Duża gra w małym pudełku do 45min

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 353
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 256 times
Been thanked: 55 times

Duża gra w małym pudełku do 45min

Post autor: narandil »

cześć, przy okazji wyjazdów zauważyłem w swojej kolekcji niedobór gier w małych pudełkach ale nie fillerów. Chciałbym zatkać tą lukę i stąd moja prośba do was.

Moje założenia:
- małe pudełko tj. max takie jak do Patchworka ale najlepiej jeszcze mniejsze
- czas rozgrywki 30- 45min. Nie szukam fillera czy imprezówki na 15-20min. Raczej spokojnego euro, w którym trzeba pomysleć.
- 2-4 graczy
- setting fajnie jakby jakiś był zamiast czystej abstrakcji ale byle nie rolnictwo, renesansowa rozbudowa włości czy rozwój cywilizacji/imperium - raczej lższejsze/ przyjemniejsze tematy ;)
- ładne powinno to być i cieszyć oko podczas grania :)
- interakcja niezbyt negatywna. raczej w formie walki o "surowce"/punkty itp


w sumie to szukam dwóch gier spełniających ww. wymagania:
1. Familijną
2. Do grania bardziej zaawansowanego (ale ciągle nie musi to być jakiś straszny mózgożer - ot ok. 2.5-3.0 weight na BGG będzie w sam raz :) )

co mam i się podoba:
1. Z familijnych: Quadropolis, Karuba, Patchwork, Flamme Rouge, Kameleon, Sherlock
2. Z ambitniejszych: Odlotowy Wyścig, Wielka Księga Szaleństwa, 7Cudów Świata: Duel, Pupile Podziemi,

póki co mam na celowniku:

1. Familijne: Kanagawa, Królewski Namiestnik, Sagrada
2. Ambitniejsze: ? ...czekam Wioski Valerii

Co polecacie?
Ostatnio zmieniony 06 lis 2018, 10:19 przez narandil, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Duża gra w małym pudełku do 45min

Post autor: Qrzy »

Może "O mój zboże!"?
Bardzo mała, rozgrywka to jakieś pół godziny, negatywna interakcja zamyka się w wyścigu po pomocników.

Do tego "Małe epickie królestwa"
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Duża gra w małym pudełku do 45min

Post autor: rattkin »

Dolina Kupców to dobry wybór, choć nie wiem czy to „duża gra”. Podobnie jak poniższe nie są raczej grami euro.

Android: Mainframe
Blood Bowl: Menadzer Drużyny
Blueprints
Karmaka
Kodama
Lanterns
Not Alone
Kingdomino
Tao Long
Titan Race
Upstream
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Duża gra w małym pudełku do 45min

Post autor: Argue »

Może jeszcze Jaipur bym dołożył do tych propozycji.
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Duża gra w małym pudełku do 45min

Post autor: wajwa »

Bierz Kanagawę i się nie zastanawiaj. Z Portalu masz też kościany Istanbuł w mniejszym pudle , a to pomimo iż tylko kościanka , też "kawałek" gry ...
Baldar wydał w malutkim pudełeczku Króla Złodziei i ten tytuł również bym polecił , bo jest to w fajnej , jajcarskiej oprawie ( o ile oczywiście podoba Ci się taka komiksowa nieco kreska) także "kawałeczek" gry ...
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Duża gra w małym pudełku do 45min

Post autor: hipcio_stg »

Sabotażysta z dodatkiem, Star Realms/ Hero Realms, Cytadela, Sherif z Nottingham, Fasolki (wiem, że brzmi dziecinnie, ale to dobra gra).
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Duża gra w małym pudełku do 45min

Post autor: Olgierdd »

Szmal, gra niby na punkty, ale można napsuć krwi innym.
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: Duża gra w małym pudełku do 45min

Post autor: p_olo86 »

Obecność, karciane podziemia, wyspa kwitnącej wiśni.
Spik
Posty: 51
Rejestracja: 16 lis 2016, 13:43
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Duża gra w małym pudełku do 45min

Post autor: Spik »

Targi, koniec kropka - mała, (pudełko wielkości Patchworka) wielka gra. Im dłużej w nią się gra tym bardziej zyskuje w oczach :)

Jeżeli posiadasz już 7 cudów świata: pojedynek, zawsze możesz wzbogacić go dodatek.

