Propozycje gier planszowych na zajęcia w szkole

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Propozycje gier planszowych na zajęcia w szkole

Post autor: Pieter1989 »

Moi drodzy,

Wpis będzie długi, ale BARDZO proszę o dotrwanie do końca:)
Jestem nauczycielem j.angielskiego. Pracuję z nastoletnią młodzieżą i od czasu do czasu (zbyt rzadko) staram się zagrać z nimi w jakąś grę oczywiście w języku angielskim. Gry, które najczęściej lądują na stole to Times Up oraz Tabu. Przyczyny są proste - kilkanaście osób jest w stanie w tę grę zagrać, chcąc nie chcąc musimy się odzywać przy niej, więc chyba pod kątem korzystania z języka obcego jest ok. Marzy mi się zrobić jednak coś więcej w tej dziedzinie i wykorzystać gry planszowe jako stały element nauki, docelowo nie tylko języka obcego. Stąd moja prośba dla wielkiego grona graczy, które tutaj mamy.
Byłbym wdzięczny za podanie tytułów (najlepiej z uzasadnieniem) dobrych do zastosowania podczas różnych lekcji w szkole czy innych zajęć w grupie.
Przede wszystkim zależy mi na języku obcym, a jeśli uda się stworzyć listę kilku lub kilkunastu (byłoby super) gier możliwych do wykorzystania przy nauce języka obcego to wtedy będę myślał nad grami pod inne przedmioty.
Najważniejsze kryteria (mówimy póki co o języku obcym):
-ilość osób - idealnie jeśli jest to 10+ - tak by nie było konieczne kupić 10 tych samych gier, a wystarczy 1-2; jeśli jednak jest przeznaczona dla mniejszej liczby graczy to też proszę podać
-czas rozgrywki - musi się go zamknąć w 45minutach (lub w 90)
-nacisk na mówienie - im więcej, tym lepiej
-jeśli ma wersję internetową to proszę o link
Chyba więcej nie przychodzi mi póki co do głowy.
Gry od których zacznę to wspomniane przeze mnie:
1.Times Up - Ostatnia runda ma mało wspólnego z językiem-to fakt, ale można zostać przy pierwszej i będzie go wystarczająco dużo.
2.Tabu - moim zdaniem najlepiej mieć daną wersję językową, choć moim zdaniem angielska nie należy do bardzo prostych.
3.Dixit - podawanie tytułu w j.angielskim+uzasadnienie po wyborach dlaczego taki tytuł podałem. Wszystko w j.angielskim, więc spoko.
Podobny temat pojawił się daaaawno temu (7-8lat wstecz)viewtopic.php?f=43&t=12381&p=234640&hil ... go#p234640, ale chyba zgodzimy się, że od tego czasu zmieniło się bardzo wiele w grach planszowych, stąd otwieram nowy, może nieco obszerniejszy i liczę na waszą pomoc.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Propozycje gier planszowych na zajęcia w szkole

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Tajniacy
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Propozycje gier planszowych na zajęcia w szkole

Post autor: Pieter1989 »

O właśnie! O Tajniakach zapomniałem. Dobra opcja również.
Dzięki:)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9431
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: Propozycje gier planszowych na zajęcia w szkole

Post autor: MichalStajszczak »

W grę Absolutely English może grać nawet 16 osób ale nie wiem czy o tego typu grę chodzi
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Propozycje gier planszowych na zajęcia w szkole

Post autor: Nidav »

Może coś, co skłania do narracji? Z lekkich gier do głowy przychodzą mi chociażby Gloom i Munchkin. W Gloom co prawda nie grałem, ale wydaje mi się, że tworzenie fatalistycznych historii swojej rodziny stanowiłaby doskonała zabawę dla nastolatków i całkiem byłoby to zabawne. Podobnie Munchkiny, które też mogą być całkiem narracyjne i przepełnione są interakcją. W obie gry co prawda się nie zagra w zbyt wiele osób, bo bodajże maksymalnie do 4 lub 5, but still. Może też Czarne Historie? Jednak zadawanie pytań i same historie czytane po angielsku wymuszają mówienie w tym języku. A jeśli można byłoby nieco więcej czarnego humoru, to też Cards Against Humanity dałoby radę (ale to już może być całkiem kontrowersyjne).

