Średniozaawansowana - 5 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
wur
Posty: 9
Rejestracja: 13 gru 2016, 11:46

Średniozaawansowana - 5 osób

Post autor: wur »

Cześć. Spotykamy się z kolegami i gramy z reguły w Rising Sun, Chaos w Starym Świecie lub Blood Rage. Jestem od nich bardziej obyty z grami planszowymi, więc w końcu przyniosłem coś bardziej zaawansowanego - Food Chain Magnate - byli zachwyceni. Zachęciło mnie to do poszukania kolejnej trudniejszej gry, w którą moglibyśmy zagrać, ponieważ FCM trwa zdecydowanie za długo jak na nasze możliwości czasowe i rzadko możemy w nią grać. Tak więc jakie są kryteria:
- gra dla 5 + osób,
- do zamknięcia w 3h,
- może być sucha,
- gra wymagająca myślenia,
- zawiera negatywną interakcję.
Kryteria nie są zbyt ograniczające, ale po prostu nie mam zbyt konkretnych wymagań co do typu gry, a chciałbym znaleźć coś trudniejszego nad czym nie będziemy siedzieć 4-5h.
Myślałem nad Lords of Waterdeep, ale z tego co wiem jest tam mało interakcji. Kolejnym typem był SmallWorld ten z kolei jest chyba za prosty. Za to nie chciałbym kolejnego tytułu pokroju Dudes on map. Może Roll for the Galaxy?
Proszę o sugestię i z góry dziękuję. :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Średniozaawansowana - 5 osób

Post autor: warlock »

U nas FCM zamyka się zwykle w 3 godzinach :). Ale to pewnie kwestia grupy. Zawsze możecie zagrać z home rulem i wyrzucić karty 300$ ;).

Możecie wpróbować Bruxelles 1893 - http://kawanaplansze.znadplanszy.pl/201 ... t-nouveau/ - naprawdę fajnie śmiga w każdym wariancie osobowym.

Na 5 osób uwielbiam Lancaster, ale (jak to w przypadku Queen Games bywa) jest dość droga https://mepel.pl/lancaster
wur
Posty: 9
Rejestracja: 13 gru 2016, 11:46

Re: Średniozaawansowana - 5 osób

Post autor: wur »

Dzięki. Może tak spróbujemy pograć. Chociaż chyba trochę ograniczy to różnorodność rozgrywki.
Ten Lancaster wygląda ciekawe - przy czym na pierwszy rzut oka i po kilku recenzjach te 180 zł wydaje się dużo.
Z niepokojem zaczynam spostrzegać, że coraz bardziej przyglądam się Dominant Species. :P
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Średniozaawansowana - 5 osób

Post autor: warlock »

DS to moje TOP 3 ;). Doskonała instrukcja, proste zasady, maximum móźdżenia. Ale to gra na 3-5 godzin jest (w zależności od grupy). ;).
wur
Posty: 9
Rejestracja: 13 gru 2016, 11:46

Re: Średniozaawansowana - 5 osób

Post autor: wur »

My pewnie byśmy grali dłużej... Pomoże ktoś jeszcze?:)
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Średniozaawansowana - 5 osób

Post autor: gregos »

Zerknij na Keyflower lub Antike II.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Średniozaawansowana - 5 osób

Post autor: KamradziejTomal »

Plusikuje Keyflower i Bruxelles. Obie mają spokojnie miejsce na wredne zagrywki (jak na euro). Ja bym powiedział, że Keyflower lepszy pod tym względem. Tam się praktycznie nie da uciec przed przepychankami podczas licytacji i gierkach umysłowych. W dodatku gra się sprawnie.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Nesmeer

Re: Średniozaawansowana - 5 osób

Post autor: Nesmeer »

Polecam Tzolk'in z dodatkiem dla 5osob, swietne euro, po ograniu rozgrywka jest bardzo plynna, jako typowe euro bedzie stanowic dobry kontrast dla konfrontacyjnych tytulow, ale daje mozliwosc negatywnej interakcji.

Moze nie z tego kalibru, ale jako filler miedzy jednym dudes on map, a drugim polecam tez Wyspe Skye, w pelnym skladzie daje duzo zabawy przy "handlowaniu" kafelkami.

