Gra z notesem do liczenia punktów

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Gra z notesem do liczenia punktów

Post autor: Zefireq »

No cześć, dzisiaj taka nietypowa 'kategoria' gier - otóż moja luba strasznie lubi, gdy do gry dołączany jest dedykowany notes na liczenie punktów - to jest zatem pierwsze kryterium gry, której szukam. Kolejne to:
- musi dobrze działać na 2 osoby (może być tylko dla 2 os.)
- koniecznie spora regrywalność
- cena: 160zł to już absolutne maximum, które jestem w stanie przeznaczyć na grę
- raczej gra z cięższych niż lżejszych, coś pomiędzy też się sprawdzi, nie szukamy fillera
- mechanika dowolna
Jakieś pomysły?
Lubimy Troyes, Five Tribes, 7CŚ Pojedynek, Hero Realms, Dominiona i jeszcze X innych.

Liczę na Was!
Eltonos
Posty: 112
Rejestracja: 12 sie 2011, 16:30
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra z notesem do liczenia punktów

Post autor: Eltonos »

Great Western Trail
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 509
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Gra z notesem do liczenia punktów

Post autor: Pisarka »

Kościane zamki burgundii.
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
wiewiur
Posty: 14
Rejestracja: 14 sie 2016, 15:38

Re: Gra z notesem do liczenia punktów

Post autor: wiewiur »

Pola Arle
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra z notesem do liczenia punktów

Post autor: Zefireq »

wiewiur pisze: 18 cze 2018, 22:39Pola Arle
Tylko ta cena... warto za aż tyle?
('Aż' w porównaniu do innych gier)
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: Gra z notesem do liczenia punktów

Post autor: p_olo86 »

Agricola dla 2 graczy tylko koniecznie z dodatkiem, Wyspy kwitnącej wiśni
wiewiur
Posty: 14
Rejestracja: 14 sie 2016, 15:38

Re: Gra z notesem do liczenia punktów

Post autor: wiewiur »

Zefireq pisze: 18 cze 2018, 23:03
wiewiur pisze: 18 cze 2018, 22:39Pola Arle
Tylko ta cena... warto za aż tyle?
('Aż' w porównaniu do innych gier)
Hmmm mnie się ta gra podoba. Kupiłem ją już jakiś czas temu za ok 140 zł. Pudełko jest ciężkie, dużo tektury i drewna. Sama gra zajmuje bardzo dużo miejsca na stole. Co do regrywalności to się nie wypowiem, bo graliśmy dopiero ok. 7-10 razy. To jest generalnie wyścig kto pierwszy zbuduje najlepiej punktowane budynki (bez względu jaką drogę rozwoju farmy się obierze u nas zawsze wygrywała osoba z budynkami - to taki trochę minus).
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 454
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Gra z notesem do liczenia punktów

Post autor: Zaan84 »

Dalej szukac nie musisz. Mam dla Ciebie propozycję gry idealnej dla Twoich potrzeb.
Keyflower.
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra z notesem do liczenia punktów

Post autor: Zefireq »

Zaan84 pisze: 19 cze 2018, 11:02 Dalej szukac nie musisz. Mam dla Ciebie propozycję gry idealnej dla Twoich potrzeb.
Keyflower.
No właśnie też rozważałem, tylko graficznie troche biednie... Słysze i czytam o Keyflowerze, tylko jakoś zagrać nie miałem okazji (wersje BGA nie przekonują mnie zbytnio generalnie). Mechanika i ogólny fun, jak rozumiem, nadrabia za grafikę?

Co do Pól Arle, niestety ceny zaczynają sie obecnie w okolicach 170zł - dużo, zwłaszcza jeśli potwierdziłoby się to, co mówisz o tym wygrywaniu. Chociaż wizualnie i komponentowo faktycznie atrakcyjna.
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 205
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 210 times
Been thanked: 91 times

Re: Gra z notesem do liczenia punktów

Post autor: Elo »

Mombasa spełnia podane przez ciebie warunki.
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 509
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Gra z notesem do liczenia punktów

Post autor: Pisarka »

Ja ciągle doradzam kościane zamki - tak wciągają, że zaraz mi się notes skończy :mrgreen:

Mam pytanko - czy Ora et labora bardzo odbiega od Pól Arle - tzn. czy czuć, że grasz w kompletnie inną grę?
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra z notesem do liczenia punktów

Post autor: Paskudnik »

Chyba wszystkie "Rosenbergi" oprócz Le Havre i Loyang zawierają notes do liczenia punktów :)
Pisarka pisze:Mam pytanko - czy Ora et labora bardzo odbiega od Pól Arle - tzn. czy czuć, że grasz w kompletnie inną grę?
Zdecydowanie czuć - to dwie zupełnie inne gry. Występują elementy wspólne: drewno/glina/owce/zboże itp. - które są w prawie każdej grze Rosenberga, ale jednak zdecydowanie czuć klimat prowadzenia opactwa, pędzenia whisky itd. :) U mnie 10/10, zdecydowanie polecam.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1802
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Gra z notesem do liczenia punktów

Post autor: hipcio_stg »

Polecam Yahtzee!
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Gra z notesem do liczenia punktów

Post autor: kastration »

Wojna Narodów. Cywilizacyjne, w miarę ciężkie, ale nie za ciężkie i jest ładny notes :) A poza tym dziwnym wymaganiem, całkiem niezła i przewija się czasem przez forum (na allegro ewentualnie można poszukać) do 160.

