Jakie jeszcze dudes on a map?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Ziemowit
Posty: 62
Rejestracja: 04 gru 2017, 16:08

Jakie jeszcze dudes on a map?

Post autor: Ziemowit »

Cześć,
nie jestem jakimś szczególnym geekiem i swego czasu doszedłem do wniosku, że moim ulubionym typem gier są dudes on a map. Posiadam ich już trochę, ale zastanawiam się, czego mi brakuje. Generalnie chodzi mi o gry, które mają w miarę mało losowości (wiadomo, że z perspektywy eurosucharów są ameritrashami, no ale jest losowość i jest losowość :wink: ), ładnie wykonane figurki, dużo strategii, dużo negatywnej interakcji. Poniżej lista gier, które już posiadam oraz lista gier, których nie posiadam, ale których nie chcę z takiego czy innego powodu.

Gry, które mam:
Chaos w starym świecie, Zakazane Gwiazdy, Inis, Cyklady, Kemet, LOH (dojdzie niedługo), Rising Sun, Blood Rage, Pan Lodowego Ogrodu, Mare Nostrum: Imperia.

Gry, których na pewno nie chcę: Cry Havoc.

Myślałem o: Hyperborea, Assault of the Giants... I w sumie to tyle.

Jakie gry byście mi polecili?

EDIT: Nie wiem, czy to jasne z powyższego opisu, ale odpadają wszelkie koopy! Nie cierpię tego typu gier.
shaigan
Posty: 311
Rejestracja: 13 paź 2015, 12:32
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 22 times
Been thanked: 9 times

Re: Jakie jeszcze dudes on a map?

Post autor: shaigan »

Brakuje Ci Nexus Ops, chociaż może te figurki nie są aż tak ładnie wykonane.
Zack
Posty: 217
Rejestracja: 13 mar 2018, 21:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Jakie jeszcze dudes on a map?

Post autor: Zack »

Cthulhu Wars (w stylu Chaosu i Blood Rage), Aliens vs Predator the Hunt Begins, Twilight Imperium. Jest jeszcze Runebound i Fallout - te bardziej polegają na wyjściu między graczami żeby osiągnąć określone zadania
Ziemowit
Posty: 62
Rejestracja: 04 gru 2017, 16:08

Re: Jakie jeszcze dudes on a map?

Post autor: Ziemowit »

Zack pisze: 14 maja 2018, 00:00 Cthulhu Wars (w stylu Chaosu i Blood Rage), Aliens vs Predator the Hunt Begins, Twilight Imperium. Jest jeszcze Runebound i Fallout - te bardziej polegają na wyjściu między graczami żeby osiągnąć określone zadania
To pierwsze zdecydowanie za drogie :p. Aliens vs Predator to do trzech graczy, mnie interesują minimum 2-4. O TI myślałem, niby pasuje, ale również w cholerę drogie, no i tu już naprawdę trzeba mieć mocną ekipę. Runebound i Fallout są poza moim typem.

Ale dzięki!
shaigan pisze: 13 maja 2018, 22:19 Brakuje Ci Nexus Ops, chociaż może te figurki nie są aż tak ładnie wykonane.
Nexus Ops nie jest przypadkiem dość losowe?
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Jakie jeszcze dudes on a map?

Post autor: TuReK »

Runewars mozna teraz w miare tanio dostac
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Jakie jeszcze dudes on a map?

Post autor: TuReK »

I warrior knights. Duzo sposobów na wredne zagrywki w obu. Licytacje i głosowania, wydarzenia, karty akcji.
Z pustego i Saruman nie naleje
Zack
Posty: 217
Rejestracja: 13 mar 2018, 21:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Jakie jeszcze dudes on a map?

Post autor: Zack »

To może Earth Reborn. Można grać w 4 graczy ale wtedy są dwie drużyny przeciwko sobie. Podobnie Wojna o Pierścień i Star Wars Rebelia
shaigan
Posty: 311
Rejestracja: 13 paź 2015, 12:32
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 22 times
Been thanked: 9 times

Re: Jakie jeszcze dudes on a map?

Post autor: shaigan »

Ziemowit pisze: 14 maja 2018, 13:27 Nexus Ops nie jest przypadkiem dość losowe?
Walka jest losowa to fakt, człowieczek zabija na 6+, smok na 2+, do tego jednostki mają priorytety w rozpatrywaniu ataku, dla mnie to bardzo naturalne "bitewniakowe", ale można tego nie lubić. Mimo wszystko uważam tą grę za majstersztyk.

Jest jeszcze D&D: Conquest of Nerath. Kupiłem bo podoba mi się koncepcja (mapa, regiony, armie, D&D), ale jeszcze nie wiem jak z losowością, no i mi ona (losowość) tak bardzo nie przeszkadza.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Jakie jeszcze dudes on a map?

Post autor: warlock »

Imo brakuje Ci planszowej Gry o Tron (drugiej edycji). Brak figurek, ale wykonanie jest naprawdę dobre. Mnóstwo strategii, deterministyczna walka (chyba, że zdecydujesz się na opcjonalny wariant kart losów bitwy). Kupa negatywnej interakcji ;).

Minus jest taki, że działa najlepiej na 6 osób (chociaż w 5 jeszcze do tego siądę). Na 4 osoby warto kupić dodatek Uczta dla Wron ;).
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Jakie jeszcze dudes on a map?

