Gra przygodowa do gry w przyszłości z dziećmi

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Gra przygodowa do gry w przyszłości z dziećmi

Post autor: traxek »

Cześć Wam

Poszukuje gry przygodowej raczej w klimacie fantasy, z którą mógłbym później grać z synem, więc wolałbym aby nie miała zbyt skomplikowanych zasad a dawała dużo zabawy. Na razie syn ma ok. 5 lat i lubi grać, ale wiadomo szybko się nudzi. Fajnie by było w niej powalczyć z jakimiś stworami, zombiakami, smokami itp.
Oprócz tego co miesiąc grywam też ze znajomymi, którzy nie są zbyt biegli w grach planszowych.
Gra której poszukuję chciałbym aby cechowała się:
- niskim progiem wejścia - niezbyt skomplikowane zasady,
- regrywalna,
- czasowo nie za długa,
- może być kooperacyjna,
- może mieć tryb solo (nawet wskazany, bo często gram sam).

Zastanawiam się nad zakupem:
Zombicide: Czarna Plaga - bo ma niby łatwe zasady i można grać podobno z dziećmi,
Runebound - trzecia edycja - z jakimś dodatkiem np. Nierozerwalne więzi. Ciekawy klimat (podobny do Talismana), dużo przygody, wydaje się niezbyt trudna, ma dobre recenzje.

Ewentualnie zastanawiam się nad zakupem:
Posiadłość szaleństwa- druga edycja - jest wysoko w rankingu, jest bardzo polecana i można w nią grać z ludźmi nie grającymi w planszówki,
Nemesis - świetny klimat sci-fi, super wykonanie, choć może być dość skomplikowana. Chyba wydane polskie dopiero w przyszłym roku :-(.
lub jakieś inne propozycje ...

Wychowałem się na Magii i Mieczu , więc podoba mi się taki klimat gier przygodowych
Posiadam też Robinsona, dlatego szukam czegoś innego

Pozdrawiam
Traxek
Zack
Posty: 217
Rejestracja: 13 mar 2018, 21:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Gra przygodowa do gry w przyszłości z dziećmi

Post autor: Zack »

Magia I Myszy Ja osobiście jeszcze nie gralem ale jest bardzo polecana i przy około 6 latach dziecko powinno ogarnąć jeśli zna już prostsze tytuły. Znam wielu dorosłych, którzy grają w to bez dzieci bo im się podoba, więc to nie jest tylko dla najmłodszych.

Od siebie z wymienionych polecam Runebound ale wydaje m się że to cięższe i dłuższe od Magii i Myszy. Gra ma fajny klimat, jest ładnie wykonana i regrywalna, jest też dodatek wprowadzający pełną kooperację.

Posiadłość szaleństwa czy Nemesis to zdecydowanie nie gry, których targetem jest 5-6 letnie dziecko, ale jeśli spodziewasz się że tematyka mu się spodoba to czemu nie. Ogólnie nie wiem czy wiesz ale na BGG jest w każdej grze wykres z ankietą - jaki wiek jest odpowiedni dla danej gry. W Mansions of Madness na 38 głosów jedna osoba odpowiedziala że dla 6 latka jest OK, więc da się :P

Ja bym obczail jeszcze Descent 2 edycja z aplikacją albo przeciwko sobie
vry
Posty: 69
Rejestracja: 11 maja 2018, 07:36
Been thanked: 2 times

Re: Gra przygodowa do gry w przyszłości z dziećmi

Post autor: vry »