Lżejsza z notesem, ładna, dobra na 2 osoby, dynamiczna, szybka ale nie prostacka, dodatkowo Roll for the Galaxy.

Wcześniej wspomniana Agricola.

Wszystkie bardzo dobre na 2 osoby.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra z notesem do liczenia punktów

Post autor: Zefireq »

Paskudnik pisze: 19 cze 2018, 14:08 Chyba wszystkie "Rosenbergi" oprócz Le Havre i Loyang zawierają notes do liczenia punktów :)
No i Patchworka... :twisted: :lol:

Kościane Zamki Burgundii, Roll for the Galaxy - z grami z kośćmi kolejkę chyba zajął już Marco Polo - podkreślam chyba.
Na razie najbardziej skłaniam się ku Polom Arle, chociaż wciąż jest to mglista decyzja. Mocno różnią się od grania w Agricolę w 2 osoby? Nie mam doświadczenia z Rosenbergiem w sumie, a to plus minus "gry o tym samym", warto np. mieć obie na półce, jeśli planuję i tak grać tylko w 2?

GWT, Wojna Narodów - niestety tematyka niezbyt podejdzie, a jednak zawsze szukam choć namiastki klimatu w euro.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Gra z notesem do liczenia punktów

Post autor: gregos »

Trajan.
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Gra z notesem do liczenia punktów

Post autor: duulamon »

Trochę z innej beczki - notes nie do liczenia punktów, ale do kombinowania - Alchemicy. Jest dość ciężka, regrywalna, na dwie osoby super działa. No i jeszcze świetnie wygląda.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Gra z notesem do liczenia punktów

Post autor: seki »

Zaan84 pisze: 19 cze 2018, 11:02 Dalej szukac nie musisz. Mam dla Ciebie propozycję gry idealnej dla Twoich potrzeb.
Keyflower.
Mnie też od razu przyszedł ten tytuł do głowy. Powinien spełnić wymagania tylko nie jestem pewien czy notes jest w każdym pudle, czy przypadkiem nie był poza pudełkiem jako dodatek tylko na wspieram.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1378
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Gra z notesem do liczenia punktów

Post autor: Brylantino »

Caverna, Pola Arle, Uczta dla Odyna - każde bardzo dobrze działa na dwójkę, a używki da się bez problemu dorwać nawet taniej niż 160 zł.
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Gra z notesem do liczenia punktów

Post autor: Lolas »

Pola Arle to świetna gra dla dwóch graczy. Trochę taki pasjans, trochę piaskownica. Minimalna interakcja.
Reguły są proste, ale gra jest dość ciężka bo mamy niewiele ruchów (tylko 4 robotników na sezon i 9 sezonów w grze) za to ogromną ilość możliwości. Jeśli chcesz optymalizować ruchy to czacha będzie dymiła ;-) Gdy gra Wam się spodoba, ale odczujecie potrzebę urozmaicenia jej, możecie dokupić dodatek (niedawno byl do kupienia na wyprzedaży za 40zł) który wprowadza dodatkowe surowce i statki a także daje możliwość zagrania w 3 osoby. W takiej konfiguracji potrzebny jest jednak bardzo duży stół.

Keyflower jest grą bardziej uniwersalną, bo ilośc graczy to 2-6 i przy tym świetnie się skaluje. Cenowo też wygląda lepiej niż Pola Arle. Można grać na luzie, skupiając się na rozwoju swoich kafli ale tęgie umysły też nie będą się nudzić bo analizowanie tego co posiada przeciwnik za parawanikiem potrafi przegrzać mózgownicę ;-)
Tutaj wszystko zależy od graczy, ale możliwa jest dość znaczna negatywna interakcja (przynajmniej jak na grę €).
Regrywalność jest zadowalająca, a można znacznie zwiększyć ją poprzez zakup dodatków.
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra z notesem do liczenia punktów

Post autor: Zefireq »

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi, ostatecznie ze względu na promocje zdecydowałem się na Mombasę + Marco Polo, tylko nieznacznie przekraczając budżet :D
Na pewno kolejny większy zakup będzie którąś grą przez Was podaną.
ODPOWIEDZ