Coś prostego do gry ze znajomymi

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Aquiver
Posty: 1
Rejestracja: 01 paź 2018, 16:51

Coś prostego do gry ze znajomymi

Post autor: Aquiver »

Ostatnio postanowiłem wyciągnąć z szafy grę która dość dawno dostałem, chodzi tutaj o Cluedo. Zaprosiłem znajomych i zagraliśmy. Wciągnęło ich totalnie i tylko pytają kiedy znowu spotkamy się żeby zagrać. Problem w tym, że ciągłe granie w Cluedo w końcu się znudzi. Tutaj rodzi się moje pytanie... Co dalej? Szukam czegoś, co:
- Daje możliwość gry ze znajomymi którzy dopiero wchodzą w planszówki (dla których słowo planszówka na początku oznaczało "chińczyk"), 2-5 osób
- Tak jak wyżej wspominałem, Cluedo ich pochłonęło, ale trzeba iść dalej, może to być coś tego pokroju, albo coś całkiem innego, odrobinę bardziej skomplikowanego
- Zmieści się w cenie 60-80 zł, góra 100 zł

Osobiście myślałem nad Tajemniczym Domostwem, ale sam już nie wiem, czy ponowna tematyka morderstwa się sprawdzi.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Coś prostego do gry ze znajomymi

Post autor: krisow »

Wkręcanie towarzystwa w planszówki, więc standardowo:
- "Epoka kamienia" - gra, która podoba się każdemu, prowadzisz swoje plemię, wysyłasz jaskiniowców do różnych prac typu polowanie, wydobywanie surowców, naprawdę proste zasady i nie znam osoby, której ta gra się nie podoba;
- "Carsassonne" - losujesz kafelek, wykładasz go na stół, wysyłasz robotnika i potem punktujesz za różne rzeczy na mapie typu drogi, miasta, łąki itp.;
- "Pośród gwiazd" - karcianka, rozbudowujesz swoją stację kosmiczną, wykładając karty z ręki, swego czasu dość popularna, a teraz do tego tania np.: https://aleplanszowki.pl/ekonomiczne/37 ... wiazd.html
- "Kingdomino" - proste wykładanie kafelków na stół i dopasowanie ich tak aby zdobyć jak największe obszary takiego samego rodzaju;
- "Park niedźwiedzi" - rozbudowywanie swojego parku o pozyskane kafelki, trochę przypomina komputerowego tetrisa na planszy, musisz dopasować wykładane elementy do innych leżących na planszy, tak aby wszystko zmieścić;
- "Decrypto" - od czterech graczy, imprezowa gra, hit ostatnich miesięcy, odgadywanie kodów ukrytych w słowach i skojarzeniach do nich;

Dla 5 graczy to można rozważyć dodatkowo "Istambuł", gra kalibru "Epoki kamienia". poruszasz po planszy swoim kupcem i pomocnikami po planszy i starasz się jak najszybciej zebrać 6 kryształów albo może odważyć się na "7 cudów świata" - najlepsza gra dla 7 osób, tylko tutaj będzie troszkę trudniej wytłumaczyć zasady, a jeżeli coś łatwiejszego to może "Wsiąść do pociągu - Europa", układanie tras z wagoników na mapie Europy :)

Do tego można jeszcze rozważyć "Avalon" od 5 graczy w górę, fajna gra ukrytych tożsamości i blefu albo kościany "Bang" też ukryte tożsamości i klimat westernowy, rzucamy kostkami i strzelamy z rewolwerów.

I można by tak długo... Warto rozejrzeć się na youtube i popatrzeć na rozgrywki. Bo może np. klimat science fiction nie podpasować, albo ktoś nie lubi nadmiernej losowości.
Warto też spojrzeć np. tutaj: https://www.gamesfanatic.pl/dla-poczatkujacych/ sporo porad
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Coś prostego do gry ze znajomymi

Post autor: gregos »

Splendor powinien się w tej roli wybitnie sprawdzić. Ponadto można jeszcze wziąć pod uwagę Domek oraz Na sprzedaż.
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 509
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Coś prostego do gry ze znajomymi

Post autor: Pisarka »

Istanbul, ale wersja kościana - łatwizna do załapania i bardzo wciąga.

