realms - star czy hero?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!

co lepsze? star realms czy hero realms?

star realms
27
48%
hero realms
29
52%
 
Liczba głosów: 56

koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

realms - star czy hero?

Post autor: koczkodan »

Przejde od razu do rzeczy.
- interesuje mnie glownie 1vs1 (na 3-4 osoby sa inne gry),
- wole klimat s-f - znajomi jednak wola fantasy wiec dla dobra sprawy nie mam az takiego cisnienia na s-f.

Hero realms jest gra nowsza wiec pytanie czy bardziej dopracowana?

1. Wiem ze reka startowa jest inna co podobno jest na plus. Hero podobno ma bardziej dynamiczny start - czy to lepiej? Star nie jest wystarczajaco szybki? Czy w hero te kupowane karty w ogole zdaza wejsc do gry zanim gra sie skonczy? Budowanie talii jest ekstra ale co z tego jak kupione karty nie beda mialy czasu zagrac?

2. W hero jest tez wiecej czempionow niz baz w star realms. Czy to wyzej wymieniona dynamike jednak nieco spowalnia? Wiadomo ze straznicy chronia gracza i mozna przyjac wiecej obrazen. Czy wieksza ilosc czempionow niz baz wychodzi na plus?

3. Z drugiej strony w hero czempioni sa pionowi co moze byc mylace. W star poziome bazy wydaja sie znacznie ciekawszym rozwiazaniem. Jak to widzicie w praktyce?

4. Na minus wydaje sie to ze w hero nie mozna wplywac na rynek. W star mozna i to raczej jest lepszym rozwiazaniem? Czy to zdolnosc bez znaczenia i dlatego wyleciala z hero?

5. Postrzepione i wytare karty do hero - czy to duzy problem? Staram sie unikac kupowania wybrakowanych i niedopracowanych gier. Moze bedzie poprawione 2 wydanie?

6. Liczenie punktow. Tu slyszalem skrajne opinie. Najpierw bylo narzekanie na liczenie w star ze to bezsensowne przekladanie i szukanie odpowiednich kart. Potem zas slyszalem ze z pozoru lepsze rozwiazanie dwoch kart w hero wcale takie lepsze nie jest - karty moga sie przesunac i czlowiek traci orientacja ile punktow mial a podobno kazdy punkt jest na wage zlota. Wiem ze zawsze jest kartka i dlugopis ale jednak liczenie punktow za pomoca kart powinno byc intergralna czescia gry.

7. Dodatki to kwestia opcjonalna. Te do star mniej wiecej znam (dzieki gambit) a czy gdzies mozna zaczerpnac info na temat dodatkow do hero realms?

Z gory dziekuje za pomoc w wyborze!
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: realms - star czy hero?

Post autor: kali »

Ja wolę klimat Hero Realms, jednak bezapelacyjnie wolę grać w Star Realms.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: realms - star czy hero?

Post autor: RUNner »

Bierz obie gry i po kłopocie ;)
Zaczynałem od SR, rozegrałem wiele partii i kupiłem HR, który sprawił, że przestałem grać w SR, ale teraz zaczynam wracać do pierwszego tytułu :) Obie gry są praktycznie identyczne, ale różnią się drobnymi smaczkami. Liczenie punktów dużo lepsze w HR, jakoś nie zdarzyło nam się przesunąć kart i zmienić punktacji.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: realms - star czy hero?

Post autor: Yavi »

1. W obu przypadkach karty wchodzą do gry, talia startowa ma 10 kart, na koniec tury dobiera się 5 - rotacja jest spora. W HR faktycznie ręka startowa jest nieco "szybsza", więc łatwiej kupić droższe statki.
2. Wg mnie liczba czempionów to zaleta. Jest ich więcej niż baz w SR, ale są też mocniejsi - potrafią zadać sporo obrażeń. Z jednej strony więc spowalniają partię (trzeba zabić strażników przed atakami na gracza), z drugiej przyspieszają (mają mocne umiejętności, łatwiej odpalić zdolności sojuszu dzięki nim na stole).
3. Zdarzało mi się sprzątać czempionów razem z resztą kart ze stołu :D. Trzeba się przyzwyczaić.
4. Czasami brakuje wpływania na rynek, szczególnie gdy pojawiają się tam drogie karty, na które stać tylko przeciwnika. W większości partii tego nie czuć, ale szkoda, że zabrakło takiej opcji.
5. Moje miały lekkie ślady po złym cięciu, ale nie na tyle, by rwać o to szaty. Karty jednak są takiej jakości, że warto je zakoszulkować (ciągle się je tasuje). Gdybym dostał tak wycięte karty w grze za ~100 zł miałbym pretensje. Tutaj jednak cena trochę niweluje złe odczucia.
6. W HR rozwiązano to lepiej. Gdy karty leżą z boku, to nie ma ryzyka przypadkowego przesunięcia. W SR sporo jest przekładania ich i przerzucania, można się przyzwyczaić, ale dobrze, że zmieniono to w HR. Do tego jest też sporo aplikacji pomagających śledzić życie (chociaż sam nie korzystam).
7. O dodatki możesz podpytać w temacie gry: viewtopic.php?f=1&t=42381&start=200
Słyszałem, że Hero Packi wprowadzają fajne zmiany, ale tematu nie zgłębiałem. Miałem 4 małe dodatki do SR i najlepiej sprawdzały się dodatkowe statki i bazy. Bohaterowie i wydarzenia były takie o.