p.s. tytuły warte uwagi: Sztuka Wojny, Jaipur, Krótka historia cywilizacji...
Ostatnio zmieniony 07 cze 2018, 10:23 przez Spik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Duża gra w małym pudełku do 45min

Post autor: Andy »

Twoje założenia wg mnie spełnia idealnie Guns & Steel. Problem w tym, że na całym świecie lubimy i doceniamy tę grę chyba tylko ja i moja córka. :wink:
narandil pisze: 06 cze 2018, 14:55 - małe pudełko tj. max takie jak do Patchworka ale najlepiej jeszcze mniejsze
Pudełko G&S jest wielkości dwóch talii do gry, bo zawiera właśnie dwie talie i trochę drewnianych kosteczek.
narandil pisze:- czas rozgrywki 30- 45min. Nie szukam fillera czy imprezówki na 15-20min. Raczej spokojnego euro, w którym trzeba pomysleć.
Jakby przy tym nie główkować, partia trwa właśnie około 45 minut, po ograniu z pewnością można zejść do 30. Bez myślenia grać się w to nie da, ale też mózg nie paruje przesadnie. Po prostu trzeba ciągle kombinować. :wink:
narandil pisze:- 2-4 graczy
Dokładnie dla tylu G&S jest przeznaczone.
narandil pisze:- setting fajnie jakby jakiś był zamiast czystej abstrakcji (choć Sagrada też kusi ;)) ale byle nie rolnictwo czy renesansowa rozbudowa włości ;)
Podtytuł G&S jest sformułowany z rozmachem: "Historia ludzkości". :) To oczywiście sprawa umowna, ale osobiście mocno czuję w trakcie rozgrywki, jak moja cywilizacja się rozpędza i zdobywa nowe możliwości działania. Jest karta czy dwie, dotyczące spraw rolnictwa, ale bez obaw, to nie Agricola! :mrgreen:
narandil pisze:- ładne powinno to być i cieszyć oko podczas grania :)
Było sporo uwag graczy co do grafik na kartach G&S. Jest faktem, że nie są one jednorodne stylistycznie, ale jak dla mnie wszystko jest całkiem poprawne i przyjemnie operuje się tymi kartami. Do tego przejrzysta ikonografia, na wszelki wypadek uzupełniona krótkimi opisami, żeby nie było wątpliwości, zwłaszcza dla początkujących.
narandil pisze:- interakcja niezbyt negatywna. raczej w formie walki o "surowce"/punkty itp
Poziom "akceptowalnej negatywności" interakcji jest różny dla różnych osób, jak dla mnie ta w G&S jest odpowiednia dla tego typu gry. Na upartego można grać zupełnie nieagresywnie, ale odpowiednio użyte karty militarne i taktyczne dodają smaku potrawie. Można odebrać przeciwnikowi zbudowany cud (czyli właśnie punkty zwycięstwa), można mu wyczerpać niektóre surowce, ale wszystko to raczej nie doprowadza nikogo do nieodwracalnej ruiny. A jeśli ktoś nastawi się zbyt mocno na agresję wobec innych, to z pewnością nie wygra.
narandil pisze:w sumie to szukam dwóch gier spełniających ww. wymagania:
1. Familijną
2. Do grania bardziej zaawansowanego (ale ciągle nie musi to być jakiś straszny mózgożer - ot ok. 2.5-3.0 weight na BGG będzie w sam raz :) )
I to jest najciekawsze: w polskim wydaniu G&S masz "dwa w jednym". A nawet trzy:
- Talię podstawową (Nowy Świat), z kartami o prostszych funkcjach, w sam raz do opanowania gry lub rozgrywki familijnej.
- Talię "bardziej zaawansowaną" (Renesans), w której działania kart są bardziej skomplikowane, choć bez przesady. Dobra po lepszym poznaniu Nowego Świata.
- I wariant pełny, czyli połączone obie talie + dodany jeden nowy mechanizm. Tego jeszcze nie próbowałem, ale wygląda interesująco.

