Gra dla 2 i 4 osób (dająca porównywalną satyfakcję z gry w obu wariantach)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
winner4
Posty: 30
Rejestracja: 01 gru 2015, 22:25

Gra dla 2 i 4 osób (dająca porównywalną satyfakcję z gry w obu wariantach)

Post autor: winner4 »

Witam!
Tak jak w temacie, noszę się z zakupem ciekawszego tytułu, w który przyjemnie będzie nam się grało zarówno tylko z partnerką (w wariancie 1v1) oraz w wariancie 4-osobowym np. podczas wizyty u znajomych.

Tak, aby uprościć podam kilka wskazówek:
- jesteśmy średnio-zaawansowanymi planszówkowiczami
- we dwójkę chętnie grywamy w Osadników:NI, w towarzystwie znajomych najczęściej zagrywamy się w Inis, Blood Rage (jedna z moich ulubionych), Altiplano, Posiadłość Szaleństwa, a od święta na stole ląduje Scythe
- nie boimy się gier rozbudowanych z trudniejszymi zasadami, najważniejsze, żeby gra była odpowiednio zbalansowana pod 2 oraz 4 osoby, bo w takich wariantach gramy
- mile widziana negatywna interakcja, planowanie strategii, główkowanie
- lubimy ładne figurki, grafiki, znaczniki itp. (miły dodatek, ale cieszy oko ;) )
- cena nie ma większego znaczenia, wiadomo, że za ceną pójdzie rozbudowany content, ewentualne figurki itp.

Dziękuję bardzo za każdą rzetelną wskazówkę, bo tyle tego jest, że już sam nie wiem na co się zdecydować, a może komuś wpadnie coś ciekawego do głowy po przeczytaniu opisu.

Dzięki!
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Gra dla 2 i 4 osób (dająca porównywalną satyfakcję z gry w obu wariantach)

Post autor: Gatherey »

Azul, 7 cudów świata, rising sun (to tylko na 4, ale jak dla mnie to najlepsza liczba do tej gry), great western trail, marco polo.
winner4
Posty: 30
Rejestracja: 01 gru 2015, 22:25

Re: Gra dla 2 i 4 osób (dająca porównywalną satyfakcję z gry w obu wariantach)

Post autor: winner4 »

Gatherey pisze: 18 sie 2018, 19:34 Azul, 7 cudów świata, rising sun (to tylko na 4, ale jak dla mnie to najlepsza liczba do tej gry), great western trail, marco polo.
7CŚ - graliśmy, szału na nas ta gra nie zrobiła
Rising Sun - bardzo chętnie, gdyby nie fakt, że gra musi działać też na 2 osoby, więc odpada
Great Western Trail - o tej grze trochę czytałem, mam bardzo wysoką pozycję w rankingu bgg, ale wielu wspomina, że jest przeceniana i nie czuć klimatu grając w nią przez co może się wydawać jałowa. Wezmę pod uwagę.
Azul - nie moja bajka
Marco Polo - wygląda solidnie, ale szukamy chyba czegoś bardziej zaawansowanego
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: Gra dla 2 i 4 osób (dająca porównywalną satyfakcję z gry w obu wariantach)

Post autor: p_olo86 »

Marco Polo - wygląda solidnie, ale szukamy chyba czegoś bardziej zaawansowanego
[/quote]

Jak gra ma być bardziej zaawansowana niż MP to już raczej nie łapie się do kategorii dla średnio zaawansowanych.
Ze swojej strony polecę: Tzolkin, Inis, Zamki Burgundii.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Gra dla 2 i 4 osób (dająca porównywalną satyfakcję z gry w obu wariantach)

Post autor: KamradziejTomal »

Jak gra ma być bardziej zaawansowana niż MP to już raczej nie łapie się do kategorii dla średnio zaawansowanych.
Jest napisane tylko, że są średnio zaawansowani a nie że szukają takiej gry ;)

Ja tam mimo wszystko z całego serduszka polecę Marco Polo, bo to po prostu świetna gra jest. Dobra w 2, 3, 4 osoby (w 5 nie grałem jeszcze). Dużo główkowania, przyjemne wykonanie, zmienny rozkład przy każdej rozgrywce.

Z gier wymagających nieco większego główkowania polecam Agricolę i Projekt Gaja. Obie te gry bardzo dobrze się skalują i powiedziałbym, że są o niebo lepsze niż chociażby wspomniane Great Western Trail.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Gra dla 2 i 4 osób (dająca porównywalną satyfakcję z gry w obu wariantach)

Post autor: kmd7 »

