Area Control na 2 osoby

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Area Control na 2 osoby

Post autor: sajlenthill »

Powszechnie wiadomo, że gry z area control raczej średnio działają na 2 osoby. Które z poniższych gier (ewentualnie proszę o dodatkowe tytuły) radzą sobie z tym najlepiej:
- scythe
- lords of hellas
- godfather
- cry havoc

Proszę o pomoc (oczywiście pytam pod kątem zakupu)
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Area Control na 2 osoby

Post autor: Deathhammer »

W żadną z wymienionych przez Ciebie gier nie grałem na 2 osoby, ale czytałem wiele opinii, że Godfather bardzo dobrze działa w tym składzie. Na Cry Havoc też nie narzekano, Scythe - raczej odradzano(nuda, brak interakcji), co do LoH to nie mam pojęcia.

Ja natomiast polecę Sztukę Wojny oraz Metallum. Ten pierwszy tytuł to kapitalna gra umysłów i blefu w walce o 5 chińskich prowincji, która ogromnie zyskuje przy graniu z tym samym oponentem - tutaj psychologia i znajomość przeciwnika oraz jego zachowań jest istotnym i ciekawym elementem :) natomiast Metallum to ciekawe spojrzenie na area control/programowanie ruchów ze sporą negatywną interakcją i ciągłymi przepychankami na planszy - walka o wydobywanie surowców na planetach, lekki element engine building(zakładanie instalacji planetarnych na konkretnych planetach dających pewne profity), dużo kombinowania. Bardzo fajna pozycja.
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Area Control na 2 osoby

Post autor: noowy »

Metallum i Basilica to bardzo fajne 2-osobowe pozycje z area-control, ale to znacznie mniejsze i mniej tematyczne gry od tych, nad którymi się zastanawiasz.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Area Control na 2 osoby

Post autor: Lothrain »

Metallum, Sztuka Wojny, 2 de Mayo - ale oczywiście wykonaniem są daleko za tymi molochami, które wymieniłeś
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Area Control na 2 osoby

Post autor: warlock »

Najlepsza area control na dwie osoby w jaką grałem póki co to Zimna Wojna ;). Polską wersję ciężko dorwać, ale Twilight Struggle jest powszechnie dostępny ;).

Z małych gier polecana wyżej Sztuka Wojny jest super ;). http://kawanaplansze.znadplanszy.pl/201 ... ore-bitwy/
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2018, 08:27 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Area Control na 2 osoby

Post autor: seki »

Ja na Twoim miejscu poczekał bym na Inis, które z tego co kojarzę za miesiąc ma być w sklepach. Podobno dobrze działa na 2 osoby.
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Area Control na 2 osoby

Post autor: Deathhammer »

Fakt, Inis bardzo dobrze działa na dwie osoby i wcale nie traci w porównaniu z większym składem osobowym. Do tego do zagrania w 30-45 minut - miód.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Area Control na 2 osoby

Post autor: mauserem »

- scythe
- lords of hellas
- godfather
- cry havoc
Z wymienionych tytułów najlepiej będzie działać Cry Havoc.
W zasadzie tylko w CH tryb 2P jest dedykowany - w pozostałych to "biedna opcja" zazwyczaj dodawana na siłę.
W Cry Havoc tryb dwuosobowy jest sensowny i przemyślany - w grze bierze udział 3 frakcja - rdzennych Trogów.
Są oni swoistą "przeszkadzajką" na mapie.
Ale gracze maja na nich wpływ podczas walki - dobrze rozegrana taktyka z ich uwzględnieniem, potrafi napsuć przeciwnikowi krwi.
Rozgrywając bitwy bardziej próbujesz "wypychać" ich na przeciwnika.

