Ładne euro od 2 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Eltonos
Posty: 112
Rejestracja: 12 sie 2011, 16:30
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Ładne euro od 2 osób

Post autor: Eltonos »

Witam,
Ostatnio po zagraniu w Great Western Trail przypomniałem sobie, że gry euro mogą być naprawdę fajne i stąd decyzja o zakupie jakiegoś nowego tytułu. Szukam czegoś co spełnia wymagania:

- stosunkowo nieskomplikowana (nie cięższa niż GWT) i prosta w tłumaczeniu zasad,
- ładnie wydana,
- od 2-4 graczy, ale musi chodzić elegancko w każdym gronie,
- rozgrywka poniżej 2 godzin, najlepiej ok. 1 h,
- cena do ok. 130 zł,


Moja kolekcja:
https://www.boardgamegeek.com/collectio ... large&ff=1

Wstępnie moją uwagę przykuły: Istanbul, Najeźdźcy z północy,. Myślałem też o Zamkach Burgundii, ale kurde, trochę mnie grafika odrzuca. Co polecacie?
tablis
Posty: 40
Rejestracja: 28 lis 2016, 14:11
Lokalizacja: Krakow/DK
Has thanked: 61 times
Been thanked: 4 times

Re: Ładne euro od 2 osób

Post autor: tablis »

Moze Tzolkin? Wg mnie sliczny (jesli Ci sie podobal design Marco Polo to wal smialo).

Z latwiejszych moze Stone Age albo Egizia?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Ładne euro od 2 osób

Post autor: Yavi »

Górą i dołem, Santa Maria, Lorenzo il Magnifico, Pięć klanów? Wszystkie dość ładne (chociaż Santa Maria budzi mieszane uczucia), mieszczą się w godzinie-dwóch, nieźle się skalują. W cenę chyba też trafiają, nie są cięższe i nie mają bardziej skomplikowanych zasad niż GWT.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Ładne euro od 2 osób

Post autor: gregos »

Keyflower, Bruxelles 1893, Trajan, Steam Works ewentualnie Mombasa (autorstwa pana od GWT).
Eltonos
Posty: 112
Rejestracja: 12 sie 2011, 16:30
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Ładne euro od 2 osób

Post autor: Eltonos »

Dzięki za propozycje. Nad Tzolkinem się zastanawiałem, ma go jednak znajomy, więc uda się zagrać bez konieczności kupowania. Pięciu klanom przyglądam się już od dłuższego czasu i pewnie prędzej czy później wpadnie do kolekcji, ale na ten moment szukam czegoś innego.
Może doprecyzuję wymagania:
- gra musi chodzić dobrze na 2 osoby (planuję grać z dziewczyną),
- musi być ładna (sorry Zamki..),
- im mniejszy efekt kuli śnieżnej tym lepiej,
- w miarę możliwości nie za krótka kołderka,
- fajnie jakby oferowała wiele dróg do zwycięstwa.

Wiem, trochę wybrednie. Zastanawiam się nad Lorenzo il Magnifico, Bruxelles 1893 i Trajanem. Istanbul mnie cały czas kusi, wygląda na bardzo ładny i stosunkowo prosty tytuł, lecz trochę obawiam się, że nie jest 'rasowym' euro i mnie nie usatysfakcjonuje. Biorę się za czytanie recenzji. Oczywiście proszę o wszelkie podpowiedzi.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Ładne euro od 2 osób

Post autor: elayeth »

Z tych co łapią się w cenie:
1. Osadnicy Narodziny Imperium
2. Lords of Waterdeep
3. Zamki szalonego Króla Ludwika
4. Suburbia

Jakies 50 zł droższe...:
1. Terra Mystica
2. Viticulture
3. Orleans

Wszystkie powyższe chodzą dobrze od 2-4 graczy, no może poza Zamkami, w które warto grać w 3+.
Zdecydowanie najładniej wydane są: Zamki, LoW, Viticulture... ale generalnie wszystkie bardzo ładne.
Długość rozgrywki: w zależności od ilości graczy, ale żadna nie powinna być dłuższa od GWT znacząco, a kilka jest nawet szybszych (Zamki, Lords)

Poprzeglądaj sobie opisy, gry różnią się ciężkością... LoW i Orelans są grami dość łatwymi, z kolei Terra Mystica jest już trudniejsza. Reszta coś pomiędzy.
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: Ładne euro od 2 osób

Post autor: p_olo86 »

Jak ma być ładna to bierz Fotosyntezę.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Ładne euro od 2 osób

Post autor: Leszy2 »

elayeth pisze: 28 maja 2018, 16:09 Z tych co łapią się w cenie:
1. Osadnicy Narodziny Imperium
2. Lords of Waterdeep
3. Zamki szalonego Króla Ludwika
4. Suburbia

(...)

