Czy warto kupować drogie gry?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Czy warto kupować drogie gry?

Post autor: Wroobel »

Długo się zastanawiałem jak zatytułować ten temat :)
Sporo też szukałem podobnych dyskusji na forum, ale nie znalazłem stąd zakładam taki wątek. Jeśli taka dyskusja już była gdzies indziej to proszę o przekierowanie i zamknięcie tego wątku.

Ostatnio nachodzą mnie przemyślenia czy w ogóle warto płacić za grę ponad 300-400 zł czy lepiej wydać tę kasę na 2-3 tańsze (a porównywalnie dobre) tytuły.
W ostatnich 2-3 latach wyszło sporo naprawdę dobrych ale w moim odczuciu drogich tytułów takich jak np. Scythe, Star Wars Rebelia, The Others, Posiadłość Szaleństwa, Rising Sun albo ostatnio Nemezis na Kickstarterze. A jak jeszcze ktoś chce dodatki to już w ogóle kosmos :)
Wszystko to są oczywiście super propozycje ale u mnie zawsze przegrywają ze względu na cenę bo za tę samą kasę można kupić kilka gier - też dobrych.
Nie jestem posiadaczem wielu tytułów i zawsze znajdzie się coś w co jeszcze nie grałem.
Zawsze też można pożyczyć jakiś tytuł do pogrania albo zrobić zrzutkę w swoim planszówkowym gronie :)

Co sądzicie? Jaka jest górna granica ceny gry planszowej i czy warto tyle płacić?
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: Czy warto kupować drogie gry?

Post autor: toblakai »

Warto kupować dobre gry które sprawiają nam przyjemność podczas rozgrywki. Wszelkie inne kryteria są drugorzędne bądź wręcz nieistotne.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Czy warto kupować drogie gry?

Post autor: rattkin »

Warto, jeśli są dobre.

Następne pytanie?
Ostatnio zmieniony 03 kwie 2018, 16:29 przez rattkin, łącznie zmieniany 1 raz.
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Czy warto kupować drogie gry?

Post autor: Wroobel »

OK
Ale mi chodzi o co innego. Pewnie, że można wydać każdą kasę ale czy np. Rising Sun daje 3x więcej przyjemności z gry niż np. Zamki Burgundii? Porównanie przypadkowe, chcę tylko zobrazować sens takiej dyskusji :)
Oczywiście różnicę w cenie robi wykonanie, figurki, ilustracje i inne komponenty, ale mi chodzi o samą rozgrywkę.
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Czy warto kupować drogie gry?

Post autor: konrad.rymczak »

Jak kupisz grę za 1000 zł, w którą będziesz grał 1000 godzin, to wychodzi Ci 1 zł za 1h.
Jak kupisz grę za 50 zł, zagrasz raz przez 0,5h to gra Cię kosztowała 100 zł za 1h.

Która jest droższa?

Co do wykonania - szary papier jest tańszy niż biały, prawda? A taki pachnący to jeszcze droższy.
W przypadku KS nie musisz kupować wszystkich dodatków, które poprawiają wygląd, ale może lubisz takie drobiazgi jak metalowe monety (ja lubię). Zarówno RS jak i Nemesis będzie/jest w wersjach sklepowych - jak Cię nie interesują dodatki, to tak drogo nie wychodzi.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Czy warto kupować drogie gry?

Post autor: seki »