Polecam, po za tym, to fajnie mieć dobrze działającą grę na dwie osoby, w którą możesz spokojnie zagrać i większym gronie.
To jest największa wada dobrych gier dwuosobowych :D
idąc tym tropem do rozważenia jest też Mare Nostrum, oraz wspomniany Inis - ale Inis opiera się na drafcie kart - co dla mnie dyskwalifikuje tę grę zupełnie (nienawidze draftu), a w wersji na 2 osoby jest już zupełnie wyzzuty z sensu - niestety tak draft ma - zamienia się to w abstrakcyjną grę logiczną.
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Area Control na 2 osoby

Post autor: sajlenthill »

Dzięki za podpowiedzi. Sztuki wojny kompletnie nie brałem pod uwagę - wchodzi na radar. Nad cry havoc muszę mocniej pomyśleć.
Wontzki
Posty: 284
Rejestracja: 04 maja 2016, 07:45
Kontakt:

Re: Area Control na 2 osoby

Post autor: Wontzki »

Z wymienionych zdecydowanie najlepiej Cry Havoc. Godfather nam nie podszedł, Scythe to straszna nuda, tyle że ładnie wykonana, Lord of Hellas jeszcze nie grałem, ale zagram na dniach, jednak znajomi twierdzą że najlepiej działa w większych grupach.
Big Bad Dice - odwiedź nasz portal dotyczący gier planszowych, komputerowych oraz fantastyki
Subskrybuj nasz kanał na YouTube - powoli rozwijamy nasz kanał na YouTube - wspomóż nas i zostaw komentarz oraz subskrypcję
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Area Control na 2 osoby

Post autor: wis »

Runewars - za wbudowany mechanizm opóźniający kulę śnieżną. Utrata terenów nie oznacza automatycznego przeniesienia mocy produkcyjnych na przeciwnika.
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Area Control na 2 osoby

Post autor: BartP »

Ja gorąco polecam card-driven cudo 13 Days: The Cubam Missile Crisis. Zimna Wojna lajt, ten sam duch, ale gra się poniżej godziny. Kontrola obszarów, zagrywanie kart, blef, brak kostek.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Area Control na 2 osoby

Post autor: vinnichi »

Pitch car dobrze chodzi na dwóch i jest mocne area control :)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Area Control na 2 osoby

Post autor: misioooo »

Hannibal & Hamilcar od Phalanx :) Dwuosobwa strategia, area control/majority. Sporo dróg do wygranej, ciekawe scenariusze, są też figurki plastikowe, bardzo ładne :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Area Control na 2 osoby

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Inis
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
PanOddjob
Posty: 181
Rejestracja: 11 sty 2016, 09:49
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Area Control na 2 osoby

Post autor: PanOddjob »

Dr. Nikczemniuk pisze:Inis
Z ciekawości, w jakich składach osobowych grałeś? Co powiesz o zestawieniu rozgrywki 2-osobowej z tą na 3 i 4 graczy?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Area Control na 2 osoby

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

PanOddjob pisze: 13 kwie 2018, 15:56
Dr. Nikczemniuk pisze:Inis
Z ciekawości, w jakich składach osobowych grałeś? Co powiesz o zestawieniu rozgrywki 2-osobowej z tą na 3 i 4 graczy?
Nie grałem ale z przeczytanych opinii wynika że Inis daje radę na dwóch a przy 3,4 graczach wypada lepiej. Sam będę testować w maju.
Mam nadzieję że wypadnie lepiej niż Blood Rage które dla mnie okazało się niewypałem.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Area Control na 2 osoby

Post autor: gregos »

PanOddjob pisze: 13 kwie 2018, 15:56
Dr. Nikczemniuk pisze:Inis
Z ciekawości, w jakich składach osobowych grałeś? Co powiesz o zestawieniu rozgrywki 2-osobowej z tą na 3 i 4 graczy?
Grałem w różnych składach - jak dla mnie, to najlepiej zasiadać do niej co najmniej w 3 graczy.
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Area Control na 2 osoby

Post autor: Quba40 »

Słyszałem, że dobry na 2 osoby jest Battle for Rokugan i Tyrants of the Underdark. Z mniejszych gier na 2 osoby ciekawie wygląda The Cousins' War.
ODPOWIEDZ