No i kwestia tego, jaki poziom zaawansowania trzeba rozpatrzyć. W taki Horror w Arkham można zagrać w sporo osób i tekstu po angielsku jest tam dużo, gra jest mocno narracyjna, ale jednak poziom komplikacji zasad może już stworzyć pewną przeszkodę.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9431
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: Propozycje gier planszowych na zajęcia w szkole

Post autor: MichalStajszczak »

Nidav pisze: 05 wrz 2018, 18:13 W taki Horror w Arkham można zagrać w sporo osób
A da się rozegrać partię w 45 minut?
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: Propozycje gier planszowych na zajęcia w szkole

Post autor: p_olo86 »

Seria timeline super do nauki historii mieszamy karty z różnych wersji wybieramy epokę, okres który nas interesuje w danej chwili i gramy.
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: Propozycje gier planszowych na zajęcia w szkole

Post autor: p_olo86 »

Seria timeline super do nauki historii mieszamy karty z różnych wersji wybieramy epokę, okres który nas interesuje w danej chwili i gramy.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Propozycje gier planszowych na zajęcia w szkole

Post autor: Nidav »

MichalStajszczak pisze: 05 wrz 2018, 18:26
Nidav pisze: 05 wrz 2018, 18:13 W taki Horror w Arkham można zagrać w sporo osób
A da się rozegrać partię w 45 minut?
Ano, nie da się. Zapomniałem o tym wymogu w trakcie odpisywania ^^'
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Propozycje gier planszowych na zajęcia w szkole

Post autor: Cyel »

Mafia/Werewolf są ok ze względu na potencjalnie dużą liczbę graczy.
W LO sprawdza mi się Cards Against Humanity. Parę najbardziej hardkorowych kart wyciągnąłem i uczniowie grają w parach, działa wtedy sprawniej.
Mam też proste gry własnej produkcji/pomysłu, mogę Ci podesłać materiały i zasady.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 509
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Propozycje gier planszowych na zajęcia w szkole

Post autor: Pisarka »

Czółko.
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Propozycje gier planszowych na zajęcia w szkole

Post autor: Pieter1989 »

Dzięki za odpowiedzi. Fajnie, że otrzymałem ich już tak wiele. Mam jednak kilka pytań:
Gloom, Munchkin - czy ktoś jest w stanie nieco więcej na temat tych gier powiedzieć pod kątem właśnie zajęć z angielskiego? Bo osobiście nie jestem fanem tego typu gier, ale wiem, że cieszą się dość dużym zainteresowaniem (na pewno Munchkin) i zastanawiam się czy dużą trudnością będzie zrobić np. z polskiej edycji wersję angielską czy to generalnie jest bez sensu i jak kupić to od razu po angielsku?
Co do Cards against humanity to kompletnie wypadło mi z głowy, ale opcja spoko choć jednak kontrowersyjna. Jakaś godna polecenia strona skąd można pdf sobie pobrać? Choć rzeczywiście warto sprawdzić tak sądzę.
Timeline - typowo historycznie czy jako gra na angielski również?

Dzięki jeszcze raz:)
Awatar użytkownika
mBird
Posty: 130
Rejestracja: 16 lut 2017, 15:33
Lokalizacja: Wadowice
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Propozycje gier planszowych na zajęcia w szkole

Post autor: mBird »

Wprawdzie nie mam jakiegoś wielkiego doświadczenia w tę grę, ale Story Cubes powinno się nadać.
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Propozycje gier planszowych na zajęcia w szkole

Post autor: Pieter1989 »

Story cubes to kolejna historia, bo też jakoś nie przemogłem się i nigdy nie próbowałem, ale też nieraz w księgarniach językowych już widziałem. Czy rzeczywiście jest to takie dobre czy jednak przerost formy nad treścią? Musisz być naprawdę dobrym uczniem żeby coś z tego stworzyć czy dla słabszych też jest to ok?
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Propozycje gier planszowych na zajęcia w szkole

Post autor: Grzdyll »

Pieter1989 pisze: 05 wrz 2018, 17:23 O właśnie! O Tajniakach zapomniałem. Dobra opcja również.
Dzięki:)
Tajniacy to bardzo dobry wybór ale nie wiem czy nie lepsze będzie Decrypto - zmienia się często narrator co bardziej angażuje i gra ma fajną oprawę. No i da się łatwo budować skojarzenia po angielsku, mogą być do polskich :)

Jeśli da się rozdzielić na mniejsze podgrupy może zobacz Sabotażystę lub z nieco innej beczki 6 bierze. Obie wg mnie łatwe i dobre do większych grup ale z kolei brak w nich pola do ćwiczenia angielskiego...

Jeszcze inna opcja to pojedynki w parach w Magic the Gathering, najlepiej przy pomocy łatwo dostępnych Welcome Deck'ów - u mnie to fajnie działało i z angielskim dobrze gra.
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1237
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: Propozycje gier planszowych na zajęcia w szkole

Post autor: poooq »

Po co piać, gdy można grać?
ODPOWIEDZ