Star Realms czy Hero Realms?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
deco200
Posty: 68
Rejestracja: 30 kwie 2017, 23:12
Has thanked: 23 times
Been thanked: 11 times

Star Realms czy Hero Realms?

Post autor: deco200 »

Pytanie jak w temacie, zapewne wyda sie wam trywialne, gdyz gry sa do siebie bardzo podobne, dlatego juz tlumacze czemu pytam :)

Sa dwa głowne powody:

1. Zdecydowanie bardziej wole klimat fantasy od sci-fi
2. Wyczytalem opinie, ze Star Realms jest lepsza gra, szczegolnie pod tym wzgledem, ze sama podstawka wystarcza na dlugie godziny ciekawego grania, a Hero Realms osiaga pelna miodnosc
dopiero po dodaniu character packow, ktore w jezyku polskim ukaza sie pod koniec roku.

W zwiazku z tym pytanie, czy biorac pod uwage, ze wole klimat fantasy i na pewno bardziej zainteresuja mnie grafiki i postacie w Hero Realms powinien wybrac te gre bez zastanowienia, gdyz poza tematyka obie planszowki sa do siebie bardzo podobnie mechanicznie i oferuja ta sama satysfakcje plynaca z rozgrywki, czy moze jednak Star Realms faktycznie jest na tyle lepsza gra, ze lepiej zepchnac tematyke na drugi tor i wybrac wlasnie Star Realms ze wzgledu na to, ze oferuje po prostu lepsza zabawe?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 547 times
Been thanked: 281 times

Re: Star Realms czy Hero Realms?

Post autor: Atamán »

Podstawowe wersje obu gier są do siebie bardzo podobne. Różnice są, ale to są niuanse. W sieci co jakiś czas pojawiają się różne opinie, a to że jedna gra jest bardziej regrywalna, a to że jest bardziej losowa. Prawda jest taka, że obie gry są dość mocno losowe, ale też obie całkiem nieźle regrywalne. W obu grach po jednej partii ma się ochotę na następną, następną. :) Nie widzę powodu, by uznać, że podstawka SR starczy na dłużej niż podstawka HR. Taka opinia jest nieuzasadniona. A jeśli ktoś uważa, że pełna miodność HR jest dopiero z Hero Packami, to oznacza, że SR tej pełnej miodności nigdy nie osiągnie, bo do SR nie ma Hero Packów :P

Jak ktoś wejdzie w dodatki, to gry staną się mocno różne. Do SR wyszło i jest zapowiedzianych więcej dodatków, które urozmaicają grę w formacie pojedynku między graczami - więcej zróżnicowanych kart do talii rynku, w tym nowe typy kart (wydarzenia, bohaterowie), karty gambitu. Wszystko to mocno zwiększa regrywalnosć. Natomiast w HR dodatki przestawiają trochę grę na inny tor. Hero Packi dodają do gry klimatycznej asymetrii (inne talie startowe, i zdolności bohaterów, które przypominają gambity z SR). Ale do teo HR dostaje wsparcie do takich trybów gier jak: 1vsDrużyna (BossDecki) oraz gry kooperacyjnej (Ruin of Thandar).

Ale SR i HR startują z bardzo podobnego poziomu.
Jak patrzysz na podstawową wersję gry to największą różnicą między nimi jest temat.

Jeśli jednak interesują Ciebie różnice w mechanice - ale podreślam raz jeszcze, że one są subtelne - to wklejam swój wywód z innego wątku:
Atamán pisze: 04 kwie 2018, 23:17 Te gry są bardzo do siebie podobne i wpływ losu na wygraną jest wg mnie zbliżony w obu grach.