Agricola rodzinna - bardziej mi pasuje od Epoki Kamienia, bo nie ma tak uciążliwego liczenia końcowych punktów.

Talisman Magia i Miecz - no już prosto jak się da :mrgreen: (tylko cena troszkę...)

Zombiaki Ameryki mogą dać sporo frajdy, jak wczujecie się w klimat przetrwania.
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Maczok
Posty: 11
Rejestracja: 31 sie 2018, 19:20
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Coś prostego do gry ze znajomymi

Post autor: Maczok »

Na start proponuję:
1. Ticket to Ride - USA/Europa (1 z 2)
2. Osadnicy z Cathanu
3. Szeryf z Notthingham

Pierwsza to banalnie prosta, a przy tym nieprzyzwoicie przyjemna gra o budowaniu linii kolejowych i przeszkadzaniu przy tym przeciwnikom. Druga to pierwsza gra "ekonomiczna". Trzecia to gra oszustw - kto przemyci najwięcej towaru do miasta. Masa śmiechu gwarantowana.
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Coś prostego do gry ze znajomymi

Post autor: matten »

Splendor ma bardzo proste zasady (instrukcja jest króciutka) i jest bardzo ładnie wykonany. Uważam, że to dobry wybór, aby wprowadzić znajomych w świat planszówek. Jeśli chciałbyś czegoś trochę bardziej skomplikowanego to warto rzucić okiem na Osadnicy: Narodziny Imperium. Instrukcja jest tu dużo grubsza, a setup bardziej czasochłonny, ale gra jest znana i lubiana, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że się spodoba :)
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Coś prostego do gry ze znajomymi

Post autor: Golfang »

Zgadzam się z przedmówcą - SPLENDOR jest łatwy w nauce oraz szybki w rozgrywce...
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Coś prostego do gry ze znajomymi

Post autor: birdm »

Dorzuciłbym jeszcze Wyspę Skye - w 100 się zmieścisz.
Poza tym Wysokie Napięcie i niedoceniane K2.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Coś prostego do gry ze znajomymi

Post autor: Koziełło »

birdm pisze: 03 paź 2018, 10:28 Dorzuciłbym jeszcze Wyspę Skye - w 100 się zmieścisz.
Poza tym Wysokie Napięcie i niedoceniane K2.
Wyspa Skye - zgoda - powinna zadziałać. Szybki setup, szybka rozgrywka. Chociaż to już jeden szczebelek wyżej niż Splendor czy Carcassone (trzeba rozsądnie wyceniać swe dobra). Ale Wysokie Napięcie jako gra na start to chyba jednak za ciężki egzemplarz. Nie polecam. To znaczy grę polecam jak najbardziej, ale dla już nieco bardziej zaawansowanych graczy.
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Coś prostego do gry ze znajomymi

Post autor: genek »

tajniacy, decrypto, splendor, red 7, 5 sekund
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Coś prostego do gry ze znajomymi

Post autor: birdm »

Ale Wysokie Napięcie jako gra na start to chyba jednak za ciężki egzemplarz.
Zaskoczyłeś mnie takim podejściem. Dla mnie WN jest bardzo prostą grą jeśli chodzi o zasady i mechanikę. Owszem, trochę tam jest kminienia, ale przecież o to chodzi. Ciężkość tej gry określiłbym tak 4/10.
Ostatnio zmieniony 05 paź 2018, 09:47 przez birdm, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Coś prostego do gry ze znajomymi

Post autor: Koziełło »

birdm pisze: 04 paź 2018, 11:39
Ale Wysokie Napięcie jako gra na start to chyba jednak za ciężki egzemplarz.
Zaskoczyłeś mnie takim podejściem. Dla mnie WN jest bardzo prostą grą jeśli chodzi o zasady i mechanikę. Owszem, trochę tam jest kminienia, ale przecież o to chodzi. Ciężkość tej gry określiłbym tak 4/10.
Kwestia złożoności jest kwestią subiektywną. Gdyby w czasach, gdy byłem na etapie Ticket to ride, ktoś posadziłby mnie przy Wysokim napięciu - chyba bym odpadł. Obecnie jest to jedna z gier, która najczęściej ląduje na moim stole. Ale zakładając, że BGG jest dość obiektywne, to według BGG "Complexity rating" to 3,28 / 5. I to moim zdaniem zdecydowanie za wysoko jak na grę "na start"
Smieciarz
Posty: 13
Rejestracja: 24 wrz 2018, 08:56

