Gry które naprawdę dobrze skalują się 2-4(5)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Bjorn
Posty: 34
Rejestracja: 10 wrz 2016, 13:38

Gry które naprawdę dobrze skalują się 2-4(5)

Post autor: Bjorn »

Hej,

szukam gier, które naprawdę dobrze skalują się od 2 do 4/5 graczy - tzn. żaden tryb nie jest na siłę, z naciskiem na 2 graczy.
Może być z dodatkiem, jeśli dodatek poprawia skalowalność.
Często gram w 2 osoby i niestety większość dwuosobówek jakie mamy to "małe" gierki, chciałoby się czasem porządne "duże" euro i nie czuć że jest wykastrowane na 2 graczy.

Dla mnie takie gry przy których nie czuję różnicy niezależnie od liczby graczy:
- Tzolk'in
- Lewis & Clark
- Quadro Polis
- Pięć Klanów
- Lords of Waterdeep

Jakie inne gry polecacie tego typu, które naprawdę dobrze się skalują?
Xavris
Posty: 81
Rejestracja: 25 wrz 2014, 09:31
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Gry które naprawdę dobrze skalują się 2-4(5)

Post autor: Xavris »

Nam się mega przyjemnie gra we dwoje w Terraformację Marsa chociażby. Świat Dysku Ankh-Morpork też jest genialne, ale w tej chwili kosztuje jakieś abusrdalne pieniąde, ale z tego co kojarze, niedługo ma się pojawić taka sama gra tylko nie osadzona w świecie dysku (może ktoś poratuje tytułem).
Co oprócz tego... Osadnicy: Narodziny Imperium bardzo fajnie chodzi na dwie osoby. Praktycznie każda gra z coopem albo 1vsMany chodzi dobrze na 2 osoby, przynajmniej z tych w które grałem.
Musiałbyś bardziej sprecyzować, jaki rodzaj gier miałby to być :)
U mnie np, typowo pod dwie osoby, następne zakupy growe, które planuję to Robinson i Inis. Sprawdź sobie te wszystkie tytuły, o których piszę, na bank któryś z nich Wam podejdzie.
Bjorn
Posty: 34
Rejestracja: 10 wrz 2016, 13:38

Re: Gry które naprawdę dobrze skalują się 2-4(5)

Post autor: Bjorn »

Obojętny rodzaj.

Koopy:
- Pandemia na 2 osoby jest za latwa - wygrywamy na najwyzszym poziomie trudnosci nawet, a nie lubie sterowac dwiema postaciami na gracza. Zamowilem sobie jednak Rising Tide i zobaczymy czy bedzie trudniejsza bo to cos troche innego jednak
- Wielka Ksiega Szalenstwa - jest ok na 2, ale na 3 i 4 duzo lepsza, wiec z tym skalowaniem tak sobie.

Świat Dysku - na 2 osoby wydal mi sie slaby, nie mam wlasnego, gralem u znajomego.

Terraformacja kusi, tylko trochę długa rozgrywka jest - moze kupie jak wyjdzie Prelude bo powinno trochę ją przyśpieszyć.
ONI - nie znam, dziękuję :)
Inis - też planuję :) choć opinie różne, ale mam duże nadzieje!
Robinson - na razie chyba nie mam ochoty na taką instrukcję ale się przyjrzę :D
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Gry które naprawdę dobrze skalują się 2-4(5)

Post autor: duulamon »

Tutaj masz bardzo dobry temat odnośnie skalowania. Trochę stary, ale naprawdę warto przejrzeć.
Bjorn
Posty: 34
Rejestracja: 10 wrz 2016, 13:38

Re: Gry które naprawdę dobrze skalują się 2-4(5)

Post autor: Bjorn »

Dziękuję :) znam, ale:
1. Miałem nadzieję właśnie na większy nacisk na nowsze tytuły ;)

2. Nie zgadzam się z autorką. Żeby gołosłownym nie być: Cuba, Egizia czy Rattus wcale nie są w moim odczuciu grami, ktore na 2 osoby skalują się bezstratnie, wręcz przeciwnie. Wszystkich nie znam tytułów, ale jak ktoś mówi, że nie ma różnicy czy do któregoś z tych 3 siadać w 2 czy w 4-5 osób, to mu nie zaufam w tej kwestii ;)
Nesmeer

Re: Gry które naprawdę dobrze skalują się 2-4(5)

Post autor: Nesmeer »

Zamki Burgundi, Century: Korzenny Szlak, Roll for the Galaxy, Szklany Szlak
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Gry które naprawdę dobrze skalują się 2-4(5)

Post autor: kmd7 »

Mogę dodać, że problemów ze skalowalnością nie mam w grach:
Rosyjskie Koleje
Projekt Gaja
Lorenzo Il Magnifico
Bruxelles 1893
Keyflower
The Gallerist
Najeźdźcy z Północy
Kakao (najlepiej z Czekoladą)