Wygląda na to, że Guns & Steel to dokładnie to czego szukasz, ale jeszcze raz podkreślę: ocena gry na BGG jest przeciętna, a i w Polsce nie wywołała ona entuzjazmu graczy. Dobrze gdybyś przed zakupem sprawdził na czyimś egzemplarzu, czy spodoba Ci się tak jak nam.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Duża gra w małym pudełku do 45min

Post autor: michalldz90 »

Akrotiri - genialny tile placement i pick up and deliever w jednym. jak dokupisz elementy to spokojnie można grać na 3 i 4 gracz bez zmian zasad ;)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Duża gra w małym pudełku do 45min

Post autor: Andy »

Andy pisze: 07 cze 2018, 10:19Problem w tym, że na całym świecie lubimy i doceniamy tę grę chyba tylko ja i moja córka. :wink:
Mała aktualizacja: w ostatni weekend uczyłem Guns & Steel trzy nowe osoby. Spodobało się, choć używaliśmy oczywiście podstawowej talii Nowy Świat.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4632
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1940 times

Re: Duża gra w małym pudełku do 45min

Post autor: warlock »

Jak dla mnie idealnie pasuje tu Race for the Galaxy. Cała gra to talia kart + kilka żetonów, jeśli zdecydujesz się nie brać ze sobą instrukcji (tylko trzymać ją w telefonie) i oryginalnych kart pomocy (później i tak nie są potrzebne, a na początek możesz je skserować i złożyć na 4 części ;)) to całość zajmuje tyle miejsca, co na zdjęciu poniżej:

Obrazek

A sama gra to nieskończenie regrywalna karciana uczta, spokojnie do ogarnięcia w 45 minut ;). Masz walkę o surowce/punkty, świetne ilustracje na kartach. To naprawdę "wielka gra w talii kart" :).
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 353
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 256 times
Been thanked: 55 times

Re: Duża gra w małym pudełku do 45min

Post autor: narandil »

Dzięki wszystkim za propozycje -po odsianiu 2osobówek i fillerów imprezowo/interakcyjnych jest kilka które zwróciły moją uwagę :)

- Blood Bowl MD - co prawda sporo interakcji i nie do końca "małe" pudełko ale jak na takie "klimatyczne ameri" to i tak małe :)
- Kingdomino - za krótkie - pamiętam że graliśmy partie po 7min
- Blueprints - miałem i choć mechanika się podobała to bardzo irytowało mnie tam zero -jedynkowe punktowanie z dodatkowych celów co często powodowało spore różnice punktowe między graczami :/
- Not alone - znajomy ma kopię, mnie nie specjalnie porwała - ilekroć gram mam wrażenie że to takie strzelanie na ślepo.
- Guns&Steel - faktycznie rezenzje nie zachęcają + gra cywilizacyjna to nie do końca nasz klimat ale jak będę miał okazję to chętnie spróbuję
- Wyspa Kwitnącej Wiśni - nie wiem co ale coś mnie odpycha od tej pozycji - trochę grafika, trochę temat
- O mój Zboże - spełnia założenia niestety już to miałem i losowość zabijała mi frajdę z gry :/
- Race for the Galaxy - klimat kosmosu i ikonografia nie zachęcają ale znajomy mam i może kiedyś spróbuję
- KHC - to już ktoś ma w ekipie i nie chciałbym dublować ale na pewno chętnie zagram choć znowu: budowa cywilizacji to nie do końca nasze klimaty.

także podsumowując do grania bardziej zaawansowanego chyba stanie na BloodBowlu oraz Wioskach Valerii.

co do grania bardziej familijnego nadal mam problem: może Kanagawa, może Sagrada przepakowana do czegoś mniejszego.

także dzięki za dotychczasowe podpowiedzi

EDIT: Najeźdźcy ma znajomy, kiedyś spróbuje. Tiny Epic cała seria mnie nie przekonuje choć grałem tylko w Defenders i Kingdoms a dodatkowo klimat kosmosu mnie nie jara.
Ostatnio zmieniony 06 lis 2018, 10:11 przez narandil, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 243
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Duża gra w małym pudełku do 45min

Post autor: Arcziwald »

No to może najeźdźcy z północy ? Spełnia raczej wszystkie Twoje wymagania :)
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Duża gra w małym pudełku do 45min

Post autor: elayeth »

Z gier małych może coś z serii Tiny Epic ... np: Galaxies... choć tam jest interakcja negatywna. Ten typ jednak nam w familii nie przeszkadza.
ODPOWIEDZ