Dobre Euro

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Dobre Euro

Post autor: jakmis83 »

Cześć,

Jestem świadomy, że na forum jest sporo tematów na temat sucharków, ale potrzebuję Waszej pomocy i opinii.
Ponieważ mam środki, poszukuję dobrej gry euro.
Musi się dobrze skalować na 2 osoby, mile widziane dobre działanie na 3 - 4 osoby.
Fajnie, żeby to była typowa planszówka, żadna karcianka lub kościanka.
Co mam na radarze: Grand Austria Hotel, Tzolkin, Mombasa, Puerto Rico oraz Rosyjskie Koleje.
Czy coś z powyższego warto brać, może macie swoje propozycje?
Co odpada: wszystko z mojej małej kolekcji(link poniżej) + Catan, Terraformacja, Terra Mystica, Projekt Gaja, Agricola, GWT.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Dobre Euro

Post autor: gregos »

Z wymienionych przez Ciebie polecam Mombasa oraz Tzolk'in (najlepiej z dodatkiem).
Podrzucam do rozważenia jeszcze następujące tytuły: Trajan, The Gallerist, Lorenzo il Magnifico, Bruxelles 1893.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Dobre Euro

Post autor: KamradziejTomal »

Uwzględnij też w rozważaniach Marco Polo, bo ta gra ma dużo wspólnego w wspomnianymi przez Ciebie tytułami, ma podobną wagę i spełnia wszystkie wymagania. Warto także zerknąć na Troyes jeżeli szukasz czegoś z nieco większą liczbą interakcji. Jeżeli nie masz jakichś dodatkowych wymogów, to tak naprawdę wybór będzie "na czuja" bo każda z tych gier jest dobra.

Ja uwielbiam Marco Polo, inni wolą Lorenzo, jeszcze inni Tzolk'in i tak dalej...
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
animal8111
Posty: 44
Rejestracja: 24 paź 2017, 21:10
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Dobre Euro

Post autor: animal8111 »

Hej,
według mojego doświadczenia Lorenzo i Mombasa na dwie osoby działają słabo. W Lorenzo kluczowy jest pierwszy gracz, więc podstawą jest ścigać się o to pole-inna strategia oznacza przegraną niestety. Mombasa to z kolei wyścig o kafelek pozwalający na ruch na torze diamentów. Po rozegraniu dwóch partii w obydwa tytuły w dwie osoby od razu nasuwają się te wady, więc są to oczywistości a nie rozgryzione strategie wygrywające. Obydwie gry są dobre, ale niestety nie na dwie osoby. Od siebie mogę polecić Concordię, która działa świetnie w dwie osoby nawet na podstawowej mapie i świetnie się skaluje od 2 do 5 graczy. Nie ma strategii wygrywającej, można się blokować na planszy, trzeba pilnować jakie karty kupuje przeciwnik. Regrywalność świetna, plansza zawsze wygląda inaczej, losowości brak. W moim gronie numer 1, najbardziej ograna pozycja i wciąż najchętniej wyciągana. Gdybyś nie wykluczał karcianek polecam jeszcze Osadników Narodziny Imperium-też działa dobrze od 2 do 4 graczy, choć w komplecie niektórzy narzekają na downtime-ja nie odczułem. Ponoć na 2 graczy świetne euro to Pola Arle-sam nie posiadam, bo 80% moich gier to rozgrywki 3 osobowe i szkoda mi kasy na ten tytuł, skoro większość czasu będzie leżał.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Dobre Euro

Post autor: gregos »

Rozumiem, że po dwóch rozgrywkach w dany tytuł można stwierdzić czy gra się podoba, ale żeby od razu wysnuwać takie wnioski, to jednak za mało.
Skoro grasz głównie w 3 osoby, to Pola Arle z dodatkiem wprowadzają taką możliwość, tyle że potrzebny jest do rozgrywki spory stół.
Awatar użytkownika
animal8111
Posty: 44
Rejestracja: 24 paź 2017, 21:10
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Dobre Euro

Post autor: animal8111 »