My zaczęliśmy właśnie tego typu gry pol roku temu od myszy (córka ma 6). Wydaje sie idealna na pierwszą taką grę . Stuffed fables wydaje sie ciekawa, możesz zerknąć jeśli patrzysz bardziej pod dziecko. Z takich bardziej w klimatach dorosłych to w tym roku powinno byc wznowienie/nowa wersja? claustrofobii ale wy chyba w więcej osób chcecie. Nie mam zombicide ,ale z tych co podales ja bym kupiła to jeśli dziecko nie boi się zombie. Nie wiem czy jak wyjdzie ta wersja z orkami to się sama nie skuszę. Może wypowie się ktoś kto grał z dzieckiem. Ja z klimatem i horroru myślę że jeszcze ciut poczekam (na claurtrofobie haha) mimo że mała strachliwa nie jest, ale chyba zależy od dziecka, sam wiesz najlepiej jak u Ciebie jest.
Popatrz też na świat Arcadia. Massamora spokojnie powinna się nadać jeśli chodzi o reguły i nie jest takia straszna (śliczne figurki ). Dla dorosłych też fajna.
Ostatnio zmieniony 20 maja 2018, 10:42 przez vry, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Gra przygodowa do gry w przyszłości z dziećmi

Post autor: Pisarka »

Zakazana wyspa? Nie wiem, czy ma tryb solo, ale dzieciom się raczej podoba.
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
vry
Posty: 69
Rejestracja: 11 maja 2018, 07:36
Been thanked: 2 times

Re: Gra przygodowa do gry w przyszłości z dziećmi

Post autor: vry »

Zakazana wyspa raz, ze nie fantasty dwa, ze klimatu zero jak dla mnie. U nas nie chwyciła totalnie. Z niefigurkowych Andor.
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Gra przygodowa do gry w przyszłości z dziećmi

Post autor: xilk »

Chcesz gry przygodowej, ale problem w tym, że ten gatunek nie spełnia poniższych założeń:
traxek pisze: 19 maja 2018, 20:08 - niskim progiem wejścia - niezbyt skomplikowane zasady,
- regrywalna,
- czasowo nie za długa,
Znaczy są gry przygodowe z łatwiejszymi zasadami, ale zwykle nie mają fabuły. Regrywalność też zwykle jest ograniczona, ponieważ wiemy już, co nas czeka w scenariuszu. A czas rozgrywki fabuły jednak zwykle jest dłuższy, niż godzina.
traxek pisze: 19 maja 2018, 20:08 - może być kooperacyjna,
- może mieć tryb solo (nawet wskazany, bo często gram sam)
Przygodówki zwykle są kooperacjami i coraz częściej mają tryb solo. Problem w tym, że jeśli przejdziesz kampanie w trybie solo, to już w normalnej grze mało ci Cię zaskoczy.
traxek pisze: 19 maja 2018, 20:08 Posiadłość szaleństwa- druga edycja - jest wysoko w rankingu, jest bardzo polecana i można w nią grać z ludźmi nie grającymi w planszówki,
Tak, to prawda co napisałeś. Problem w tym, że z kilkulatkiem wolałbym nie grać w grę opierającą się na C'thulu, tajemniczych kultach i psychozach.
traxek pisze: 19 maja 2018, 20:08 lub jakieś inne propozycje ...
Jeśli chcesz potem grać z synem, to proponuję Magię i Myszy. Problemem są tu zasady, ale jeśli Ty je opanujesz, to już reszta osób nie będzie musiała - po prostu będziesz odpowiedzialny za pilnowanie zasad i wytłumaczenie podstawowych spraw pozostałym graczom - jak się porusza, co można zrobić w turze i jak działa tor upływu czasu. Resztę, czyli specjalne zasady poruszania się w wodzie, rozstawianie przeciwników, ataki przeciwników itp. to wszystko wystarczy, jak opanuje jedna osoba, najlepiej właściciel gry.

Stuffed Fables - tu gra w wersji polskiej ma wyjść dopiero pod koniec tego roku. Zapowiada się łatwiejsza wersja Magii i Myszy, ale sporo bardziej regrywalna. Popatrz na ten tytuł, może Cię zainteresuje.
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra przygodowa do gry w przyszłości z dziećmi

Post autor: traxek »

Dzięki wielkie za propozycje...