Łap jeszcze recenzje Star Realms i Hero Realms na Planszówkach we dwoje. Jedna świeża, druga starsza, bo na podstawie wersji angielskiej.
Dzisiaj wolę trochę HR, ale też SR mocno mi się ograło, bo często lądowało na stole :). Mam obie na półce i nie żałuję.
http://www.planszowkiwedwoje.pl/2018/04 ... enzja.html
http://www.planszowkiwedwoje.pl/2015/05 ... enzja.html
Kisun
Posty: 1128
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 131 times

Re: realms - star czy hero?

Post autor: Kisun »

W tych cenach to nie ma co się zastanawiać. Też mam obie :)
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: realms - star czy hero?

Post autor: duulamon »

Podłączę swoje pytanie do tego wątku. Właśnie kupiłem Hero Realms i muszę przyznać, że to świetna gra. Tak świetna, że chciałoby się więcej. I stąd pytanie. Czy Hero i Star Realms to dokładnie te same gra tylko że z innymi grafikami + kilka kosmetycznych zmian w mechanice w Hero? Konkretnie chodzi mi o karty, czy w obu grach są takie same, czy też inne i ta inność jednak robi różnicę.
Pomijam sprawę dodatków, bo już ktoś się wypowiadał, że one zmieniają oblicza obu gier. Tyle że ja zbieram gry po polsku, a kiedy będą dodatki...
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: realms - star czy hero?

Post autor: mat_eyo »

W najnowszym numerze Rebel Times znajduje się porównanie Star Realms i Hero Realms autorstwa Ciuńka, Windziarza, Gambita i mojego. W kilku zdaniach porównujemy gry w kluczowych kategoriach (wykonanie, klimat, rozgrywka) i wybieramy tę lepszą:

https://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModFiles ... es-129.pdf
ggracz
Posty: 10
Rejestracja: 25 wrz 2013, 23:49

Re: realms - star czy hero?

Post autor: ggracz »

Pierwsze kupiłem SR, pokochaliśmy od pierwszej partii.
Po jakimś czasie dokupiłem dodatki łącznie z colony wars.
Gramy po dziś dzień.

HR kupiłem jakoś zaraz jak wyszło.
Zagraliśmy jakoś raz czy dwa i raczej do niego nie wracam... dlaczego?
SR znamy jak własną kieszeń, widzimy obrazek i wiemy co karta robi co czyni rozgrywkę bardziej dynamiczną
W HR gra trochę zajmowała przez fakt iż nie znaliśmy kart.
Po za tym aspektem nie mam się do czego przyczepić.

Polecam kupić oba tytuły i grać zależnie od "smaku" w danej chwili ;P
an0mander
Posty: 32
Rejestracja: 14 gru 2016, 22:18
Been thanked: 1 time

Re: realms - star czy hero?

Post autor: an0mander »

Jak zapewne nieraz wspominano HR ma również tę zaletę, że w podstawkę można grać do 4 osób, więc tak naprawdę od razu mamy grę rodzinną/towarzyską. U mnie syn uwielbia zagrać z rodzicami partyjkę przed snem :)
Reszta to tak naprawdę wybór miedzy SF a Fantasy. Dodatkowo SR można przetestować za darmo na PC lub urządzenia mobilne.
Wontzki
Posty: 284
Rejestracja: 04 maja 2016, 07:45
Kontakt:

Re: realms - star czy hero?

Post autor: Wontzki »

My zaczęliśmy od Star Realms i potem weszliśmy do Hero Realms. To drugie zdecydowanie przetrwało próbę czasu. Jest bardziej dynamiczne. Osobiście wolę liczenie z Hero Realms. Nawet zabieramy te karty do Star i tam też używamy. Po za tym Hero Realms znacznie lepiej działa na czterech graczy (są talie startowe dla czterech osób).
Big Bad Dice - odwiedź nasz portal dotyczący gier planszowych, komputerowych oraz fantastyki
Subskrybuj nasz kanał na YouTube - powoli rozwijamy nasz kanał na YouTube - wspomóż nas i zostaw komentarz oraz subskrypcję
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: realms - star czy hero?

Post autor: asiok »

Zacząłem od partyjki w Star Realms na Pionku i natychmiast kupiłem dla siebie egzemplarz. Grałem często - zarówno przy stole jak i na Androidzie.

Pojawiło się Hero Realms i pomimo dużego początkowego entuzjazmu - rozczarowałem się. Mniej czytelna ikonografia, większa losowość związana z łatwiejszym upolowaniem na początku mocnych kart w HR, niezrozumiała decyzja aby "bazy" były układane pionowo, przez co zdarza się je odrzucić na discard - no po prostu słabo.

Star Realms zostało w domu, Hero Realms powędrowało do klubu i tam się kurzy.

S-F rulez! Elfy do elfowni!
ODPOWIEDZ