Gra strategiczna dla początkującego

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Mr Twincal
Posty: 25
Rejestracja: 14 lut 2008, 14:44
Lokalizacja: Okolice Leszna(Wschowa)

Gra strategiczna dla początkującego

Post autor: Mr Twincal »

Cóż, zdaje sobie sprawę, że gdzieś już pewno podobne pytanie padło, ale jednak zasięgnę waszej opinii. zaczynam dopiero grać w planszówki strategiczne, mam tylko "Ścieżki Chwały" i bardzo mi się podobają, po dwóch niecałych partiach. mam więc nadzieję, że znajdą się jakieś gry spełniające poniższe wymagania:

1. Gra musi być po polsku. i nie chodzi mi o polskie wydanie, ale o polską instrukcję. karty da rade przetłumaczyć samemu. Warunek ten ma absolutne pierwszeństwo- spośród moich ewentualnych partnerów do gry angielski ja znam najlepiej i wolałbym, żeby każdy miał możliwość sprawdzenia zasad, a nie abyśmy opierali się na moich mniej lub bardziej trafnych tłumaczeniach.

2. Gra powinna chodzić przede wszystkim na 2 graczy. Fajnie by było, gdyby można było rozszerzyć ją do 3-4.

3. Preferowane przeze mnie epoki to: wojny napoleońskie, wojny światowe(ale w europie), starożytność.

4. Wszelkiego rodzaju heksówki(mam na myśli dłubaniny a'la gry z serii Taktyka i Strategia), krótki setup i zasady łatwe do załapania mile widziane.

5. Hmmm, cena rozsądna to raczej 130-150 zł maksimum.

Z gier spełniających te warunki znalazłem na razie Hannibal Barkas, ale mam nadzieję, że takowych tytułów jest więcej :wink:
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra strategiczna dla początkującego

Post autor: Browarion »

Polecam przejrzeć najnowszy numer pisma Świat Gier Planszowych - jest tam artykuł o kilku takich grach.
Ja osobiście polecę, tam zresztą rekomendowany, Crusader Rex. Ekstra!

Poza tym warto przejrzeć po prostu Forum, skarbnice wiedzy i opinii, oraz zajrzeć na BoardGameGeek


witaj w planszówkowym gronie
8)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Mr Twincal
Posty: 25
Rejestracja: 14 lut 2008, 14:44
Lokalizacja: Okolice Leszna(Wschowa)

Re: Gra strategiczna dla początkującego

Post autor: Mr Twincal »

A czy do Crusadera jest gdzieś polska instrukcja? Bo podstawowym warunkiem jest istnienie takowej... Poza tym średniowiecze średnio mnie kręci, co zresztą widać w oczekiwaniach od gry. niemniej dzięki za radę :wink:
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Gra strategiczna dla początkującego

Post autor: cezner »

Hannibal: Rome vs. Carthage - jest polska instrukcja jak kupujesz w jednym ze sklepów. Tylko cenowo trochę nie spełnia kryteriów.

Napoleon's Triumph - też jest polska instrukcja. W tym samym sklepie... No cenowo też trochę nie spełnia kryteriów.

Fryderyk - jest polska instrukcja. Pancho chyba chciał się pozbyć za niewielkie pieniądze. Z tymże gra chodzi też na 2 osoby - są dwa scenariusze na 2 osoby. Natomiast podstawowy scenariusz jest na 3-4 osoby.

A najlepiej chyba zapytać tutaj:
http://www.strategie.net.pl/
Awatar użytkownika
Keano
Posty: 21
Rejestracja: 05 cze 2008, 11:07
Lokalizacja: Tychy

Re: Gra strategiczna dla początkującego

Post autor: Keano »

Ja od siebie dodam jeszcze Twilight Struggle. Strategia oparta na zagrywaniu kart, z pewnym elementem losowości i świetnie oddanym klimatem zimnej wojny. Jeden gracz prowadzi ZSRR, a drugi USA. Niestety, gra nieco przekracza podane przez Ciebie kryterium finansowe i nie wiem, czy można gdzieś znaleźć polską wersję instrukcji. Tak czy inaczej, zdecydowanie moja ulubiona gra na dwie osoby.

Jeśli lubisz strategie z dużą losowością, to zbadaj również Battle Lore i Memoir'44.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra strategiczna dla początkującego

Post autor: Andy »

cezner pisze:Napoleon's Triumph - też jest polska instrukcja. W tym samym sklepie... No cenowo też trochę nie spełnia kryteriów.
NP to gra wspaniała, że przede wszystkim nie spełnia kryterium "gra dla początkującego". Przeciwnie, żeby czerpać z niej radość, trzeba mieć za sobą kilka gier wojennych.

