Rozbudowa kolekcji

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Cord
Posty: 22
Rejestracja: 24 mar 2017, 19:29
Has thanked: 4 times

Rozbudowa kolekcji

Post autor: Cord »

Witam,

Planuję zakup gry do kolekcji która wypełni braki i potrzebuję pomocy w jej wyborze. Chciałbym coś świeżego abym miał wybór na każdą okazję. Budżet to około 300 zł więc mogą to być nawet 3 gry jeśli będzie warto. Co mamy :
1. Osadnicy z Catanu - Nasza pierwsza gra, gramy tylko ze świeżakami bądź dziećmi. Zbyt losowa ale spełnia swoją rolę planszówki na wprowadzenie.
2. Gra o tron planszowa - Zdecydowanie ulubiona gra moich współgraczy. W szerszym gronie (tj. 4-6 osób) właściwie wybór zawsze pada na Westeros.
3. Zakazane gwiazdy - Moja 2 ulubiona pozycja. Gramy w 2-3 osoby. Pozycja na długie godziny.
4. Cywilizacja poprzez wieki - Top 1 dla mnie, niestety nie mam z kim w nią grać. Kumpel odkrył wersję elektroniczną i ograł ją setki razy przez sieć. Nie ma ochoty poświęcać 4 h przy stole. Bratu z koleji nie przypadła do gustu. Żona nie wytrzyma tyle czasu przy stole.
5. Terraformacja Marsa - Wszyscy chętnie zasiadamy. Fajny deck building i trochę kontroli na planszy. Gramy od 2 do 5 osób.
6. Robinson Crusoe - Gram czasem z żoną. Raczej nikt inny się nie przyłączy.
7. 7 cudów: pojedynek - Fajna krótka i nawet żona lubi.

Wydaje mi się że brakuje mi krótszej gry dla 4-5 osób. (1-2h) oraz coś podobnej długości dla 2 osób. Oprócz tego na pewno przydałoby się rozszerzyć różnorodność mechanik.
Myślę nad zakupem:
- Poject Gaia
- Zamki Burgundii
- Roll for the galaxy

Graliśmy w:
- Wysokie napięcie - fajne ale jakoś nikt nie czuje ochoty na powtórkę
- Wsiąść do pociągu - jak wyżej, chociaż to może być moja osobista opinia.
- Puerto Rico - ledwo skończyłem rozgrywkę - nie podeszła mi.

Na jesień zamierzam zakupić Mage Knight. Planujemy grać z bratem. Zakup jest zaplanowany od dawna jednak ostatnie recenzje Gloomhaven nas trochę zbiły z tropu. Z angielskim u nas średnio, instrukcję pewnie byśmy przemęczyli. Co wybrać?
Awatar użytkownika
BasiekD
Posty: 320
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 194 times
Been thanked: 234 times

Re: Rozbudowa kolekcji

Post autor: BasiekD »

Skoro nie obrażacie się na siebie po zdradach w grze o tron i lubicie gry konfrontacyjne to zobaczcie Spartakusa z dodatkiem Węże i Wilk. To jedna z naszych ulubionych gier na 4 do 6 osób. Można wpływać na czas rozgrywki: gra może trwać 1,5h, 2h albo 5h - zależy od setupu i graczy (celem gry jest zdobycie 12 pkt renomy: jak macie czas to ustawiacie grę początkowo na 0, jak mniej to na 4, a jak mało to na 7). Rozgrywki i pojedynki potrafią być filmowe. Niektóre walki pamiętamy po wielu miesiącach.

Zobaczcie też Cyklady albo Kemeta. Cyklady da się zamknąć w 2h grania, w naszej opinii bardzo przyjemnej rozgrywki. I dobrze się skaluje, pogracie w każdym składzie.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Rozbudowa kolekcji

Post autor: gregos »

Jeśli często gracie w składzie pięcioosobowym, to niestety Gaia Project oraz Zamki Burgundii nie obsługują takiej ilości graczy, ale jak najbardziej mogą służyć nawet do wariantu dwuosobowego. Dla piątki graczy polecam Concordia, Tzolk'in z dodatkiem, Bruxelles 1893, Antike II, Keyflower oraz Wyspa Skye (większość z nich działa bardzo dobrze w dowolnym składzie osobowym).
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Rozbudowa kolekcji

Post autor: Pisarka »

Możesz wypróbować Zamki Burgundii online, mnie się podoba.

Osobiście za must-have uważam Pandemic - nawet (a może zwłaszcza)w pojedynkę jest przyjemny.
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Cord
Posty: 22
Rejestracja: 24 mar 2017, 19:29
Has thanked: 4 times

Re: Rozbudowa kolekcji

Post autor: Cord »

Rzadko się zdarza że uda się zgromadzić aż 5 osób. Ale jeśli nawet to gramy wtedy w Grę o Tron - polecam.
Zamówiłem już Zamki Burgundii oraz Star Realms, narazie bez dodatków. W przyszłości pewnie będzie Project Gaia oraz Mage Knight tak jak pisałem. Chyba że Gloomhaven troszkę stanieje.

PS. O Spartakusie słyszę już nie pierwszy raz. Jak wpadnie jakaś ekstra gotówka to pewnie się skuszę. Dzięki!
ODPOWIEDZ