Post autor: seki »

To ja podpowiem Tyrants of the Underdark
Ziemowit
Posty: 62
Rejestracja: 04 gru 2017, 16:08

Re: Jakie jeszcze dudes on a map?

Post autor: Ziemowit »

seki pisze: 15 maja 2018, 10:12 To ja podpowiem Tyrants of the Underdark
Tyrants of the Underdark to świetna gra, ale mało podchodzi pod typowe dudes on a map. To w dużej mierze deckbuilding i takie mocne area control, ale bez elementów bitewniaka. Ale fakt - brakuje mi jej w kolekcji :D.

@Runewars najnowszą edycję tanio można dostać? Widziałem same po ok. 300 zł :/.

Gra o Tron się słabo skaluje, ale to faktycznie gra, która podpada pod mój opis, więc dziękuję :). Conquest of Nerath jest bardzo losowe z tego, co wiem, więc dla mnie odpada.

A Eclipse??
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Jakie jeszcze dudes on a map?

Post autor: TuReK »

Runewars widziałem ostatnio jakieś używki na forum za dwieście parę złotych. Ale jest też propozycja dla szlachty za 400 :D
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Jakie jeszcze dudes on a map?

Post autor: warlock »

A w ile osób grasz najczęściej?
Ziemowit
Posty: 62
Rejestracja: 04 gru 2017, 16:08

Re: Jakie jeszcze dudes on a map?

Post autor: Ziemowit »

warlock pisze: 15 maja 2018, 12:21 A w ile osób grasz najczęściej?
Nie mam stałej ekipy, interesują mnie gry do 4 lub więcej graczy. Czy są od dwóch, czy trzech, to nie ma większego znaczenia, ponieważ zawsze gram w minimum 3 osoby (solówki mnie nie interesują :P).
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Jakie jeszcze dudes on a map?

Post autor: warlock »

Pytałem, bo TOPem z tej kategorii jest dla mnie Wojna o Pierścień ;).
Ziemowit
Posty: 62
Rejestracja: 04 gru 2017, 16:08

Re: Jakie jeszcze dudes on a map?

Post autor: Ziemowit »

warlock pisze: 15 maja 2018, 15:06 Pytałem, bo TOPem z tej kategorii jest dla mnie Wojna o Pierścień ;).
A jak oceniasz losowość w tej grze? Jeśli możesz, to byłbym wdzięczny za porównanie jej pod względem losowości do innych gier tego typu - i biorę się za recenzje ;). Dzięki.

EDIT:

https://www.youtube.com/watch?v=2maV-Ue9ey4

Zdaniem tego recenzenta, gra jest bardziej na dwie osoby, a że do czterech, to wymysł, bo w praktyce się nie da. Też tak uważasz?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Jakie jeszcze dudes on a map?

Post autor: warlock »

Myślę, że recenzja Ci odpowie na to pytanie ;).

W skrócie - losowość jest duża, ale absolutnie nie powinno to odstraszać w przypadku tej gry. Generalnie jestem zwolennikiem deterministycznej walki (Kemet/Gra o Tron/Blood Rage itd.), ale żadna, ŻADNA z tych gier nie daje takich wrażeń co Wojna o Pierścień.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Jakie jeszcze dudes on a map?

Post autor: warlock »

Ziemowit pisze: 15 maja 2018, 15:11
warlock pisze: 15 maja 2018, 15:06 Pytałem, bo TOPem z tej kategorii jest dla mnie Wojna o Pierścień ;).
A jak oceniasz losowość w tej grze? Jeśli możesz, to byłbym wdzięczny za porównanie jej pod względem losowości do innych gier tego typu - i biorę się za recenzje ;). Dzięki.

EDIT:

https://www.youtube.com/watch?v=2maV-Ue9ey4

Zdaniem tego recenzenta, gra jest bardziej na dwie osoby, a że do czterech, to wymysł, bo w praktyce się nie da. Też tak uważasz?
viewtopic.php?f=1&t=1481&start=650#p1042035 - tu masz opinię gościa, który może uchodzić za eksperta Wojny o Pierścień. Żaden recenzent (ani ja, ani kolega z Przy Stole) nie ma tylu partii i takiego doświadczenia z tą grą. Polecam przeczytać.
Ziemowit
Posty: 62
Rejestracja: 04 gru 2017, 16:08

Re: Jakie jeszcze dudes on a map?

Post autor: Ziemowit »

warlock pisze: 15 maja 2018, 15:23
Ziemowit pisze: 15 maja 2018, 15:11
warlock pisze: 15 maja 2018, 15:06 Pytałem, bo TOPem z tej kategorii jest dla mnie Wojna o Pierścień ;).
A jak oceniasz losowość w tej grze? Jeśli możesz, to byłbym wdzięczny za porównanie jej pod względem losowości do innych gier tego typu - i biorę się za recenzje ;). Dzięki.

EDIT:

https://www.youtube.com/watch?v=2maV-Ue9ey4

Zdaniem tego recenzenta, gra jest bardziej na dwie osoby, a że do czterech, to wymysł, bo w praktyce się nie da. Też tak uważasz?
viewtopic.php?f=1&t=1481&start=650#p1042035 - tu masz opinię gościa, który może uchodzić za eksperta Wojny o Pierścień. Żaden recenzent (ani ja, ani kolega z Przy Stole) nie ma tylu partii i takiego doświadczenia z tą grą. Polecam przeczytać.
Oki, dzięki :D. Przeczytam.
ODPOWIEDZ