Xilk - ja nie miałem zamiaru grać z kilkulatkiem w grę Chultu, wiem, że jest na to za mały. Fajnie by było wprowadzać go w klimaty gier przygodowych dlatego Magia i Myszy może być dobrym przykładem (muszę to sprawdzić). Choćby nawet jak Talisman - chodziło mi o podobny klimat gry.
Moje nastawienie głównie opierało się na ewentualnym późniejszym graniem w takie gry jako nastolatka.
Chodziło mi też o dobranie gry, z którą mógłbym grać w gronie moich znajomych, nie znających tego typu gier. Dlatego czas gry nie musi być poniżej godziny, ale nie trwającej 4-6 godzin, tylko krócej chociażby do 3 godzin max.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: Gra przygodowa do gry w przyszłości z dziećmi

Post autor: shod »

ja również wychowałem się na MiM i mój syn ma obecnie 7 lat. też szukałem dobrej przygodówki w klimatch fantasy i wybór padł na Runebound 3ed.. grę mamy już z 2 lata i sprawdziła się świetnie - to była ulubiona gra syna. Była...bo obecnie jest Posiadłość Szaleństwa 2 ed. Miałem dylemat czy nie za wcześnie i fakt, że po grze syn trochę ma stracha iść sam do łazienki ;), ale po dniu to mija i koszmarów jak narazie nie miewa a kilka partii już rozegraliśmy. Magia i Myszy również była na naszym celowniku, ale ostatecznie jakoś się nie zdecydowaliśmy, choć uważam, że również trafiłaby w gust. Posiadłość bez dodatków będzie w moim odczuciu chyba mniej regrywalna niż taki Runebound i na pewno znacznie droższa. Runebound się wyprzedał i ceny trochę poszybowały w górę, ale dodruk już chyba trafił do sklepów albo lada chwila, więc powinno się unormować.
struksik
Posty: 37
Rejestracja: 25 lip 2017, 23:05
Has thanked: 2 times

Re: Gra przygodowa do gry w przyszłości z dziećmi

Post autor: struksik »

traxek pisze: 19 maja 2018, 20:08 Gra której poszukuję chciałbym aby cechowała się:
- niskim progiem wejścia - niezbyt skomplikowane zasady,
- regrywalna,
- czasowo nie za długa,
- może być kooperacyjna,
- może mieć tryb solo (nawet wskazany, bo często gram sam).

Zastanawiam się nad zakupem:
Runebound - trzecia edycja - z jakimś dodatkiem np. Nierozerwalne więzi. Ciekawy klimat (podobny do Talismana), dużo przygody, wydaje się niezbyt trudna, ma dobre recenzje.
Mam Runebounda ze wszystkimi dodatkami i grałem w niego bardzo dużo, więc myślę że mogę się wypowiedzieć.

Niski próg wejścia - jak najbardziej, gra ma dużo zasad i mechanik ale bardzo prostych. Na początku mogą się wydawać przytłaczające ale po kilku turach nikt nie ma już z nimi problemu.

Regrywalna - i tu zależy. Z jednej strony mieszanie umiejętności i przedmiotów sprawia że każdy scenariusz jest mocno regrywalny, świetnie sprawdzają się tutaj karty przygód których jest dużo i np. kiedy graliśmy podstawowy scenariusz ze smokiem już któryś raz myśląc że nic nas nie zaskoczy okazało się, że nigdy nie trafialiśmy jednej z kart przygód która tym razem weszła do gry i mocno zmieniła sytuację na planszy. Niestety z drugiej strony poziom trudności czasem jest taki że mam ochotę wyrzucić tą grę przez okno i połamać stół (scenariusz Czerwona Śmierć - https://boardgamegeek.com/thread/185395 ... so-so-hard).

