Ticket to ride - które wybrać?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Ticket to ride - które wybrać?

Post autor: bobule »

Gramy zwykle w 2, albo 4 osoby. Rzadko w 3, a w więcej niż 4 jeszcze się nie zdarzyło ;)
Którą część byście polecili? Z tego co widzę Wsiąść do pociągu: Niemcy, powinno fajnie działać na 2,4 osoby ;)
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 232 times
Been thanked: 315 times

Re: Ticket to ride - które wybrać?

Post autor: Koziełło »

Moim skromnym zdaniem najciekawszy jest Marklin, ale nie wiem na ile jest w tej chwili dostępny.
I zdecydowanie nie dotykaj Nowego Jorku. To jest jakaś pomyłka :evil:
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Re: Ticket to ride - które wybrać?

Post autor: Gry w Bibliotece »

Zerknij na moje zestawienie: http://gry-w-bibliotece.blogspot.com/20 ... ybrac.html
Jeśli gracie w 2-4 osoby, to ja bym kupiła mimo wszystko Nordica (na 2 - 3), a potem jako dodatek UK (który chodzi genialnie na 2-3-4 graczy) - ale tu byłby potrzebny dodatkowy zestaw wagoników dla 4 gracza (pojawiają się na allegro, jak coś to pw ;))

Fakt, Niemcy też są stosunkowo bezpieczną opcją, ale: mechanika pasażerów jest beznadziejna (w Marklinie była zupełnie inna, dużo lepsza), a sama mapa nie oferuje nic przełomowego (moim zdaniem). Za to na 2 osoby skaluje się rzeczywiście lepiej niż Europa (ale na więcej nadal będzie lepiej).
Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Ticket to ride - które wybrać?

Post autor: elayeth »

Moim zdaniem Europa z dodatkem UK & Pennsylvania.
Najlepszy dodatek do gry, który świetnie ją urozmaica i sprawił, że na nowo mam ochotę w to grać. Nie bez powodu jest najwyżej ocenianą odsłoną na BGG (pomijając wersję jubileuszową).
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Ticket to ride - które wybrać?

Post autor: hipcio_stg »

Na 2 os polecam Szwajcarię. Warto również dokupić Europę 1912 - mocno odświeża.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Ticket to ride - które wybrać?

Post autor: ko2a »

Gry w Bibliotece pisze: 28 lip 2018, 13:10 Zerknij na moje zestawienie: http://gry-w-bibliotece.blogspot.com/20 ... ybrac.html
Jeśli gracie w 2-4 osoby, to ja bym kupiła mimo wszystko Nordica (na 2 - 3), a potem jako dodatek UK (który chodzi genialnie na 2-3-4 graczy) - ale tu byłby potrzebny dodatkowy zestaw wagoników dla 4 gracza (pojawiają się na allegro, jak coś to pw ;))

Fakt, Niemcy też są stosunkowo bezpieczną opcją, ale: mechanika pasażerów jest beznadziejna (w Marklinie była zupełnie inna, dużo lepsza), a sama mapa nie oferuje nic przełomowego (moim zdaniem). Za to na 2 osoby skaluje się rzeczywiście lepiej niż Europa (ale na więcej nadal będzie lepiej).
Odkopuje. A na 3 osoby + to Europa z dodatkiem jako nowe trasy czy Niemcy?

W Niemcy pograłem i fajne jest to że szybko się rozstawia na planszy bo nie ma dworcow i zbiera się pasażerów. W Europie denerwowało mnie ciułanie kart pociągów do rozmiarów talii ale strategia była - jako najdłuższej trasy.

Btw czy ktoś próbował w Niemczech wyrzucić pasażerów a dodać bonus za najdłuższy wagon?
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Ticket to ride - które wybrać?