W niektórych, bardziej złożonych tytułach, jedynie co może się pojawić, to downtime. Ale i w partiach dwuosobowych tzw. "zamulacze" potrafią znacząco przedłużyć czas gry. Czasami również charakter rozgrywki zmienia się w zależności od ilości osób, np. zbliża się do bardziej taktycznego lub strategicznego. Ale odczucia zadowolenia z rozgrywki nie zmienia - zarówno w 2, jak i więcej osób to gry warte zagrania.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Gry które naprawdę dobrze skalują się 2-4(5)

Post autor: gregos »

Do powyższych dodam jeszcze: Great Western Trail, Mombasa, Trajan, Whistle Stop, Steam Works, Santa Maria, Lisboa.
Awatar użytkownika
Asia - On Table
Posty: 422
Rejestracja: 09 mar 2018, 20:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 168 times

Re: Gry które naprawdę dobrze skalują się 2-4(5)

Post autor: Asia - On Table »

Lorenzo Il Magnifico bardzo fajne Euro na dwie osoby oraz na cztery.
Moje Recenzje gier planszowych na kanale You Tube
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1802
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Gry które naprawdę dobrze skalują się 2-4(5)

Post autor: hipcio_stg »

Dołożę leciwy hit - 7 cudów świata! Agricola też spełnia kryteria.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Gry które naprawdę dobrze skalują się 2-4(5)

Post autor: Leszy2 »

Bardzo dobrze skaluje się Simurgh. Od 2-5.
Gra jest duża. Ma dużą, piękną planszę i pudło ciężkie od kartonu. Można dokupić dodatek, który powoduje, że na mało którym stole się zmieści, ale nie jest on niezbędny. No i nie każdy z kilku modułów dodatku sprawdza się w grze dwuosobowej, choć główny się sprawdza. Na dodatek gra jest zaskakująco tania.
Bjorn
Posty: 34
Rejestracja: 10 wrz 2016, 13:38

Re: Gry które naprawdę dobrze skalują się 2-4(5)

Post autor: Bjorn »

hipcio_stg pisze: 16 kwie 2018, 14:56 Dołożę leciwy hit - 7 cudów świata! Agricola też spełnia kryteria.
Agricola spelnia, fakt, znam i mam, ale 7 cudów świata to się tu chyba przez pomyłkę znalazło, co? ;) Ten tryb 2-os z graczem widmo to jest jakis koszmar, nie gra.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1802
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Gry które naprawdę dobrze skalują się 2-4(5)

Post autor: hipcio_stg »

Bjorn pisze: 17 kwie 2018, 08:44
hipcio_stg pisze: 16 kwie 2018, 14:56 Dołożę leciwy hit - 7 cudów świata! Agricola też spełnia kryteria.
Agricola spelnia, fakt, znam i mam, ale 7 cudów świata to się tu chyba przez pomyłkę znalazło, co? ;) Ten tryb 2-os z graczem widmo to jest jakis koszmar, nie gra.
Akurat 7 cudów dla dwóch graczy nie istnieje. Od tego jest duel. Ale od 3-8 skaluje się wyśmienicie.
Bjorn
Posty: 34
Rejestracja: 10 wrz 2016, 13:38

Re: Gry które naprawdę dobrze skalują się 2-4(5)

Post autor: Bjorn »

A pisałem, że nacisk idzie na 2 graczy :) Gry 3-x mnie nie interesują w ogóle.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1802
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Gry które naprawdę dobrze skalują się 2-4(5)

Post autor: hipcio_stg »

W takim razie kup 7 cudów pojedynek - nie zawiedziesz się.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Gry które naprawdę dobrze skalują się 2-4(5)

Post autor: Tolis »

Food Chain Magnate
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3357
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Gry które naprawdę dobrze skalują się 2-4(5)

Post autor: seki »

Ja ze swojej strony polece na 2 osoby (pomijam tytuły niedostępne i długie zgodnie z Twoją potrzebą): Projekt Gaja, Marco Polo, Keyflower, Najeźdźcy z północy, Zamki burgundii. Uszeregowałem je zgodnie z własnym rankingiem bgg czyli chęcią sięgnięcia po tytuł, gdzie Projekt Gaja to moje 10/10 a Zamki 8/10. Ewentualnie spójrz jeszcze na Łowcy kryształów, które mi bardzo przypasowały ale mam za mało partii by być pewnym tej propozycji. Dodał bym jeszcze Odlotowy wyścig, którą uwielbiam na 2 os. ale wiem, że ma na tyle skrajne oceny, że obawiam się jej polecać. Podobnie się ma sprawa z Puerto Rico. Wg mnie świetne na 2 os. ale to też kontrowersyjna opinia.
Nannas
Posty: 2
Rejestracja: 21 kwie 2018, 14:56

Re: Gry które naprawdę dobrze skalują się 2-4(5)

Post autor: Nannas »

Polecam Lunation gra od 2 do 4 osób. Mega wciągająca i emocjonujaca gra eksploracyjna z elementami bitwy. Jedyny problem ze dopiero weszła na Wspieram to, więc pojewi sie w listopadzie. Mialam szczeście że udalo mi się zagrać w Lunation na Gramy w Gdyni. Ale jak ktos planuje co ma robić w zimowe wieczory to bardzo polecam!
https://wspieram.to/Lunation
ODPOWIEDZ