Wszystkie odpowiedzi są dobre. Zarówno te udzielone przez moich poprzedników jak i ogólnie rzecz biorąc. Bo co to znaczy warto? Jedni idą na ilość pudeł, mają duży wybór na regale i powiedzą Ci że warto kupować gry w cenie do 200-300 zł a gier bardzo dobrych do tej kwoty jest rzeczywiście masa; inni kupują kilka tytułów tych najładniej wydanych albo tych z dużą ilością dodatków i powiedzą Ci że warto bo mają pięknie wydane gry z rozmachem i rzeczywiście je dobrze ogrywają bo mają mało gier na regale, a jeszcze inni kupują wszystkie gry bez względu na cenę, mają dużo tanich i drogich i też Ci powiedzą że warto bo czemu mieliby mieć mniejszą przyjemność z gier od wcześniejszych typów? Wszystko zależy od tego ile jesteś w stanie albo ile chcesz poświęcić temu hobby. Jeśli wyboru tytułów będziesz podejmować rozważnie to w każdym przypadku będziesz zadowolony. Każdy musi sam zrobić rachunek sumienia i określić czego oczekuje w grach. Większość drogich tytułów to gry z figurkami i dzięki nim nie zyskują one na grywalności ale są osoby które lubią mieć piękne szczegółowe figurki i takie gry dają im więcej przyjemności niż tytuły z samą tekturą lub drewnem. Sam musisz sobie odpowiedzieć co ty cenisz i na ile wyceniasz.
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Czy warto kupować drogie gry?

Post autor: Wroobel »

Dzieki za wywód. Podoba mi się najbardziej z dotychczas przesłanych.
Ja swoją odpowiedź już znalazłem. Byłem tylko ciekaw co sądzą inni forumowicze.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Czy warto kupować drogie gry?

Post autor: gregos »

Wroobel pisze: 03 kwie 2018, 19:15 Ja swoją odpowiedź już znalazłem.
I do jakich wniosków doszedłeś?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Czy warto kupować drogie gry?

Post autor: rattkin »

Nietrudno wywnioskować z wczesniejszych wypowiedzi.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Czy warto kupować drogie gry?

Post autor: gregos »

Naturalnie, zwłaszcza biorąc pod uwagę wypowiedź:
seki pisze: 03 kwie 2018, 18:15 Wszystkie odpowiedzi są dobre.
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Czy warto kupować drogie gry?

Post autor: Wroobel »

gregos pisze: 03 kwie 2018, 23:33
Wroobel pisze: 03 kwie 2018, 19:15 Ja swoją odpowiedź już znalazłem.
I do jakich wniosków doszedłeś?
Myślę, że sam sobie odpowiedziałem w pierwszym poście tego wątku.
Cytuję: "Wszystko to są oczywiście super propozycje ale u mnie zawsze przegrywają ze względu na cenę bo za tę samą kasę można kupić kilka gier - też dobrych."
:)
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Czy warto kupować drogie gry?

Post autor: raj »

Pytanie jest bez sensu.
Nikt nie kupuje gier dlatego, że są drogie.
Kupuje się konkretne gry pomimo tego, że są drogie, bo zakładamy, że frajda jaką uzyskamy z tej konkretnej gry uzasadnia taki zakup.

Jeżeli nie masz takiego przekonania, to po prostu nie kupujesz danej gry.

Przy czym zasada "kupuję tańsze bo dadzą mi taką samą frajdę" dotyczy przede wszystkim eurogier, w których klimat i wykonanie są kwestiami wtórnymi.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: Czy warto kupować drogie gry?

Post autor: RUNner »

konrad.rymczak pisze: 03 kwie 2018, 16:34 Jak kupisz grę za 1000 zł, w którą będziesz grał 1000 godzin, to wychodzi Ci 1 zł za 1h.
Jak kupisz grę za 50 zł, zagrasz raz przez 0,5h to gra Cię kosztowała 100 zł za 1h.
Ja podobnie podchodzę do tego tematu, ale przeliczam przez liczbę partii. Trochę na tym cierpią kobyły 3-4 godzinne, które pojawiają się na stole od święta, ale jestem dla nich bardziej wyrozumiały. W moim prywatnym rankingu stosuję dodatkową zasadę, że jeśli zagram w daną grę 10 razy i ciągle mam ochotę na kolejne partie, to taka gra dostaje u mnie "dożywocie". I takich gier mam w kolekcji kilka.

