jaka gre kupic?:)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: jaka gre kupic?:)

Post autor: Don Simon »

westwood pisze: Niemniej obiecuję jeszcze trochę porzucać okiem - może wtedy wspomniana różnica rzuci mi się w oczy :mrgreen:
Wydaje mi sie, ze mamy na tyle inne postrzeganie elementow gry, ze chyba sie nie dogadamy. Kazda gra jest uproszczeniem, ale jesli dla Ciebie wykladanie zielonego kafelka i przywodcy w formie glowy lwa, zeby pozniej walczyc czerwonymi kafelkami jest tak samo abstrakcjne jak zbudowanie cukrowni, zeby przerobic cukier z plantacji trzciny i wyslac go jako kapitan do starego swiata, to wydaje mi sie, ze jestes w tej jednak mniejszej czesci populacji graczy. Choc moge sie mylic ;-).
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: jaka gre kupic?:)

Post autor: mst »

Stając po stronie westwooda zaprotestuję. Szymon, przecież o T&E mógłbyś (lub dla celów porównania nawet powinieneś :twisted: ) pisać podobnie jak o Puerto Rico czyli "zdobywanie wpływów pośród kupców i wprowadzanie do królestwa przywódcy (ubranego w szaty ozdobione głową lwa :wink: ); o wyniku walk, wewnętrznych i zewnętrznych, decyduje siła poparcia wsród kapłanów lub w innej grupie społecznej". :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: jaka gre kupic?:)

Post autor: Don Simon »

Widocznie brakuje mi wyobrazni i PR, gdzie mam rysunek fabryki, portu, gdzie wybieram postacie, zarabiam pieniadze i buduje plantacje ma dla mnie wiecej klimatu niz kafelki w 4-ech kolorach.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: jaka gre kupic?:)

Post autor: mst »

No to dla równowagi teraz stanę po twojej stronie. :D
IMHO w T&E rzeczywiście trudniej poczuć klimat niż w Puerto Rico (dla mnie od klimatu ważniejsza jest mechanika ale mechanika współgrająca z klimatem jest dużym plusem). Wynika to, przynajmniej częściowo, z tego, że uboższymi środkami (wizualnymi) przedstawione są bardziej skomplikowane i niejednoznaczne procesy.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: jaka gre kupic?:)

Post autor: westwood »

Don Simon pisze:Widocznie brakuje mi wyobrazni i PR, gdzie mam rysunek fabryki, portu, gdzie wybieram postacie, zarabiam pieniądze i buduje plantacje ma dla mnie wiecej klimatu niz kafelki w 4-ech kolorach.
O ile mi wiadomo rysunki na budynkach występują tylko w polskiej edycji PR. Z kolei kafelki w E&T mają rysunki :D Ale faktycznie, kafelki w PR mają w sumie 6 kolorów (5 dla plantacji + budynków produkcyjnych oraz fioletowy dla budynków specjalnych), czyli więcej niż 4. :mrgreen:
mst pisze:IMHO w T&E rzeczywiście trudniej poczuć klimat niż w Puerto Rico (dla mnie od klimatu ważniejsza jest mechanika ale mechanika współgrająca z klimatem jest dużym plusem). Wynika to, przynajmniej częściowo, z tego, że uboższymi środkami (wizualnymi) przedstawione są bardziej skomplikowane i niejednoznaczne procesy.
Prawdopodobnie to jest właściwa diagnoza :)
W kwestii abstrakcyjności PR przywołam przykład ładowania towarów na statki. Odnoszące się do tego zagadnienia zasady nie maja za wiele wspólnego z rzeczywistością. Niby dlaczego 1 statek nie może transportować więcej niż 1 towar? Dlaczego kilka statków nie może przewozić tego samego towaru? Jak to jest, że towary niezaładowane na statki gniją, a te same towary na statkach tkwiących w porcie przez dłuższy czas (bo mają niezapełnione do końca ładownie) już nie? Czy te zasady nie są aby kompletnie abstrakcyjne? (przypominam, że mnie to zupełnie nie przeszkadza).
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: jaka gre kupic?:)

Post autor: mst »

westwood pisze:Niby dlaczego 1 statek nie może transportować więcej niż 1 towar?
Wymogi Sanepidu.
westwood pisze:Dlaczego kilka statków nie może przewozić tego samego towaru?
Wymogi Urzędu Celnego (w taki sposób łatwiej rozliczać przyznane kwoty eksportowe).
westwood pisze:Jak to jest, że towary niezaładowane na statki gniją, a te same towary na statkach tkwiących w porcie przez dłuższy czas (bo mają niezapełnione do końca ładownie) już nie?
Chłodnie pod pokładem. :lol:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Zimoch
Posty: 251
Rejestracja: 28 lut 2005, 15:37
Lokalizacja: Kwidzyn\Łódź

Re: jaka gre kupic?:)

Post autor: Zimoch »

Don Simon pisze:Widocznie brakuje mi wyobrazni i PR, gdzie mam rysunek fabryki, portu, gdzie wybieram postacie, zarabiam pieniadze i buduje plantacje ma dla mnie wiecej klimatu niz kafelki w 4-ech kolorach.
Don Simon nie brakuje ci wyobraźni bo wpełni się z tobą zgadzam. Mam EiT i wcale nie uważam że ta gra jest zła - tylko równie dobrze mogła sie nazywać zupełnie inaczej. Mechanika jest bardzo dobra, ale klimatu tutaj nieznałem.

Co do gier klimatycznych (moim zdaniem) - nie mam i nie grałem ale bardzo podoba mi się Hannibal Barkas - dużo o niej czytałem i może być dobrym zakupem. Sam planuje jej zakup jak ogram się ze Struggle of Empires (moim zdaniem też fajna gra - godna polecenia, tyleże na wiecej osób)

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