Cyklady - porównanie do innych gier w gatunku

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Cyklady - porównanie do innych gier w gatunku

Post autor: Deathhammer »

Witam. Ograłem już znaczną część "większych" i bardziej znanych gier typu area control/area majority - mam tu na myśli tytuły takie jak Inis, Rising Sun, Kemet, Pan Lodowego Ogrodu, Cry Havoc, Blood Rage etc. Z tego zestawu moimi zdecydowanymi faworytami są Inis - jako dość lekka gra, ale dająca MASĘ możliwości i kombinowania - oraz Rising Sun jako cięższa strategia z rozmachem. Z gier typu "dudes on a map" nadal nie miałem okazji zapoznać się jeszcze z Cykladami. Moje pytanie brzmi czy będzie to dla mnie satysfakcjonujący tytuł, przy następujących wytycznych:

- nie za długi czas gry: najlepiej max 2h;
- dynamiczna rozgrywka: żeby nie było zbyt dużo przestojów, a sytuacja na planszy nie była zbyt statyczna. To obawia mnie najbardziej - słyszałem, że w podstawce jest niewiele sposobów na ruszanie wojskiem;
- wielopoziomowa interakcja: nie tylko walka sama w sobie, ale i negocjacje, układy etc.;
- nie za duży próg wejścia, chcę, aby początkujący mieli jakieś szanse
- hmm, szukam też głębi, "mięsa", żeby gra nie była zbyt płytka, szukam mnogości ciekawych decyzji i licznych zależności, nie chcę, aby grę można było "rozgryźć" po 5 rozgrywkach

Chętnie wysłucham też innych propozycji.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: Cyklady - porównanie do innych gier w gatunku

Post autor: RUNner »

Cyklady bardzo lubię, ale warto też sprawdzić Lords of Hellas. Dużo decyzji, płynna rozgrywka i kilka dróg do zwycięstwa.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Cyklady - porównanie do innych gier w gatunku

Post autor: Deathhammer »

Zapomniałem, w LoH też grałem - co prawda tylko raz. Gra była przyjemna, aczkolwiek mam wrażenie, że włożono do niej zbyt dużo - walka z potworami jest ciekawa, ale wydaje się być osobną minigierką, która nie do końca pasuje do układanki jaką jest reszta gry. To samo mogę powiedzieć o questach - w naszej grze zostały one kompletnie olane. Szukam czegoś bardziej eleganckiego, czystego - wzorem jest dla mnie Inis, w którym nie ma zbyt wielu zasad czy wyjątków, ale głębia rozgrywki jest ogromna. Oczywiście nie mam zamiaru w jakikolwiek sposób oceniać LoH po jednej partii, bo to za mało, ale nie urwała mi tyłka aż tak bardzo, no i jest za droga.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Cyklady - porównanie do innych gier w gatunku

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

ETHNOS
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 148
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Cyklady - porównanie do innych gier w gatunku

Post autor: kenigis »

Szczerze jako fan gatunku powiem ze mi sie nie podobają cyklady. Gralem tylko bez dodatków 6 partii z czego 2 na złych zasadach. Głównie w 3 osoby. Najbardziej epicka potyczke miałem na 2. Nie wymieniłeś gry o tron a to najlepsza gra gatunku wg mnie
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: Cyklady - porównanie do innych gier w gatunku

Post autor: warlock »

A ja bym Ci polecił sięgnąć po absolutny klasyk, czyli El Grande. Znakomita gra nawet po latach. Akurat na 2 godzinki.
- dynamiczna rozgrywka: żeby nie było zbyt dużo przestojów, a sytuacja na planszy nie była zbyt statyczna. To obawia mnie najbardziej - słyszałem, że w podstawce jest niewiele sposobów na ruszanie wojskiem;
Dynamikę Cyklady zyskują dopiero z Hadesem/Tytanami, podstawka jest mocno statyczną grą jeśli chodzi o ruchy wojsk (czasem gracze mogą zrobić bardzo długie komba i szaleńcze rajdy, ale co do zasady tylko dwa ruchy w rundzie są możliwe - jeden statkami, drugi armią).
Nie wymieniłeś gry o tron a to najlepsza gra gatunku wg mnie
Dla mnie też, tyle że na 4-6 godzin, a nie na max. 2 ;).
Awatar użytkownika
Luke555
Posty: 156
Rejestracja: 06 paź 2016, 13:06
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Cyklady - porównanie do innych gier w gatunku

Post autor: Luke555 »

Gorąco polecam Cyklady, pierwsza moja "nowoczesna" planszówka ;) minimum 3 osoby, na 2 nie polecam. Po ograniu podstawki najlepszy dodatek to Hades, nowe stwory plus bohaterowie, plus sam Hades, plus przedmioty (dodatek sporo zmienia na plus).
Swietny element aukcji, super figurki, przejrzysta mapa, ciekawe grafiki kart. Nie jest łatwo zdobyc i utrzxymac sie jako lider bo każdy każdego szarpie i sytuacja na mapie po kilku turach moze byc zupelnie inna niz wczesniej. jedynie mam zastrzeżenia do sposoby walczenia, proste porównanie sily wojsk , ewent. bonus z fortu czy portu i rzut kością, mało w tym finezji czy taktyki ;)
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Cyklady - porównanie do innych gier w gatunku

