Gra dla pary seniorów 80+ na początek

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
mikelo75
Posty: 58
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:23
Lokalizacja: Warszawa / Komorów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Gra dla pary seniorów 80+ na początek

Post autor: mikelo75 »

Poradzicie coś dla pary seniorów w wieku 80+? Osoby intelektualnie sprawne, ale bez doświadczenia z planszówkami, więc pewnie na początek coś z niezbyt skomplikowanymi zasadami ale dające przyjemność z grania.
Pozdrawiam,
Michał

Moje gry
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra dla pary seniorów 80+ na początek

Post autor: anna26 »

Moi chcą grać tylko w Carcassonne z dodatkiem - inne za trudne.
Chcę jeszcze spróbować karciankę Niezłe Ziółka- może chwyci.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9415
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Gra dla pary seniorów 80+ na początek

Post autor: MichalStajszczak »

Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla pary seniorów 80+ na początek

Post autor: Quille »

U mnie (60+) chwycił Ogródek, Carcassonne, Kakao i Niezłe ziółka. Pięć klanów, też (sama mechanika się bardzo spodobała), ale bez licytacji (naprzemienne ruchy w grze dwuosobowej) i dżiny na razie tylko za jako punkty (bez używania zdolności).
Polecano mi też Splendor, więc może dla 80+ też się nada?
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Gra dla pary seniorów 80+ na początek

Post autor: gregos »

Kingdomino, Park Niedźwiedzi, Blueprints, Red 7 lub wspomniane wcześniej Niezłe Ziółka powinny być odpowiednimi tytułami na start.
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra dla pary seniorów 80+ na początek

Post autor: anna26 »

Jeszcze sobie przypomniałam że lubią Timeline-ale to nie jest tak do końca prawdziwa gra planszowa.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra dla pary seniorów 80+ na początek

Post autor: Danielf »

Wsiąść do pociągu. Z moją babcią zadziałało.
GeniesGames
Posty: 19
Rejestracja: 25 paź 2017, 18:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra dla pary seniorów 80+ na początek

Post autor: GeniesGames »

A może coś trochę taktycznego jak Rój? Ewentualnie Mr.Jack - tam też jest trochę kombinowania :)
Genies Games - największa wypożyczalnia gier planszowych w Warszawie
Oferta wypożyczalni
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla pary seniorów 80+ na początek

Post autor: Quille »

Danielf pisze:Wsiąść do pociągu. Z moją babcią zadziałało.
O właśnie, zapomniałam, mojej mamie Wsiąść do pociągu też podeszło. Ale wersja USA, bez dworców i tuneli.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Gra dla pary seniorów 80+ na początek

Post autor: hipcio_stg »

Może stary dobry jaipur?
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Gra dla pary seniorów 80+ na początek

Post autor: TV3 »

Patchwork.
Awatar użytkownika
idha
Posty: 402
Rejestracja: 04 sty 2009, 00:17
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 31 times

Re: Gra dla pary seniorów 80+ na początek

Post autor: idha »

Wielokrotnie podawałam w tego typu wątkach jeden tytuł - Qwirkle. Ilekroć pokazywałam ten tytuł seniorom, zawsze bardzo dobrze się bawili, czasem nawet sami wykazywali zainteresowanie grą (np. kiedy ich wnuczek rozgrywał partię). Myślę, że nowoczesne gry mogą się wydawać takim ludziom zbyt dziecinne (jakieś obrazki, żołnierzyki, wagoniki i to wszystko takie kolorowe - na pewno dla dzieci), bo i często tak gry planszowe postrzegają - jako zabawkę. Qwirkle są dość abstrakcyjne i mają do tego bardzo proste zasady (w odróżnieniu od np Roju, który zasad ma znacznie więcej). Dają też sporo możliwości kombinowania, więc idealnie nadają się jako pierwsza gra nawet dla sceptycznych osób. Potem można zacząć pokazywać bardziej "kolorowe" tytuły, ale raczej z prostymi zasadami, oparte na dość tradycyjnych elementach i mechanizmach :)
albo_albo
Posty: 10
Rejestracja: 20 wrz 2014, 08:40

Re: Gra dla pary seniorów 80+ na początek

Post autor: albo_albo »

Splendor tani i prosty i na każdy wiek ewentualnie owczy pęd do tego ładnie wykonane figurki
vry
Posty: 69
Rejestracja: 11 maja 2018, 07:36
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla pary seniorów 80+ na początek

Post autor: vry »