No i cos ekonomicznego, czyli Steam/Age of Steam, klasyka gatunku, czasu z pewnoscia wystarczy, map dostepnych jest od zatrzesienia, a juz w wersji podstawowej gra oferuje bardzo duzo przyjemnosci.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: Średniozaawansowana - 5 osób

Post autor: shod »

Bruxelles popieram i wydaje mi się, że może Wam podejść Pixie Queen. jest to euro, ale z klimatem i sporą dawką negatywnej interakcji. jest na 5 graczy w odróżnieniu od większości euro. sama rozgrywka nawet w 2 h może się zamknąć.
poza tym możecie spróbować 5 Klanów.
wur
Posty: 9
Rejestracja: 13 gru 2016, 11:46

Re: Średniozaawansowana - 5 osób

Post autor: wur »

Dzięki za dużo propozycji. :)
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Średniozaawansowana - 5 osób

Post autor: michalldz90 »

sprawdz Container, niedlugo wyjdzie tez kickstarterowy reprint w wersji big box
wur
Posty: 9
Rejestracja: 13 gru 2016, 11:46

Re: Średniozaawansowana - 5 osób

Post autor: wur »

Trochę za droga niestety... grałeś w nią? Możesz coś o niej więcej powiedzieć?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Średniozaawansowana - 5 osób

Post autor: FortArt »

Shogun, Wallestein - wojna na planszy, zbieraj podatki, wystawiaj armię i walcz, to dwa razy ta sama gra na innej planszy
Carson City, Deadwood - walcz kowbojami o teren i dochodowe budynki, pierwszy z tych tytułów to ostra rywalizacja ... ekonomiczna
China, El Grande - przejmij kontrolę nad prowincjami
Evo - kup geny swoim zwierzakom, zajmij najlepsze tereny by przetrwały, a nawet zjedz konkurencję :)
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
DrunkHamster
Posty: 95
Rejestracja: 05 lis 2015, 18:14
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Średniozaawansowana - 5 osób

Post autor: DrunkHamster »

Tzolkin z dodatkiem, oraz Keyflower, mysle ze jak najbardziej by sie sprawdzily :D
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 496
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 324 times
Been thanked: 152 times

Re: Średniozaawansowana - 5 osób

Post autor: ArnhemHorror »

wur pisze: 29 maja 2018, 17:24 Myślałem nad Lords of Waterdeep, ale z tego co wiem jest tam mało interakcji. (...) Może Roll for the Galaxy?
W Rollu jest wg mnie dużo mniej negatywnej interakcji niż LoW. Z gier typu worker placement, z dużą dozą interakcji, o podobnym stopniu skomplikowania oraz dla do 5 graczy, polecam również Godfathera i Manhattan Project.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Średniozaawansowana - 5 osób

Post autor: genek »

hansa teutonica
Zack
Posty: 217
Rejestracja: 13 mar 2018, 21:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Średniozaawansowana - 5 osób

Post autor: Zack »

Ja bym proponował Terra Mystica. Nie jest to gra z negatywną interakcją pokroju Blood Rage ale jest skomplikowane euro nastawione na mocną rywalizację i fajne budowanie silnika. Na 5 graczy gra się bardzo strategicznie, jest dużo ciekawych niuansów zależnych od tego z kim sąsiadujesz. Dostępnych jest 14 frakcji, z których każda ma jakieś unikalne cechy. Gra jest przy tym dość sucha ale jak na niemieckie euro to ma nawet niezły klimat
wur
Posty: 9
Rejestracja: 13 gru 2016, 11:46

Re: Średniozaawansowana - 5 osób

Post autor: wur »

Dziękuję wszystkim za składane propozycje. Coraz bardziej przychylam się do Bruxelles. Grał ktoś Viticulture? Jak tam z interakcją?
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Średniozaawansowana - 5 osób

Post autor: genek »

tak jak w każdym worker placement, czyli polega na podbieraniu sobie pól i tyle. No może jest tam kilka kart, które na jakąś interakcje pozwalają, ale chyba o ile dobrze pamietam to jest coś w stylu każdy gracz może coś zrobić, ty bierzsz monetę za kazdego gracza który to zrobi.
wur
Posty: 9
Rejestracja: 13 gru 2016, 11:46

Re: Średniozaawansowana - 5 osób

Post autor: wur »

Dzięki.:)
wur
Posty: 9
Rejestracja: 13 gru 2016, 11:46

Re: Średniozaawansowana - 5 osób

Post autor: wur »

Kupiłem Brukselę - polecam! Dzięki za radę.
ODPOWIEDZ