Jeśli chodzi o moją opinię o grach Lorenzo i Mombasa, to jest ona wysnuta na podstawie wielokrotnych gier w zestawieniu 2 3 i 4 osobowym, twierdzę jedynie, że w grach 2 osobowych obydwie te gry posiadają wymienione przeze mnie wady, które są dość łatwo zauważalne. Obydwie doceniam, wciąż jednak jestem zdania, że w zestawieniu na 2 graczy wypadają słabo. Co do dodatku do Pól Arle na 3 osoby przeszkodą jest cena gry z dodatkiem, która jest nie mała.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Dobre Euro

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Keyflower
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Dobre Euro

Post autor: jakmis83 »

No cóż, podjąłem decyzję. Przy wyborze gier pomogła mi Lacerta, która na muve.pl ma wyprzedaż. Wobec tego wybrałem dwie pozycje: Mombasa i Grand Austria Hotel.
No i zobaczę czy moje dobre przeczucia odnośnie tych gier się potwierdzą.
Marco Polo i Lorenzo są cały czas rozważane, może kiedyś je kupię.
Dziękuję za podpowiedzi.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Dobre Euro

Post autor: hipcio_stg »

Grand Austria Hotel jest słabiutki. Nawet "na papierze" wypada blado.
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Dobre Euro

Post autor: pezetto »

jakmis83 pisze: 16 lip 2018, 21:12 No cóż, podjąłem decyzję. Przy wyborze gier pomogła mi Lacerta, która na muve.pl ma wyprzedaż. Wobec tego wybrałem dwie pozycje: Mombasa i Grand Austria Hotel.
No i zobaczę czy moje dobre przeczucia odnośnie tych gier się potwierdzą.
Marco Polo i Lorenzo są cały czas rozważane, może kiedyś je kupię.
Dziękuję za podpowiedzi.
Mam Mombasę i na mój nos to ta gra zyskuje przy większej liczbie graczy. Mogę się oczywiście mylić bo w tryb 2-osobowy nigdy nie grałem, ale jak mawiał klasyk "przypuszczam, że wątpię".
hipcio_stg pisze: 17 lip 2018, 08:54 Grand Austria Hotel jest słabiutki. Nawet "na papierze" wypada blado.
GAH po pierwszej partii na prawdę mi nie podszedł, ale z każdą kolejną rozgrywką mocno zyskiwał. W tryb 2-osobowy nie grałem, ale grywałem głównie w 3 osoby i tutaj akurat nie wyobrażam sobie partii 4-osobowych (downtime straszny).


Ogólnie praktycznie w ogóle nie grywam dwuosobowo, jednak bardzo dobrze skalują się wszystkie gry Felda (Zamki Burgundii, Trajan, Bora Bora). Rosyjskie Koleje bardzo lubię, ale tylko z dodatkiem Niemieckie Koleje. Tzolkin i Puerto Rico IMO też na większą liczbę graczy, choć w tego pierwszego X-lat temu mocno zagrywałem się z żoną.
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Dobre Euro

Post autor: Pisarka »

pezetto pisze: 17 lip 2018, 09:21Rosyjskie Koleje bardzo lubię, ale tylko z dodatkiem Niemieckie Koleje.
Tak dużo zmienia?
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Dobre Euro

Post autor: pezetto »

Pisarka pisze: 13 sie 2018, 09:25
pezetto pisze: 17 lip 2018, 09:21Rosyjskie Koleje bardzo lubię, ale tylko z dodatkiem Niemieckie Koleje.
Tak dużo zmienia?
Sama podstawka jest bardzo schematyczna i po kilku rozgrywkach gra się to samo i zwyczajowo prawie zawsze tak samo. Dodatek Niemieckie Koleje naprawia "wadę" podstawki, jednocześnie nie niszcząc niczego co dobre. Słowem... dodatek z kategorii must have.
bohomaz
Posty: 25
Rejestracja: 15 wrz 2009, 12:37
Lokalizacja: Poznań

Re: Dobre Euro

Post autor: bohomaz »

animal8111 pisze: 16 lip 2018, 15:13 Ponoć na 2 graczy świetne euro to Pola Arle-sam nie posiadam, bo 80% moich gier to rozgrywki 3 osobowe i szkoda mi kasy na ten tytuł, skoro większość czasu będzie leżał.
Dodatek "Handel i Herbata" wprowadza możliwość gry w 3 osoby, ostatnio bywa do wyrwania w śmiesznych cenach.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: Dobre Euro

Post autor: RUNner »

A ja polecam dwa eurolekkie tytuły czyli Najeźdźcy z Północy i Lords of Waterdeep. Obie gry dobrze trybią w składzie dwuosobowym i są przyjemne w rozgrywce. Tury graczy są bardzo krótkie, a sama partia trwa w okolicach 1 godziny.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Meechauek
Posty: 114
Rejestracja: 20 kwie 2010, 14:50
Lokalizacja: Poznań

Re: Dobre Euro

Post autor: Meechauek »

Ja zdecydowanie polecam GRAND AUSTRIA HOTEL, idealnie spełnia kryteria.

