2 gry dla początkujących

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Endrju87
Posty: 82
Rejestracja: 06 sie 2018, 17:08
Has thanked: 12 times
Been thanked: 3 times

2 gry dla początkujących

Post autor: Endrju87 »

Witam,
Wraz z żoną zaczęliśmy przygodę z planszówkami, do tej pory graliśmy tylko w gry imprezowe typu Dixit, Alias oraz klasyczne jak Scrable i Monopoly. Ja ograne też mam oryginalne Magia i miecz i nową wersję Talisman. Obecnie posiadamy i ogrywamy Zamki Burgundii - łatwa i przyjemna gierka - ale brak w niej jakiejkolwiek interakcji, kolorystycznie jest bardzo biedna i zero klimatu. Jako były gracz komputerowy, obecnie konsolowiec ogarniam w miarę szybko zasady. Dlatego potrzebuję pomocy przy wyborze 2 gier:
1. Gra pod żonę: interakcja pomiedzy graczami albo coop, ładnie wykonana albo żywsza kolorystyka, wyczuwalny klimat albo podejmowała ciekawy temat, regrywalna i dobrze chodziła na 2 osoby (gra nie musi spełniać wszystkich warunków). Moje propozycje: Robinson, Azul, Terraformacja Marsa, Smallworld
2. Gra dla mnie - większość w/w warunków + fajnie jakby miała dodatkowo tryb solo, musi być klimat w grze, raczej musi być to jakaś przygodówka. Nie wiem czy iść w stronę karcianek typu lcg czy raczej planszowek z figurkami. Rozważam: Eldritch Horror, Władca Pierścieni lcg, Blood rage, Mage knight, Runebound, Descent

Dzięki z góry za pomoc
lukaszp
Posty: 6
Rejestracja: 11 lip 2017, 16:17

Re: 2 gry dla początkujących

Post autor: lukaszp »

Ja polecam Martwą Zimę (duża ale do ogarnięcia). Kooperacja w którą można wygrać samodzielnie (bez partnerów) i przegrać wszyscy, motyw zdrajcy, klimatyczna ze scenariuszami i losowymi wydarzeniami podczas gry. Powinno wam przypasować... chyba że nie bo zombie ;)
Z moją sprawdza się jeszcze pandemic i agricola (ale tu jest mało interakcji), z lekkich i przyjemnych, carcassone- lekkie i przyjemne (mało interakcji ale można "psocić" ;)
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 509
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: 2 gry dla początkujących

Post autor: Pisarka »

Pandemic to świetny gateway, świetny co-op i świetna solo.
Ostatnio zmieniony 14 sie 2018, 06:52 przez Pisarka, łącznie zmieniany 1 raz.
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Endrju87
Posty: 82
Rejestracja: 06 sie 2018, 17:08
Has thanked: 12 times
Been thanked: 3 times

Re: 2 gry dla początkujących

Post autor: Endrju87 »

Która wersja Pandemic jest najlepsza? bo jest ich kilka.
Martwa zima też wygląda spoko, ale muszę się zapytać żony, czy tematyka zombi ją zainteresuje.
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 457
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: 2 gry dla początkujących

Post autor: Zaan84 »

Martwa zima na 2 osoby działa tak se. Bez zdrajcy emocji jest niewiele, głownie przez to, że cel gry to zawsze zebranie na kupkę kart z odpowiednim symbolem... Robinson jest znacznie lepszy w tym względzie. Gra to euro ale ma klimacik. Z tym że nie polecałbym jej na początek. Jest dość trudna, zarówno pod względem zasad jak i rozgrywki, trudno jest ją wygrać. Do tego dochodzi setup, który może zniechęcić.
Azul fajny ale musisz pamiętać, że to raczej gra przerywnik, jeżeli będziecie go męczyć codziennie to szybko się znudzi. Pod tym względem podobny jest Patchwork.
Jeżeli szukamy gry - dania głównego to Terraformacja Marsa jest ok i można grać w nią solo więc wpasowuje się w obie kategorie.
Ja dla dwóch osób zawsze polecam 7 Cudów pojedynek, jest ładna, w miarę szybka, jest interakcja. Ulubiona gra mojej żonki. Jeżeli lubicie klimat władcy pierścieni to Władca pierścieni Konfrontacja jest super dla dwóch osób, gra strategii i blefu.
Jeżeli podobał Ci się Talizman to kolejnym krokiem będzie Runebound, za 300 zł masz podstawkę i dodatek Nierozerwalne Więzi, który zmienia grę w coopa. Masz zabawy a zabawy :) Możesz grać sam i z lubą.
Ja od siebie dodam jeszcze Aeons end, które ma wyjść w końcu pewnie w okolicach września.
W LCG się na razie nie pchaj. Czy to Władca czy Arkham... sama podstawka to za mało i będziesz musiał kupić do niej dodatek i serię minidodatków, to jest minimum 500 zł. Za to będziesz miał Terraformację, 7 Cudów i Runebounda z dodatkiem.
lukaszp
Posty: 6
Rejestracja: 11 lip 2017, 16:17

Re: 2 gry dla początkujących

Post autor: lukaszp »

Mnie się Martwa zima na 2 osoby też podoba. Nie ma zdrajcy ale i tak są emocje. Grałem w Podstawowego Pandemica i nie mam porównania. Podobno Pandemic Legacy jest świetny ale jak by nie było to jednorazowa gra
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 509
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: 2 gry dla początkujących

Post autor: Pisarka »

Endrju87 pisze: 13 sie 2018, 09:44 Która wersja Pandemic jest najlepsza? bo jest ich kilka.
Martwa zima też wygląda spoko, ale muszę się zapytać żony, czy tematyka zombi ją zainteresuje.
Wizualnie podobała mi się tylko wersja podstawowa, włączam sobie dźwięki komputerowo-laboratoryjne w tle, i lecę ratować świat :mrgreen:
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Endrju87
Posty: 82
Rejestracja: 06 sie 2018, 17:08
Has thanked: 12 times
Been thanked: 3 times

Re: 2 gry dla początkujących

Post autor: Endrju87 »

Dzięki za propozycje, na tą chwilę skłaniam się ku:
1. Terraformacja Marsa
2. Tu już man dylemat: Runebound + Nierozerwalne Więzi lub Eldritch Horror + Zaginiona Wiedza (ktoś kto grał w obie, może się wypowiedzieć?)
ODPOWIEDZ