Przychylam się do Tzolkina i Zamków Burgundii, ale 99% forumowiczów zaraz krzyknie, że Zamki to graficzny koszmarek. Ja jednak jestem w tym jednym procencie, któremu gra się podoba. I mechanicznie to świetny tytuł.
Na drugim biegunie graficznym stoją właśnie dopiero co wznowione Pory Roku. Bajeczne (bajkowe) grafiki - Niechlujek Podwędzacz z dodatku (są dwa i zapewniają negatywną interakcję) jest przeuroczy :D, śliczne kostki i podobnie jak w Osadnikach, składanie karcianych kombosów, powinno przypaść do gustu.
Mogę jeszcze polecić zerknięcie na Projekt Gaja, Rosyjskie Koleje, Mombasę i Gallerista. Projekt Gaja jest bardzo regrywalny i wymaga planowania na kilka rund naprzód. W Kolejach odpowiednie skalowanie zapewnia dwustronna plansza. Jeśli chodzi natomiast o dwie ostatnie gry, to muszę przyznać, że nieco inaczej gra się w dwójkę i w więcej osób, ale dla mnie są one grywalne w każdej pudełkowej konfiguracji.
A, jeszcze na koniec klasyk - Agricola, najlepiej stare wydanie.
winner4
Posty: 30
Rejestracja: 01 gru 2015, 22:25

Re: Gra dla 2 i 4 osób (dająca porównywalną satyfakcję z gry w obu wariantach)

Post autor: winner4 »

Nad Agricolą się zastanawiałem od jakiegoś czasu, ale często w recenzjach słyszy się, że gra może się wydawać ciężka do wytłumaczenia i wymaga większej ilości rozgrywek, aby wszystko zrozumieć (co w sumie w wariancie 2-osobowym nie będzie dla nas problemem, ale gdy będziemy chcieli od czasu do czasu zagrać ze znajomymi to może pojawić się problem zawiłości zasad).
Z tego co widzę to aktualnie w sklepach są 2 wersje: rodzinna i "dla graczy". Któraś z nich jest starsza? Czym różni się starsza edycja i dlaczego lepiej w nią celować?
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Gra dla 2 i 4 osób (dająca porównywalną satyfakcję z gry w obu wariantach)

Post autor: kmd7 »

Starej wersji raczej w sklepach nie dostaniesz, chyba tylko w drugim obiegu. W skrócie - ze starej wersji zrobiono dwie gry, prostszą i trudniejszą. Tyle, że nawet ta trudniejszą ma mniej kart, niż poprzedniczka.
Mając starą wersję, można najpierw zacząć od wariantu rodzinnego (bez kart) i opanować podstawy mechaniki, a potem dołożyć karty.
Tutaj wątek o wersjach:
https://www.gry-planszowe.pl/forum/vie ... &t=43898
Awatar użytkownika
Trawus
Posty: 192
Rejestracja: 06 lip 2014, 14:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Gra dla 2 i 4 osób (dająca porównywalną satyfakcję z gry w obu wariantach)

Post autor: Trawus »

Polecam Lords of Hellas. Działa tak samo dobrze na 2 osoby jak i na 4.
winner4
Posty: 30
Rejestracja: 01 gru 2015, 22:25

Re: Gra dla 2 i 4 osób (dająca porównywalną satyfakcję z gry w obu wariantach)

Post autor: winner4 »

Trawus pisze: 19 sie 2018, 10:32 Polecam Lords of Hellas. Działa tak samo dobrze na 2 osoby jak i na 4.
Tę grę biorę pod uwagę, zwłaszcza, że spełnia moje wymagania co do atrakcyjności wyposażenia (figurki, znaczniki itp.). Obawiam się troszeczkę opinii, które czasami się pojawiają o "płytkości" walk. Z tego co wiem gra jest takim miksem m.in. Blood Rage oraz Inis, które bardzo lubię dlatego też jestem grą zaciekawiony i chętnie posłuchałbym opinii innych na jej temat, bo przyznam, że gra tego typu mocno trafia w mój gust.
winner4
Posty: 30
Rejestracja: 01 gru 2015, 22:25

Re: Gra dla 2 i 4 osób (dająca porównywalną satyfakcję z gry w obu wariantach)

Post autor: winner4 »

Jeszcze jedno szybkie pytanko - według was Agricola (w wersji dla graczy) dobrze sprawdzi się na 2 osoby? W parze będziemy grać najczęściej więc to dla mnie ważniejszy wyznacznik.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Gra dla 2 i 4 osób (dająca porównywalną satyfakcję z gry w obu wariantach)

Post autor: kmd7 »

Nie mam wersji dla graczy, więc nie mogę się wypowiedzieć. Za to w starą wersję grywam z reguły we dwójkę. Jest ciasno, blokowanie i podbieranie akcji jest normą. Bardzo satysfakcjonująca łamigłówka, która dzięki kartom za każdym razem jest nieco inna.
Prawda jest też taka, że Agricola dla dwóch osób ma bardzo mocnego konkurenta (przynajmniej u mnie), jakim są Pola Arle. No, ale to tylko dla dwóch osób, z dodatkiem dla trzech.
Awatar użytkownika
Trawus
Posty: 192
Rejestracja: 06 lip 2014, 14:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Gra dla 2 i 4 osób (dająca porównywalną satyfakcję z gry w obu wariantach)