Re: Coś prostego do gry ze znajomymi

Post autor: Smieciarz »

Golfang pisze: 03 paź 2018, 10:10 Zgadzam się z przedmówcą - SPLENDOR jest łatwy w nauce oraz szybki w rozgrywce...
Uwielbiam splendor. Ma jednak dla mnie jedną wadę. Trudno przy nim rozmawiać i nie ma dużej interakcji między graczami. Polecam jak już towarzystwo się nagadało. Z gier o prostych zasadach z klimatem podobały mi się władca pierścieni jako karcianka i Wsiąść do pociągu - Europa. Jeśli grupa jest duża to może coś na gadanie jak tabu albo activity. Jeśli lubicie liczby to np rubikub. A jeśli pamiętacie coś ze szkoły i chcecie się z tego pośmiać przy piwie to np terra
Xardas123
Posty: 352
Rejestracja: 22 kwie 2018, 18:33
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Coś prostego do gry ze znajomymi

Post autor: Xardas123 »

Ciekawą grą mogą być też wojownicy podziemi;) Nie dość że trzeba trochę rozplanować swoje ruchy, zachowania, zakupy itd. to dużo śmiechu jest przy rzutach kostkami. Fajny tytuł żeby kogoś zachęcić, spora regrywalność, wybór poziomu trudności.
Awatar użytkownika
Archivista
Posty: 13
Rejestracja: 18 lis 2017, 08:44
Lokalizacja: podkarpackie
Has thanked: 2 times

Re: Coś prostego do gry ze znajomymi

Post autor: Archivista »

Potwory w Tokio - szybka, prosta, wciągająca. Jak dobrze pójdzie, a zapewne tak będzie, dokupisz dodatek
Pandemia - klasyka, kooperacja której nigdy dość
K2 - idzie zima, zawsze wtedy ta gra wchodzi na stół
Podaj dalej - prosta i zabawna
.....
Bolidy - świeże polskie wydanie, nie wiem czy dostępna w przedsprzedaży? I nie wiem jak z ceną

Na marginesie - zawsze celem zaoszczędzenia możesz poszukać gier z drugiej ręki 😉
"Błogosławieni, którzy potrafią śmiać się z własnej głupoty, albowiem będą mieć ubaw do końca."
Jan Twardowski
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Coś prostego do gry ze znajomymi

Post autor: trance-atlantic »

Na 3-4 osoby można zaryzykować z karcianymi Filarami Ziemi, w tej chwili w niekończącej się wyprzedaży za mniej niż 20 zł;)

Tzw. trick-taking game (czyli po naszemu - branie lew), jak w brydżu czy w tysiącu, ale z małym twistem i ponadto z mechanizmami zbierania surowców i przetwarzania ich na punkty. Dla planszówkowego laika, szczególnie z karcianymi korzeniami, powinna być jak znalazł, bo nie chodzi w niej tylko o dokładanie najlepszej karty na stół.

Niestety, nie jest przeznaczona ani dla dwóch, ani tym bardziej dla pięciu graczy. Natomiast w sugerowanym przez Ciebie przedziale 2-5 w moim 'laickim' gronie świetnie się sprawdziło Hanabi, które na dobre odciągnęło parę osób od wszelkich quizowych imprezówek, przynajmniej w moim towarzystwie. (beze mnie niech sobie grają w co tylko chcą :P ). Cena także niewygórowana, tylko że to kooperacja i każdy musi się skupić, niestety, i przestawić na nieco inny tok myślenia, tzn. że gramy razem a nie przeciwko sobie. Mnie wciągnęła jak diabli a i mocno casualowym graczom sprezentowałem już niejeden egzemplarz - oznak niezadowolenia póki co nie dostrzegłem. :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Coś prostego do gry ze znajomymi

Post autor: krzyss »

Metropolia, Nowy Jork 1901, Splendor, Baronia, Wsiasc do Pociagu, Cytadela. Wszystkie się sprawdzą.
ODPOWIEDZ