ranking porównawczy gier

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
bluej21
Posty: 6
Rejestracja: 22 cze 2018, 11:57

ranking porównawczy gier

Post autor: bluej21 »

Cześć
W zwiazku z tym że poszukuje ostatnio sporo gier, mam pytanie.
Czy istnieje, albo może fajnie było by stworzyć takie porównanie gier które można kupić a mają podobną mechanikę i żeby nie dublować tytułów...
Np Agrikola - kawerna itd
takie ze tak powiem "zamienniki" żeby nie dublować sobie tytułów .. :-) mam nadzieje ze dobrze sie wyraziłem ;-)
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: ranking porównawczy gier

Post autor: Pierzasty »

Na BGG jest geeklista pt. "Games that fired other games". O to ci chodzi?
bluej21
Posty: 6
Rejestracja: 22 cze 2018, 11:57

Re: ranking porównawczy gier

Post autor: bluej21 »

No patrzyłem tam ale nie wiem czy na dobry temat tam trafiłem.
Chodzi o to że np kupujesz kawerne to agrikole bez sensu bo to podobna mechanika a do tego temat..
Kupujesz Star realms to hero realms to to samo o troche innej tematyce ale mechanika ta sama.
Dopiero zaczynam zabawe z planszówkami, i jak zaczyna się czytać o grach to można zawrotu głowy dostać a niektóre jak zauważyłem są do siebie bardzo podobne albo takie same pod względem mechaniki a czesto i tematyki
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: ranking porównawczy gier

Post autor: hipcio_stg »

Mechanik w grach masz kilkadziesiąt, a gier tysiące...
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: ranking porównawczy gier

Post autor: Grzdyll »

W gruncie rzeczy niewiele jest gier się całkowicie zastępujących i zrobienie takiego zestawienia jest wg mnie bez sensu. Nawet w Twoich przykładach nie ma wcale takiej reguły, Star Realms ma inny balans kart niż Hero Realms (i zupełnie inny temat) a Kawerna to zdecydowanie nie dla każdego "lepsza Agricola" (by the way wersje Agricoli też są dwie i wcale ta nowa nie jest lepsza, poza tym są dodatki które też co nieco zmieniają) i te z pozoru drobne różnice sprawiają że to są inne gry, szczególnie jak się je lepiej pozna. Na BGG jest filtr dortyczący mechanik w grze ale ich użycie w konkretnej grze, powiązanie, akcenty i balans sprawiają że jest tyle różnych gier (i gustów wśród graczy przy okazji!).

I między innymi dlatego to forum żyje i jest takie ciekawe :)
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: ranking porównawczy gier

Post autor: genek »

Grzdyll pisze: 03 lip 2018, 14:27 Star Realms ma inny balans kart niż Hero Realms (i zupełnie inny temat)
ale i tak to są praktycznie te same gry
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: ranking porównawczy gier

Post autor: Rocy7 »

Na Przy Stole mamy serie Przeglądy Gier http://www.przystole.org/tag/przeglad-gier/
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: ranking porównawczy gier

Post autor: Golfang »

bluej21 pisze: 02 lip 2018, 20:46 Cześć
W zwiazku z tym że poszukuje ostatnio sporo gier, mam pytanie.
Czy istnieje, albo może fajnie było by stworzyć takie porównanie gier które można kupić a mają podobną mechanikę i żeby nie dublować tytułów...
Np Agrikola - kawerna itd
takie ze tak powiem "zamienniki" żeby nie dublować sobie tytułów .. :-) mam nadzieje ze dobrze sie wyraziłem ;-)
Ciężko stwierdzić czy faktycznie te dwie gry się dublują - Robinson Cruzoe oraz Pierwsi Marsjanie.
Marsjanie wyszli jako drudzy i wydają się być oparci mechanicznie na Robinsonie, jednak są bardziej rozbudowani mechanicznie. Ja mam obie gry. Obie mi się bardzo podobają.
----------------
10% flamberg.com.pl
ODPOWIEDZ