Czasowo nie za długa - w trybie solo lub na dwie osoby - tak. Więcej niż dwie - zdecydowane nie. Przy trzech lub czterech osobach nigdy nie udało nam się skończyć szybciej niż w trzy godziny. Oczywiście wszystko zależy od graczy, ale wystarczy natrafić przy stole na myśliciela, albo gladiatora chcącego zabić wszystko na planszy i rozgrywka wydłuża się.

Kooperacyjna - Runebound jest coopem, ale nie takim klasycznym jak Descent czy Imperium Atakuje (na które się przymierzam). Niektóre scenariusze są w kooperacji świetne inne takie trochę na siłę.

Tryb solo jest ale o nim niestety za wiele napisać nie mogę, bo grałem sam tylko jeden raz.

Generalnie w setupie na dwie osoby jeżeli zależy Ci na szybkiej rozgrywce i regrywalności - polecam, ale zaznaczam, czasem temperatura przy stole może osiągać zenitu.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2018, 08:35 przez struksik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Gra przygodowa do gry w przyszłości z dziećmi

Post autor: helloween85 »

Jak mój syn miał 7 lat to zakupiłem Descenta, klimat trochę może i mroczny ale samą mechanikę mały ogarnął bardzo szybko. Przez bity miesiąc nie chciał robić nic innego tylko w Descenta grać. Także polecam;)
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Gra przygodowa do gry w przyszłości z dziećmi

Post autor: xilk »

traxek pisze: 20 maja 2018, 20:55 Xilk - ja nie miałem zamiaru grać z kilkulatkiem w grę Chultu, wiem, że jest na to za mały. Fajnie by było wprowadzać go w klimaty gier przygodowych dlatego Magia i Myszy może być dobrym przykładem (muszę to sprawdzić). Choćby nawet jak Talisman - chodziło mi o podobny klimat gry.
Jeśli chcesz wprowadzać syna, to chyba Talizman Magia i Miecz będzie odpowiednia.
traxek pisze: 20 maja 2018, 20:55 Moje nastawienie głównie opierało się na ewentualnym późniejszym graniem w takie gry jako nastolatka.
Chodziło mi też o dobranie gry, z którą mógłbym grać w gronie moich znajomych, nie znających tego typu gier. Dlatego czas gry nie musi być poniżej godziny, ale nie trwającej 4-6 godzin, tylko krócej chociażby do 3 godzin max.
W takim razie Posiadłość Szaleństwa - druga edycja będzie odpowiednia. Naprawdę jest to fajna, klimatyczna gra, w której dzięki aplikacji odpada Ci wiele zasad.

A kwestie Magii i Myszy radzę samemu przetestować, ponieważ znam ludzi, którzy pozytywnie byli zaskoczeni, po zagraniu partii ze mną, a byli też tacy, którzy stwierdzili, że to nie dla nich.
vry
Posty: 69
Rejestracja: 11 maja 2018, 07:36
Been thanked: 2 times

Re: Gra przygodowa do gry w przyszłości z dziećmi

Post autor: vry »