Odświeżam. W tym roku wakacje spędzam z rodzicami (plus rodzinka moja) i myślę żeby zachęcić ich jakoś do planszowek. Wiek 60 plus (duży plus). Doświadczenie małe jedynie jakieś ryzyka , złówie, karty itd z wnukami i ojciec szachy i go. Problem taki że ojciec by wolał coś złożonego i najlepiej RPG z figurkami lub cięższe budowanie czegos(maniak RPG na kompie ale gry typu cywilizacja,setlersi itd też gra chętnie. Fan sf i fantasy) a mama raczej coś prostego (przynajmniej proste zasady i nie trawi fantasy). Ojciec troche za duzo siedzi na kompie i chciałabym zachęcić ich do gry razem.Gra nie za droga (Nie jest to najważniejsze kryterium)bez dużego czasu rozkładania. Gra musi chodzic na dwóch, raczej gateway (instrukcja może być długa ale łatwa do wyłożenia). Bardziej boję się o mamę że nie trafi. Ojciec raczej chwyci cokolwiek. Jak mu pokazuje co kupiliśmy dla malej to nie może się doczekać aż pogra ,mama raczej trzyma dystans z grami. Myślę nad kakao, 7 cudów pojedynek albo wzięciem naszego patchwork. Na pewno wezmę też red7.
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Gra dla pary seniorów 80+ na początek

Post autor: Pisarka »

Niezłe ziółka - kupiłabym dla samego wyglądu :mrgreen:
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gra dla pary seniorów 80+ na początek

Post autor: bukimi »

vry pisze: 13 maja 2018, 19:56 Odświeżam. W tym roku wakacje spędzam z rodzicami (plus rodzinka moja) i myślę żeby zachęcić ich jakoś do planszowek. Wiek 60 plus (duży plus). Doświadczenie małe jedynie jakieś ryzyka , złówie, karty itd z wnukami i ojciec szachy i go. Problem taki że ojciec by wolał coś złożonego i najlepiej RPG z figurkami lub cięższe budowanie czegos(maniak RPG na kompie ale gry typu cywilizacja,setlersi itd też gra chętnie. Fan sf i fantasy) a mama raczej coś prostego (przynajmniej proste zasady i nie trawi fantasy). Ojciec troche za duzo siedzi na kompie i chciałabym zachęcić ich do gry razem.Gra nie za droga (Nie jest to najważniejsze kryterium)bez dużego czasu rozkładania. Gra musi chodzic na dwóch, raczej gateway (instrukcja może być długa ale łatwa do wyłożenia). Bardziej boję się o mamę że nie trafi. Ojciec raczej chwyci cokolwiek. Jak mu pokazuje co kupiliśmy dla malej to nie może się doczekać aż pogra ,mama raczej trzyma dystans z grami. Myślę nad kakao, 7 cudów pojedynek albo wzięciem naszego patchwork. Na pewno wezmę też red7.
Jeśli budowanie czegoś i niezbyt skomplikowane, to możecie zerknąć na "O mój zboże" (tanie, szybkie, proste). Ewentualnie jeszcze prostsze "Zbuduj swoje miasto".
Ciut trudniejsze może być "Kawerna Jaskinia kontra jaskinia".

Kakao to też dobra propozycja, podobnie jak np. Carcassonne, chociaż w obu jest trochę dalej od klimatu.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
Asia - On Table
Posty: 421
Rejestracja: 09 mar 2018, 20:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 166 times

Re: Gra dla pary seniorów 80+ na początek

Post autor: Asia - On Table »

Ja z rodzicami często gram w Wiertła skały minerały. Gra im bardzo pasuje ze względu na to, że jest prosta w zasadach, ale nie "prostacka" rozgrywka. Trzeba czasami pomyśleć gdzie najlepiej wydobyć minerał aby przeciwnik nie miał łatwiej do kolejnego jeszcze lepszego. Tato mówił że gra mu przypomina grę komputerową Boulder Dash :) Ciocię ostatnio w nią wkręcili. Grają też często w Splendora, jednak na stole teraz królują właśnie Wiertła. Na moim kanale YT robiłam recenzję tej gry.
Moje Recenzje gier planszowych na kanale You Tube
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Gra dla pary seniorów 80+ na początek

Post autor: matten »

Może Pan tu nie stał? Pod względem mechaniki szału nie ma (ja po kilkudziesięciu partiach sprzedałem), ale tematyka może się spodobać rodzicom. Poza tym gra jest stosunkowo prosta do ogarnięcia i ma krótki setup.
Polecam również Splendor - nieskomplikowana, regrywalna i nieźle wykonana.
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
vry
Posty: 69
Rejestracja: 11 maja 2018, 07:36
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla pary seniorów 80+ na początek

Post autor: vry »

Ok dzieki chyba wybiorę kawerna kontra jaskinia i niezłe ziolka. Sobie kupię na pamiątkę z gór 7 cudów bo jeszcze nie mamy jak im się spodoba to na urodziny dostanie ktoś pojedynek . Wiertła skały minerały zobaczę recenzję bo nie słyszałam . Wezmę jeszcze red7 i myślę że styka. Myślę że 7 dni nie pogramy za duzo. Dzięki 😀
Puripuri_89
Posty: 2
Rejestracja: 23 maja 2018, 10:22

Re: Gra dla pary seniorów 80+ na początek

Post autor: Puripuri_89 »

Moja babcia (84 l.) szaleje w Sen, chociaż ma bonus wiekowy w postaci możliwości podglądania znanych jej kart.
ODPOWIEDZ