Poradziłbym na początek The First World War Phalanxa, ale o ile wiem nie ma dostępnej instrukcji po polsku. Wszystkie inne kryteria spełnia znakomicie, w szczególności elastyczna jest liczba graczy. Świetnie gra się w 2 osoby, a przy 3 czy 4 gra nabiera nowych walorów. Nie odrzucałbym jej z powodu instrukcji - sam możesz przetłumaczyć nieskomplikowane reguły w 2 godziny. Setup, tłumaczenie zasad graczom, sama rozgrywka - wszystko to idzie błyskawicznie. Nie zdarzyło mi się widzieć partii trwającej dłużej niż 2 godziny, nawet jeśli tylko jeden z graczy znał grę wcześniej.

Pisałem więcej o TFWW w różnych miejscach forum. Jeśli Ci się chce poczytać, to spróbuj wyszukiwarki.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 942 times

Re: Gra strategiczna dla początkującego

Post autor: Odi »

Wymóg polskojęzycznej instrukcji drastycznie ogranicza wybór, niestety :/ Sam niedawno szukałem podobnej gry, ale z polską instrukcją to znajdziesz ledwie kilka tytułów.

Właściwie do wyboryu jest tylko Hannibal Barkas, Hannibal:RvC i Napoleon. Moim osobistym zdaniem powinieneś wybierać między Hannibalami. Oba napędzane sa kartami, więc spokojnie odnajdziesz się w nich po Ścieżkach.

Jest jeszcze ten Memoir'44, ale lepiej sobie o nim poczytaj, bo to raczej gra efekciarska, nie mająca wiele wspólnego z rzeczywistością. IMHO raczej szkoda kasy, jeśli szukasz "gry wojennej", a nie "eurogry o tematyce wojennej". No i skala - jeśli szukasz strategii, to M'44 jest taktyczny :)
Co do Friedricha, to jeśli będziecie grać w 2 osoby głównie, to nie jest to chyba dobry wybór. F. to gra zdecydowanie wieloosobowa.
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra strategiczna dla początkującego

Post autor: Browarion »

a ja nadal będzie sie upierał, że lepiej by poszukał ciekawej gry, mniej skupiając na instrukcji PL
Tu zupełnie zgadzam się z Andym, w końcu na Forum wszelkie wątpliwości można wyjaśnić, a lepiej wybrać lepszą grę

przy czym Hannibale nie są złe, coby nie było :)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 942 times

Re: Gra strategiczna dla początkującego

Post autor: Odi »

ooooo... ja też się będę upierał, zwłaszcza, że można znaleźć fajną grę, której zasady są relatywnie proste (np Hammer of the Scots, Crusader Rex).
Ale z doświadczenia wiem, że warunek sine qua non jest jednak nie do przeskoczenia. A jak się go probuje obejść, to się potem okazuje, że jednak trzeba było się dostosować :/
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra strategiczna dla początkującego

Post autor: Browarion »

ależ ja właśnie namawiam na Crusader Rex :)
Tyle że tam instrukcj PL nie ma (o ile wiem)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Gra strategiczna dla początkującego

Post autor: cezner »

Keano pisze:Ja od siebie dodam jeszcze Twilight Struggle
No tak, zupełnie o tej grze zapomniałem.
Jest instrukcja po polsku i jest tłumaczenie kart ( a właściwie karty są zrobione od nowa po polsku).
No gra trochę przekracza ramy finansowe, zaproponowane na początku. No ale tylko o 10 zł.
Właściwie, to jest to idealna gra do zrobienia samoróbki.... :twisted:
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 942 times

Re: Gra strategiczna dla początkującego

Post autor: Odi »

Twilight Struggle też bardzo polecam. To gra strategiczna, ale nie wojenna. Jeśli szukasz stricte wojennej, to nie TS - nie poczujesz tam klimatu pola bitwy, oj nie... :)
Awatar użytkownika
Keano
Posty: 21
Rejestracja: 05 cze 2008, 11:07
Lokalizacja: Tychy

Re: Gra strategiczna dla początkującego

Post autor: Keano »

Czyż cały świat, jak go przedstawiono w Twilight Struggle, nie jest wielkim polem bitwy? :) Fakt, bitwa nie jest klasyczna, bo bijemy się o wpływy, a nie o ziemie. Metody też są nieco inne, bo nie używamy piechoty i czołgów, ale szpiegów, dyplomatów i politycznych przewrotów.

A odnośnie tematu, to przypomniałem sobie jeszcze o A House Divided - dwuosobowej strategii osadzonej w klimacie Wojny Secesyjnej. Cena bardzo przystępna, co jednak wiąże się z mniej atrakcyjnym wyglądem zewnętrznym. No ale w tej kwestii zawsze musi być "coś za coś".
Awatar użytkownika
Mr Twincal
Posty: 25
Rejestracja: 14 lut 2008, 14:44
Lokalizacja: Okolice Leszna(Wschowa)

Re: Gra strategiczna dla początkującego

Post autor: Mr Twincal »

Na chwilę obecną faworytami są Twilight Struggle i Hanibbal Barkas, z tym że do drugiej gry instrukcję FAQ i erratę już przeczytałem. Obawiam się, że TS może być nieco ciężkawy, skoro jeden z moich współgraczy tykał się PoG jak pies jeża... A z gier anglojęzycznych, ale takich, których zza morza sprowadzać nie trzeba jest coś PtP lub teritory control i/lub CDG w epoce napoleońskiej?