Natomiast wraz ze wzrostem znaczenia Kickstartera i innych wspieraczek, zauważam z żalem, że coraz większy nacisk kładzie się na przeciętne mechaniki, ale za to świetnie opakowane. Obawiam się, że dobre gry będą coraz rzadziej wydawane i będzie im trudniej się przebić w tym zalewie bylejakości.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Czy warto kupować drogie gry?

Post autor: matten »

Moim zdaniem cena nie jest najistotniejsza. Warto dobrać grę pod swoje upodobania. U mnie na stole najczęściej gości Patchwork, choć to jedna z tańszych gier w kolekcji :)
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Faello
Posty: 189
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 21 times
Been thanked: 37 times

Re: Czy warto kupować drogie gry?

Post autor: Faello »

Zależy co się lubi.

Ja jestem wzrokowcem więc droższe gry sprawiają mi zwykle większą frajdę bo są lepiej wykonane, mają lepsze grafiki, elementy na bardzo dobrym poziomie wykonania.

Gdyby jarała mnie sama mechanika byłbym eurogejmerem, ale od dawna wiem, że nim nie jestem. Musi być setting który mnie cieszy i jestem w stanie za niego dopłacić ekstra.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1095
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 645 times
Been thanked: 521 times

Re: Czy warto kupować drogie gry?

Post autor: Harun »

Każdy ma swój punkt widzenia i żaden nie jest lepszy. Ja akurat nie kupuję drogich gier (powyżej 150 pln) bo znajduję na rynku wspaniałe gry poniżej tej ceny (no i nie ekscytują mnie figurki). Nie uważam też aby gry droższe były dla mnie lepsze od tańszych. Ale jeśli ktoś cieszy się z gry za np. 300 zł. to - jeśli go stać - warto, żeby ją kupił, skoro sprawi mu przyjemność.
Wontzki
Posty: 284
Rejestracja: 04 maja 2016, 07:45
Kontakt:

Re: Czy warto kupować drogie gry?

Post autor: Wontzki »

Zależy jaka gra. Nie raz tytuł nie jest wart 300 zł, bo na przykład jego regrywalność jest słaba (Posiadłość Szaleństwa), innym razem za te 300 zł otrzymujemy tytuł solidnie wykonany z potężną regrywalnością (Star Wars: Rebelia). Rising Sun ostatnio miałem kupić, ale jeden gameplay wystarczył żeby zrozumieć że gra jest raczej przereklamowana i wcale nie taka dobra jak na swoją cenę, a taki Lords of Waterdeep za jakieś 160 zł ma już za sobą ponad 10 gier, a gra zakupiona została dwa tygodnie temu.

Wydaje mi się że twórcy zwietrzyli łatwy pieniądz - średnią mechanikę wzbogaca się figurkami oraz ładnym wykonaniem i lecimy na kickstarter. Szczerze mówiąc, mam dość dopłacać za figurki kiedy równie dobrze nadawałyby się drewniane klocki, zwłaszcza jeżeli gra ma bardzo niewielki odczuwalny klimat (Scythe, Blood Rage).
Big Bad Dice - odwiedź nasz portal dotyczący gier planszowych, komputerowych oraz fantastyki
Subskrybuj nasz kanał na YouTube - powoli rozwijamy nasz kanał na YouTube - wspomóż nas i zostaw komentarz oraz subskrypcję
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Czy warto kupować drogie gry?

Post autor: hipcio_stg »