W dalszej kolejności: zamki burgundii, cywilizacja (ale to już kolos) i moze nie do końca euro ale race for the Galaxy jest świetny.
jackus
Posty: 13
Rejestracja: 13 lip 2018, 19:15

Re: Dobre Euro

Post autor: jackus »

Gram najczęściej 2 osobowe partie, więc piszę na podstawie doświadczenia z takowymi.

1. Mombasa jest fajna na 2 osoby. Nie myślę, że jest zepsuta przez handlarza diamentów. Wystarczy trochę pogłówkować, żeby znaleźć sposób na gracza, który go bierze. Można robić tak wiele rzeczy w tej grze. Kiedy ktoś idzie po handlarza, Ty idziesz po coś innego z podobnym efektem (nie chcę spoilować, stąd nie daję szczegółowych wskazówek) lub zyskujesz przewagę w czymś innym. Trudno przesądzać co jest lepsze. Wszystko zależy od wielu czynników. Zresztą jeśli widzę, że coś da komuś dużą przewagę w danym momencie, to się tym zajmuję, jeśli straty, które tak dla niego spowoduję, nie przeważą nad osobistymi zyskami. Ta gra wymaga bardzo dużo myślenia, planowania na kilka rund do przodu. Jest bardzo mocno strategiczna. Partie są wyczerpujące intelektualnie, ale zwycięstwo daje dużą satysfakcję. Na więcej niż 2 osoby jeszcze w tę grę nie grałem.

2. Lorenzo jest super na dwie osoby. Kiedyś słyszałem opinię, że najważniejsze jest pole uruchamiające produkcję (zielone) czy przetwarzanie (żółte), tutaj czytam, że bycie pierwszym graczem. Ważne jest jedno i drugie, jak i tor religii, i fioletowe karty, i żółte i wpływowi protektorzy... Jednak to nie psuje gry, a jedynie tworzy jej warunki. Skoro są w grze pola, na które opłaca się iść, wystarczy na nie pójść. Jeśli pierwszy gracz w pierwszym ruchu idzie na pole pierwszego gracza w kolejnej rundzie nie korzysta ze swojej przewagi, a jeśli nie idzie, pole jest wolne i można je zająć. To generuje napięcie w tej grze, którą uważam za wysoce interakcyjną, agresywną może nawet. Bardzo ją lubimy, bardzo.

3. Podróże Marco Polo... ble. Ta gra jest w mojej opinii słabiutka, płytka. Losowość daje się we znaki - wystarczy rzucić kilka razy pod rząd sumę w okolicach 15, kiedy inni mają górne wyniki, marnując wielbłądy na daremne przerzucanie ich, żeby się o tym przekonać. Myślę, że ten mechanizm kościany jest tutaj źle zaimplementowany, gdyż niektóre rzuty są lepsze od innych - w przeciwieństwie do np. Zamków Burgundii czy Grand Austria Hotel, gdzie pula kości jest wspólna dla wszystkich graczy i każdy ma takie same warunki wyjściowe. Postaci jeszcze dodatkowo usztywniają tę grę, gdyż determinują, często dosyć mocno, sposób grania (moim zdaniem w o wiele mniej ciekawym stylu niż np. w Terra Mystica). Oddzielnie wspomnę tę postać, która pozwala ustawiać sobie kostki, gdyż szczególnie dobrze pokazuje płytkość tej gry. Na ogół osoba, która nią gra, ustawia sobie same 6, rzadko coś z dołu skali - co potwierdza wcześniej wysunięty zarzut (wyższe wyniki są na ogół lepsze niż niższe).