EDIT: A Sukcesorzy Alexandra Wielkiego wpisałyby się w moje warunki?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 942 times

Re: Gra strategiczna dla początkującego

Post autor: Odi »

Ja np instrukcji do TS nie czytałem w ogóle - wytłumaczono mi ją na spotkaniu planszówkowym i "jakoś tam" sobie radziłem. Następnym razem z pewnością szło by jeszcze składniej. Nie sądzę, żeby TS był bardziej skomplikowany niż HB. Obie gry są o podobnym stopniu komplikacji i obie wymagają poznania tego co w kartach, do pełnego smakowania rozgrywki (TS bardziej niż HB, chyba)
EstEst
Posty: 282
Rejestracja: 02 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra strategiczna dla początkującego

Post autor: EstEst »

Osiągnięcie dobrych wyników w TS bardzo zależy od poznania kart (póki obaj przeciwnicy są słabi w tę grę, to często wypowiadają się, że gra jest słabo zbalansowana - a tymczasem znając większość kart, wie się już, że USA gra się po prostu inaczej niż ZSRR). Natomiast same reguły gry są dużo, dużo prostsze niż reguły "Ścieżek". I również dużo prostsze niż Hannibala.
Sługa Koła. Młot na humanistów. Miecz w ręku dyrekcji.

Gry EstEsta
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra strategiczna dla początkującego

Post autor: Browarion »

Sukcesorzy to bardzo dobra gra, ale podobnie nieco skomplikowana.
Jeśli dojdziesz do wniosku że jesteś zainteresowany to możemy pogadać o moim egzemplarzu, który stoi nie grany.
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Leo
Posty: 298
Rejestracja: 05 maja 2006, 09:02
Lokalizacja: Stąd

Re: Gra strategiczna dla początkującego

Post autor: Leo »

Sukcesorzy są świeną grą. I wcale nie taką trudną - ja w pół godziny nauczyłem w nią grać moje cztery uczennice!
Ale gra ma jeden feler - najlepiej jednak "chodzi" na 4 graczy.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej."
Awatar użytkownika
Arteusz
Posty: 151
Rejestracja: 27 sty 2008, 12:18
Lokalizacja: Kielce

Re: Gra strategiczna dla początkującego

Post autor: Arteusz »

Mr Twincal pisze: 1. Gra musi być po polsku. i nie chodzi mi o polskie wydanie, ale o polską instrukcję. karty da rade przetłumaczyć samemu. Warunek ten ma absolutne pierwszeństwo- spośród moich ewentualnych partnerów do gry angielski ja znam najlepiej i wolałbym, żeby każdy miał możliwość sprawdzenia zasad, a nie abyśmy opierali się na moich mniej lub bardziej trafnych tłumaczeniach.
2. Gra powinna chodzić przede wszystkim na 2 graczy. Fajnie by było, gdyby można było rozszerzyć ją do 3-4.
3. Preferowane przeze mnie epoki to: wojny napoleońskie, wojny światowe(ale w europie), starożytność.
4. Wszelkiego rodzaju heksówki(mam na myśli dłubaniny a'la gry z serii Taktyka i Strategia), krótki setup i zasady łatwe do załapania mile widziane.
5. Hmmm, cena rozsądna to raczej 130-150 zł maksimum.
Gra spełniająca wymagania (p.1 też jest do przeskoczenia, bo instrukcja jest napisana prostym angielskim, a zasady do wytłumaczenia w 5 minut) to.... Manoeuvre (GMT).
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
Awatar użytkownika
Clagus
Posty: 106
Rejestracja: 07 wrz 2007, 12:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra strategiczna dla początkującego

Post autor: Clagus »

Arteusz pisze:Gra spełniająca wymagania (p.1 też jest do przeskoczenia, bo instrukcja jest napisana prostym angielskim, a zasady do wytłumaczenia w 5 minut) to.... Manoeuvre (GMT).
No z tym, że Manoeuvre jest tylko na 2 osoby i jest (jak na grę wojenno-strategiczną) bardzo prosta. Niemniej jednak, żeby wciągnąć kogoś w gry o takiej tematyce świetnie się nadaje. Na Grenadierze w ostatnią sobotę gra przyciągnęła spore grono osób i wrażenia z rozgrywek były raczej pozytywne (chociaż wiem, że Trutu narzekał na sposób określania zwycięzcy, poprzez liczenie punktów za oddziały na połowie wroga).
"Szlachetna gra posiada otchłanie, w których szlachetna dusza często przepada"
Moje gry
Awatar użytkownika
Mr Twincal
Posty: 25
Rejestracja: 14 lut 2008, 14:44
Lokalizacja: Okolice Leszna(Wschowa)

Re: Gra strategiczna dla początkującego

Post autor: Mr Twincal »

Hmmmm, wiem, że to raczej gra taktyczna, ale co powiecie o NH I ed? warto poszukać, czy może od razu kupić II ed?
ODPOWIEDZ