W Magi i myszach jest dużo turlania i trochę mało strategii jakiejkolwiek. Mi to jakoś mocno nie przeszkadza, ale na przykład mąż jest uczulony więc gram sama z małą. Córka uwielbia (nie jest nr jeden ale wysoko). Masamora spokojnie jest do grania z 7 latkiemi Descent też przy małej pomocy drużyny. Z Posiadłością jest właśnie problem z tematyką ale niektorym to nie przeszkadza. Wiem że moja by nie zasnęła. Fantasy nawet z potworami spoko , horror raczej nie, ale to u mnie. Wspomniane magia i myszy mają ta zaletę ze to fajne wprowadzenie dziecka w Amerii. Taki Talizman tylko bardziej klimatyczny. Gra jest prosta nie licząc instrukcji. Obejrzyj gamepley z dzieckiem i zobacz. Po myszach spokojnie można wprowadzać Descenta albo inne tego typu. Dla mnie gra wybitna może to nie jest ,ale bardzo lubię grać z corka. Ona strasznie się wkręca i odpowiada historię typu Tilda zabiła pajaka i Ned zakochał się w wspaniałej wojowniczce itd. Po głowie chodzi mi też coś z DD. Legend of Drizzit może. Dało by radę grać w dwóch grupach wiekowych. Albo Descent dla dorosłych i z dzieckiem można próbować, ale musi mieć kogoś w drużynie. Pytanie w co już grałeś z synem. Jak jest ograny to powinien dać radę. Mojej stwory z Descenta nie ruszają nawet już ponazywane zostały. Smok np nazwa się Szczerbek 😂 ,chyba po jak wytresować smoka. Ale próbowaliśmy grać tylko raz bo figurki w malowaniu. A Posiadlość jak chcesz to kup dla dorosłych 😁😁. Co to dlugosci to scenariusze mozna dzielić grajac z dzieckiem. Segregator albo koperty i tyle.
vry
Posty: 69
Rejestracja: 11 maja 2018, 07:36
Been thanked: 2 times

Re: Gra przygodowa do gry w przyszłości z dziećmi

Post autor: vry »

Właśnie doczytałam ze syn ma 5 lat. Kup sobie Posiadłość i Myszy dla dziecka a za rok Descenta albo Imperium 😂 już dla wszystkich.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Gra przygodowa do gry w przyszłości z dziećmi

Post autor: Rocy7 »

traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra przygodowa do gry w przyszłości z dziećmi

Post autor: traxek »

Dziękuje wszystkim za pomoc.
vry pisze: 22 maja 2018, 00:15Pytanie w co już grałeś z synem
Mój syn (ma 4,5 roku) najbardziej lubi grać ze mną w Domek i Metropolie. Do tego też zagramy czasami w Arrrr i Wyspe skarbów, przy okazji również w Grzybobranie, Miau czy Potwory do szafy.

Z tego co mi pisaliście to chyba na razie zakupie Runebounda 3 edycje. Bardzo mi podchodzi ten klimat, może nie jest to wybitna gra, ale ma różną strategie.

Magia i Myszy ma bardzo fajne figurki (super wyglądają), gra też wygląda świetnie, jednak najpierw musiałbym zagrać, aby ocenić jak to dokładnie wygląda i czy mi podchodzi.
A jeśli chodzi o Posiadłość szaleństwa czy Descent to musiałbym również sprawdzić jak wygląda granie z aplikacją. Jakoś nie widzi mi się zaglądać non stop do aplikacji, ale wiem, że inaczej w takie gry się nie pogra (bez prowadzącego rozgrywkę, jest to na pewno wygodne). Musiałbym najpierw zagrać i zobaczyć czy to jest to co mnie interesuje w grze. Sprawdzić jak jest z regrywalnością kiedy znudzą się scenariusze. Przy tym obie te gry mają masę dodatków (szczególnie Descent) i czy są aż tak bardzo potrzebne, aby mocno urozmaicić rozgrywkę - dawać jej "życie" .
Nie wiem, czy nie lepiej nastawiać się na zakup w późniejszym etapie SW Rebeli i dodatku do niego i mieć super fajną grę strategiczną na 2 osoby, niż ciągle powiedzmy "wsadzać" kasę w grę, co przekłada się na duże koszta (przy niewielkim ilości czasu na granie w nie).
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Gra przygodowa do gry w przyszłości z dziećmi

Post autor: rattkin »

Ja z przyszłości poleca holograficzną wersję MegaTron Deluxe, koniecznie z cyfronicznym rozszerzeniem (dostępne z drugiej ręki, na InterBay'u), które wprowadza piętnastego gracza, plutonowe żetony oraz klepsydrę tachionową.

(a poważniej, to xilk powyżej napisał wszystko, co trzeba).
ODPOWIEDZ