Ostatnio wpadłem na pomysł, żeby na początku rundy rzucać kośćmi raz dla wszystkich, a potem każdy gracz ustawia swoje, kopiując wynik tego pierwszego rzutu. Wtedy wszyscy będą mieć, przynajmniej pod tym względem, równe szanse. Nie wiem jednak, czy będzie mi się chciało rozkładać znów tę grę, żeby to wypróbować. Całkowicie zgadzam się z oceną chłopaków z kanału SU&SD. Namówiony tutaj przez kogoś kupiłem ją i żałuję tego zakupu. Próbuję Marco odsprzedać.

4. Ostatnie moje odkrycie - La Granja. Uważam tę grę za bardzo udaną. Wszystko opiera się tutaj na kartach, które można zagrywać na różne sposoby. Rynek dodaje element interakcji. W połączeniu z ukrytym punktowaniem (jak w Concordii), wzorowym zastosowaniem kości, torem siesty... Naprawdę udane połączenie mechanik. Lubię dużą wolność, jaką daje ta gra. Jest trochę strategiczna, trochę taktyczna. Bardzo nam podeszła. Na trzy osoby pewnie jest jeszcze ciekawsza (zwłaszcza rynek), ale już na dwie śmiga świetnie. Oglądałem recenzję tej gry u Wookiego i miałem pewne obawy, jednak stwierdzam, że on chyba w tę grę nie grał zbyt wiele razy (np. mówi, że zagrywa jednego pomocnika - w naszych grach nieraz zagrywamy 2, nieraz 4 czy nawet 5 - w danej chwili nie może być aktywnych więcej niż 3). Przy cenie, za jaką można ją obecnie nabyć, uważam, że jest to mała perełka.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Dobre Euro

Post autor: Nidav »

Spoiler:
Muszę się nie zgodzić. W Marco słabe rzuty można równie efektywnie wykorzystać, co wysokie wyniki. Zdarzało mi się zresztą wygrywać gry, mając co chwilę kiepskie rzuty, przeciwko znajomemu, który miał nieprawdopodobnego farta. Słabe rzuty przykładowo świetnie sprawdzają się w kwestii podróżowania, bo i tak mało kiedy człowieka rusza się o więcej, niż dwa, trzy pola, a jeśli nie podróżuje się jako pierwszy, to potem trzeba dodatkowo wliczać do kosztu podróży oczka z niższej kostki w parze. Kontrakty z piątego i szóstego pola są fajne, bo bonus, ale czasami dobry kontrakt wejdzie na miejsce drugie i też jest spoczi. Jakoś nigdy nie miałem problemu z tym, że moje kości są niskie - ta gra ma na tyle elastyczne możliwości, że przy niższych rzutach po prostu trzeba odpowiednio pomyśleć i starać się zrealizować swój plan nieco bardziej kreatywnie. Postać z ustawianiem sobie kostek na dowolne ścianki z pozoru jest super, ale z drugiej strony jest bardzo słaba w porównaniu np. do postaci, która czerpie korzyści, gdy każda osoba idzie na bazar, bo niby ma dowolność w tym, jaka kostka, ale nic poza tym - cała reszta postaci ma jakiś dodatkowy pozytyw i tylko musi nieco więcej czasu spędzić nad myśleniem która kość, gdzie i po co i jak. Poza tym trzeba też zrozumieć, że parę postaci jest nieco sytuacyjnych i ich wybór opłaca się przy odpowiednim ustawieniu kart i bonusów z miast, żeby mogły pokazać w pełni swój potencjał.
kinoji
Posty: 39
Rejestracja: 23 lut 2016, 18:17
Has thanked: 2 times

Re: Dobre Euro

Post autor: kinoji »

Dorzucam swoje głosy na Grand Austria Hotel (najlepsze właśnie na 2 osoby) i Zamki Burgundii. W Zamkach na 2 osoby trochę przeszkadza częstotliwość przerzucania żetonów na planszy, ale i tak gra się bardzo przyjemnie.
bohomaz
Posty: 25
Rejestracja: 15 wrz 2009, 12:37
Lokalizacja: Poznań

Re: Dobre Euro

Post autor: bohomaz »

Miłośnikom eurasków polecam Scythe - dużo fajnego kombinowania a sama gra przepięknie wykonana.
ODPOWIEDZ