Post autor: Trawus »

winner4 pisze: 19 sie 2018, 13:51 Tę grę biorę pod uwagę, zwłaszcza, że spełnia moje wymagania co do atrakcyjności wyposażenia (figurki, znaczniki itp.). Obawiam się troszeczkę opinii, które czasami się pojawiają o "płytkości" walk. Z tego co wiem gra jest takim miksem m.in. Blood Rage oraz Inis, które bardzo lubię dlatego też jestem grą zaciekawiony i chętnie posłuchałbym opinii innych na jej temat, bo przyznam, że gra tego typu mocno trafia w mój gust.
Grałem w bardzo dużo gier typu dudes on map/area control/4x i w skrócie powiem, że LoH stawiam wyżej niż m.in Chaos w starym swiecie (świetny tytuł), Blood Rage(niezła gra), Rising Sun (w ogóle jest to najbardziej rozczarowujaca gra ostatnich lat jak dla mnie. Jest słaba), Scythe (świetna gra), Shogun(niezła). Jeżeli chodzi o walkę nie powiedziałbym, że jest spłaszczona. Masz karty walki, które czasami trudno zdobyć jeżeli nie chodzisz na polowania i zawsze masz dylemat czy użyć jej teraz czy nie. Karty są różne wiec z doswiadczenia wiem, że przeciwnik tez może Cię nieźle zaskoczyć mimo, że już wszystko skalkulowales, a on miał jedną kartę na ręku. Ot mała losowość. Zresztą nie musisz w ogóle walczyć, żeby wygrać grę ;) ale do tego trzeba trochę szczęścia i odpowiednie questy na początku gry.
Awatar użytkownika
gram_niebieskim
Posty: 48
Rejestracja: 12 kwie 2018, 12:14
Has thanked: 25 times
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla 2 i 4 osób (dająca porównywalną satyfakcję z gry w obu wariantach)

Post autor: gram_niebieskim »

winner4 pisze: 19 sie 2018, 20:14 Jeszcze jedno szybkie pytanko - według was Agricola (w wersji dla graczy) dobrze sprawdzi się na 2 osoby? W parze będziemy grać najczęściej więc to dla mnie ważniejszy wyznacznik.
Bardzo dobrze chodzi na 2 osoby :) Wersja dla graczy jest jak najbardziej ok
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Gra dla 2 i 4 osób (dająca porównywalną satyfakcję z gry w obu wariantach)

Post autor: jakmis83 »

kmd7 pisze: 19 sie 2018, 21:06 Nie mam wersji dla graczy, więc nie mogę się wypowiedzieć. Za to w starą wersję grywam z reguły we dwójkę. Jest ciasno, blokowanie i podbieranie akcji jest normą. Bardzo satysfakcjonująca łamigłówka, która dzięki kartom za każdym razem jest nieco inna.
Prawda jest też taka, że Agricola dla dwóch osób ma bardzo mocnego konkurenta (przynajmniej u mnie), jakim są Pola Arle. No, ale to tylko dla dwóch osób, z dodatkiem dla trzech.
To jest trochę tak, jak z 7 Cudów Świata, które jest świetne od 3 osób, ale dla dwójki już nie. Zamiast tego jest 7 Cudów Pojedynek.
Agricola jest świetna niezależnie od liczby graczy, ale klasyczną dwuosobówką są świetne Pola Arle z inną mechaniką niż w Agricoli czy Kawernie.
Niemniej jednak Agricola to klasyk i warto w niego zagrać.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: Gra dla 2 i 4 osób (dająca porównywalną satyfakcję z gry w obu wariantach)

Post autor: warlock »

Nowy Brass: Lancashire.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Gra dla 2 i 4 osób (dająca porównywalną satyfakcję z gry w obu wariantach)

Post autor: kmd7 »

jakmis83 pisze: 20 sie 2018, 12:47 (...) Agricola jest świetna niezależnie od liczby graczy, ale klasyczną dwuosobówką są świetne Pola Arle z inną mechaniką niż w Agricoli czy Kawernie.
Niemniej jednak Agricola to klasyk i warto w niego zagrać.
Dlatego warto mieć i Agricolę, i Pola Arle :D.
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 148
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla 2 i 4 osób (dająca porównywalną satyfakcję z gry w obu wariantach)

Post autor: kenigis »

A co z terraformacją marsa? Dobrze działa w każdym wariancie osobowym, sweet spot 3 osoby
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Gra dla 2 i 4 osób (dająca porównywalną satyfakcję z gry w obu wariantach)

Post autor: Argue »

Concordię bym polecił. Z racji map, gra śmiga świetnie zarówno na 2 osoby jak i na więcej osób.
winner4
Posty: 30
Rejestracja: 01 gru 2015, 22:25

Re: Gra dla 2 i 4 osób (dająca porównywalną satyfakcję z gry w obu wariantach)

Post autor: winner4 »

Dziękuję za porady wszystkim :)

Zamówiłem Tzolkina, a jak nam się trochę ogra to następny w kolejce będzie chyba Lords of Hellas, bo zbiera pochlebne opinie i po przeanalizowaniu chyba będzie dobrą grą dla fanów Blood Rage i Inisa :)
ODPOWIEDZ