Jest dla mnie jakas tam granica powyżej której nawet nie oglądam zawartości. A szkoda, bo podejrzewam, ze lisboa to kawał dobrej gry. Na pewno nie dopłacałybym do gry za figurki (które mnie nie jarają w ogóle) z reguły to mam problem z odróżnianiem figurek. Często są to figurki kiepskiej jakości. Najlepszym przykładem.chyba jest. Chaos... jedyne figurki jakie miałem w rękach i były ciekawe to blood rage, ale gra sredniawa (choć lepsza od chaosu). Z drugiej strony tanie gry nie zawsze są słabe, źle wykonane te. Taki 7wonder duel, jaipur, czy race for the galaxy niczego nie potrzebuja, a koszt całkiem przyzwoity. Mam jeszcze poważne opory przed kupnem time stories, pandemiców legacy i tympodobnych za ich ceny. Takie jednorazowe strzały powinny być w cenie do 50zl. Czasami warto kupić droga grę jeżeli wiadomo, ze jest genialna, ale niedostepna. Każdy ma swój gust, swój budżet i swoje preferencje. Dla odmiany jestem gotowy zakoszulkowac grę w ffg podwajając jej koszt. Wszystkie moje gry są zakoszulkowane! Nawet taki red7. Przynajmniej wiem, ze moje ścisłe dobierane gry będą idealne nawet po 50 partiach. I nie koszulkuje ich dla sprzedaży po 50 partiach, tylko przed kolejnymi 50. partiami. Gram w mało tytułów, ale namiętnie.
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 936
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 31 times
Been thanked: 116 times

Re: Czy warto kupować drogie gry?

Post autor: Koshiash »

Zdecydowanie nie wyobrażam sobie zapłacenia więcej niż 150-200 zł za kolejną "wybitną" eurogrę z tekturą i drewnem - stosunek ceny do zawartości w takich przypadkach zachęca do poszukania podobnego, tańszego tytułu. Co innego, gdy dobry tytuł uzupełniony jest ładnymi grafikami i figurkami. Przygotowanie atrakcyjnych dla oka rzeźb to nie mniejszy wyczyn niż rozpisanie działającej mechaniki, co warto docenić portfelem. Ostatecznie rynek weryfikuje zapotrzebowanie.

Tak czy inaczej, przedmówcy zapomnieli chyba o grach wojennych, które potrafią kosztować krocie pomimo koszmarnego wydania. Czy przygotowanie merytoryczne autora (przy stosunkowo niewielkim nakładzie samej gry) nie zasługuje na większe wyróżnienie niż spłodzenie kolejnego klonu Agricoli? :twisted:
Faello
Posty: 189
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 21 times
Been thanked: 37 times

Re: Czy warto kupować drogie gry?

Post autor: Faello »

Akurat cena gier wojennych wynika z tego że są to produkcje niszowe, a twórca chce swoje i tak zarobić, ale są naprawdę wybitne wyjątki - chociażby Hannibal&Hamilcar (za 300 PLN dostałem de facto 2 gry z super figurkami, mechaniką 10/10 i w dodatku osadzoną w okresie historycznym który uwielbiam), ale Hannibal & Hamilcar to szczytowe osiągnięcie systemu point-to-point i faktycznie nie jest reprezentatywny dla wszystkich gier wojennych.

Co do samych figurek - płaci się za figurki, ale też za setting - ostatnio 'odkupiłem' z rynku Zakazane Gwiazdy, nie uważam, żebym zapłacił za nią dobrą cenę dla mnie, ale biorąc pod uwagę okoliczności i to, że są bardziej zjadliwe settingiem dla mojej grupy niż standardowe gry wojenne które uwielbiam, to je wyrwałem. Czy się opłacało? Pewnie nie do końca. Czy żałuję? Nie. Mam i Horus Heresy i ZW i Relica z dodatkami a za moment byłbym skazany na podrzedne produkcje Wizkids i jakiś szajs spod znaku Heroes of Normandie sygnowany WH-kiem (bieda aż piszczy przy tym co tworzyło FFG dla Games Workshop).

Figurki w grach są super dla fanów miniatur (ja takim fanem jestem, dłubię przy nich, maluję, przy WH piłuję etc.) i dla mnie gra którą mogę kiedyś tam dopieścić pędzlem to jest frajda, ale ja nie kupuję gier dla dzieciaków tylko dla siebie i żeby zagrać z kumplami - jak kiedyś trafią mi się dzieci to moja kolekcja jest na tyle high-endowa że chyba zamknę ją przed nimi w sejfie :twisted:
ODPOWIEDZ