Post autor: Deathhammer »

kenigis pisze: 28 sie 2018, 00:00 Szczerze jako fan gatunku powiem ze mi sie nie podobają cyklady. Gralem tylko bez dodatków 6 partii z czego 2 na złych zasadach. Głównie w 3 osoby. Najbardziej epicka potyczke miałem na 2. Nie wymieniłeś gry o tron a to najlepsza gra gatunku wg mnie
GoT niestety byłoby wyciągane raz na pół roku. Grałem raz i było super, ale czas rozgrywki zabija, gra wymaga też odpowiedniej ekipy, która nie będzie spinać w przypadku zdrady. Odpada.
warlock pisze: 28 sie 2018, 07:44 A ja bym Ci polecił sięgnąć po absolutny klasyk, czyli El Grande. Znakomita gra nawet po latach. Akurat na 2 godzinki.
- dynamiczna rozgrywka: żeby nie było zbyt dużo przestojów, a sytuacja na planszy nie była zbyt statyczna. To obawia mnie najbardziej - słyszałem, że w podstawce jest niewiele sposobów na ruszanie wojskiem;
Dynamikę Cyklady zyskują dopiero z Hadesem/Tytanami, podstawka jest mocno statyczną grą jeśli chodzi o ruchy wojsk (czasem gracze mogą zrobić bardzo długie komba i szaleńcze rajdy, ale co do zasady tylko dwa ruchy w rundzie są możliwe - jeden statkami, drugi armią).
Nie wymieniłeś gry o tron a to najlepsza gra gatunku wg mnie
Dla mnie też, tyle że na 4-6 godzin, a nie na max. 2 ;).
El Grande wypadałoby spróbować, ale widzę, że ciężko z dostępnością, zdaje się też, że gra nie jest niezależna językowo? Po niemiecku mi się niezbyt widzi...

Twoje spostrzeżenie dot. Cyklad jest niestety dla mnie niepokojące, nie przepadam, gdy w grach tego typu występuje mała manewrowość. Chyba odpuszczam. Musiałbym gdzieś zagrać i dopiero ocenić.

Pozostaje zainteresować się Battle for Rokugan, które zdaje się być "GoT light" ze znacznie przystępniejszym czasem rozgrywki. Co prawda po angielsku, ale to już znacznie mniejszy problem niż niemiecki :)
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 148
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Cyklady - porównanie do innych gier w gatunku

Post autor: kenigis »

Chyba warlock, albo ktoś inny na forum "wydał" czyli udostępnił w pełni przetłumaczoną instrukcje PL.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: Cyklady - porównanie do innych gier w gatunku

Post autor: warlock »

https://goo.gl/sSXCu8 - przetłumaczyłem całą instrukcję do Battle for Rokugan (do szablonu wrzucił Dobromir). Na dniach postaram się wrzucić tłumaczenie kart i zasłonek (bo wszystko przetłumaczyłem ;)).
jackus
Posty: 13
Rejestracja: 13 lip 2018, 19:15

Re: Cyklady - porównanie do innych gier w gatunku

Post autor: jackus »

Szogun
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: Cyklady - porównanie do innych gier w gatunku

Post autor: Fojtu »

Cyklady to przede wszystkim gra aukcyjna, nie dudes on map. Jeżeli szukasz bardziej coś z potyczkami i walką o terytorium to są lepsze tytuły, które bardziej się na tym skupiają, choćby Kemet. I mówię to jako osoba lubiąca Cyklady.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Cyklady - porównanie do innych gier w gatunku

Post autor: ramar »

Jest jeszcze Mare Nostrum - ale to trochę bliżej do euro + ciekawy handel (wariacja na temat licytacji).
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Cyklady - porównanie do innych gier w gatunku

Post autor: Rocy7 »

Tu znajdziesz zestawienie gier o podobnym klimacie http://www.przystole.org/2018/09/10/mit ... a-planszy/
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Cyklady - porównanie do innych gier w gatunku

Post autor: Deathhammer »

Chyba pozostaje po prostu czekać na ponowne wydanie Kemeta, a w międzyczasie kupić Battle for Rokugan.

Cyklady z tego co widzę - raczej nie dla mnie. Mare Nostrum miałem, ale pozbyłem się - irytowało mnie za dużo żonglowania zasobami, upierdliwy setup i dziwny balans.

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
anoptichtys
Posty: 148
Rejestracja: 23 sty 2017, 05:29
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Cyklady - porównanie do innych gier w gatunku

Post autor: anoptichtys »

Miałem Cyklady + Tytani i dla mnie działają fajnie od 4osob... Jednak mając te gry które Ty masz i pilnując aby nie przesadzać z ilością to bez żalu się ich pozbyłem. Nie są złą grą, jednak po prostu są inne lepsze.

Jeśli chodzi o Kemeta którego bardzo lubię to polecam Ci zakup dodatku Ta-Seti bo fajnie wzbogaca grę, nie jest to must have jednak warto go mieć.

Co do Battle od Rokugan, gra jest lekka i ze spokojem do zagrania poniżej 1h. Moja pierwsza gra z osobami, które lubią rozmyślać nad planszą trwała około 55min. W samej grze głównie chodzi o dedukcję i przewidywanie jaki żeton został położony przez przeciwnika, całkiem to przyjemne.

Ja od siebie polecam Nexus Ops, czasem uda się go zgarnąć za około 180zl. Bardzo fajna, szybka i dynamiczna rozgrywka. Taki trochę RTS na planszy, znacznie uproszczony, ale dzięki temu można go potraktować jako fillerek do cięższego tytułu.
ODPOWIEDZ