Nie są natomiast identyczne, są pewne subtelne różnice:

1. Zmiana w startowej talii:
- w SR startowa talia to: 2*1atak + 8*1kasy
- w HR natomiast jest:: 1*1atak + 1*2ataku + 7*1kasy + 1*2kasy
W rezultacie w HR startowa talia jest trochę mocniejsza, przez co gra szybciej się rozkręca na początku, łatwiej kupić kilka średnich kart lub jedną mocniejszą w pierwszych turach gry. Ale też łatwiej skosić przeciwnikowi czempiona ze stołu (odpowiednik bazy) dzięki tej startowej 2ataku. Ta zmiana jest bardzo delikatna, ale wg mnie lekko na korzyść HR.

2. Zmiany w dynamice gry obrażeniami, bazami/czempionami
- w HR jest więcej kart, które zostają na stole po turze (SR: 31% talii stanowią bazy, w HR: 43% talii stanowią czempioni)
- w HR karty z atakami mają zazwyczaj nieco większe wartości niż ich odpowiedniki w SR
- podobnie wzmocnione są karty leczące
W rezultacie tych zmian: w HR jest nieco więcej gry czempionami (odpowiednikami baz), z jednej strony jest ich więcej w grze, z drugiej strony łatwiej jest ich niszczyć (o ile nie zaniedba się kart z atakami w swojej talii). Jeśli chodzi o długość gry, to wpływ zwiększonego ataku przy zwiększonej liczbie czempionów i zwiększonej wartości leczenia powinien się teoretycznie wyrównywać i partie trwają porównywalną liczbę tur. W praktyce w obu grach długość gry jest mocno zależna od tego, co wyjdzie na rynku i od decyzji graczy. W obu grach zdarzają się pojedynki mega szybkie jak i bardzo długie.

3. Inne mniejsze zmiany:
- w HR nie ma karty, która kopiuje całkowicie inną kartę wraz z frakcją i wszystkimi zdolnościami (ten statek w SR uważam za przegięty i podoba mi się to, że w HR go nie ma)
- w HR nie ma karty, która liczy się jakby miała symbol każdej frakcji (też mi się ta baza w SR nie podoba, to może przegięte nie jest, ale nie podoba mi się to, że właściwie każdemu graczowi taka karta jest przydatna)
- w HR nie ma żadnej możliwości manipulowaniem kartami rynku, tj. jedyny sposób, by talia, która została wystawiona na rynek z niego zeszła jest jej zakup (ta rzecz w mi się w HR nie podoba)
- no i ostatecznie w HR jest trochę mniej efektów dobierania kart, a za to jest ten tzw. looting (dobierz, następnie odrzuć), ale karty z lootingiem są nieco wzmocnione w porównaniu z ich odpowiednikami z dobieraniem w SR (ta zmiana jest dosyć ciekawa, bo wg mnie w SR spore znaczenie ma mocne odchudzanie talii, podczas gry w HR odchudzanie nadal jest dobre, ale łatwiej da się grać bez niego)

Mimo, że lista tych różnic wyszła mi całkiem długa, to nadal podkreślę, że są to zmiany subtelne, które zebrane do kupy zmieniają grę na tyle, że ma się poczucie świeżości, ale to nadal bardzo podobne gry. Jak ktoś się zastanawia co kupić, to i tak radziłbym dostosować głównie fabułę pod siebie i współgraczy lub przyjrzeć się dodatkom, bo one już dla każdej gry są inne i obie gry zmierzają w innych kierunkach.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2420
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Star Realms czy Hero Realms?

Post autor: Jiloo »

Do SR też zaraz będą Command Decki, czyli odpowiednik Hero Packów.

Miałem obie gry od samego początku. W SR swojego czasu graliśmy sporo, teraz też chętnie wracamy. HR kupiłem głownie ze względu na żonę. Ja stanowczo wolę temat Sci-Fi, ona Fantasy. Myślałem, że gra w tej tematyce spodoba się jej jeszcze bardziej. Ku mojemu zaskoczeniu po kilku grach stwierdziła, że jednak woli SR, więc HR poszło pod młotek. Może to po prostu kwestia ogrania i przyzwyczajenia? Znajomi mają więc czasem zagram.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
ODPOWIEDZ