Post autor: hipcio_stg »

ko2a pisze: 15 sie 2018, 12:36
Gry w Bibliotece pisze: 28 lip 2018, 13:10 Zerknij na moje zestawienie: http://gry-w-bibliotece.blogspot.com/20 ... ybrac.html
Jeśli gracie w 2-4 osoby, to ja bym kupiła mimo wszystko Nordica (na 2 - 3), a potem jako dodatek UK (który chodzi genialnie na 2-3-4 graczy) - ale tu byłby potrzebny dodatkowy zestaw wagoników dla 4 gracza (pojawiają się na allegro, jak coś to pw ;))

Fakt, Niemcy też są stosunkowo bezpieczną opcją, ale: mechanika pasażerów jest beznadziejna (w Marklinie była zupełnie inna, dużo lepsza), a sama mapa nie oferuje nic przełomowego (moim zdaniem). Za to na 2 osoby skaluje się rzeczywiście lepiej niż Europa (ale na więcej nadal będzie lepiej).
Odkopuje. A na 3 osoby + to Europa z dodatkiem jako nowe trasy czy Niemcy?

W Niemcy pograłem i fajne jest to że szybko się rozstawia na planszy bo nie ma dworcow i zbiera się pasażerów. W Europie denerwowało mnie ciułanie kart pociągów do rozmiarów talii ale strategia była - jako najdłuższej trasy.

Btw czy ktoś próbował w Niemczech wyrzucić pasażerów a dodać bonus za najdłuższy wagon?
Na 3 os chyba najlepsza i najciaśniejsza jest Szwajcaria.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Ticket to ride - które wybrać?

Post autor: Lothrain »

Na 3 tylko Nordic. Szwajcaria jest jak dla mnie zepsutą planszą.
Ostatnio zmieniony 16 sie 2018, 21:25 przez Lothrain, łącznie zmieniany 1 raz.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Ticket to ride - które wybrać?

Post autor: ko2a »

hipcio_stg pisze: 15 sie 2018, 22:30
ko2a pisze: 15 sie 2018, 12:36
Gry w Bibliotece pisze: 28 lip 2018, 13:10 Zerknij na moje zestawienie: http://gry-w-bibliotece.blogspot.com/20 ... ybrac.html
Jeśli gracie w 2-4 osoby, to ja bym kupiła mimo wszystko Nordica (na 2 - 3), a potem jako dodatek UK (który chodzi genialnie na 2-3-4 graczy) - ale tu byłby potrzebny dodatkowy zestaw wagoników dla 4 gracza (pojawiają się na allegro, jak coś to pw ;))

Fakt, Niemcy też są stosunkowo bezpieczną opcją, ale: mechanika pasażerów jest beznadziejna (w Marklinie była zupełnie inna, dużo lepsza), a sama mapa nie oferuje nic przełomowego (moim zdaniem). Za to na 2 osoby skaluje się rzeczywiście lepiej niż Europa (ale na więcej nadal będzie lepiej).
Odkopuje. A na 3 osoby + to Europa z dodatkiem jako nowe trasy czy Niemcy?

W Niemcy pograłem i fajne jest to że szybko się rozstawia na planszy bo nie ma dworcow i zbiera się pasażerów. W Europie denerwowało mnie ciułanie kart pociągów do rozmiarów talii ale strategia była - jako najdłuższej trasy.

Btw czy ktoś próbował w Niemczech wyrzucić pasażerów a dodać bonus za najdłuższy wagon?
Na 3 os chyba najlepsza i najciaśniejsza jest Szwajcaria.
Czytajcie że zrozumieniem ;)dla 3+. Często siadamy w 4 i 5 osob
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Ticket to ride - które wybrać?

Post autor: Grzdyll »

Lothrain pisze: Szwajcaria jest jak dla mnie zepsuta plansza.
No niestety jest w tym sporo racji (trasa Lozanna-Zurich-Niemcy i bilety do oporu), nie wiem jak to było testowane. W mojej ocenie bardzo dużo jednak naprawia banalny home rule żeby przy dobieraniu biletów wybierać w trakcie gry z dwóch. Polecam sprawdzić, dla nas jest dzięki temu na 3 osoby bardzo fajną mapą (tym bardziej że z tyłu są świetne Indie).
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Ticket to ride - które wybrać?

