Solo - cywilizacyjne lub SF

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Trampon
Posty: 359
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:44
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Solo - cywilizacyjne lub SF

Post autor: Trampon »

Było tu ostatnio kilka wątków poświęconych solówkom, ale ja zadam pytanie z trochę innej perspektywy:

przez tydzień z uwagi na chorobę mój 13-latek będzie siedział w domu. Junior jest dobrze ograny planszówkowo, lubi gry z kombinowaniem i budowaniem silniczków (tak na szybko jego ulubione gry to Innowacje, Nowa Era i powiedzmy Steam). Chciałbym podrzucić mu coś do gry solo, bo inaczej to wsiąknie w komputer bez reszty (World of Tanks itp).

Czy kojarzycie bądź to gry przeznaczone dla 1 osoby, bądź też z dobrze działającym trybem solo w klimatach albo cywilizacyjnych, albo Sci-fi? Preferowana polska wersja językowa lub niewielką angielskiego na kartach. Może być również print-and-play (choć domyślam się że tu jednak głównie angielski). edit - jakoś za fantasy nie przepada, więc np. polecany Mage Knight by się chyba nie sprawdził.

Ostatecznie - jako gier solo praktycznie nie mamy (Karciane Podziemia, ale te jakoś juniorowi nie podeszły) - może zacząć od Robinsona (dostępna w wypożyczalni) lub od Pierwszych Marsjan (tylko nie wiem czy tu jest tryb solo)? This War of Mine - raczej wolałbym unikać, 13-latek to już nie dziecko ale mimo wszystko wydaje mi się że klimat zbyt ponury. Ale może ktoś ma tu jakieś doświadczenie z TWoM z udziałem dzieci/młodszej młodzieży :)
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Solo - cywilizacyjne lub SF

Post autor: Jacek_PL »

Terraformacja Marsa brzmi jak idealne rozwiązanie :) jest budowanie silniczka, jest SF, jest solo i jest w języku polskim.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Solo - cywilizacyjne lub SF

Post autor: RUNner »

Robinson jak najbardziej. Terraformacja raczej jako tutorial do nauki gry, wariant solo bardzo nudny.
Szkoda że odpada tematyka fantasy, bo wraz z nią kilka tytułów, które mogłyby się nadać, jak choćby wspomniany Mage Knight albo Władca Pierścieni LCG. A może coś z Lovecrafta? Znak Starszych Bogów?
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Solo - cywilizacyjne lub SF

Post autor: Breżniew »

Trampon pisze: 04 cze 2018, 13:49 może zacząć od Robinsona (dostępna w wypożyczalni) lub od Pierwszych Marsjan (tylko nie wiem czy tu jest tryb solo)
Robinson super. Pierwsi Marsjanie solo sprawdzają się bardzo dobrze, ale należałoby sobie zadać pytanie, czy Twój 13-latek jest cierpliwy i czy nie brakuje mu determinacji, bo obu tych cech będzie potrzebował w dużej ilości podczas ogarniania zasad obu tych gier (szczególnie w przypadku Pierwszych Marsjan). Gdybym ja w wieku 13 lat dostał Pierwszych Marsjan, to prawdopodobnie po przeczytaniu instrukcji rzuciłbym grę w kąt i wrócił do Czołgów :)
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Solo - cywilizacyjne lub SF

Post autor: Tomson »

Też odradzałbym Robinsona z uwagi na mnogość zasad, chłopak może się zniechęcić. Niemniej jest to świetna gra i bardzo dobrze dziala solo. Może Osadnicy: Narodziny Imperium?
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Solo - cywilizacyjne lub SF

Post autor: ArnhemHorror »

Cywilizacyjna gra sci-fi z dobrze dzialajacym trybem solo? Od razu przychodzi mi na mysl Space Empires. Jest to 4X w kosmosie z duzym naciskiem na walke i rozwoj technologiczny. Gra wydana tylko po angielsku, ale nie ma tragedii jesli chodzi o zaleznosc jezykowa.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 458
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Solo - cywilizacyjne lub SF

Post autor: Zaan84 »

A może Projekt Gaja? Jest SF. Calkiem spora regrywalność. Sam nie grałem ale słyszałem że automat jest całkiem niezły.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Solo - cywilizacyjne lub SF

Post autor: Pan_K »

Zaan84 pisze: 05 cze 2018, 13:45 A może Projekt Gaja? Jest SF. Calkiem spora regrywalność. Sam nie grałem ale słyszałem że automat jest całkiem niezły.
Jest niezły. To fakt.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Solo - cywilizacyjne lub SF

Post autor: c08mk »

Space Empires 4x - sci-fi i jednocześnie cywilizacyjna. Gra jest po angielsku. Na BGG chyba gdzieś było fanowskie tłumacznie instrukcji.

Gears of War - sci-fi, strzelanka fajnie przeniesiona z konsoli na planszę.

XCOM - sci-fi. Gra na czas z appką.

Mam wszystkie 3 i dobrze je oceniam jako gry do solo.
Awatar użytkownika
Trampon
Posty: 359
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:44
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Solo - cywilizacyjne lub SF

Post autor: Trampon »

Ostatecznie (i definitywnie :) ) pożyczyłem Pierwszych Marsjan i muszę przyznać niestety że nie był to dobry wybór. Juniora pokonała instrukcja i to mimo tego (albo również dlatego) że obejrzał ją w wersji onlajn na Portalu.

Zagrał za to w Scythe solo - ale tylko raz więc zapewne jakiegoś super wrażeń ta rozgrywka też mu nie dostarczyła.

Parę gier z Waszych postów wrzucam na swoja listę do sprawdzenia (Space Empires, Gears of War), dziękuję za polecanki.
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Solo - cywilizacyjne lub SF

Post autor: sqb1978 »

Ponoć do Marsjan jest jakaś ulepszona instrukcja wypuszczona przez Portal w pdf.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Solo - cywilizacyjne lub SF

Post autor: Curiosity »

To może Leaving Earth? Gra polega na wyścigu o podbój kosmosu. Masz swój program kosmiczny i testujesz, a następnie wysyłasz na inne planety loty załogowe i bezzałogowe (wypełniając tym samym postawione wszystkim misje). Można solo, jest fanowskie tłumaczenie instrukcji (maczałem w tym palce).
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
ODPOWIEDZ