wszystkich swoja miara.

No chyba, ze czepiasz sie slowa "konstrukcja". Faktycznie, poza poprzestawianym szykiem i dosc zlozonymi zdaniami jakichs wielkich ekstrawagancji tam nie ma. Jest za to slownictwo zdecydowanie spoza "podstawowego tysiaca".
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Wladek
Posty: 330
Rejestracja: 15 kwie 2008, 20:59
Lokalizacja: Vienna

Re: Arkham Horror - czy warto kupic?

Post autor: Wladek »

Ciekawy pomysł, jak tylko mi się skończą matury to zaprosze paru kolegów na partyjkę Arkham. Do tej pory nie kwestionowałem rozumienia przez nich kart, ale rzeczywiście, możliwe, że się nie przyznawali :wink:
ODPOWIEDZ