Post autor: Lothrain »

Grzdyll pisze: 16 sie 2018, 17:40 W mojej ocenie bardzo dużo jednak naprawia banalny home rule żeby przy dobieraniu biletów wybierać w trakcie gry z dwóch.
Faktycznie proste rozwiązanie. Spróbuję, dzięki.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Ticket to ride - które wybrać?

Post autor: FortArt »

ko2a pisze: 15 sie 2018, 12:36
Btw czy ktoś próbował w Niemczech wyrzucić pasażerów a dodać bonus za najdłuższy wagon?
Pierwotnie Niemcy ukazały się jako Deutschland bez pasażerów, ci przyszli po latach jako dodatek o nazwie 1902. Dopiero niedawno w nowym wydaniu to zintegrowano. Oczywiście w efekcie i ja i masa graczy grała czy nadal gra bez nich. Bardzo interesująca mapa z "autostradą" na zachodzie i dłuższymi trasami na wschodzie. Taka Europa z dodanymi trasami do państw ościennych jak w Szwajcarii (co pozwala dojechać tam na kilka sposobów), a bez promów i tuneli - jak w USA.

Jedyny powód krytyki tej gry jest taki, że istnieje Märklin rozgrywany na takiej samej mapie państwa niemieckiego i też ma pasażerów (kompletnie inaczej działających). Więc każdy czuje się w obowiązku napisać "Märklin lepszy" chociaż to zupełnie inne gry. Gdyby wydano go jako np Hiszpanię, a zamiast "pasażerów" użyto innej nazwy np towary to nikomu by nie przyszło do głowy takie coś napisać.

A co do sposobów naprawy Szwajcarii to dość znany jest inny homerule: trasy międzynarodowe z różnych biletów nie mogą się w 100% pokrywać.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Ticket to ride - które wybrać?

Post autor: Lucass »

FortArt pisze: A co do sposobów naprawy Szwajcarii to dość znany jest inny homerule: trasy międzynarodowe z różnych biletów nie mogą się w 100% pokrywać.
W Szwajcarii może i bez homerule się obejdzie... spotkałem się z sugestiami zastosowania nieco większej interakcji... zawsze można poświęcić 2-3 wagoniki i troszkę poblokować ;) - wydaje mi się, że łatwo można przewidzieć, że przeciwnik ma zamiar budować "nitkę" np. wschód-zachód. Oczywiście nie w każdym gronie taka taktyka się sprawdzi... poza tym wymusza poświęcenia kilku swoich tur na blokowanie, ale mimo to może zapobiec przegranej.
Z innych (własnych już) modyfikacji... my odrzucamy 4 zdublowane bilety międzynarodowe w grze 2-os (przy wariancie 3-os zostawiamy w talii wszystkie); choć cyt. wyżej sposób też wydaje się dobry.
A prawda jest taka, że w każdej wersji "Pociągów" czasami wystarczy dostawić 1-2 wagoniki, aby zrealizować dobrane w trakcie gry nowe bilety (a czasem nawet nic nie trzeba dostawiać) :)
Ze swojej strony Szwajcarię też mogę polecić (mieści się w kategorii: "ilość graczy 3+" ;) ) - tym bardziej, że na odwrocie są naprawdę fajne Indie na 4 os. (ktoś już z resztą o tym tu wspomniał).

Z innych dodatkowych map (z tych co posiadam), na więcej osób (2-5) polecam Pensylwanię (w zestawie z UK - również świetnym, ale maks. 4-os.).
Podobno przyjemna jest także Azja rozgrywana w drużynach (4 lub 6-os.) - nie przekonałem się jeszcze o tym, ale leży na półce i czeka :)
ODPOWIEDZ