Wszystkie powyższe chodzą dobrze od 2-4 graczy, no może poza Zamkami, w które warto grać w 3+.
Zamki szalonego króla to ponad 300 zł, więc nie łapią się w cenie. Nieprawdą jest również, że warto grać 3+, gram regularnie w dwójkę i gra się bardzo dobrze. Dużo lepiej można panować na grą.
Ja ze swej strony polecam Simurgha, gra bardzo ładny worker placement i nie drogi.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Ładne euro od 2 osób

Post autor: elayeth »

Leszy2 pisze: 29 maja 2018, 13:04 Zamki szalonego króla to ponad 300 zł, więc nie łapią się w cenie. Nieprawdą jest również, że warto grać 3+, gram regularnie w dwójkę i gra się bardzo dobrze. Dużo lepiej można panować na grą.
Ja ze swej strony polecam Simurgha, gra bardzo ładny worker placement i nie drogi.
Chyba nie kupiłeś ich za ponad 300 zł? ;)
Tutaj jest za 114 zł
W droższych sklepach do 150 zł...

Co do ilości graczy - być może masz rację, że chodzi dobrze, choć w gry licytacyjne moim zdaniem ciekawiej gra się w więcej osób. Z drugiej strony to nie jest typowa gra licytacyjna... więc tym lepiej, że na dwóch daje radę.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Ładne euro od 2 osób

Post autor: Yavi »

elayeth pisze: 29 maja 2018, 13:21
Leszy2 pisze: 29 maja 2018, 13:04 Zamki szalonego króla to ponad 300 zł, więc nie łapią się w cenie. Nieprawdą jest również, że warto grać 3+, gram regularnie w dwójkę i gra się bardzo dobrze. Dużo lepiej można panować na grą.
Ja ze swej strony polecam Simurgha, gra bardzo ładny worker placement i nie drogi.
Chyba nie kupiłeś ich za ponad 300 zł? ;)
Tutaj jest za 114 zł
W droższych sklepach do 150 zł...

Co do ilości graczy - być może masz rację, że chodzi dobrze, choć w gry licytacyjne moim zdaniem ciekawiej gra się w więcej osób. Z drugiej strony to nie jest typowa gra licytacyjna... więc tym lepiej, że na dwóch daje radę.
Zamki są niedostępne. W kilku sklepach pewnie widnieją takie oferty widmo jak ta podlinkowana - warto spojrzeć na status dostępności ;). Używki są coraz droższe, poniżej 200 złotych będzie pewnie trudno kupić (chyba że gdzieś jeszcze w sklepach uchowały się ostatnie sztuki, w co wątpię).
Awatar użytkownika
Luke555
Posty: 156
Rejestracja: 06 paź 2016, 13:06
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Ładne euro od 2 osób

Post autor: Luke555 »

Spróbuj Wojownicy Midgardu, dobra cena, piękna plansza, sporo wyborów i dróg do zwycięstwa, na 2 może iść jako tako, na 3 już wyśmienicie.

polecam także Lancaster, ale tu to tym bardziej - min 3 osoby
misko
Posty: 13
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:53

Re: Ładne euro od 2 osób

Post autor: misko »

Zamki Szalonego krola w wersji niemieckiej byly na 3trollach(jakies 130zl). Ten sklep ma opcje maila jak sie towar pojawi. Nie jestem pewien czy zamki sa niezalezne jezykowo ale chyba tak.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Ładne euro od 2 osób

Post autor: Yavi »

misko pisze: 29 maja 2018, 20:28 Zamki Szalonego krola w wersji niemieckiej byly na 3trollach(jakies 130zl). Ten sklep ma opcje maila jak sie towar pojawi. Nie jestem pewien czy zamki sa niezalezne jezykowo ale chyba tak.
Są niezależne, ale tylko polska wersja kwalifikuje się do "ładne euro" :D. Dlatego też jest problem z dodrukiem - poszło o nasze śliczne ilustracje.
Eltonos
Posty: 112
Rejestracja: 12 sie 2011, 16:30
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Ładne euro od 2 osób

Post autor: Eltonos »

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Zamkom się kiedyś przyglądałem, ale tak jak mówicie, są niedostępne. Lords of Waterdeep posiadam i sobie chwalę.
Osadnicy i Suburbia raczej się nie sprawdzą, za to Viticulture, Orleans i Simurgh biorę pod lupę.

Na ten moment zdecydowałem się na Lorenzo il Magnifico - udało się znaleźć w niezłej cenie (65 zł z darmową wysyłką), mam nadzieję, że się nie zawiodę. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